Oslnění protijedoucím autem může být při jízdě velmi nebezpečné. Nejde pouze o to, jaká světla používáte, ale zda jsou i správně nastavená a zapnutá ve vhodnou dobu. S tím vším vám poradíme v následujících řádcích.
Viditelnost je při používání světel zásadní
Zajímá vás, jak vhodně využívat jednotlivá světla, kterými váš automobil disponuje? Pak pokračujte ve čtení. Aby byla zajištěna bezpečnost jízdy, ale zároveň i skvělá viditelnost pro řidiče i protijedoucí vozidla, je nutné rozlišit jednotlivé typy světel. Nejde přitom pouze o váš pocit a nepsaná pravidla. Také český zákon se tímto tématem zabývá velmi detailně.
Viditelnost při jízdě jakýmkoliv dopravním prostředkem je ovlivněna hned několika základními faktory. Mezi ně patří:
- počasí – klasicky mají negativní vliv déšť, mlha či sněžení,
- denní doba – nejenom černočerná tma v noci, ale také východ slunce či soumrak,
- čistota čelního skla,
- osvětlení – nepříjemné reflektory protijedoucích vozidel i signální světla či osvětlení na vozovkách.
Běžně jsou k jízdě využívána potkávací světla
Potkávací světla mají své místo v běžném provozu. Jejich hlavním cílem je osvětlení vozovky před sebou. A to až na 75 metrů. I to má ale svá pravidla. Zásadní je neoslnění protijedoucích vozidel. K tomu napomáhá především správné nastavení světel. Ta by měla svítit do dálky, zároveň ale neosvětlovat oči řidičů protijedoucích aut. Tedy by jejich svícení nemělo být nastaveno příliš vysoko.
Zákon jasně stanovuje, kdy jsou potkávací světla povinná. Obecně je vhodné jejich využití při nepříznivém deštivém či sněhovém počasí, za šera, tmy, či při ranních mlhách. Tlumená světla, jak se jim také říká, je dle zákona nutné používat od soumraku do svítání. Tedy po celou dobu, kdy není jasná viditelnost. Standardně jsou potkávací světla střídána s dálkovými O těch si ale povíme až později.
Zákon každé země je jiný
V České republice se osvětlení zákon číslo 361/2000 Sb. konkrétně paragraf 32. Ten říká, že: „Motorová vozidla musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.“ Mezi konkrétní případy využití potkávacích světel patří snížená viditelnost. Při té je možné kombinovat potkávací a obrysová světla, či světla dálková a obrysová. Nikdy však nesmí být použita světla pro denní svícení. Při běžné viditelnosti během dne lze svítit obrysovými a potkávacími světly, nebo světly pro denní svícení.
Pojďme se nyní podívat na svícení do zahraničí. U našich německých sousedů je povinnost mít přes den zapnutá potkávací světla. A to nejen během snížené viditelnosti. Povinné je toto osvětlení také v tunelech. Potkávací světla je za snížené viditelnosti zákonem dáno používat i v Belgii, Bělorusku či Francii a Řecku.
Na denní svícení vsaďte jen za jasného počasí
Často se stává, že lidé mylně považují potkávací a denní světla za totožná. Opak je ale pravdou. V čem je rozdíl a kdy mají denní světla přednost před těmi potkávacími?
Denní svícení je známé pod zkratkou DRL. Tedy Daytime Running Lights. Jsou to světla, která se u většiny vozidel zapínají automaticky při nastartování. Jejich hlavním cílem je zajištění viditelnosti vozidla. A to během dne. Tedy od soumraku do úsvitu. Denní svícení je méně výrazné a proto nesmí být využíváno v noci ani za snížené viditelnosti. Právě jejich intenzita je zásadním rozdílem oproti světlům potkávacím. Denní světla jsou méně intenzivní a neměla by prakticky vůbec oslňovat protijedoucí řidiče. S nižší intenzitou mají tato světla také nižší spotřebu. Jsou tak energeticky výhodnější než světla potkávací.
V České republice je zákonem dáno, že musí být vozidla účastněná silničního provozu vždy osvětlena. V době, kdy není viditelnost snížena, je možné využívat denní svícení. Může se stát, že některá vozidla tato světla nemají instalována. V takovém případě je nutné i přes den svítit obrysovými a potkávacími světly zároveň. Stopku mají denní světla při snížené viditelnosti. Mezi taková místa patří i tunel. Ten je definován jako místo se sníženou viditelností. A tedy je nutné při jeho průjezdu zapnout potkávací světla. Stejně jako další osvětlení, i denní svícení je upraveno zákonem č. 316/2000 Sb.
V noci viditelnost zvýší dálková světla
Nejintenzivnější variantou světel, které je ale možné využít pouze ve chvíli, kdy na silnici nejsou žádná protijedoucí auta, jsou světla dálková. Dálkové světlomety zajišťují dostatečnou viditelnost řidiče při zhoršených podmínkách. Mezi ně patří jízda v noci či špatné počasí. A to na především místech, kde není dostatečné pouliční osvětlení. Jejich používání přináší řadu výhod. Mezi ně patří například široký rozptyl světel. Ten zkvalitňuje a zvyšuje viditelnost na okraji silnice. Stejně tak je možné vidět kvalitněji a dál před sebe. Dálková světla je zakázáno používat v obcích. Zapínání světel by samo o sobě mělo být promyšlené. A to především kvůli protijedoucím autům, pro které může být nepříjemné osvětlení velmi nebezpečné. Světla obvykle mají dosah 200 až 300 metrů. V dnešní době je ale možné pořídit i laserová světla, která mají dosah více než půl kilometru.
Je nutné umět je správně používat
Zhoršená viditelnost je při jízdě velmi nebezpečnou. Je tak zásadní umět správně přepínat mezi dálkovými a potkávacími světly. Ty jsou základním osvětlením v době špatného počasí nebo třeba v noci.
Pokud by docházelo k nevhodnému přepínání světel, snadno by mohlo dojít k problémům na silnici. A to nejenom u protijedoucích vozidel, ale i řidiče samotného. Základem je správné používání dálkových světel. Ta lze zapnout pouze v případě, že se jedná o neosvětlené silnice bez dostatečného veřejného osvětlení, kde se nenachází žádná jiná vozidla. A to jak ve stejném, tak ani v protijedoucím směru. Ať už vozidlo potkáváte, nebo se nacházíte v těsné blízkosti vozidla jedoucího stejným směrem, vždy je nutné přepnout na světla potkávací. Hlavní roli v tomto případě hraje rychlost.
Přepínání těchto dvou světel je zpravidla možné páčkou umístěnou na volantu. Směrem od sebe řidič zapne světla dálková, přitáhnutím páčky k sobě je přepne na potkávací. Tento systém se u každého z typů vozidel i jejich značky může lišit. Moderní vozy již často využívají automatické přepínání. To rozpozná blížící se vozidlo a z dálkových světel přepne na mírnější potkávací osvětlení.
U vozidla jsou důležitá i interiérová světla
Nejenom světla, která nám ukazují na cestu. Vozidla jsou vybavena i různými druhy vnitřních světel. Zákon České republiky nijak neupravuje jejich využití. Spousta lidí tak má pocit, že může mít jakékoliv vnitřní osvětlení, které zlepší design celého vozidla. To ale není tak úplně pravda. Obecně platí, že by tato světla měla být co nejméně zapínána během jízdy. A to nejenom kvůli zhoršení viditelnosti, ale i rušení pozornosti řidiče během ovládání vozidla. V noci navíc toto světlo může vyrušit i protijedoucí vozy.
Klasicky je každé vozidlo vybaveno takzvaným stropním osvětlením. Světlo většinou umístěné v přední části automobilu dokáže rozsvítit celý interiér. Méně častým je podlahové osvětlení. To pomáhá v nočních hodinách k orientaci při nastupování a vystupování z vozidla. Spolu s tímto světlem vystupování usnadní i osvětlení dveří. To navíc zvýší bezpečnost i kvůli dalším vozidlům na vozovce či parkovišti. Pro zajištění orientace při jízdě jsou všechna vozidla vybavena osvětlením přístrojové desky. Díky tomu lze sledovat nejenom rychlost vozidla, ale také různé ovládací prvky na palubní desce.
Pokud je již vaše auto zaparkované nebo jste zastavili u krajnice, interiérová světla lze používat prakticky jakkoliv. Pozor si jen dejte na osvětlení vozidel kolem sebe. V případě jízdy se světla snažte využívat minimálně. Vždy, když světla nepotřebujete, vypněte je. Pokud něco hledáte, ideálně pozastavte na krajnici a teprve poté se hledání začněte věnovat. Většina vozidel může nastavit úroveň světel. Jejich intenzita by měla být taková, aby nijak neohrožovala člověka samotného ani nikoho v blízkém okolí. Ideální je využívání teplého světla. To je pro oči snadněji přizpůsobitelné než nepříjemné bílé světlo. Nedochází tak ke zbytečnému osvětlení a vyrušení řidiče.
Údržba a pravidelná kontrola
Ať už se bavíme o vnitřním či venkovním osvětlení, každá světla by měla procházet pravidelnou údržbou a čištěním. Jak již bylo několikrát zmíněno, kvůli špatně nastaveným světlům může dojít k nejedné dopravní nehodě.
Kontrola by neměla probíhat pouze v pravidelných časových intervalech. Vhodné je, stejně jako motor, zkontrolovat světla před každou delší cestou. V každém dobrém autoservisu vám při každé návštěva světla zkontrolují i profesionálové. Autoservis vám také pomůže se správným seřízením světlometů. Ten zajistí, že bude svícení ve správné výšce a úhlu. Tedy tak, aby nedocházelo k oslnění protijedoucích vozidel. Důležitá je i kontrola těsnění světel, aby nedošlo k zamlžení a tedy i ke zhoršení intenzity světel.
Kontrolu světel byste každých pár týdnů měli doplnit kontrolou i vy sami. Ideální je, když vám s kontrolou pomůže druhá osoba. Možností je i využití doby, kdy je venku tma a vy tak snadno rozpoznáte, zda světla svítí či nikoliv.
A co konkrétně kontrolovat
Zásadní je funkce dálkových a tlumených světel. Kromě toho, zda obě světla svítí, je na místě zkontrolovat i jejich intenzitu. U každých světel vždy zkontrolujte i to, že nejsou poškozené a svítí tak, jak by měla. Nezapomeňte ani na kontrolu směrových světel neboli blinkrů. U nich je zásadní především blikání ve správných intervalech. Lidé často zapomínají kontrolovat velmi důležité osvětlení, kterým jsou brzdová světla. Stejně tak jsou zásadní i světla při couvání a rozsvěcení zadních světel. Dle zákona vaše vozidlo musí být na silnici rozpoznatelné. Nezapomeňte tak ani na kontrolu světýlek u registračních značek.
Aby světla vozidla byla v co nejlepší kondici, doporučuje se také jejich pravidelné mytí. Tím dochází k odstranění hmyzu i dalších nečistot, která mohou zhoršovat viditelnost. Na umytí vám přitom stačí jemný hadřík či měkká houbička a voda se saponátem. Následně můžete světla ještě přeleštit. Součástí pravidelné kontroly je i výměna žárovek. I zde platí, že se výměna liší u každého z druhů vozidel. Správný postup vždy najdete v přiloženém manuálu.
Světla jsou nedílnou součástí správného řízení vozidla
V České republice se po silnicích nesmí pohybovat žádné neosvětlené vozidlo. Především při snížené viditelnosti je zásadní, jakými světly bude vozidlo osvětleno. Protože je způsob správného používání světel stanoven i zákonem, každý řidič by měl vědět, kdy má používat jaká světla a jak je správně přepínat.
Mimo to je nutná také pravidelná kontrola a péče o světla. Jedině tak budete mít jistotu, že vás ani nikoho v okolí světla nevyruší při bezpečné jízdě. Nezapomeňte také na kvalitní povinné ručení, které vám případné rozbití světel uhradí.