.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak správně podřazovat v autě: Průvodce pro začínající i pokročilé řidiče 

 22 srpna, 2024

Jana Vochková

Ohodnotit

Podřazování je klíčovou dovedností, kterou by měl ovládat každý řidič. Nejde jen o to, jak zrychlit nebo zpomalit, ale také o bezpečnost a plynulost jízdy. V tomto článku se podíváme na to, kdy a jak podřazovat, abyste maximalizovali výkon svého vozidla a zároveň minimalizovali opotřebení motoru a převodovky.

 Co je podřazování a proč je důležité?

Podřazování je velmi důležité nejen pro optimální kontrolu nad vozidlem, ale také šetří palivo a činí jízdu autem bezpečnější. Když podřazujete, přepnete auto na nižší rychlostní stupeň a tím zvýšíte otáčky motoru. Je však důležité tento proces vykonat správně. Je zapotřebí vyrovnat otáčky motoru a převodovky, než podřadíte. Toho docílíte technikou, které se říká meziplyn. O co jde, vám podrobně vysvětlíme později v tomto článku.

Podřazování je vhodné provést při jízdě z kopce či do kopce, nebo abyste brzdili motorem, abyste snížili pravděpodobnost opotřebení brzdného systému.

Získáte také větší kontrolu nad vozidlem. To se hodí zejména při předjíždění (či jízdě do kopce). Při jízdě z kopce naopak podřazování využijete kvůli brzdění motorem. Ať už se rozhodnete pro podřazování z kteréhokoli důvodu, jistě vás potěší větší efektivita paliva a tudíž i jeho menší spotřeba.

Auto se také stane stabilnějším, čímž zvýšíte bezpečnost svou i ostatních lidí.

Kdy podřazovat?

Již jsme zmínili, že podřazování uplatníte zejména při jízdě po příkrém povrchu, dále v okamžiku před vjezdem do zatáčky nebo při předjíždění jiného vozidla. Podřazování vždy přizpůsobte konkrétní situaci. Při jaké události se jak zachovat?

Zpomalení před zatáčkou

Při zatáčení do místa, kam nevidíte, je důležitá bezpečnost, je důležité mít nad autem co největší kontrolu. Proto je dobré jako první zpomalit ještě předtím, než do zatáčky vůbec vjedete. Místo náhlého snížení rychlosti však volte postupné a plynulé brzdění.

Nyní přišel čas podřadit. Sešlápněte spojku a až poté podřaďte. Nyní můžete brzdit motorem a auto bude mnohem více zvladatelné.

Pomalu uvolněte spojku, abyste předešli ztrátě kontroly nad autem a zároveň zabránili prudkému zpomalení. Projeďte zatáčkou. Volantem netrhejte, otáčejte s ním plynule, jinak se můžete vychýlit ze silnice. Znovu přeřaďte a pokračujte v jízdě až v momentu, kdy auto bude na rovné silnici.

Jízda z kopce nebo do kopce

PŘI JÍZDĚ Z KOPCE: Při jízdě z kopce hrozí přehřátí brzdného systému a jeho následné poškození. Výhodou podřazení v této situaci je snížení opotřebení brzd, jelikož při nižším převodovém stupni jejich funkci převezme motor. Vy tak nemusíte neustále sešlapovat brzdový pedál. Prodloužíte životnost nejen brzdových destiček, ale také kotoučů. To souvisí i s další výhodou, že se brzdy nepřehřejí. Jakmile totiž dojde k jejich přehřátí, jsou mnohem méně účinné, než když jsou studené.

PŘI JÍZDĚ DO KOPCE: Podřazovat je také velmi důležité při cestě do kopce, a to hned ze dvou důvodů. Jednak se můžete těšit z plynulejší jízdy a také získáte lepší kontrolu nad vozidlem. To je důležité zejména tehdy, pokud jedete do kopce a zároveň musíte často zatáčet kvůli klikatosti cesty.

Podřazování je umění samo o sobě, při jízdě do kopce se stává ještě složitější. Naštěstí existuje vcelku krátký seznam dvou pravidel, která byste měli dodržovat:

  1. Předvídat stoupání (podřazovat před tím, než začnete stoupat, abyste zabránili ztrátě výkonu motoru)
  2. Podřadit (udržet vyšší otáčky motoru) – čím je kopec strmější, tím nižší převodový stupeň

Podřazování je rovněž záchrana, když vaše auto začne ztrácet sílu během výstupu. Pokud to nepomůže, pravděpodobně je chyba v autě. Můžete své vozidlo odstavit a zkontrolovat vzduchový filtr, který při zanesení snižuje proudění vzduchu do motoru, palivový systém (zejména filtr a čerpadlo snižují výkon, pokud s nimi je něco v nepořádku), a zapalovací svíčky. Má-li vaše auto turbo, zkontrolujte též turbodmychadlo.

Jak správně podřazovat v autě: Průvodce pro začínající i pokročilé řidiče

Předjíždění

Zejména během předjíždění je nutné podřadit ve správnou chvíli, abyste neztratili kontrolu nad svým autem a zároveň udrželi bezpečnost na silniční komunikaci.

V první řadě je velmi důležité před samotným předjížděním nejen zapnout blinkr, aby ostatní věděli, že se chystáte předjíždět, a zkontrolovat, zda v protisměru nikdo nejede, ale také podřadit. Tím zvýšíte otáčky motoru a zlepšíte akceleraci. To vede k rychlejší reakci motoru. Snažte se udržet počet otáček za minutu mezi hodnotami 1500 a 2000 (avšak každé auto je jiné, proto si zjistěte, jak je to u vašeho vozidla). Vyšší otáčky vedou k přehřátí motoru a snížení zvladatelnosti auta. A samozřejmě je důležité podřazovat postupně, aby nedošlo ke ztrátě kontroly nad řízením.

Jak podřazovat – praktické kroky

Pro správné podřazování musíte zkontrolovat otáčky, sešlápnout spojku, zvolit správný převodový stupeň a někdy i vyrovnat otáčky technikou meziplynu. Všechny tyto kroky vám podrobně vysvětlíme.

Jen připomínáme, že než šlápnete na spojku v druhém kroku, je nutné uvolnit plynový pedál, a to právě z důvodu snížení otáček motoru.

Kontrola otáček

Abyste zjistili, jaký je počet otáček motoru za minutu, sledujte otáčkoměr. Čas na podřazení přichází, když počet otáček dosáhne počtu, kdy je vhodné podřadit. Záleží na vašem typu vozu, nejčastěji (jak jsme již zmínili) jde o 1500-2000 otáček za minutu.

Pokud jste zkušenější, poslouchejte motor. Pravděpodobně si všímáte, když motor zní, jako by ztrácel výkon a trpěl. V tuto chvíli je čas přeřadit.

Sešlápnutí spojky

Ačkoli takový úkon, jako je sešlápnutí spojky, se zdá být velmi jednoduchý a možná si říkáte, že není co zkazit, vyvedeme vás z omylu. Spojkový pedál je nutné správně sešlápnout, aby se nepoškodil.

Chyba, kterou možná děláte, je, že sešlapujete spojku zbytečně. Pedál byste měli sešlapovat jen tehdy, když přeřazujete. Ačkoli vás to může nutit držet spojku, když čekáte, až se na semaforu objeví zelená, nebo když jste v dopravní zácpě, není to dobrý nápad.

A co když podřazujete? Sešlápnout spojku je dobrý nápad, avšak při uvolňování si dejte pozor, abyste nohu ze spojky sundavali plynule. Trhané uvolnění spojkového pedálu zbytečně spojku poškodí. Také je důležité spojku sešlápnout na doraz, pokud chcete podřazovat.

Nakonec je vhodné spojku kontrolovat, hlavně hladinu kapaliny. Pokud si myslíte, že se spojkou není něco v pořádku, seřiďte ji.

Volba převodového stupně

Existuje několik jednoduchých pravidel, která byste se měli naučit, aby vaše jízda byla co nejbezpečnější.

  • První a druhý převodový stupeň použijte, když se rozjíždíte nebo jedete nižší rychlostí, to znamená méně než 20 km/hod.
  • Druhý nebo třetí převodový stupeň použijte při jízdě po městě, protože je pravděpodobné, že se budete často zastavovat (na semaforech či když budete pouštět chodce přes přechod)
  • Čtvrtý až šestý stupeň využijete při jízdě po dálnici, abyste šetřili motor a snížili otáčky za hodinu.
  • Při jízdě do kopce je vhodné přeřadit na nižší stupeň než v případě jízdy z kopce.
  • Když za sebou vezete přívěs nebo je váš kufr plný, podřaďte.

Pojďme se nyní podívat, při jaké situaci je vhodný jaký převodový stupeň a jaké jsou jejich výhody:

První stupeň

Používá se pro rozjezd nebo při jízdě do velmi prudkého kopce. Také byste ho měli použít, když vezete těžký náklad, například když máte plný kufr nákupu nebo přívěs.

VÝHODY: Usnadňuje rozjezd a překonávání překážek. Poskytuje totiž maximální točivý moment.

Druhý stupeň

Používá se, když jedete do mírného kopce nebo jezdíte po městě adekvátní rychlostí.

VÝHODY: Pomůže vám plynule přejít z rozjezdu do klasické rychlosti.

Třetí stupeň

Používá se při jízdě po městě vyšší rychlostí. To upotřebíte na městských trasách, na kterých nemusíte jezdit pomalu, například v centru.

VÝHODY: Umožňuje dobrý poměr výkon/spotřeba paliva.

Čtvrtý stupeň

Používá se na předměstí nebo na jiných silnicích, kde neplatí striktní rychlostní limity. Je vhodný pro rychlejší jízdu. Nezapomeňte se však řídit pravidly silničního provozu na dané trase.

VÝHODY: Nižší otáčky motoru, což umožňuje plynulou jízdu při střední rychlosti.

Pátý stupeň

Tento převodový stupeň byste neměli řadit, pokud nejste na dálnici nebo nejezdíte sportovním autem. Používá se totiž jen pro ty vyšší rychlosti.

VÝHODY: Spotřeba paliva je mnohem nižší, když jedete rychleji. Také motor se tolik neopotřebuje, otáčky motoru za minutu se sníží.

ŠESTÝ stupeň (ne všechna auta ho mají)

Ne všechna auta jsou uzpůsobena delší jízdě po dálnici, a tak tento stupeň mít vůbec nemusíte. Používá se jen tehdy, když je rychlost konstantní (nemění se delší dobu).

VÝHODY: Úspora paliva dosahuje maxima. Je však nutné být si vědomi, že opravdu nebudete měnit rychlost po celou dobu jízdy na tento převodový stupeň.

Též je nutné zpomalit, pokud se chystáte podřazovat. Více informací získáte níže.

Vyrovnání otáček (meziplyn)

Možná jste tuto techniku někde slyšeli pod názvy double-clutching nebo rev-matching. Technika meziplynu se běžně používá při podřazování, ale také při sportovní jízdě nebo když vezete něco těžkého. Ačkoli je tato technika označována za mírně pokročilou, s trochou cviku ji zvládnete i jako úplný začátečník. Přečtěte si, jak na to.

Napřed je nutné zařadit na neutrál (rychlostní stupeň), poté sešlápnout spojku, pustit ji a přidat plyn, pouze na krátkou dobu. Je to kvůli zvýšení otáček motoru. Opět sešlápněte spojku a zařaďte požadovaný stupeň. Plynule spojku uvolněte, aby nedošlo k jejímu poškození.

Chyby při podřazování a jak se jim vyhnout

Podřazování může být náročné zejména pro začínající řidiče. Zde jsou některé běžné chyby a tipy, jak se jim vyhnout:

PŘÍLIŠ NÍZKÉ ČI PŘÍLIŠ VYSOKÉ OTÁČKY MOTORU: Auto sebou trhne, pokud podřadíte, aniž byste měli správný počet otáček za minutu. ŘEŠENÍ: použijte techniku meziplynu, abyste docílili srovnání otáček motoru s otáčkami převodovky.

RYCHLÉ UVOLNĚNÍ SPOJKOVÉHO PEDÁLU: Nejenže sebou auto trhne, ale navíc se sníží životnost spojky. ŘEŠENÍ: Nespěchejte. Spojku uvolňujte plynule místo rychlého sundání nohy z pedálu.

PODŘAZOVÁNÍ PŘI VYSOKÉ RYCHLOSTI: Je důležité uvolnit plyn, než se rozhodnete podřadit. Nerespektování tohoto pravidla vede k přetížení převodovky i motoru. ŘEŠENÍ: Sledujte rychlost i otáčky motoru, abyste předešli poškození.

ZANEDBANÁ PŘÍPRAVA NA PODŘAZENÍ: Nepřipravíte se na podřazení a zřejmě jste zvolili špatný stupeň. ŘEŠENÍ: Potřebujete více času na podřazení. Obrňte se trpělivostí a buďte více rozhodní, než začnete podřazovat.

JAK NECHYBOVAT: Důležité je podřazování si nacvičit. Také věnujte plnou pozornost otáčkám a rychlosti a nikam nespěchejte. Hlavní je nejednat impulzivně a udržovat plynulost podřazování.

Pokročilé techniky podřazování

Pokročilé techniky podřazování mohou výrazně zlepšit vaši kontrolu nad vozidlem a plynulost jízdy. Zde jsou některé z nich:

HEEL-AND-TOE: Také známá jako pata-špička, oblíbená mezi sportovními profesionály. Je vhodná ke brzdění a podřazování ve stejný okamžik.

Špičkou brzdíte a patou přidáváte plyn – otáčky motoru a otáčky převodovky se vyrovnají. Toto všechno děláte jednou, a sice pravou nohou. Minimalizujete tím trhnutí vozidla, používá se pro brzdění před zatáčkou.

SKIP SHIFTING: Neboli přeskakování rychlosti. Přeskakujete rychlostní stupně. Je velmi důležité hlídat otáčky motoru, pokud chcete přeřadit o několik stupňů místo jednoho. Vhodné při předjíždění či náhlém zpomalení.

Těchto technik je pochopitelně více, ale musíte být opravdu zkušený řidič, abyste je zvládli. Proto cvičte a cvičte, dokud si podřazování neosvojíte, a teprve poté zkoušejte tyto techniky.

Údržba a dlouhověkost převodovky

Starat se o převodovku je důležité, abyste při jedné ze svých jízd nebyli nemile překvapeni.

Způsob, jakým podřazujete, se odrazí na životnosti vaší převodovky. Je proto nutné převodovku neustále kontrolovat a ideálně ji nechat zkontrolovat profesionálem.

Ovšem ne pouze převodovka si zaslouží vaši pozornost. Kontrolujte i spojku a motor, abyste si byli jisti, že se vašemu autu nic nestane.

Zvláštní pozornost věnujte synchronizátorům v převodovce.

Pokud budete podřazovat tak, jak jsme vám vysvětlili v tomto článku, jistě se vaše převodovka nepřehřeje a nebudou s ní žádné problémy. Správným podřazováním je olej v převodovce rozložen rovnoměrně, což zabraňuje jejímu poškození a poskytuje jí delší životnost.

Závěr

Naučit se podřazovat správně je velmi důležité nejen pro delší životnost převodovky, ale také motoru a auta celkově. Zkuste si podřazování nanečisto, na místě, kde vás nikdo nebude rušit a které bude bezpečné. Nezapomeňte si také udělat kvalitní povinné ručení pro případ, že byste při nácviku něco pokazili.

Na odlehlém místě si nacvičte plynulost řazení, techniku meziplynu, brzdění motorem, parkování a jízdu v různých podmínkách (pokud je to možné). Můžete se také přihlásit na kurz bezpečné jízdy. Tam se naučíte pokročilé techniky a stanete se lepším řidičem. Tím pomůžete nejen sobě, ale i dalším lidem. Přece jen jde o bezpečnost všech lidí.

Chcete-li se stát zodpovědnými řidiči, tyto tipy vám určitě pomohou.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}