.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak snížit náklady na povinné ručení 

 6 února, 2023

Jana Vochková

Ohodnotit

Při pořízení motorového vozidla existuje hned několik povinností. Mezi jednu z nich patří pravidelná úhrada povinného ručení. To musí mít ze zákona uzavřeno každý majitel motorového vozidla.

Snižuje naše náklady při dopravních nehodách

Povinné ručení je hrazeno pro případ, že dojde ke škodě, která je způsobena provozem motorového vozidla. Vozidlem může být poškozeno zdraví, nebo majetek třetích osob. Protože se jakákoliv dopravní nehoda může stát prakticky každému, a protože při neplacení povinného ručení hrozí pokuta až 300 000 Kč, je nutné toto pojištění pravidelně platit. A to nejen kvůli případné pokutě. Každý majitel motorového vozidla má zákonnou povinnost sjednat si povinné ručení.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kryje škody způsoben na zdraví a usmrcení. Hradí také škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci a hradí i škody mající povahu ušlého zisku.

Čím dražší ručení, tím vyšší krytí

Výběr z nabízených tarifů rozhoduje o tom, jaká bude konečná cena za povinné ručení. Zpravidla platí, že čím je povinné ručení dražší, tím vyšší limity krytí jsou ve smlouvě nabídnuty. Výše krytí je pro každého majitele vozidla velmi důležitá. Neboť právě to je částka, kterou může člověk v případě nehody od pojišťovny získat.

Částka, kterou za vás při dopravní nehodě pojišťovna zaplatí, je stanovena ve smlouvě. Její minimální hodnota nesmí být ze zákona nižší než 35 milionů korun. To je tedy v případě, že máte smlouvu s touto částkou krytí, maximální možná částka, kterou za vás pojišťovna při případné dopravní nehodě uhradí.

Existují způsoby, jak platit za povinné ručení méně

Pokud je pro vás sjednání povinného ručení spíše povinností a řešíte více, kolik za něj zaplatíte, než jak vysoká je výše krytí, pak se vyplatí využít jeden z nabízených balíčků povinného ručení. S výhodnými balíčky dokážete ušetřit i několik set korun. Existují ale i další varianty, které vám mohou při sjednávání povinného ručení ušetřit peníze.

Věnujte čas porovnání nabídek

Samozřejmostí je porovnání jednotlivých nabídek. V době internetu je to velmi jednoduché. Nejenže lze využít online srovnávače. I v případě, že se do srovnávání pustíte sami, bez problému zvládnete najít ty nejlepší nabídky jednotlivých pojišťoven. Poté, co si zjistíte ceny jednotlivých společností, je již velmi jednoduché najít tu nejvýhodnější právě pro vás. Porovnat byste ale měli nejenom konečnou částku za povinné ručení, ale také datum splatnosti a míru krytí.

Výběr motorového vozidla

Cenu povinného ručení dokáže částečně ovlivnit i sám majitel motorového vozidla. Nejenom stáří, ale také kvalita či síla motoru rozhodují o tom, jak velká bude částka za povinné ručení. Samozřejmostí je pak také způsob vaší jízdy. Lidé s častými dopravními nehodami nebo lidé s nižším věkem a pravděpodobně tedy i méně zkušenostmi si musí za povinné ručení zpravidla připlatit.

Nejde tak pouze o to, jaká je spotřeba vozidla či jaká barva nebo typ automobilu se vám líbí. Je důležité promyslet i další výdaje s provozem vozidla spojené. Mezi ně povinné ručení, které ze zákona musí majitel vozu hradit, rozhodně patří.

Bonus za jízdu bez nehod

Výhodnější nabídku naopak dostanete v případě, že jezdíte bez nehod. V tu chvíli můžete využít takzvaný bonus za bezpečnou jízdu. Většina pojišťoven odměňuje své řidiče za jízdu bez nehod. Tento bonus je přenositelný mezi jednotlivými pojišťovnami a dokáže vám ušetřit i polovinu z původní ceny povinného ručení. Když nejsou nehody, nejsou ani náklady za povinné ručení. Toho si jsou pojišťovny vědomy. A tak své klienty za bezpečnou jízdu umí náležitě odměnit.

Bydlení ve městě i nízký věk

Dalším faktorem, který automaticky zvyšuje cenu pojistného, je věk a trvalé bydliště řidiče. Zpravidla platí, že pokud je vaše trvalé bydliště ve velkém městě, automaticky je částka za povinné ručení vyšší. Z logiky věci vyplývá, že větší město nabízí více příležitostí k dopravním nehodám. A tak je jízda nebezpečnější a tedy i pro případný vznik nákladů za úhrady dopravních nehod pro pojišťovnu vyšší.

To samé se týká také věku řidiče. Pojišťovny předpokládají, že mladší řidiči mají méně zkušeností. Sjednání povinného ručení na staršího příbuzného by tak zpravidla vždy mělo být levnější.

Zaměstnanecká sleva nejen v pojišťovně

Nemáte-li s uzavíráním povinného ručení zkušenosti, zkuste se přeptat i svého zaměstnavatele. Velmi často totiž firmy nabízejí bonus v podobě přispění na úhradu povinného ručení. Zaměstnanecké slevy nenabízí pouze většina pojišťoven, ale také další společnosti.

Rodinné pojištění

Pokud v rodině vlastníte více aut, pak lze ušetřit nemalé částky v případě, že si vyberete společné pojištění aut na jednu smlouvu. Když totiž pojistíte více aut, nejenže vám to zabere méně času, ale také se sníží výsledné náklady.

Aktivní smlouvání o ceně

Při snaze získat povinné ručení za lepší cenu a ušetřit tak nějakou korunu lze zkusit i smlouvání. Nejedna pojišťovna vám poté, co zkusíte navrhnout nižší cenu z důvodu levnějších konkurenčních pojištění, výslednou částku sníží. Ne vždy se vaše snaha může setkat s úspěchem. Za pokus ale nic nedáte a ve finále můžete zaplatit alespoň o pár korun méně.

Jednorázová roční platba

Ušetřit několik set korun lze i v případě, že se rozhodnete pro jednorázovou roční platbu. Protože tak povinné ručení zaplatíte předem, plyne vám z toho automaticky bonus v podobě levnější ceny za pojistné na celý rok. V případě, že si vyberete měsíční, či půlroční variantu, zpravidla vás povinné ručení vyjde dráž.

Online sjednání z pohodlí domova

Spousta společností nabízí také levnější a výhodnější povinné ručení v případě, že si jej sjednáte online. V takové situaci mají výhody obě dvě strany. Pojišťovna nezatěžuje své pracovníky a klient nejenže ušetří čas případnou cestou na pobočku pojišťovny, ale zároveň také zaplatí méně peněz za povinné ručení. Z konečné ceny povinného ručení lze takto ušetřit i několik procent.

Prodloužení stávajícího pojištění s rozmyslem

Pokud chcete prodloužit již stávající povinné ručení, rozhodně se podívejte, jaké jsou aktuální nabídky pojištění. Může se stát, že se za dobu, kdy máte platnou smlouvu, cena na trhu změní a vy tak na vaší stávající smlouvě můžete prodělat. V dnešní době již spousta pojišťoven nabízí, že vám automaticky převede stávající povinné ručení pod svou pojišťovnu. Nemusíte se tak o nic starat.

Ani samotné odstoupení od smlouvy v případě, že si nové povinné ručení budete zařizovat sami, ale není ničím složitým. Je zde ovšem potřeba věnovat mu alespoň nějaký čas a pořádně se zaměřit na jednotlivé údaje ve smlouvě.

Pozor si totiž musíte dávat na to, co je ve smlouvě napsáno a stanoveno. Pokud si nepřečtete svá práva a povinnosti, může vám při dřívějším ukončení a odstoupení od smlouvy hrozit sankce. A to jak v případě, že chcete změnit pojišťovnu, tak i v případě, že dochází k likvidaci vozu.

Pozor na lhůtu, kdy lze smlouvu vypovědět

Řešit vypovězení povinného ručení je nutné již šest týdnů před koncem platnosti vaší smlouvy. To je totiž nejzazší možná lhůta, kdy má jak pojišťovna, tak také vy, možnost povinné ručení vypovědět. V opačném případě dochází k jeho automatickému prodloužení.

Pod pojmem dodání výpovědi rozumíme buď osobní podání písemné výpovědi na pobočce, nebo její zaslání poštou. Zde bychom ale měli vybrat spíše doporučenou formu, abychom měli důkaz o zaslání výpovědi.

Automatické prodloužení smlouvy

Každá z uzavřených smluv povinného ručení platí jeden rok. Její platnost se ale automaticky prodlužuje. Tento termín si je nutné pohlídat. Neboť chcete-li změnit pojištění během roku, zpravidla se vám nevyhnou sankce a také nevyplacení přeplatku na pojištění.

I při odstoupení od smlouvy se můžete dočkat slevy

Pojišťovna má povinnost informovat vás o přijetí vaší výpovědi.  V případě, že je zaslána nejpozději v den, který připadá na šestý týden před koncem platnosti smlouvy původní, výpověď musí být akceptována. Velmi často ale pojišťovna klientovi zasílá ještě nabídku se slevou, která mu nabízí lepší podmínky než původní smlouva povinného ručení.

Při sjednávání nového povinného ručení je pak třeba dbát na správný datum. Abychom se vyhnuly případným pokutám, nové povinné ručení musí platit ihned poté, co přestává platit stará pojistná smlouva. Platnost povinného ručení lze stanovit na konkrétní datum.

Zrušení pojištění díky dluhům

Pokud se dostanete do situace, kdy povinné ručení neuhradíte včas, jste na to ze strany pojišťovny upozorněni. Je stanovena lhůta k uhrazení dlužného pojistného. Pokud ani do této doby dluh není uhrazen, automaticky dochází k zániku pojistné smlouvy, kterou již případným doplacením nelze znovu reaktivovat.

Kdy se vyplatí povinné ručení nesjednat

Odstoupení od smlouvy povinného ručení nebo nesjednání povinného ručení je možné hned v několika případech. Nevýhodné je platit povinné ručení ve chvíli, kdy je motorové vozidlo havarované nebo nepojízdné. V takových případech je zpravidla umístěno v garáži nebo na jiném místě, kde ale není aktivně využíváno. Zbytečně se tak za povinné ručení utrácejí peníze.

Je ovšem nutné spolu s ukončením pojistného plnění také vyřadit vozidlo z registru. Trvalé či dočasné vyřazení vozidla z registru je jedinou možností, kdy lze neplatit povinné ručení.

Povinné ručení i při občasném používání vozidla

Povinné ručení se naopak musí platit ve chvíli, kdy s vozidlem jezdíte pouze občas. Spousta lidí si myslí, že neplacení povinného ručení zamaskují a nikdo si toho nevšimne. To ovšem platí pouze do chvíle, kdy nejste účastníkem dopravní nehody nebo do chvíle, než vás zastaví policejní hlídka. Ta totiž kontroluje správnost a platnost všech dokladů. Mezi ty hlavní povinné ručení rozhodně patří. V případě, že povinné ručení není pravidelně hrazeno, může být majiteli vozidla vyměřena pokuta od České kanceláře pojistitelů až ve výši 300 000 Kč. Samozřejmostí je pak pokuta udělená policií ČR.

Žádost o vyřazení z registru

Pokud chcete, aby vaše vozidlo bylo vyřazeno z registru, pak je nutné o to zažádat. Spolu s vyplněnou žádostí musíte dodat také obě registrační značky, technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Po dobu, kdy je auto vyřazeno z registru, je jeho vlastník povinen zajistit, že toto vozidlo nijak neohrožuje osoby, ani životní prostředí. Pokud dojde k ekologické likvidaci vozidla, pak má úřad povinnost vyřadit vozidlo z evidence motorových vozidel do deseti dnů.

Povinné ručení a havarijní pojištění v jednom

V případě že sáhnete po variantě pojistného balíčku u jedné pojišťovny, ani zde vás nemine alespoň minimální sleva. Při sjednání povinného ručení i havarijního pojištění nejedna pojišťovna nabízí výhodnější nabídky. A to slevy ve výši 5 až 10 %.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění hradí, oproti povinnému ručení škody, které vzniknou vám, jako majiteli vozu. Patří sem nejenom škody, které způsobí jiný řidič, ale také přírodní pohromy, poškození vozidla zvěří nebo ukradení lupičem.

Protože je havarijní pojištění nepovinné, e v případě jeho sjednání velmi rozumné promyslet, zda se majiteli auta skutečně vyplatí.

Pojistit se zpravidla vyplatí každé auto. Pojišťovny v dnešní době již automaticky upravují smlouvu podle stáří vozu. Neplatí tak, že by se pro starší vozy havarijní pojištění nevyplatilo. Naopak. I na starším vozu může vzniknout nehoda ve výši několika desítek tisíc korun. Vyplatí se tak si za havarijní pojištění připlatit.

Důležité je upozornit pojišťovnu na aktualizaci smlouvy

Obecně také platí, že i přesto, že hodnota auta jeho využíváním a opotřebením klesá, nesnižuje se výše pojistky. Výše pojistného se ale může každoročně snižovat. Stejně jako se snižuje hodnota vozu, může dojít i ke snížení částky za havarijní pojištění. Je ovšem potřeba si smlouvu pohlídat a minimálně jednou za dva roky, nejlépe však každý rok, zažádat o její aktualizaci. I přesto, že je smlouva automaticky prodloužena, její podmínky se nemění. Je tak na klientovi samotném, zda si sjedná lepší podmínky, či nikoliv.

Neplaťte za povinné ručení zbytečně více

Úhrada povinného ručení je pro každého majitele vozidla ze zákona povinná. I když se vám nelíbí, že se jedná o další náklad při využívání automobilu, opravdu se může vyplatit. Velmi vám totiž pomůže ve chvíli dopravních nehod, které způsobíte.

V případě, že víte, jak nejlépe jej sjednat, lze na něm ušetřit několik set korun ročně. Základem je vybrat si správné povinné ručení. To lze v dnešní době prakticky bez práce. Výběr povinného ručení si lze usnadnit online nabídkou srovnávačů. Během několika okamžiků vám internetový srovnávač epojisteni.cz nabídne prakticky všechny možné pojišťovny, u kterých lze povinné ručení sjednat. Pak již záleží pouze na vás, kterou z možností si vyberete.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}