.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak se vyhnout pokutě za parkování 

 28 srpna, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

S vlastnictvím řidičského oprávnění přichází také zodpovědnost. Zužitkujete, co jste se naučili v autoškole, ale musíte také prokázat dodržování pravidel silničního provozu, ta chrání nejen vás, ale také vaše okolí. S dodržováním předpisů souvisí i parkování. Za parkování můžete dostat velice tučnou pokutu, občas můžete vyváznout i s domluvou. Nejlepší prevencí je správné parkování, tedy zaparkovat vozidlo pouze na místě k tomu určeném – parkoviště. Znáte postihy, které vás čekají za špatné parkování?

V roce 2006 se v ČR zavedl i bodový systém, který tak kromě finanční pokuty přináší i možnost ztráty všech bodů, což vede ke ztrátě řidičáku. Častou komplikací také bývá neznalost značky zákaz zastavení a zákaz stání. Zatímco na zákazu zastavení nemůžete zastavit vůbec, na zákazu stání můžete zastavit na dobu nutnou pro nastoupení nebo vystoupení osob a zvířat, případně naložení a vyložení nákladu. Plést se také může šipka, která udává směr zákazu. Představte si, že šipku položíte na zem, máte tak jistotu, kam přesně ukazuje.

Jaké jsou zásady parkování?

Parkování je všeobecně po řízení další nejnutnější zkušeností, která vás za volantem čeká, neboť ať přejedete kamkoli, vždycky musíte někde zastavit. Při parkování musíte myslet na to, že je nutné parkovat vpravo po směru jízdy. V jednosměrce je možné parkovat vpravo i vlevo, nejčastěji je strana označena značkou. Podmínkou parkování je, aby zůstal volný alespoň jeden volný pruh. Dodržovat musíte také vyznačené parkovací pruhy, které udávají počet parkovacích míst.

Stát je zakázáno na následujících místech:

 • přechod pro chodce,
 • zatáčka,
 • horizont,
 • křižovatka – minimálně 30 metrů před křižovatkou a minimálně 5 metrů za křižovatkou,
 • železniční přejezd a tramvajový pás,
 • odbočovací nebo připojovací pruh.

Kolik je pokuta za parkování na modré zóně?

Modrá zóna se označuje jako vyznačený prostor na pozemních komunikacích, kde je možné parkovat pouze za určitých podmínek. Nejčastěji se tyto zóny objevují v Praze, narazit na ně můžete i v jiných velkých městech. Parkovací místa jsou buď vodorovná, nebo svislá, abyste na nich mohli parkovat, musíte mít tzv. rezidentní kartu. Nejčastěji se vydávají s ohledem na trvalé bydliště.

Parkování v modré zóně je všeobecně dražší, má však svoji provozní dobu, po jejím ukončení zde mohou parkovat i ostatní. Po provozní době se některá parkoviště platí, jiná jsou zdarma. Už jste někdy slyšeli, že je parkování v modré zóně dražší než samotná pokuta? Toto je nutné brát s rezervou. Samozřejmě pokud zde zaparkujete na pár hodin, dostanete pokutu, vyjde vás mnohem dráž, spodní hranice pokuty je 500 Kč, horní hranice udává částku 2 500 Kč. Pokud budete s vozem stát na místě bez přetržení i několik dnů, vyjde vás pokuta sice levněji, neboť jich nemůžete za jeden přestupek dostat více, je to však naprosto zbytečné, když si můžete dlouhodobě najít veřejné parkoviště.

Jak zjistit pokutu za parkování v Praze?

V Praze nechodí příliš mnoho strážníků, aby kontrolovali parkování, nejčastěji zde parkování dokumentuje vozidlo Eltodo. Následně vám přijde až výzva k uhrazení částky a to poštou nebo do datové schránky. Pokud máte pokut za parkování více, můžete je sloučit dohromady. Podmínkou je, že musí být pouze od jednoho odboru dopravy a to do maximální výše 1 500 Kč.

Pokutám se můžete snadno vyhnout správným parkováním. Třeba v Praze jsou připravena záchytná P + R parkoviště, máte tak jistotu, že zaparkujete vždy, když jedete do práce. Z toho parkoviště se vydáte městskou hromadnou dopravou. U větších měst se poohlédněte i po veřejném parkovišti u obchodního centra, odtud můžete také pokračovat hromadnou dopravou.

Jak již bylo řečeno, pokuty mohou chodit do datové schránky nebo poštou, nemusíte o nich tedy dopředu vědět. Pokuty za parkování se neevidují u Policie ČR, jestliže vás něco zajímá, musíte se obrátit na přesnou lokalitu, kde máte podezření, že jste špatně parkovali. Následně vám daný odbor dopravy odpoví.

Kolik je pokuta za parkování na chodníku?

Často se také stává, že potřebujete zastavit na chodníku. Je důležité nejprve vědět, že stání na chodníku není povolené, i přesto je někdy zkrátka nezbytné. V takovém případě je důležité, abyste parkování na chodníku omezili pouze ne nezbytně nutnou dobu. Vhodné je také zapnout výstražná světla a ideálně postavit někoho k vozidlu, abyste měli jistotu pro případ přivolané hlídky. Občas je takhle zaparkované vozidlo, které slouží ke stěhování, je-li tomu tak, označte jej alespoň cedulí. Na chodníku musí vždy zůstat prostor, aby se zde dalo projít, berte ohledy i na prostor kočárku. Nejčastěji se pohybuje pokuta od 1 500 Kč – 2 500 Kč.

Vyhnout se také musíte parkování na přechodu. Nesmíte stát na přechodu, ale ani v jeho blízkosti, která je počítána na 5 metrů před přechodem. Každý chodec musí být na přechodu dostatečně viditelný.

Jak vypadá výzva k zaplacení pokuty za parkování?

Po návratu k vozidlu máte za stěračem lísteček. V této situaci ještě nemusíte panikařit. Od druhé poloviny roku 2017 je stanoveno, že obviněný musí s přestupem souhlasit. Tento papír dokládá, že se máte dostavit na služebnu městské nebo státní policie, záleží, kdo lístek vypsal.

Lístek je uveden pro neznámého řidiče, neboť osoba řídicí vozidlo nebyla zastižena. Často se také může stát, že vám lísteček za stěračem někdo z legrace vezme, odletí nebo zmokne, vy tak ani nevíte, že jste lísteček za stěrač obdrželi. Po uplynutí stanovené doby, kdy se nedostavíte na služebnu, bude vypsána výzva k podání vysvětlení, která přichází na adresu majitele vozidla (určeného podle SPZ). Do výzvy musí být uvedeno, co se stalo, kdy a kde se přestupek přesně stal.

Jak je vysoká pokuta za parkování bez lístku?

V zásadě je možné rozdělit špatné parkování na více druhů.

Špatné parkování

 • bloková pokuta – do 1 500 Kč,
 • správní řízení – 2 000 Kč – 5 000 Kč.

Parkování na místě pro invalidy

 • bloková pokuta – do 2 500 Kč,
 • správní řízení – 4 000 Kč – 10 000 Kč

Parkování v zákazu zastavení nebo stání

 • bloková pokuta – do 1 500 Kč,
 • správní řízení – 2 000 Kč – 5 000 Kč

Pokud je přestupek řešen na místě, může být vyřešen dohodou, záleží na vážnosti přestupu a vašemu přístupu k reakci na přestupek. Jestliže jste dostali botičku, mohou se finance zvednout. Vozidlo může být také odtaženo, čímž vynaložíte mnohem více, než při placení pokuty. Je-li vozidlo odtaženo, musíte zaplatit nejen odtah vozidla, které se může vyšplhat na několik tisíc, ale také zaplatíte za záchytné parkoviště, kde se ceny postupně stupňují za odstavené dny.

Policista po vás také může chtít uhradit pokutu na místě, buď tedy budete s přestupkem souhlasit a zaplatíte pokutu nebo nebudete souhlasit a necháte si prostor do správního řízení. V takovém případě nemá policista nárok na vymáhání pokuty. Pokud bude pokuta u správního řízení prokázána, bude její finanční hodnota mnohem vyšší.

Jak se vyhnout pokutě za parkování

Mohu dostat více pokut za stejný přestupek?

Ano i ne. Pokud zaparkujete na zákazu a s vozidlem po celý den nepohnete, bude tedy stát na místě, jedná se o dlouhodobý přestupek. I když vaše vozidlo během jednoho dne nafotí několik policistů, nemůžete dostat více pokut najednou. Pokud během dne zjistíte, že špatně parkujete a půjdete přeparkovat, přičemž opět zastavíte do zákazu, již se jedná o dva odlišné přestupky, pokuty tedy dostanete dvě.

Jak zjistit pokutu za parkování?

Máte pocit, že máte nějakou nezaplacenou pokutu, ale nevíte, jak to zjistit? Situaci můžete vyřešit buď online, nebo osobně. Všechny pokuty má na starosti Celní správa. Jestliže víte, že jste někde spáchali nějaký přestupek, obrátíte se na Celní úřad, pod který spadá daná lokalita. Může se také stát, že se chcete jen přesvědčit, že nemáte žádnou neuhrazenou pokutu, pak můžete poštou osobně požádat na Celním úřadu vašeho bydliště o potvrzení o bezdlužnosti, ten vás bude stát 100 Kč, což je pořád levnější, než všechny poplatky za neuhrazenou pohledávku.

Pokud nejste zrovna komunikativní a nechcete si pokuty ověřit osobně, můžete využít i online portál, který bude vyžadovat i elektronickou identifikaci nebo datovou schránku.

Do kdy zaplatit pokutu za parkování?

Nezaplatit úmyslně pokutu se určitě nevyplatí, k jejímu promlčení nedojde. U pokuty, kterou dostanete na místě, je nejčastěji zaplacena na místě. U pokut na složenku nebo pokut, které vám přijdou poštou, máte vždy poučení, které kromě informací o pokutě obsahuje také odstavec, který udává, do kdy je nutné pokutu zaplatit a jakým způsobem.

Rada na závěr

Měli jste někdy pocit, že neplatíte nic jiného než pokuty? V takovém případě se vyplatí ušetřit alespoň na povinném ručení nebo havarijním pojištění. Na internetovém srovnávači epojisteni.cz, si můžete zjistit, jak se pohybují aktuální ceny vašeho vozidla. Vybrat si můžete pojištění, které je pro vaše potřeby vhodné, finančně není příliš náročné a může vám zajistit alespoň papírovou bezpečnost na pozemních komunikacích. Jako bonus získáte za online sjednání slevu. Využitím srovnávače můžete také získat dárek. Ty jsou nejčastěji formou poukazu na vybavení vozidla nebo konkrétních obchodů. Poukazy mohou být např. na portál Mall.cz nebo na slevu na pískování skel.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}