Je vždy nepříjemné zjistit, že se objevil nový škrábanec na autě jako tomu bylo dnes ráno u mě. Přeplněná sídliště, kde je nedostatek místa pro parkování takovým situacím vybízejí, řidiči či cestující jsou neopatrní, otevírají dveře bez rozmyšlení a vám pak způsobí škodu.

Zaparkovat tak, aby vám někdo neodřel auto se na městských sídlištích dá také jen s obtížemi. Pokud tedy nepatříte k těm. kteří si mohou dovolit parkovat své auto ve vyhřátých a hlavně bezpečných garážích, kde se nemusíte obávat neopatrných řidičů. Na druhou stranu i v takové garáži nebo kdekoli jinde můžete poškrábat svůj lak jak už svým či cizím přičiněním. Proto předpokládám, že každý, stejně tak jako já, zažil situaci, kdy ráno či v jinou dobu objevil nový škrábanec na jinak nepoškozeném laku a lámal si hlavu s tím, kolik bude muset zaplatit a jako dlouho se bez auta obejít.

Pokud se nacházíte v podobné situaci nebo ji někdy zažijete, i když vám přeji, abyste nemuseli tuto situaci řešit, přikládám krátký návod, jak takový škrábanec na autě si můžete opravit sami. Nezabralo mi to tolik času, postup zvládne každý a ani nebudete muset rozbíjet prasátko. Snažil jsem se, co nejvíce každý krok z postupu popsat.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Postup jsem sepsal do sedmi jednoduchých kroků, kdy u některých uvádím i doporučené příslušenství společně s odkazem, kde produkt můžete zakoupit.

První krok

Jako první je důležité posoudit, zda je škrábanec pouze ve vrchním laku nebo zasahuje až do metalízy popřípadě základního laku. Pokud je škrábanec pouze ve vrchním laku, tak lze rozleštit, ale pokud je v základním laku či metalíze, je nutné ho přebrousit a přestříkat.

Já měl to štěstí a škrábnuté auto bylo pouze vrchním laku, takže jsem postupoval následovně.

Druhý krok

Pokud je škrábanec tedy ve vrchním laku a je hluboký, je lepší ho zakapat vrchním lakem a ten potom rozbrousit a rozleštit. Pokud jste měli to štěstí a škrábnutí je pouze mělké, tak škrábanec můžete rovnou rozbrousit a rozleštit.

Třetí krok

Nejdříve je třeba pořádně omýt auto či poškozené místo, aby na něm nezůstaly žádné nečistoty. Jakmile je auto a poškozené místo čisté, vezměte si excentrickou brusku, na kterou upevněte brusný papír o hrubosti P1000 a brousíte do kříže, na sucho obrousíte škrábanec až není viditelný vůči okolnímu laku. Je důležité místo otírat průběžně ubrousky, protože se škrábanec může zanést brusným prachem, takže vypadá, že už je škrábanec rozbroušený, přitom tomu tak není.

Čtvrtý krok

brusný papír p1000

Jako čtvrtý krok zvolíme brusný papír P1000 a opět pohybem do kříže brousíme poškozené místo.

Pátý krok

Po broušení brusným papírem o hrubosti P1000, vyměňte za brusný papír P1500 a zopakujete to samé. Místo je potřeba dokonale zabrousit a jetaké dobré jezdit dále po okolí než s P1000 brusným papírem, tím myslím přes okraje původního broušení. Jakmile máte dobroušeno, zkontrolujte povrch, který musí být hedvábný.

Přikládám tip na skvělé brusné papíry P1500, od stejné značky naleznete i P1000 z předchozího bodu.

brusný papír 1500

Šestý krok

Jakmile máte dobroušeno s P1000 i s P1500, vezměte brusný kotouček P2000, který už patří pod vodu. Je potřeba postříkat čistou vodou jak místo škrábnutí, tak kotouček. Doporučuji použít jakýkoli rozprašovač. A opět s brusným kotoučkem opakujete to samé akorát s P2000. Je nutné si uvědomit, že tak jak dlouho brousíte s 1500, tak s tímto kotoučkem je třeba brousit o polovinu delší dobu, protože tento brusný kotouč je jemnější a méně ubírá.

Přidávám opět tip, jaký brusný kotouček doporučuji.

abralon brusný kotouček

Sedmý krok

Takže jste už škrábnutí i jeho okolí rozbrousili jak s brusnými papíry P1000, P1500, tak s kotoučkem P2000. Na řadu teď přichází P3000, P4000, oba se opět používají s vodou. Jakmile dobrousíte, obroušený povrch vysušte čistým ubrouskem a vezměte si leštičku, na molitanový kotouč naneste leštivo (3M bílá pasta se zeleným víčkem, pod text přidám odkaz) a leštíte až do úplného lesku. Je potřeba zaleštit o hodně dál než pouze, kde je škrábanec, protože povrch je po broušení a leštění většinou lesklejší než zbytek povrchu vozidla, protože povrch vozidla je většinou pouze stříkaný a ne leštěný čili ne tak dokonalý.

Skvělá leštící pasta:

leštící pasta

Brusný kotouč 3000, který také mohu doporučit a používám.

brusný kotouč 3000

Pokud je škrábanec hluboký, ale nezasahuje do metalízy:

Ještě zde uvedu, jak si můžete poradit se škrábancem, který je hlubší a nejde tedy pouze zaleštit, ale je potřeba škrábanec i zakapat vrchním lakem.

První je potřeba si pořídit dvousložkový lak, který zakoupíte v prodejnách s autodoplňky nebo objednáte na internetu. Místo, kde je auto škrábnuté, je potřeba první obrousit s P1500 brusným papírem, opět pohybujte křížem. Dalším krokem je zastříknutí místa poškození zakoupeným lakem. Pokud nemáte, jak a čím místo zastříknout, můžete použít malý štětec a místo tak zamáznout. Je důležité udělat větší vrstvu, aby se celý škrábanec zalil. Lak postupně seschne a trochu se propadne, proto je potřeba cca po 20 minutách proces zopakovat alespoň dvakrát. Poté nechte tak týden v létě, kdy je venku teplo a v zimě až deset dní zaschnout. Pokud byste tento krok přeskočili, lak se vám bude mazat a nedocílíte tak perfektního zaleštění.Jakmile jste počkali deset dní a lak je zaschlý, postupujte jako při slabším a mělkém škrábanci, který jsem popisoval výše ve článku. Řiďte se podle všech kroků, postup je poté úplně stejný jakmile uděláte tyto kroky.

Jak vybrat leštičku:

U výběru leštičky je důležité, aby měla měnitelné otáčky cca od 600 do 3000. Doporučuji například tuto:

bruska skil
Větší obrázek na Conrad.cz

Jsem s ní dlouhodobě spokojený a na tyto práce je perfektní.

Další tipy

Uvedu zde ještě několik tipů a rad, na co si dát pozor či kde jinde tuto metodu leštění můžete využít.

Pokud po leštění bude lak bude samá šmouha a ulpívá na povrchu auta leštivo, důvodem je nejčastěji špatně vybroušený povrch, který je nedostatečně obroušený. Nejspíše byla pouze krátká doba broušení v některém jednotlivém kroku. Řešením je zkusit pokropit povrch lehce vodou, kdy je opět dobré použít rozprašovač a zkuste znovu rozleštit. Jakmile máte hotovo a stále na povrchu auta vidíte leštivo, tak vás asi nepotěším, ale je potřeba se vrátit o pár kroků zpět, třeba až na 2000 a projít kroky znovu.

V článku uvádím, jak rozleštit lesk na autě. Stejným způsobem se leští ale také plastová přední světla.

Doufám, že vám pomohl tento krátký popis, jak si lze poradit s leštěním a vyřešením tak problému, pokud si nemůžete jak časově, tak finančně dovolit opravu auta. Navíc dávat auto do servisu je v tomto případě zbytečné. Všechny komponenty, které budete k opravě potřebovat, najdete jak v kamenných obchodech, tak na internetu, kdy téměř všechny položky vás vyjdou na pár korun. Brusku a leštičku si můžete vypůjčit od známých, pokud se vám nechce investovat.

Přeji hodně štěstí, ať takové problémy vůbec nemusíte řešit, dávejte si pozor, kde a jak parkujete ať předejdete těmto nepříjemnostem. Také dávejte pozor na své auto.

Jak rozleštit lesk na autě

Štítky:        

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na