.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak registrovat auto jako veterána 

 25 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Jako veterána lze zaregistrovat dopravní prostředek, od jehož data výroby uplynulo alespoň třicet let. Stáří vozidla však není jediným rozhodujícím faktorem pro jeho přihlášení do registru. Pro registraci veteránů platí velice přísné podmínky, jež automobil či jiný prostředek musí splňovat.

Automobil musí být v perfektním technickém stavu a plně funkční. Nezbytnou podmínkou jsou součásti a doplňky auta, jež pocházejí z roku výroby vozidla. Samozřejmostí je též původní motor, převodovka, kola, celistvý lak, nenarušený neodbornými zásahy, čistá nezkorodovaná karoserie a nepoškozený čistý interiér. Majitelé neudržovaných zrezivělých vraků, vozidly s LPG motory či vytuněnými auty tedy s registrací na veterána zřejmě neuspějí.

Před třemi měsíci jsem nechala přihlásit jako veterána své auto Škoda Favorit z roku 1988. Mohu proto poskytnout tipy, jak si svůj historický vůz můžete jako veterána zaregistrovat i vy.

Klady a zápory registrovaného veterána

Výhodu, kterou mi přihlášení vozidla jako veterána přináší je to, že nemusím platit ekologickou daň, jež se u starších automobilů nezřídka vyšplhá až na 10 000 korun.

Dalším pozitivem je, že platím mnohem nižší povinné ručení než u běžného automobilu. S běžnými automobily jezdíme denně do práce, za zábavou a hrozí zde tedy vyšší riziko nehody. U veteránů se předpokládá, že se s nimi projedeme jen při slunečném počasí několikrát do roka. Z toho důvodu u nich za povinné ručení tolik neplatíme. Částky za pojištění veterána se pohybují v rozmezí několika málo stovek korun ročně. Srovnání pojištění veteránů si můžete nechat spočítat na různých internetových portálech k tomu určených. Jedním z nich je například portál ePojištění.cz, na němž jsem si sama vyhledávala nejvýhodnější povinné ručení.

Nevýhodou veteránů však je, že historická vozidla by dle zákona neměla být používána k běžnému provozu. Neznamená to sice, že by jejich majitelé dostali pokutu za to, že si s ním vyjeli na výlet, ale na druhou stranu by s nimi neměli jezdit denně do práce a na nákupy.

Mezi další negativa veteránů patří vyšší náklady spojené s jeho neustálým udržováním v dobrém stavu. Mezi investice, s nimiž musíte počítat, spadá také poplatek za registraci vozidla, zápis do registru historických vozidel a za klubovou a krajskou testaci. Počítat byste měli též s náklady za pořízení kvalitních fotografií, jež jsou k registraci nutné, testovacího komisaře a s případným proplacením jeho cesty ke kontrole vašeho vozidla.

registrace auta jako veterána

Mimoto s registrací veterána je spojeno jisté papírování a nemálo obíhání úřadů. Majitel historického vozidla musí navíc každý rok opětovně zažádat o povolení k jeho provozu, což je spojeno mimo jiné s technickou kontrolou automobilu.

V žádném případě si také nenechte auto registrovat jako veterána, pokud jej chcete používat k podnikání, například k okružním jízdám po městě pro turisty či rozvozu svatebčanů. Využití historických vozidel k podnikání je totiž zakázané zákonem.

Kontrola technického stavu automobilu

Prvním krokem k registraci mého favorita jako veterána bylo provedení technické kontroly vozidla odbornou dílnou, jíž může být autoservis, který vám vydá doklad o perfektní funkčnosti historického automobilu.

Během technické kontroly vozidla je nahlíženo na stav přední i zadní nápravy, tlumičů, řízení, brzd, karoserie, motoru, výfukového systému, upevnění sedaček a pásů, osvětlení, kol, pneumatik a průhlednosti skel.

V odborné dílně je k potvrzení funkčnosti veterána potřeba vyplnit formulář Protokol o technické prohlídce historického vozidla. Jiný formulář k tomuto účelu nelze použít.

Spousta majitelů automobilů si tuto prohlídku odbude pouze oražením razítka bez toho, že by byla kontrola opravdu provedena. Pokud však auto teprve kupujete, doporučuji nechat provést důkladnou kontrolu vozidla, neboť spousta majitelů historických vozidel provádí neodborné opravy svých automobilů sama doma. Důkladná technická kontrola i vám samotným tak zaručí bezpečnost vašeho auta.

Testování vozidla na historickou původnost

Po úspěšné technické kontrole následuje testace automobilu na historickou původnost, jež sestává se dvou částí, a to z klubové a krajové testace.

Během klubové testace je kontrolována historická původnost vozidla a všech jeho součástí, přičemž ji může provádět pouze klubová testovací komise, která má k tomu oprávnění udělené Federací klubů historických vozidel.  Klubové komise, jež je možné ohledně testace oslovit, naleznete na stránkách Federace klubů historických vozidel ČR.

Ke klubové testaci jsem potřebovala další formulář s názvem Žádost o provedení testování historického vozidla, do nějž je nutné před odesláním vyplnit pravdivé informace o vozidle. K úspěšnému vyřízení žádosti je nezbytné k formuláři přiložit i fotografie automobilu na fotografickém papíře o rozměrech 6 centimetrů na výšku a 9 centimetrů na šířku, přičemž automobil musí být vyfocen zleva zepředu a zprava zezadu. Celkem majitel vozu musí předložit šest fotografii z předního pohledu a šest fotografií focených zezadu.

Po podání žádosti vás kontaktuje klubový komisař, který si s vámi domluví prohlídku vašeho auta.

Pokud automobil splní podmínky pro registraci jako veterána, včetně stáří, technického stavu a původnosti, klubová komise vypracuje žádost krajské testovací komisi k provedení dalšího stupně testování, takzvané krajské testaci.

Nezapomeňte však, že doba mezi klubovou a krajskou testací nesmí být delší než třicet dní. V případě, že lhůtu nedodržíte, budete muset testování automobilu na historickou původnost podstoupit znovu.

Klubová testace vás bude stát maximálně 2 000 korun dle pravidel konkrétního klubu. Mě osobně klubové testování vozidla stálo 1 500 korun. Následně pak zaplatíte ještě za krajskou testaci dalších 800 korun.

Registrace historického automobilu na úřadu

Pokud všechnu tuto byrokracii podstoupíte, můžete konečně své auto na úřadu pro evidenci vozidel zaregistrovat jako veterána a obdržet zelená čísla, typická pro jejich poznávací značky.

Při registraci svého Favorita na úřadu jsem musela předložit průkaz totožnosti, kupní smlouvu vozidla, schválenou žádost o provedení testace od klubové i krajské komise, fotografie auta, vyplněný formulář, doklad o pojištění a doklad o zaplacení registračního poplatku, jejž činí 800 korun. Poplatek samozřejmě můžeme zaplatit přímo během registrace.

V tuto chvíli se vaše auto stává oficiálně veteránem. Nezapomeňte však, že testování klubovou komisí musí proběhnout jedenkrát za rok, a to vždy do 31. května. V opačném případě se váš vůz opět stane vozidlem do běžného provozu.

Povinné ručení

Předtím, než se vydáte zaregistrovat automobil na úřad, měli byste mít již sjednáno povinné ručení. Nízkou částku, kterou za něj zaplatíte, vám zajistí žádost o testaci potvrzenou oběma komisemi. V pojišťovně vám pak vydají zelenou kartu, jež vám bude na úřadu sloužit jako doklad o zřízení povinného ručení.

Pokud váš automobil ještě nemá registrační značku, bude na vaší zelené kartě uvedeno číslo karoserie, přičemž po získání poznávací značky je potřeba se v pojišťovně opět zastavit a značku nahlásit.

Jak jsem již výše zmínila, s výběrem povinného ručení vám pomohou mnohé internetové portály, které dle vámi zadaných parametrů vyberou nejvhodnější a nejlevnější typy pojištění od rozličných společností. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit portál ePojištění.cz, na němž se mi podařilo vybrat to nejlepší pojištění pro svého veterána.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}