.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak probíhá náhrada škody z povinného ručení 

 23 ledna, 2019

Jana Vochková

5/5

Většina z nás netrpělivě čeká na chvíli, kdy se bude moci začít prohánět na silnicích s platným řidičským průkazem. Ani já nebyl výjimkou a čekání se zdálo být po čase úplně nekonečné. Když konečně přišlo na řadu vykonání závěrečných zkoušek, nakonec se mi je s odřenýma ušima podařilo udělat na první dobrou a po uplynulé čekací lhůtě jsem konečně mohl vyrazit na ulice.

Patřil jsem do té skupiny mladých řidičů, kteří si ihned po získání řidičského oprávnění myslí, že mohou všechno a nic na světě je nemůže ohrozit. Ačkoli mi rodiče stále dokola opakovali, že se nehoda může stát i zkušenějším řidičům, než jsem byl já, nebral jsem jejich kárání dostatečně vážně. Samozřejmě se mi to v jednom okamžiku nakonec vymstilo a já se náhle ocitl v situaci, ze které jsem pořádně nevěděl, jak dál.

Dopravní nehoda na sebe nenechala dlouho čekat

Bohužel jsem se svou vlastní chybou dostal do střetu dvou osobních automobilů. Naštěstí pro mě nedošlo k žádnému vážnému zranění a odnesla to jen auta. Najednou se však přede mnou objevila situace, na kterou jsem nebyl dostatečně připraven, protože jsem toto riziko bral celou dobu na lehkou váhu.

Samozřejmě jsem věděl, že mám na své auto sjednané povinné ručení, které vzniklé problémy dokáže vyřešit, ale postup, jakým bych se měl dále ubírat, mi byl bohužel neznámý. Do karet mi ovšem opět hrálo štěstí, protože řidič postiženého auta byl milý chlapík a dalo se s ním na všem rozumně domluvit, dokonce mi pomohl s vysvětlením celého procesu, který by měl během a po dopravní nehodě následovat. Kdyby byl ale na jeho místě někdo jiný, tak snadné to pro mě být rozhodně nemuselo.

povinné ručení: náhrada škody

Rozhodl jsem se právě proto dalším neznalým lidem, jako jsem byl já, sepsat několik zásadních rad, aby se se situací dokázali poprat podstatně lépe a bez zbytečných (dalších) problémů.

Co vlastně znamená „povinné ručení“?

Možná byste se sami divili, kolik lidí na tuto otázku vlastně nezná přesnou odpověď. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích. Ze zákona jej musí mít sjednané každé vozidlo, které do silničního provozu vstupuje. Jsou z něj hrazeny všechny vzniklé škody způsobené vlastním vozidlem na zdraví i majetku třetích osob.

Když bychom si tuto definici měli říci jednodušším jazykem, tak jsou veškerá zranění, škody na vozidlech, domech nebo například svodidlech hrazeny právě z povinného ručení. Něco takového se může stát opravdu naprosto každému z nás (jsem jasným příkladem) a proto je tato povinnost naprosto logickou věcí. Díky sjednanému povinnému ručení se nemusíte obávat placení škody z vlastní kapsy, což by mohlo být pro mnoho z nás naprosto likvidační.

Jak funguje povinné ručení?

Povinné ručení se zakládá na skutečnosti, že pojišťovně v daném termínu uhradíte smluvenou částku, díky které se pak provoz vašeho vozidla „jištěn“. Výše částky, kterou jste povinni uhradit, se určuje podle technických parametrů vozidla (výkon a objem motoru, hmotnost, rok výroby). Vliv má také uvedená tovární značka a model vozidla. Sám o sobě navíc uvádíte datum narození, místo bydliště a počet měsíců bezeškodného průběhu s počtem předchozích pojistných událostí.

Dopravní nehoda

Když se konečně zaměříme na dopravní nehodu jako takovou, musíte nehodu vždy především nahlásit, pokud od pojišťovny očekáváte nějaké pojistné plnění. Dá se to provést přes on-line formulář na webu dané pojišťovny, telefonicky a nebo fyzickým kontaktem na pobočce příslušné pojišťovny.

Policie se na místo nehody musí volat, pokud se na tom společně dohodnete, je způsobena škoda třetí osobě, dojde k úmrtí a nebo je škoda vyšší než 100 000 Kč.

Účastníci nehody se pak zpravidla dělí na dvě skupiny s rozdílnými povinnostmi.

Jsem viníkem dopravní nehody

V okamžiku, kdy se jako já stanete viníkem dopravní nehody, jednoduše nahlásíte pojistnou událost té pojišťovně, u které máte sjednané povinné ručení.

Jsem poškozený v dopravní nehodě

V tomto případě ohlásíte vzniklou škodu té pojišťovně, u které má sjednané pojištění viník dopravní nehody.

Jak postupovat, pokud jsem viníkem nehody?

Pokud nehodu zaviníte, stejně jako tomu bylo v mém případě, doložte nejlépe okamžitě poškozenému údaje, které bude potřebovat k uplatnění práva poškozeného na náhradu škody. Následně škodu neprodleně oznamte své pojišťovně, která bude dále postupovat v řízení s poškozeným tak, že vaše přičinění už nebude nutné.

Pokud by se vám nedej Bože stala dopravní nehoda v zahraničí, což se ale klidně může stát, nebojte se využít asistenční služby, kterou vaše pojišťovna poskytuje.

Jak postupovat, pokud jste poškozeným při dopravní nehodě?

Pro toho, kdo nehodu nezpůsobil, paradoxně přichází daleko větší množství povinností.

V prvé řadě musíte vědět, že u pojišťovny viníka nehody dochází k uplatnění vašeho práva na náhradu škody. Nejdříve se musíte postarat o to, aby vám viník předložil občanský nebo řidičský průkaz a zejména také doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který se skrývá pod názvem „zelená karta“, kterou musí každý řidič mít u sebe.

Následně musíte opsat potřebné údaje z přiložených dokladů, konkrétně mluvíme o:

  • jméno, příjmení, bydliště
  • typ a SPZ vozidla
  • název pojišťovny, u které je viník pojištěný
  • číslo zelené karty

Na příslušnou pojišťovnu se pak musíte obrátit s doložením vzniklé škody a všemi výše zmíněnými údaji. Následně vám pak už nezbývá nic jiného, než čekat, až bude náhrada vyplacena.

Jak vybrat správné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla? A stačí mi vůbec?

Výběru vhodného povinného ručení byste měli věnovat opravdu zvýšenou pozornost, protože se na trhu vyskytuje mnoho útvarů, které tento druh pojištění nabízí a ne všechny jsou klientsky výhodná. Zároveň se pak vyplatí alespoň popřemýšlet o možném připojištění vozidla či sjednání havarijního pojištění, který okruh pojištěných událostí značně rozšíří.

Já měl v tomto ohledu štěstí a perfektně zvolenou pojistku, protože jsem hned na začátku využil služeb internetového portálu epojisteni.cz, kde má každý z vás možnost si nezávisle porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a na základě zadaných osobních údajů i údajů o vašem vozidle se pak dočkat přepočítání nejvýhodnějších pojistek přímo na míru.

Pokud se ani tak nedokážete adekvátně rozhodnout, můžete spoléhat na radu odborníků v oboru, kteří se vám v několika dalších dnech pokusí telefonicky vysvětlit, v čem spočívají výhody a nevýhody jednotlivých nabídek.

Dnes se dá na poli pojištění opravdu jen těžko vyznat i lidem, kteří se v oboru pohybují několik let, protože se nabídka stále rozšiřuje a zároveň mění. Proto je určitě vhodné se mít v tomto ohledu na koho spolehnout. A přesně toho jsem se dočkal já. Díky tomu se pak mé jednání s pojišťovnou a následné vyplacení peněžní částky stalo o moc snesitelnější.

Já osobně bych každému z vás doporučil kromě základního balíčku povinného ručení využít i připojištění a havarijní pojištění, protože v mém případě se jejich přítomnost skutečně vyplatila a nikdy nevíte, jak moc velká škoda se může na silnicích stát.

Nezapomeňte dát pozor na pojistné limity

Při sjednávání pojistky musíte také popřemýšlet nad tím, jakou nejvyšší částku pojistného plnění budete chtít zvolit. Samozřejmě se jedná o posouzení každého z vás, základní povinné krytí je stanovené na 35 milionů na zdraví a 35 milionů na škodu. Ovšem když dojde na silnici k hromadné dopravní nehodě několika vozů, nemusí být toto krytí dostačující. Pokud se tedy rozhodnete pojistnou částku zvýšit na 75 milionů na zdraví a 75 milionů na škodu, rozhodně ve finále neprohloupíte.

Jezděte tedy bezpečně a v klidu, aby se vám dopravní nehody vyhýbaly, jak jen to půjde. Pokud ale stejně k nehodě dojde. dbejte na několik rad, které jste se ode mě dozvěděli, aby jste dokázali všechno bezpečně vyřídit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}