.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby 

 29 července, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Koupit auto vyžaduje zvláštní obezřetnost a důkladnou rešerši. Základní otázka ale je, kde to auto vlastně koupit. Nové auto je finančně velice nákladné, s bazary nemusí mít každý dobrou zkušenost, tak pak už zbývá jen nákup od soukromé osoby. Představte si, že na internetovém bazaru najdete přesně to auto, které odpovídá vašim představám, přesto vyvstává na povrch mnoho otázek. Jak koupě od majitele probíhá, na co při nákupu auta nezapomenout, jaké jsou podmínky pro případnou reklamaci, jak postupovat při přepisu a mnoho dalších. Proto máte k dispozici stručný návod, jak postupovat při nákupu ojetého vozu od soukromé osoby.

Prověřit auto i prodejce

Rozeznat slušného majitele auta nebo překupníka není vždy úplně jednoduché, avšak jde to. Pokud tedy narazíte na osobu, která prodává více aut najednou, mějte se na pozoru, neboť pravděpodobně nejde o automobilového nadšence a hrdého majitele milovaného auta, nýbrž může jít o překupníka. Pokud prodávající prodává více aut najednou, nemusí to být vždycky zákonitě špatně, ale je zde riziko, že auta byla převezena ze zahraničí a ještě před registrací jim mohl být stočen tachometr, přitom o tom daný prodejce v ČR nemusí ani vědět.

Na druhou stranu, jedná-li se o mechanika, který si tímto způsobem přivydělává, můžete takto dostat udržované auto v dobré kondici. V tomto případě se ujistěte, že auto danému člověku skutečně patří a není napsané na nikoho jiného. Za auto totiž nese zodpovědnost jen přímý prodejce.

Slušného prodejce poznáte nejen podle stavu auta, ale také i podle toho, že nebude mít problém dodat včas veškeré dokumenty, například doklady o úpravách a opravách v autoservisu, bude mít písemně popsané všechny věci, které byly na autě opravovány. Při koupi auta jsem měl k dispozici fotografie auta ze všech úhlů, také z vnitřku a kufru. Přesto mi majitel při prohlídce vše bez tázání ukázal ještě jednou a upozornil na drobné nedostatky, které byly taktéž uvedeny v inzerátu. Já měl na štěstí, že jsem narazil na skutečného automobilového nadšence, který se o své auto staral celá léta jako o své dítě, a proto bylo skutečně zachovalé.

Musíte se projet

Po důkladné prohlídce auta mi sám majitel nabídl společnou projížďku po okolí, i tento postup by dnes měl být zkrátka standard. Při řízení byste měli mít také možnost zkusit si řídit auto po nezpevněném terénu s nižší rychlostí, ale také po pevné cestě s rychlostí vyšší. Můžete tak zmapovat tah motoru, všechny možné zvuky, nárazy podvozku a mnoho dalšího. To ale ne každý umí dobře posoudit, proto se nebojte oslovit třeba zkušenějšího kamaráda, aby šel na prohlídku s vámi. Pokud si je majitel jistý o kvalitě prodávaného auta, nebude s tím mít problém. Při nákupu mého auta jsme na projížďce strávili asi hodinu, na všechno jsme se doptali, probrali jsme původ každého zvuku auta, zkrátka všechno možné.

Sestavujeme kupní smlouvu

Poté, co jsem auto i majitele důkladně prověřil, byl mi znám celkový stav auta i drobné nedostatky jsem se konečně rozhodl auto koupit. Celý proces trval několik dní. Nejdříve bylo potřeba sestavit kupní smlouvu, která bude mně i prodejci vyhovovat. Pro sestavení kupní smlouvy se nemusíte radit s právníkem, zvládnete to sami s pomocí internetu, kde naleznete spoustu šablon, které si upravíte podle sebe. Existují zkrátka základní body, které musí smlouva obsahovat, a to:

  • podrobné informace o vozidle, včetně vad a oprav, které lze podrobněji dát do přílohy,
  • informace o prodávajícím,
  • informace o kupujícím,
  • způsob, jakým bude transakce uskutečněna.

Samotná smlouva je pak platná od té doby, kdy dojde k transakci.

Otázka vyvstává v případě formy úhrady automobilu. Soukromí majitelé aut dříve preferovali platbu v hotovosti, s pokrokem doby je ale samozřejmostí bezhotovostní platba a žádný prodejce by s tím neměl mít problém. Pokud by prodejce doslova vyžadoval platbu v hotovosti, zvažte, zdali je prodejce opravdu věrohodný. Zda převedete částku najednou nebo po částech, to už záleží na domluvě mezi kupujícím a prodejcem.

Z vlastní zkušenosti tedy doporučuji sestavit kupní smlouvu v klidu a o samotě, na míru dané situace a s prodávajícím ji prodiskutovat a potom ji případně upravit. Poté, co jsme se na smlouvě s původním majitelem dohodli a já jsem za auto zaplatil domluvenou částku, mi dal prodávající plnou moc, se kterou musí obě strany na czechpoint aby byl podpis ověřený, no a už chyběl jen jeden krůček k tomu, aby bylo auto konečně moje.

Přepis vozidla

Co jsem zprvu nevěděl je, že od nabytí platnosti kupní smlouva musí být vozidlo do 10 pracovních dní přepsáno, jinak vám hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Nejde ale o nijak zdlouhavý a náročný proces, potřebujete zkrátka nějaké dokumenty a vůli strávit odpoledne na úřadě. Přepis vozidla se dá udělat na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a pokud se sami nemůžete na úřad dostavit, je možné zplnomocnit také jinou osobu. Já se nakonec dostavil s původním majitelem na úřad naštěstí včas a měli jsme s sebou tyto věci:

  • osobní doklady obou smluvních stran, tedy prodávajícího i kupujícího, případně plnou moc jedné z osob,
  • platnou zelenou kartu,
  • malý a velký technický průkaz vozidla,
  • protokol a evidenční kontrole vozidla,
  • doklad o převodu vlastnického práva,
  • 800 Kč, což je správní poplatek za přepis vozidla.

Protokol o evidenční kontrole vozidla dodal prodávající vozidla, který byl s vozidlem na finální kontrole STK, za kterou zaplatil 400 Kč. S prodávajícím jsme se dohodli, že tuto částku zaplatí on a poplatek 800 Kč za přepis jsem zase zaplatil já, což je běžně asi standard. Záleží ale na dohodě.

Zatímco auto procházelo STK, já jsem zařizoval povinné ručení, které musí být platné již v den přepisu vozidla na nového majitele, ostatně jinak bych zelenou kartu dodat nemohl. Jakmile projdete tímto procesem, je auto celé už jen vaše.

Skryté vady a reklamace

Také na nákup vozidla od soukromníka se vztahuje reklamační právo. Já zatím naštěstí tento problém neřešil, neboť jsem měl skutečně štěstí na nákup ojetého auta od nadšence, který o vozidle věděl úplně všechno, ale jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Proto jsem si i já před nákupem od soukromníka srovnával všechny možnosti, a to i pro případnou reklamaci. Stejně jako v případě sestavení kupní smlouvy, tak i u reklamace ojetého vozidla můžete použít nejrůznější šablony reklamačních protokolů, které jsou dohledatelné online. Jednotlivé body si jen upravíte na míru a víc nemusíte řešit.

Jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby

Pokud nakupujete ojetinu v autobazaru, reklamaci můžete uplatnit do 24 měsíců od nákupu, v případě nákupu od reklamace koupě od soukromníka je tato doba 6 měsíců od nabytí kupní smlouvy. Pokud na svém autě objevíte nějakou vadu, o které jste během koupě auta nevěděli, avšak se dá prokázat, že je na autě již delší dobu, nejrozumnější je nechat si vypracovat znalecký posudek. S tímto znaleckým posudkem poté kontaktujete prodávajícího, který rozhodne o uznání či neuznání reklamace. Pakliže prodávající reklamaci neuzná, ale znalecký posudek hovoří jasně, obraťte se na právníka.

Jakmile objevíte onu skrytou vadu a rozhodnete se ji reklamovat, rozhodně zapomeňte na to, že si auto opravíte sami. Raději s ním vůbec nemanipulujte, mohlo by se to na posudku a celkovém reklamačním procesu negativně projevit. V rámci koupě auta od majitele se dá reklamovat na vozidle pouze to, co na prohlídce nebylo jasně vidět, například vady na motoru apod. Zlomený nefunkční stěrač nebo škrábanec na karoserii by vám určitě nebyl uznán.

Nákup ojetého auta z bazaru

Pokud se přece jenom rozhodnete pro nákup ojetého auta z autobazaru, třeba například kvůli delší lhůtě pro případně reklamace, dbejte prakticky na stejné věci, jako u nákupu vozidla od soukromníka. Poraďte se s někým, projeďte se a nebojte se zeptat na cokoliv. Výhoda nákupu v autobazaru v dnešním virtuálním světě je jednodušší také v tom, že na internetu si můžete přečíst recenze od lidí, kteří mají s daným bazarem nějakou zkušenost. Tyto recenze vám mohou s nákupem pomoci. Věrohodnost autobazaru poznáte třeba i podle způsobu uskutečnění transakce, tedy jak zaplatit auto v bazaru. Vyvarujte se zkrátka nákupu auta někde, kde to jde jenom v hotovosti. To už dneska zavání něčím nekalým. Obecně asi můžu doporučit volit spíše větší autobazar s tradicí, nežli nějaký malý kdesi na periferii, ve kterém je obtížné dohledat původ prodávaných aut.

Jak nové auto pojistit

Kromě nezbytného povinného ručení, které budete muset řešit operativně ještě před přepisem vozidla, budete určitě řešit i jiné formy pojištění, například havarijní pojištění a mnoho dalších. Můžete využít služby pojišťoven, které tyto služby nabízejí, můžete si nechat poradit v bazaru, případně od známých. Přes nespočet nabídek a recenzí je ale často těžké vybrat ze všech nabídek právě tu nejvýhodnější. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například epojisteni.cz. Po zadání všech potřebných údajů se zde seřadí jednotlivé nabídky a můžete si tak jednoduše vybrat to, které vám vyhovuje nejvíc. Já ne ePojištění nedám dopustit a po pozitivních zkušenostech ho doporučuji i svým známým, kteří právě koupi automobilu řeší. Celý proces pojištění nového auta je bleskově rychlý a zvládne to opravdu každý.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}