.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak pojistit auto z Anglie 

 23 dubna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Mezi motoristy pátrajícími po novém voze představuje oblíbenou alternativu nákup v zahraničí. Co vás čeká, pokud si chcete nechat dovézt vozidlo z UK?

Proč se automobily dovážejí z UK

Primárním důvodem je cena. Automobil lze na ostrovech pořídit i o polovinu levněji než v České republice. Ceny jsou velmi příznivé i v porovnání s jinými evropskými zeměmi.

Motoristy motivuje k dovozu aut i rozsáhlejší nabídka. Výhodou u ojetých vozidel pořízených ve Velké Británii bývá taktéž zpravidla znatelně zachovalejší technický stav. Auta z Anglie také povětšinou netrpí na charakteristický nešvar v podobě stočeného tachometru.

Velmi vhodná jsou takto dovezená vozidla i jako zdroj náhradních dílů. Dovoz i poškozených vozidel je proto rovněž v Česku značně rozšířený.

Kde koupit auto z UK

Svoje vyhledávání můžete započít jednoduše prostřednictvím internetu. Stačit na to budete i sami, a to i v případě, že neovládáte jazyk. Využít můžete české internetové bazary a další platformy, které tento dovoz nabízejí. Případně se spolehnout na některou z četných společností, které si na tomto obchodním modelu vystavěly svou živnost.

Od 1. 1. 2021 pocítili motoristé zásadní změnu. Británie oficiálně vystoupila z Evropské unie. Pro cizince stále není zapovězeno se do Anglie přímo vydat, automobil si pořídit a odvézt si ho do ČR. Jen je nutné si uvědomit, že po tzv. brexitu potřebujete k legálnímu vycestování do Velké Británie platný pas.

Zejména trh s ojetými vozidly je natolik rozsáhlý, že je prakticky vyloučené, abyste si vhodný vůz nevybrali. Nezapomeňte si ale před koupí samozřejmě ověřit historii vozidla a pečlivě zkontrolovat jeho technický stav.

Jaká pravidla platí pro dovoz vozidla z UK

To, že v souladu se zákonem 56/2001 Sb. již není možné na Velkou Británii nahlížet jako na členský stát EU, se dotýká i dovozu automobilů.

Zákon pro nečlenské země stanovuje zásadní podmínku v podobě maximálního přípustného stáří dovezeného automobilu. To se pohybuje mezi 5 až 8 lety. Tato lhůta se počítá vždy od okamžiku první registrace vozidla.

S dovozem automobilu z Anglie byste neměli mít vážnější problém, ač se jedná již o mimounijní zemi. Vyšší obezřetnost se motoristům doporučuje například u vozidel dovážených z USA, Číny nebo zemí arabských.

Jak je to s clem a DPH

V souvislosti s tím, že Velká Británie již není součástí EU, na motoristu dále dopadne rovněž klasická povinnost v podobě proclení dováženého vozu.

Pakliže má navíc vozidlo najeto méně než 6000 km, případně si jej pořizujete ve lhůtě do 6 měsíců od jeho první registrace, musíte navíc zaplatit v Česku i DPH.

Jak vyřešit volant na opačné straně

Zásadní překážka, na kterou motoristé u anglických automobilů narážejí, je zvyklost jízdy vlevo. To vyžaduje i umístění volantu na opačné straně než v tuzemsku. U nás se nejedná o takovou raritu, jak by se mohlo zdát. V Česku lze podobných vozidel napočítat řádově několik stovek.

Legálně na české silnice můžete s takto atypicky řešeným automobilem vyrazit díky nařízení Evropského parlamentu, které přihlášení takového vozidla umožnilo napříč všemi členskými zeměmi EU. Možné je to oficiálně již od roku 2014.

V minulosti tuto možnost měli pouze ti, kteří se vraceli po delším pobytu z Velké Británie, případně majitelé veteránů.

Technické náležitosti legálního provozování automobilu s volantem vpravo

Než si automobil přihlásíte, měli byste s ním zavítat do servisu, kde vám v první řadě upraví světla. Týká se to předních světlometů, které jsou asymetrické doprava, tedy těch, které svítí vpravo, pokud motorista jede vpravo. Musí se v lepším případě přeprogramovat nebo vyměnit. Přeprogramování dostačuje u novějších vozidel.

Někdy bývá nutné i přemontování rychloměru, který by měl ukazovat v mílích i v kilometrech. U zadní mlhovky je nutné, má-li ji vozidlo, aby směřovala ke středu silnice. Znamená to ji vyměnit. V případě dvou mlhovek výměna není nutná. Zkoumají se i zpětná zrcátka. Oprávněna je však k tomuto pouze zkušebna TÜV nebo Dekra.

Řádově tak českého motoristu čekají investice za zhruba několik tisíc korun, než je vozidlo definováno jako způsobilé do českého provozu.

Zkušenosti samotných řidičů se různí, někteří si bez problémů zvyknou, jiní považují otočený volant za riskantní a nedoporučují takový automobil především do hustého městského provozu. S tím souhlasí i někteří odborníci, kteří poukazují na to, že řidič při předjíždění nevidí do protisměru.

Jak pojistit auto z Anglie

Když si pravostranné řízení nechcete ponechat

Jak uvádí Ministerstvo dopravy, takováto změna se nepovažuje za změnu podstatných částí vozidla ve smyslu § 73 zákona č. 56/2001 Sb., v platném znění. V souladu s tímto ustanovením tak ani není považována za přestavbou a jako přestavbě se ani neschvaluje technická způsobilost.

Přestavba tedy v současné chvíli není v tuzemsku legální. Rozhodně se nedoporučují ani žádné svépomocné pokusy o podobnou konverzi.

Že řízení bylo původně jinak lze navíc vcelku snadno odhalit. Poznat by to měl zkušený technik a patrné je to například také na VIN kódu. Praktickým důsledkem pro vás je to, že automobil jednoduše neprojde technickou kontrolou, případně by vám ho na úřadě nepřihlásili.

Motoristé navíc poukazují na to, že z ekonomického hlediska by byla přestavba prakticky nesmyslná, neboť částka by byla neúměrně vysoká a prakticky dokonce odpovídala pořízení vozidla v UK. Mnozí se také pozastavují nad tím, že podobný technický zásah je i pochybný z hlediska bezpečnosti provozu vozidla.

Jak si požádat o výjimku na volant vpravo

Majitele vozidla s atypickým pravostranným řízením čeká i o něco více úředních úkonů, než bude moct začít jezdit.

První formální náležitostí, která vás čeká, pokud si volant vpravo ponecháte, je žádost o udělení výjimky. Tu udílí Ministerstvo dopravy ČR. Stále ještě je v současné době poskytována zdarma.

Proč potřebujete globální homologaci

Globální homologace stanovuje, že vůz odpovídá platným požadavkům na vypouštění emisí do ovzduší.

U běžných produkcí vozidel se problémy zpravidla nevyskytují, ale malé značky sportovních aut občas motoristům vrásky přidělají. Proto je nutné tušit o tom, že i globální homologace se vyžaduje. Vyznačena je na technickém průkazu a na výrobním štítku vozidla. Pokud vaše vozidlo evropskou homologaci nemá, budete muset zaplatit částku 5 000 Kč.

Jak je to s technickou u dovozového automobilu

Dále vás budou čekat víceméně tradiční náležitosti. S automobilem musíte po dovozu vyrazit na technickou kontrolu.

Protože Anglie již není oficiální součástí EU, platí, že vám nebude stačit evidenční prohlídka. Absolvovat budete muset kompletní dovozovou technickou kontrolu. S sebou si vezměte malý a velký technický průkaz. Stát vás bude technická cca 1 000 Kč.

Výstupem z kontroly bude protokol o technické prohlídce a emisích, dále technický protokol a příloha k technickému protokolu.

Ekologická daň

Každý motorista se musí připravit i na to, že se u jeho novopečeného vozu budou řešit emise. Pokud nesplňujete požadované normy, musíte se připravit na další výdaje. Podle kategorií jsou jednotlivé emisní normy rozděleny následovně:

  • EURO 0: 10 000 Kč
  • EURO 1: 5 000 Kč
  • EURO 2: 3 000 Kč
  • EURO 3, 4, 5: 0 Kč

Povinné ručení

Povinné ručení je nezbytné pro každý automobil, který budeme v tuzemsku provozovat. Pro auta z dovozu to platí rovněž.

Sjednat si povinné ručení byste měli co nejdříve. S nepojištěným vozidlem totiž vůbec nesmíte na silnici. A to ani, když je čerstvě zakoupené a vy s ním jedete teprve za účelem dostat ho domů. Povinné ručení byste si měli vyřídit nejpozději před přihlášením vozu na dopravním inspektorátu.

Již v zahraničí byste si tak měli sjednat dočasné mezinárodní pojištění, abyste mohli dostat zelenou kartu. V Čechách si následně vyřídíte standardní pojistku, kterou si necháte.

Než si vyberete konkrétní pojišťovnu u nás, vyplatí se vám jednotlivé nabídky důkladně porovnat. K tomu můžete využít internetové srovnávače. Jedná se o jednoduché nástroje, do kterých zadáte požadované vstupní informace a necháte si přehledně jednotlivé nabídky porovnat. K nejznámějším a nejoblíbenějším portálům tohoto typu patří především web ePojištění.cz.

Jak vůz přihlásit na dopravním inspektorátu

Návštěva dopravního inspektorátu je nutná pro přihlášení vozidla do evidence. S sebou byste již měli mít doklad z STK, proto je skutečně pořadí kroků takovéto. Na úřad si nezapomeňte přinést:

  • vyplněnou žádost
  • originál zahraničního velkého a malého technického průkazu
  • technický protokol s přílohou (pokud se jedná o vozidlo, které potřebuje schválit technickou způsobilost)
  • protokol o evidenční kontrole
  • zelenou kartu jako potvrzení o uzavření povinného ručení
  • občanský průkaz
  • případně také živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku (podle toho, zda je žadatelem fyzická anebo právnický podnikající osoba)
  • doklad o zaplacení DPH

Na dopravním inspektorátu dále budete muset zaplatit za osobní automobil poplatek ve výši 800 Kč. Úřad má dále na vyřízení vaší žádosti zákonnou lhůtu 30 dnů.

Pokud s vozem přicestujete ze zahraničí, dostanete na něj červené mezinárodní registrační značky. Dopravní inspektorát vám je následně vymění za ty české. Pak se ještě nezapomeňte vrátit do své pojišťovny, aby vám čísla českých registračních značek doplnila do smlouvy.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rebel
Rebel
18.8.2022 19:22

S RHD autem se dá vklidu předjíždět, stačí být koumák a hodit si kameru k levému oknu a propojit s displejem na palubovce.

Oliver
Oliver
14.9.2022 15:41

Dobry den,
skutecne plati, ze se vozidlo z GB nesmi byt starsi 8 let? Pokud si dovezu auto vyrobene v roce 2010, tak ho tu neprihlasim? Existuje tu nejaka moznost ho provozovat a vlastnit v Ceske republice? Muzu ho proste nechat na GB znackach a pojistit pres VIN?
Omluvte prosim chybejici diakritiku z duvodu absence ceske klavesnice.
Diky za odpoved.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}