Cestování patří k dnešnímu životnímu stylu, a i já jej považuji za jednu z nejlepších možných investic, neboť zážitkům a obohacujícím zkušenostem, které na cestách získám, se jen stěží něco vyrovná. K tomu, aby si z cest člověk odnášel pouze to pozitivní, je však nezbytná poctivá příprava, ke které patří i sjednání dobrého pojištění pro vás, vaše spolucestující a pokud se za dobrodružstvím vydáváte na čtyřech kolech, i pro vaše auto. I mě proto zajímalo, jaká je v tomto ohledu před nadcházející letní sezonou nabídka českých pojišťoven. V následujícím textu je shrnuto to nejzásadnější, co jsem během svého surfování v hlubinách internetu nalezl.
Povinné ručení
Ne každý řidič ví, že povinné ručení vozidla se nevztahuje pouze na území České republiky, ale také na celou řadu dalších evropských států. Seznam zemí, ve kterých platí vaše povinné ručení si můžete stejně jako já na osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. zelené kartě.
V České republice máme povinné ručení, které je ve srovnání s ostatními evropskými státy poměrně komplexní, zahrnuje např. náhradu léčebných výloh poškozené osoby a zahrnuje i další rizika, navíc se k němu váže nulová spoluúčast. I přesto ale není příliš rozumné vyrážet na cesty do zahraničí pouze s povinným ručením. Za hranicemi České republiky totiž vyjde nehoda obvykle mnohem dráž a limity, které se pojí s naším povinným ručením, jsou obvykle zcela nedostatečné a celou řadu situací navíc vůbec nepokrývá. Výše uvedené se týká i rozsahu asistenčních služeb, povinné ručení zahrnuje většinou jen základní úroveň asistence. V případě klasického havarijního pojištění jsou podmínky pro plnění v zahraničí součástí smlouvy, obecně ale platí, že ani ono nebývá zcela dostatečné, především ve vztahu k nadstandardním asistenčním službám, které bývají v zahraničí při řešení mimořádných situací velmi potřebné.
Kvalitní pojištění auta na cesty by proto mělo vždy zahrnovat ještě speciální připojištění asistenčních služeb cílené přímo na vaši cestu do ciziny, se kterým získáte ochranu před nečekanými výdaji spojenými s havárií, vandalismem, poškozením spojeným s přírodními živly či odcizením. Stejně jako většina řidičů vyrážejících do ciziny jsem proto neváhal a pořízení takovéhoto krátkodobého připojištění byla pro mne samozřejmost.
Autem na cesty
Z trpkých zkušeností některých příbuzných dobře vím, že při potížích v zahraničí jsou největším problémem náklady na odtah a s tím spojené výdaje např. za ubytování. Velmi snadno se může stát, že jediným řešením mimořádné situace je odtah vozu např. z Itálie do České republiky a v takovém případě mohou celkové náklady na krátkou dovolenou u Jadranu narůst tak, že hravě vyrovnají náklady na potenciální pobyt někde v Karibiku.
Když jsem začal pátrat po nejvýhodnějším pojištění auta na cesty, hned v začátku jsem narazil na produkt AutoCare 2.0 společnosti Europ Assistance, který svým zákazníkům nabízí jako nadstavbu k havarijnímu pojištění např. Česká pojišťovna nebo pojišťovna Generali. Za poplatek 490 Kč za měsíc (pro osobní vůz) získáte plnění asistenčních služeb do výše 75 000 Kč (nespadají sem náklady na opravu vozu!) včetně ubytování a dopravy zpět do ČR pro řidiče a jeho spolucestující či odtah vozu. Samozřejmostí je non-stop asistenční služba a zajímavostí je 10 000 Kč na zajištění vyzvednutí vozu v zahraničním servisu, pokud tam musel strávit delší dobu, nebo finanční rezerva na drobné výdaje spojené s mimořádnou situací. AutoCare 2.0 platí v zemích EU a v některých dalších zemích, ze kterých mne zaujaly např. Ukrajina, Izrael, Albánie či Černá hora. Pokud budete jezdit i po některých nepříliš obvyklých zemích, ověřte si, zda budete moci na jejich území tento produkt využít.
Následně jsem se zaměřil na pojišťovnu Allianz, která v podobě produktu ALLRISK nabízí havarijní pojištění platné v Turecku a ve všech zemích Evropy kromě Běloruska, Ruska, Ukrajiny a Moldavska. Nadstandardní asistence má potom podobu programů PLUS a PLUS MAXI. Co se klasického havarijního pojištění týče, zákazník si jeho podobu určuje sám pole toho, jaká pojistná rizika se rozhodne pojištěním pokrývat. Vzhledem k modulární povaze pojištění nelze předem jeho cenu přesně vyčíslit. Pro cesty do zahraničí mne nicméně zajímalo i pojištění nadstandardních asistenčních služeb.
Zatímco základní asistence zahrnuje u Allianz výdaje za opravu vozu, jeho vyproštění, odtah či odvoz posádky do výše 3 000 Kč, u varianty PLUS je to 15 000 Kč a v případě PLUS MAXI potom limit plnění není. Do základní verze asistenčních služeb spadá i možnost zapůjčení vozu na 3 dny v případě nepojízdnosti a na 15 dní v případě odcizení vozu v ceně 1 000 Kč na den. Varianty PLUS a PLUS MAXI navyšují v takovém případě plnění na 2 000 Kč, resp. 3 000 Kč. Možné je i připojištění na dalších 10, resp. 20 dní. Ceny připojištění PLUS a PLUS MAXI jsou nastaveny na 398 Kč a 967 Kč za rok, coby příležitostnému cestovateli by mi samozřejmě vyhovovalo spíše pojištění sjednané na měsíční bázi. I to naštěstí Allianz nabízí.
Vynechat jsem nemohl ani pojišťovnu Kooperativa, která nabízí ke svým produktům povinného ručení a havarijního pojištění také nadstandardní asistenční služby. Mne zaujal především tzv. typ SUPER (k povinnému ručení za 540 Kč ročně, k havarijnímu za 380 Kč ročně). I v zahraničí zahrnuje příjezd zásahového vozidla s odbornou posádkou, odtah do 50 km, případně následnou repatriaci vozidla, ubytování a dopravu do cíle cesty, resp. do ČR, návrat k vozidlu v zahraničí apod. Osobně mne zaujalo explicitně uvedené sešrotování nebo služby tlumočníka a advokáta.
Ani při procházení nabídek pojišťovny UNIQA na mne nečekalo žádné velké překvapení. Ke svým nabídkám havarijního pojištění nabízí tato pojišťovna nadstandardní asistenční služby pod názvy Komfort a Super. Plnění pojistných událostí je v těchto případech omezeno částkami 300, resp. 400 Euro (175 Euro v případě chyby řidiče). Zahrnuto je i ubytování v hotelu v případě opravy (2/3 noci), repatriace vozidla do ČR v ceně do 1 700, resp. 2 000 Euro, sešrotování vozu (150 Euro), nebo služby advokáta v případě zadržení (do 7 500 Euro). Cena za tyto služby se opět pohybují okolo částky 600 Kč za rok s tím, že je lze sjednat i na kratší dobu.
Při vybírání cestovního pojištění pro váš vůz nelze označit jeden konkrétní produkt některé z pojišťoven jako absolutně nejlepší, vhodnost daného produktu vždy závisí na charakteru cesty, cílové destinaci, typu vozu a dalších konkrétních požadavcích jeho majitele. Nikdy však pro mne nepředstavovalo reálnou možnost vyrazit autem do zahraničí bez kvalitního havarijního pojištění pořízeného spolu s připojištěním nadstandardních asistenčních služeb.
Mne procházení nabídek jednotlivých pojišťoven docela bavilo, většina lidí ale pravděpodobně s radostí zvolí mnohem výhodnější možnost v podobě využití srovnávačů pojistných produktů. Jedním z nejlepších je potom srovnávač epojisteni.cz, který lze všem zájemcům o pojištění vozu na cesty (a nejen jim) s klidem doporučit.
Ať již se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv z pojišťoven aktivních na našem trhu, nezbývá než vám z mé strany popřát co nejvíce krásných zážitků a prožitků a také to, abyste si funkčnost a reálnou podobu žádného z benefitů spojených s vaší pojistnou smlouvou nemuseli ve skutečnosti nikdy vyzkoušet.