.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak odstranit škrábance na autě 

 20 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Zaparkovat na sídlišti je někdy oříšek. Však to znáte. Velká koncentrace aut na jednom místě zvyšuje pravděpodobnost, že vaše auto přijde k úhoně. Škrábanec na autě vznikne raz dva. Stačí, když se o vás malinko otře vůz, který se snaží vtěsnat do volného místečka, kterého není na sídlišti nazbyt. Stejně jako se to stalo mně. Poškrábat auto si lze samozřejmě i vlastní vinou. Stačí chvilka nepozornosti a malér je na světě.

Až se po zhlédnutí nešťastného škrábance uklidníte, začněte řešit, jak se ho zbavit. A nebojte, většinou to není nic složitého.

Škrábance mohou být několika druhů

 • Vzniklé škrábance jsou pouze povrchové, čili nepoškozují barevnou vrstvu a základovou barvu.
 • Na karoserii je patrné poškození barevné vrstvy. Je vhodné přistoupit k lokální opravě.
 • Nejhorší jsou hluboké škrábance, které už tak snadno opravit nejdou. Je třeba vyrovnat poškozenou vrstvu a až poté přelakovat.

Oprava laku karoserie může být pouze lokální, v případě, že poškozená oblast nepřesahuje 10 % celkové plochy auta, nebo komplexní, pokud je poškrábaná oblast většího rozsahu. Lokální opravu laku můžete provést sami, komplexní raději svěřte odborníkovi.

Tužka (pero) na opravu laku

Odstranit povrchové škrábance není nic těžkého. Stačí použít retušování tužku, kterou seženete na čerpacích stanicích, v hypermarketech, u odborných prodejců i na e-shopu. Tužka je určena pro všechny typy a barvy laků. Emulze obsažená v této korekční tužce se nanáší přímo do vrypů a není potřeba ji rozlešťovat. Pokud se dostane i na nepoškozený lak, částečně se vsákne a vypaří. Nevznikají tak žádné nerovnosti a povrch zůstává hladký. Nicméně i po použití tohoto prostředku nebude váš lak úplně dokonalý a větší rýhy jsou po bližším zkoumání patrné.

Jak tato tužka funguje?

Vnitřek korekční tužky je vyplněn speciální tekutinou, která dokáže rozpustit okolní lak a zacelit s ním rýhu originálním lakem. Slunce a UV záření zajistí ztvrdnutí tekutiny, která se stává odolná vůči vodě.

Výhody:

 • Nízká cena
 • Snadné použití
 • Rychlé zaschnutí
 • Vyhovuje pro všechny barvy laků
 • Odpaření nadbytečné vrstvy
 • Malá velikost
 • Odolnost vůči vodě a UV záření

Nevýhody:

 • Odstraňuje pouze menší povrchové škrábance
 • Vrstva musí být nanesena přesně do rýhy
 • Rýhy jsou i po aplikaci při bližším pohledu stále vidět
 • Výsledky se liší podle výrobce tužky

Použít můžete třeba pero na opravu laku Quixx, které zakoupíte v mnoha prodejnách.

fix na auto

Speciální voskovky

S trochu hlubšími škrábanci je schopna si poradit speciální voskovka. Její chemické složení zajišťuje odolnost a dobrou přilnavost na karoserii auta. Oprava laku voskovkou je snadná. Rýhy stačí několikrát voskovkou přejet a celé poškozené místo zaplnit. Přebytečná hmota se rozleští hadříkem a nakonec je ještě třeba opatřit místo nanotekutinou s pigmentem. Speciální voskovky se vyrábí v mnoha barvách a odstínech, ale trefit se přesně do odstínu laku vašeho vozu se vám nejspíš nepodaří.

Výhody:

 • Příznivá cena
 • Snadnost použití
 • Pomůže odstranit i o něco hlubší škrábance

Nevýhody:

 • Odstín barvy opravovaného místa se bude trochu lišit od odstínu barvy laku
 • Nevhodné na opravu většího množství škrábanců

Brusná pasta

Na hluboké rýhy se předchozí dvě varianty nehodí. K opravě poškození tohoto druhu slouží brusná pasta. Ta obsahuje brusné částice, které poškozený povrch obrousí a odstraní nečistoty i šmouhy. Brusné pasty jsou k sehnání jak v bezbarvé, tak i barevné formě. Dají se použít pro ruční leštění i pro leštičky. Zakoupit je lze ve specializovaných prodejnách, internetových prodejnách, ale i v některých hypermarketech. Cena se pohybuje v řádu několika stovek korun.

brusná pasta na lak

Jak postupovat?

Na karoserii nanesete trochu brusné pasty a hadříkem ji rozleštíte po opravované ploše. Můžete tento postup opakovat i vícekrát, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Pastu se nedoporučuje používat na slunci. Mohlo by dojít k poškození okolních míst.

Originální sada na opravu laku

Chcete-li na opravu karoserie použít naprosto stejný odstín laku, budete muset navštívit značkovou prodejnu vašeho vozu. Ve velkém technickém průkazu je uveden kód barvy vozu, který v dané prodejně nahlásíte. Barvu svého auta je možné zjistit také podle VIN kódu.

Postup užití originální sady:

Nejprve postižené místo řádně vyčistěte a zbavte mastnoty. Potom můžete přejít k samotné aplikaci barvy štětečkem. Pokud nechcete použít štěteček, který je součástí opravné sady, připravte si např. jehlu, která je tenčí, a tudíž vhodnější pro nanášení barvy do úzké rýhy. Kapku barvy nanesenou na jehlu jednoduše nechte stéci do rýhy. Postup případně opakujte, dokud nedojde k zacelení rýhy. Vždy je lepší méně laku než více. Zbavit se přebytečného laku může být problém. Po zaschnutí ještě místo přetřete bezbarvým lakem, který zajistí, že se opravený lak po pár návštěvách myčky nesloupne. Nic dalšího není potřeba dělat.

Co na velké poškození laku?

Kromě menších škrábanců, které snadno vyřešíte sami, se může stát, že vaše auto utrpí poškrábání větších rozměrů. V tomto případě už vám tužky ani štětečky nepomohou, ale budete se muset obrátit na odborníky. Škrábance tohoto typu lze odstranit pouze zbroušením a přestříkáním stříkací pistolí. Takové nástroje má ale v garáži málokdo, a pokud se nerozhodnete si je pořídit a pokusit se o opravu sami, profesionální lakovnu budete muset navštívit. Oprava laku v odborných lakovnách není levnou záležitostí, ale pokud nechcete jezdit v autě s odřenou karoserií, nic jiného vám nezbývá, než sáhnout do svých úspor. Nenalakovaná místa snadno podlehnou rzi, a tak je jejich co nejrychlejší oprava namístě.

Jak oprava laku v lakovnách probíhá?

Pomocí brusného kotouče se poškozené místo vybrousí až na podkladovou vrstvu. Tím se vyrovnají všechny nerovnosti vzniklé poškrábáním. Poté se na místo nanese karosářský tmel, který se musí nechat ztvrdnout. Následně se ztvrdlý tmel znovu vybrousí kotoučem do hladka. Teď už jen zbývá opravované místo přestříkat lakem ve spreji. Stříkat je nutné cca 30 cm od povrchu, aby lak nestékal a nevytvářely se kapky. Pokud si myslíte, že to zvládnete sami, lze pro inspiraci shlédnout některé z videí na YouTube.cz, které vás celým procesem provede.

Sada na odstranění škrábanců laku

Pořídit si můžete také sadu na opravu poškrábaného laku. Součástí sady jsou dvě politury, které jsou schopné odstranit, nebo alespoň zredukovat malé a trochu hlubší rýhy. Pasta se nanáší na poškrábané místo a 2-3 minuty se krouživým i pohyby rozetře do rýh. Vlhkým hadříkem se odstraní přebytečná pasta. Druhá politura slouží k vyleštění opraveného místa. Na hlubší škrábance použijete brusný papír, který je součástí balení a postižené místo za mokra přebrousíte. Pokud škrábanec zasahuje až na základní nátěr, tento přípravek nepoužívejte. Na příliš hluboké rýhy totiž nepomáhá. Odstraňovač škrábanců Quixx  je jednou z oblíbených sad na opravu laku. Ale k dostání jsou i sady od jiných výrobců.

odstraňovač škrábanců quixx

Přípravků na odstranění škrábanců je trhu spousta. Při výběru metody opravy poškozeného laku nejprve zhodnoťte hloubku a množství rýh. Potom se rozhodněte, jestli opravit škrábance dokážete sami, nebo své auto svěříte do rukou lakovny. Pokud se do opravy nakonec pustíte sami, dodržujte vždy postupy jednotlivých výrobků, abyste nenapáchali více škody než užitku.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}