.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak odhlásit auto bez TP 

 11 října, 2019

Jana Vochková

4/5

Odhlášení automobilu se pojilo v dřívějších dobách hlavně s prodejem. Standardizovaný postup vyžaduje mít s sebou i příslušné doklady. Jak to probíhá v současnosti a co máte dělat, pokud u sebe doklady nemáte?

Odhlášení automobilu z důvodu prodeje

Odhlášení automobilu bylo v minulosti potřeba asi nejčastěji při jeho prodeji, tedy při změně majitele.

Z administrativního hlediska je nyní celý proces ovšem zjednodušen díky novele zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Ta vstoupila v platnost v roce 2015. V tomto roce byl oficiálně definitivně zrušen institut tzv. polopřevodu, auto se tedy v rámci nové úpravy nemusí odhlásit, aby se vzápětí přepsalo na dalšího vlastníka. Vozidlo se přepisuje na nového majitele ihned.

Jak převod probíhá

Za přepis je zodpovědný prodejce. Stihnout se vše musí do 10 dnů od podepsání smlouvy. Právě proto, že zodpovědnost padá na hlavu prodávajícího, je jistější, když si přepis vyřídí jednoduše sám. Jen tak se vyhne riziku postihu, může mu totiž být udělena sankce ve výši až 50 000 Kč. Na druhou stranu prodávající být přítomen ale nemusí. V takovém případě stačí mít v ruce plnou moc. Co všechno k přepisu auta musíte ještě mít?

Dokumenty potřebné k přepisu

  • kupní smlouva
  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • ověřená plná moc, pokud je nutná
  • vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel
  • protokol o evidenční kontrole (platí 30 dnů)
  • doklad o sjednaném povinném ručení – zelená karta, a to ideálně na nového majitele

Současně již převod díky novele není vázán na sídlo nebo bydliště původního provozovatele vozu, vyřídit tedy můžete převod kdekoli na úřadě obce s rozšířenou působností.

Vozidlo si po registraci ponechává i původní registrační značku. Vlastník si ji může nechat vyměnit, jestliže ta původní mu bude například odcizena, poškodí si ji nebo ji ztratí. Za tento úkon zaplatí poplatek.

Jestliže žadatel nechce celou záležitost vyřizovat sám (osobně by tak učinil měl), má ještě možnost vše realizovat v zastoupení. Realizovat převod může i třetí osoba. Jestliže má plnou moc od kupujícího a prodávajícího, může vše jít na úřad vyřešit sama.

Na plné moci by měl být úředně ověřený podpis. Ten si můžete nechat zařídit na poště, na úřadě, u notáře nebo na pracovištích CzechPoint.

Vyřazení z registru

Vyřazení z registru přichází ke slovu v okamžiku, kdy vůz již definitivně „dosloužil“. Pak o vyřazení požádá sám vlastník a z hlediska terminologie se konkrétně jedná o zánik auta. Vyřazení se totiž chápe jako akt dočasný.

Požádat o vyřazení může také v situaci, kdy mu vůz byl odcizen. Tuto skutečnost musíte doložit policejním protokolem. Taktéž byste měli přiložit doklady od vozidla a jestliže je máte (mohly být také odcizeny), tak i registrační značky.

Jestliže vozidlu zaniklo povinné ručení, znamená to, že zároveň bude vyřazeno z registru vozidel. Vlastník pak musí osvědčení o registraci vozidla povinně odevzdat na úřad. Stihnout to, pozor, musí ve lhůtě do 10 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí o vyřazení silničního vozidla. Vyřazení můžete jít řešit na úřad s rozšířenou působností

Co potřebujeme

  • osvědčení o registraci vozidla
  • registrační značky
  • technický průkaz

Ekologická likvidace

Nezbytné je si pamatovat, že bez ekologické likvidace automobil z evidence trvale vyřadit nejde. Zlikvidovat tímto způsobem může autovrak pouze schválený subjekt. Vozidlo je totiž v této fázi vnímáno jako nebezpečný odpad. Cílem tohoto procesu je minimalizovat negativní dopad na životní prostředí.

Pokud máte zcela nepojízdný vůz, je potřeba se dohodnout s příslušným provozovatelem autovrakoviště. K dispozici totiž bude mít odtahové zařízení, se kterým vás autovraku poměrně jednoduše zbaví.

Které doklady si k likvidaci vzít s sebou:

  • občanský průkaz, případně jiný doklad totožnosti
  • velký technický průkaz (originál)
  • v případě likvidace z pozůstalosti musíte doložit rozhodnutí o dědictví
  • provozovatel odlišný od majitele dokládá i plnou moc k likvidaci

Lze si auto nechat na náhradní díly?

V zásadě ne, alespoň ne legální cestou. Automobil musí, jestliže skončí jeho životní cyklus, projít ekologickou likvidací vždy.

Nutno dodat, že samozřejmě existují nejrůznější cesty, jak nastavená pravidla obejít. Je ale sporné, zda se jimi pouštět, neboť úřady samozřejmě o podobných metodách vědí. Je tedy otázkou, kdy začnou být tyto postupy striktně potírány.

Pozor na prodej auta bez přepisu

Prodeje bez přepisu se množí doslova jako houby po dešti. Kupujícího, jak již bylo řečeno, nic k převodu dlouho nenutilo, povinnost zůstávala jen na prodávajícím. Hrozila mu sice pokuta ve výši 50 000 Kč, jestliže kupující dělal příslovečného mrtvého brouka, stejná pokuta vázla tak či tak i nad hlavou prodávajícímu, přestože ten reálně žádný problém nezpůsobil.

Bývalý majitel vozidla se proto vystavoval nemalému riziku, jestliže by nezačal jednat. Zůstává na něm totiž až do dokončení přepisu povinnost platit povinné ručení a stejně tak má zodpovědnost i za případné pokuty.

Může vám dorazit i výzva, abyste uhradili příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, a to proto, že jste nezařídili převod a současně nenahlásili změnu vlastníka v registru silničních vozidel. Pro ČKP jsou právě tyto údaje stěžejní a jak se v nemalém počtu případů ukazuje, jsou vysloveně chybné.

Jak se bránit, když si kupující auto nepřevede

Dlouho dobu se nedalo bránit v podstatě nijak. A to i když dávno vlastníkem reálně nejste a máte to dokonce potvrzeno písemnou kupní smlouvou. Legální způsob, jak se bránit, po zrušení polopřevodů neexistoval.

Jediná spolehlivá cesta tkvěla pouze v prevenci. To znamená, s nadsázkou řečeno, nikomu nevěřit, na nikoho se nespoléhat a vše si zajistit sám. Zmiňovanou kupní smlouvu je pak nutné sjednávat vždy písemně, přestože i v ústní podobě je oficiálně platná.

Naštěstí však v červnu roku 2017 přinesla pozitivní změnu novela zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích. Nedokončené registrace s cílem záměrně se vyhnout například pokutám, totiž ohrožovaly motoristy stále častěji.

Nyní je tak možné si podat žádost na úřad, který na základě tohoto podnětu vyzve nového majitele, ať se k situaci vyjádří a doklady k automobilu poskytne. Jestliže se ani dále nic nestane, úřad má možnost napsat oficiálně nového vlastníka do registru vozidel. K autu pak i vystaví nový technický průkaz a osvědčení o registraci. Původní doklady proto propadnou.

Analogicky nová právní úprava myslí i na opačný případ, tedy pokud by potřebnou součinnost neposkytl kupující. Jestliže tak jedna ze zúčastněných stran nespolupracuje, má ten druhý možnost si požádat a úřad zapsáním změny vyhoví.

 

Potřebné doklady

Žadatel musí prokázat, že k převodu vlastnického práva reálně došlo. Potřebuje tedy u sebe mít nejlépe platnou kupní smlouvu. Dále je zapotřebí mít u sebe:

  • technický průkaz
  • osvědčení o registraci vozidla
  • protokol o evidenční kontrole, který není starší než 30 dní
  • zelenou kartu

Nejproblematičtější bývá doložení protokolu o evidenční kontrole. Logicky totiž většinou doklady předáte spolu s vozidlem. Na evidenční kontrolu se tak pak nedostanete. Jestliže je evidenční kontrola a zákonná pojistka platná a k žádosti nepřeložíte technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla, převod bude i tak možný. Úřad jednoduše vystaví doklady nové.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
1.12.2020 21:56

Zdravim muzu se zeptat kdyz jsem majtel auta a jsem stratil velky tp muzu odhlasit auto nebo potrebuju original dekuju za info

Michal
Michal
6.12.2020 17:17
Odpovědět  Leo

Z vlastní zkušenosti vím, že vám DI může vystavit duplikát velkého TP.
Stálo mě to tenkrát 100 Kč. Předpokládám, že vám to bez problémů i odhlásí.

Last edited 3 let před by Michal
Jana
Jana
16.10.2021 16:27

Dobrý den,
v srpnu letošního roku jsem zakoupila automobil a až po předání platby jsem dostala velký i malý TP.
Jen problém je v tom,že auto prodala žena,která není majitelkou vozu.
Navíc barva karoserie nesedí s barvou uvedenou v TP.
To znamená,že pokud bych šla na evidenční kontrolu,tak mi auto neprojde.
Zkoušela jsem získat číslo na majitele podle TP ale bezvýsledně.
Je nějaká možnost odstoupit od smlouvy

Lucie Karasova
Lucie Karasova
29.10.2022 15:22
Odpovědět  Jana

O jaký typ vozu se jedná, prosím ? Něco mi váš případ připomíná.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}