.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na pojištění skútru 

 14 srpna, 2017

Kateřina Trousilová

3.5/5

I skútr patří mezi motorová vozidla, která mají přidělenou registrační značku a technický průkaz. Jak a kde seženeme pojištění skútru?

Ze zákona mají povinnost sjednat si povinné ručení všichni, kdo provozují motorové vozidlo. Nemusí to být ale pouze osobní automobil, nýbrž se jedná i o jednostopá vozidla (skútry, mopedy, motocykly). Povinné ručení na jednostopá vozidla bývá o mnoho levnější, než na osobní automobil. Je to především díky tomu, že skútry jsou více ekologické a nejsou takovými ,,postrachy“ silnic. Některé pojišťovny nabízejí pojištění pro osobní automobily s bonusem na jednostopá vozidla. Pokud si povinné ručení na jednostopé vozidlo nesjednáte, hrozí vám pokuta ve výši až 20 000 Kč.

Důležité je také zmínit, že řidiči motocyklů a skútrů nemusí platit dálniční známku a spotřební daň a v některých případech se vyhnou i platbě za parkovné.

Skútr vs. moped

I moped má svou vlastní definici. Moped je dopravní jednostopý prostředek pro jednu osobu, který má maximální rychlost do 45 km/h a objem motoru do 50 cm³. Na rozdíl od skútru nemusí být moped evidován v registru vozidel. Skútr se od mopedu liší vyšším objemem motoru od 50 do 125 cm³. Existují ale i skútry s objemem vyšším. Jsou to především cestovní skútry s objemem až do 650 cm³ a většinou jsou od normálních motocyklů k nerozeznání.

Sezónní povinné ručení skútru

Motocykly patří spíše k sezónním záležitostem. Pojišťovny nedávno přišly s novými pojistnými produkty, s tzv. sezónním pojištěním. Platíte pouze za období, ve kterém motocykl používáte. Pokud tedy chcete ušetřit nějakou významnou částku, bude pro vás sezónní pojištění to pravé.

Cena za povinné ručení pro skútr

Cena za pojištění skútru se odvíjí od věku řidiče, jeho místa bydliště, ale také od objemu motoru skútru. Zde uvedu ilustrační ceny za povinné ručení podle objemu motoru:

Obsah motoru Cena za povinné ručení
do 50 ccm od 300 Kč
51 – 350 ccm od 500 Kč
351 – 500 ccm od 1400 Kč
nad 500 ccm od 1700 Kč

Porovnání cen u jednotlivých pojišťoven

Provozovatel skútru: 30 let, Karlovy Vary

Skútr: 125 cm³, 11 kW

ČPP: od 325 Kč do 428 Kč

HVP: od 560 Kč do 589 Kč

Ostatní pojišťovny: sdělí cenu na vyžádání

* Výše uvedené příklady jsou pouze ilustrativní, ceny se mohou lišit například věkem či místem pobytu řidiče. Zelená barva znázorňuje nejlevnější nabídku povinného ručení pro danou kategorii, nemusí však být nejvýhodnější, co se limitů a výhod týče.

Povinná výbava skútru

I skútr musí být vybaven lékarničkou.Ta však musí být vybavena správně a nesmí být prošlá. Většina výrobců a prodejců ji dodává přímo se skútrem. Správně by měla mít lékarnička tuto výbavu:

 • Obvaz hotový s 1 polštářkem (šířka min. 8 cm, savost min. 800 g/m2) 1 ks
 • Obvaz hotový s 2 polštářky (šířka min. 8 cm, savost min. 800 g/m2) 1 ks
 • Šátek trojcípý (z netkaného textilu) s délkou stran min. 960 × 1360 × 960 mm 1 ks
 • Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) 3 ks
 • Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1250 mm) 1 ks
 • Rukavice pryžové chirurgické v obalu 1 ks

Do povinné výbavy skútrů patří i náhradní pojistka.

Nejlevnější pojištění skútru

Jako na každém pojištění se dá i na povinném ručení leccos ušetřit. Některé pojišťovny nabízejí slevy a některé zase připojištění skel zdarma. Některé pojištění vám dají slevu i na havarijní pojištění, což se opravdu vyplatí, pokud jste s pojišťovnou spokojeni. Pojišťovny se ale liší i cenou za nabízené produkty, a tak o těch nejlevnějších ani nemusíte vědět. Právě ty méně známé a nové pojišťovny na trhu nabízejí ta nejlevnější pojištění. Na internetu je nejspíše nenajdete, protože na prvních příčkách objevíte staré známé pojišťovny. Zvláště v případě mladého začátečníka se může každá sleva hodit.

Můžete ale vyzkoušet online kalkulačky a srovnávače, které si s neznalostí snadno poradí. V případě povinného ručení stačí do jedné z nich zadat údaje z technického průkazu a pár údajů o vás a zázrak je na světě. Zobrazí se vám nabídky těch drahých, ale i těch nejlevnějších pojišťoven. Podle výše limitů, či produktů poskytovaných zdarma si pak vyberete tu nejsympatičtější pojišťovnu. Spoustu pojišťoven nabízí skrz online sjednání i výhodné slevy. Výhodou také je, že si povinné ručení sjednáte z pohodlí domova a nemusíte se trmácet až na pobočku. Pojištění skútru tedy vůbec nemusí vyjít draze.

Jak vyplnit formulář na online kalkulačce

 1. V kolonce ,,Vozidlo“ vyberte možnost „Motocykl“.
 2. V kolonce ,,Užití vozidla“ vyberte podle Vašeho užití, nejčastěji jde ale o „Běžný provoz“.
 3. Vyplňte potřebné údaje o vozidle.
 4. Vyplňte potřebné údaje o pojistníkovi.
 5. Kliknutím na tlačítko ,,Pokračovat“, budete přesměrováni na stránku se srovnanou nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Pozn.: U kolonky ,,Výkon motoru“ číslo uvádějte pouze v celých číslech, bez desetinných míst a bez údajů za lomítkem. Tedy např. 11. U kolonky ,,Orientační cena vozidla“
cenu udávejte ve tvaru bez mezer a symbolu Kč. tedy např: 40000.

Jak na pojištění skútru - konečný obrázek

 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dominik
dominik
31.7.2020 19:53

Děkuji za tipy 🙂 Zrovna se havaroval na skutru, mno a koukám na ty plasty a říkám se, že to jistě bude chtít to pojištění…

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}