Autoškoly jsou z větší části vybaveny vozidly, které mají manuální převodovky, neboť se tak každý naučí pořádně řídit. I přesto se v poslední době objevuje více a více vozů, které se vyrábí s automatickou převodovkou. Jedná se o ulehčení především pro řidiče, kteří za volantem tráví většinu dne a mohou si tak trochu ulevit. Je pak zcela běžné, že řidič, který je navyknutý pouze na automatickou převodovku má problémy s manuálním řazením.
Mezi první automobilky, které se pustily do výroby kvalitních automatických převodovek, patří především ty německé – BMW, Mercedes, Audi a Volkswagen, jedná se o vozidla, která mají k dispozici až devítistupňové převodovky, velikou výhodou je tak rychlejší řazení, než zvládne jakýkoliv řidič. U novějších vozidel třeba u VW Touareg je již běžné, že se vyrábí pouze s automatickou převodovkou, není již možné je nechat vyrobit s manuální převodovkou. Na výrobu automatické převodovky se začala zaměřovat i Škoda.
Co je automatická převodovka?
Převodovka je nedílnou součástí každého vozidla, zatímco dříve bylo běžné, že každé vozidlo mělo manuální převodovku, přičemž novější vozidla měla převodovky vícestupňové, za posledních pár let se vývoj posunul dopředu a začala se z výroby objevovat vozidla, která měla automatickou převodovku.
Princip automatické převodovky funguje vlastně stejně jako manuální, pouze s tím rozdílem, že pokud vlastníte vozidlo, které má automatickou převodovku, nemusíte řazení provádět vy, vozidlo se o to postará automaticky samo. Při nástupu do vozidla panuje nejprve šok, neboť vaše nohy nebudou ovládat tři pedály, ale pouze dva. S příchodem automatické převodovky byl z vozidel odstraněn pedál spojky, čímž levá noha přichází o práci.
U vozidel s automatickou převodovkou neboli automatem, jak většina říká, se nesetkáte s běžnou řadicí pákou, která by měla převodové stupně, ale s tzv. volicí pákou, která se nachází po pravé straně řidiče (mluvíme-li o vozidlech, která nejsou dotažena z ciziny, a není volant na druhé straně, než je v ČR běžné). Každá automatická převodovka vypadá jinak, i přesto jsou náležitosti, které má každá volicí páka, jedná se o vlastní polohy, mezi něž patří čtyři základní stupně.
4 stupně řadicí páky
- P – jedná se o polohu, která bývá nahoře, do níž se vozidlo uvádí, když zastaví. Na této poloze také páka zůstává, pokud jste s vozidlem dojeli do cíle, u většiny vozidel není možné vyndat klíč ze zapalování, pokud není páka uvedena do této polohy, ve které je automaticky i vozidlo zabrzděné.
- R – reverse, jedná se o klasickou zpátečku.
- N – neutral, tuto polohu využívá pouze malá část řidičů. U běžných převodovek je poloha neutrálu možnost, jak vozidlo odtáhnout, což bývá u automatické převodovky poměrně problém, neboť pokud vozidlo není nastartované, není možné ani přeřadit z polohy Park. Někteří používají neutrál ve chvíli, kdy stojí v koloně a chtějí zatáhnout ruční brzdu, aby nemuseli stát na brzdě. Opět ale není nutné, neboť i na tuto situaci je možné využít polohu Park.
- D – drive, jednoduše řečeno dopředu. I na těchto převodovkách bývá často možnost manuálního řazení, které je řešeno podle druhu převodovky.
- S – jedná se o nadstandardní polohu vozidla, kterou nemá každé vozidlo. Jedná se o sportovní režim, což u vozidel umožňuje snadnější a rychlejší předjíždění, ale také se jedná o specifický režim, který umožňuje lepší a pohodlnější jízdu na sněhu nebo ledu, neboť váha vozidla se rozloží na všechny čtyři kola.
Zatímco u běžného řazení na manuální převodovce musíte vždy šlápnout na pedál spojky, u automatické převodovky musíte vždy šlápnout na pedál spojky, u automatické převodovky máte na straně „čudlík“, který při změně polohy zmáčknete a můžete přepnout. U vozidel pak stačí pouze šlápnout na pedál plynu a vozidlo se samo rozjede, což je veliká výhoda především pro začátečníky, kteří mají potíže se rozjíždět do kopce.
Nejprve bylo pravidlem, že každé takové vozidlo, které mělo automatickou převodovku, bylo drahé a řazení nebylo ještě zcela doladěné, což bylo na jízdě poznat při řazení, které nebylo zcela pohodlné a plynulé. V současné době zakoupíte vůz s automatickou převodovkou za běžnou pořizovací cenu, vozy můžete také zakoupit i z druhé ruky, nejedná se nutně o nové vozy. Dnes je výroba těchto převodovek tak kvalitní, že jízda je pohodlná, řazení plynulé a pravidelné, rychle se přizpůsobí vaší jízdě a během jízdy skoro nic neslyšíte. Kromě běžných osobních vozidel je také automatická převodovka udělena do kamionů, autojeřábů, městských autobusů apod.
Jaké jsou druhy automatických převodovek?
Existuje více druhů automatických převodovek, v praxi se však využívají dva základní druhy – hydrodynamická převodovka, což je vlastně nejzákladnější typ převodovky, dále se také můžete setkat s tzv. dvojspojkovou převodovkou, která je označována jako DSG, což je běžná automatická převodovka převážně typická pro vozidla automobilky Volkswagen. Základem pro GSG je šestistupňová převodovka. Mezi hlavní přednosti této převodovky je automatické zpomalování, pokud bude převodovka snižovat stupeň rychlosti. Je-li u převodovky sportovní režim, vyžaduje vyšší citlivost, při řazení na tento stupeň se doporučuje lehce sešlápnout brzdu, přeřadit, a poté vyčkat, než rychlost vozidla začne reagovat, neboť převodovka reaguje velice rychle a plynule.
Jak pečovat o automatickou převodovku?
Každé vozidlo je pouze stroj, o který se majitelé musí řádně starat, to se týká i automatické převodovky. Mezi nejčastější údržbu patří výměna oleje, nejedná se totiž o olej, který by vydržel věčně, i když se to mylně traduje. Profesionální servisy vás také upozorní, že vozidla, která mají v servisní knížce napsáno, že olej je doživotní, je za toto období považováno pouze období, kdy je v záruce, což je doba 2 let. Olej je pro převodovku dost důležitý, pokud je filtr zanesený nečistotou, není dostatek oleje nebo je olej starý, může docházet k vážnému poškození převodovky, což u automatu není zrovna levná záležitost.
Olej v převodovce se musí pravidelně kontrolovat, jedná se o pravidelnou kontrolu, která by měla být prováděna pravidelně při běžném servisu. U kontroly je nezbytné, aby byl motor v běhu a v poloze P, čímž je převodovka aktivována, olej tak neklesne, důležité také je, aby měla převodovka provozní teplotu.
Výměna oleje
Výměna oleje v automatické převodovce není tak jednoduchá jako výměna motorového oleje, pokud tedy nejste specialista vyučený v oboru, doporučuje se raději vyhledat profesionála. I přesto je důležité, aby vybraný servis měl vybavení na výměnu, neboť je potřeba automatická plnička, kterou se provádí proplach.
Výměna oleje by se měla provádět přibližně kolem 60 000 ujetých kilometrů, jestliže jsou vaše cesty převážně po městě, doporučuje se výměna oleje častěji. Pokud nejste řidiči, kteří najezdí tolik kilometrů během krátké doby, poté se snažte výměnu oleje naplánovat přibližně každé 4 roky. U zcela nových vozidel se první výměna oleje provádí po 80 000 kilometrů. I jako obyčejný laik, který není profesionální řidič, byste měli poznat, když s vaším vozem není něco v pořádku – vozidlo neřadí, jak by mělo, přesun mezi polohami drhne. Je-li něco z toho v nepořádku, je kontrola oleje nezbytná dříve, aby se zkontrolovalo, zda vám olej neuniká nebo není zanesen nečistotami.
Výměna oleje v automatické převodovce svépomocí
Pokud se pustíte do výměny oleje svépomocí, musíte znát důležité zásady výměny. Zpravidla se nejedná pouze o činnost vylít a nalít nový olej. Musíte se také zaměřit na proplach automatické převodovky, který je základ všeho, neboť pomocí plničky vytlačíte všechen olej z různých ložisek, ale také máte jistotu, že nikde nezůstanou žádné nečistoty. Plnička vám také zajistí, že nadávkujete olej přesně podle potřeby vašeho vozidla. Další nezbytnou součástí výměny oleje je výměna filtru, který je po najetém počtu kilometrů dost opotřebovaný.
Každý servis má odlišné ceny, proto také nemůžete počítat s tím, že když zavoláte nebo zajedete do servisu, řeknou vám hned, jaká bude cena. U výměny oleje v automatické převodovce je důležitá značka vozidla, typ filtru, ale také množství oleje, které se musí použít. Poté si také každý servis zaúčtuje práci, což bývá v autorizovaných servisech dražší. Nejčastěji se tak ceny pohybují v rozmezí 5 – 15 tisíc korun. Nikdy neodkládejte výměnu oleje kvůli financím, neboť každé opoždění může zapříčinit vysoké škody, které budou mnohem dražší než samotná výměna oleje.
Rada na závěr
U vozidla je důležitá pravidelná celková kontrola, která by se měla provádět minimálně jednou ročně nebo po určitém počtu najetých kilometrů. Pravidelná kontrola se vztahuje na motorový olej, olej do automatické převodovky, kontrolu rozvodů, opotřebení brzd, kontrolu pneumatik a s tím i spojenou geometrii kol. V neposlední řadě je také důležité zkontrolovat autobaterii.
Součástí kontroly vozidla však nejsou pouze manuální činnost, ale také finance. S každým vozidlem, které se pohybuje na pozemních komunikacích, je nutné pojištění odpovědnosti za škodu, případně i dobrovolně sjednané havarijní pojištění. Pokud máte sjednané pojištění v nějaké pojišťovně, není pravidlem, že v ní musíte zůstat a platit za věci, které nevyužíváte. Na webovém portálu https://www.epojisteni.cz/ si můžete porovnat jednotlivé pojišťovny, zjistit, jak vysoké jsou částky za vámi zadané vozidlo, porovnat si nadstandardní nabídky pojišťoven, které se vztahují na vaše vozidlo, ale také si můžete za pomoci pracovníků online sjednat jiné pojištění, které vám bude vyhovovat.