.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak a kde vyměnit zimní pneumatiky za letní? Kompletní průvodce 

 8 prosince, 2023

Jana Vochková

5/5

Chcete se na cestách cítit bezpečně a zároveň dosáhnout nejvyššího výkonu vašeho vozu? Připravili jsme si pro vás podrobného průvodce, jenž vás provede světem pneumatik a prozradí vám zajímavé tipy, týkající se jejich nákupu i výměny.

Výměna kol vs. Výměna pneumatik

Při koupi nové sady zimních a letních pneumatik máme na výběr ze dvou možností – buď zakoupíme pouze samotné gumy, nebo si pořídíme rovnou celou sadu, včetně kol. Níže uvádíme výhody i nevýhody obou variant, jež vám pomohou rozhodnout se, která z možností pro vás bude nakonec vhodnější.

1 sada kol, 2 sady pneumatik – Výhody vs. Nevýhody

Pokud jste si pořídili nový vůz, bude pro vás cenově výhodnější investovat pouze do pneumatik. Celková investice nebude natolik nákladná a vy budete moci vybírat z kvalitnějších modelů gum. V případě, že nedisponujete prostorem, kde byste mohli aktuálně nepoužívané pneumatiky uskladnit, nezoufejte. Celá řada autorizovaných servisů i pneuservisů nabízí svým zákazníkům možnost uskladnění za drobný poplatek. Pneumatiky budou v suchém a šetrném prostředí a vy nebudete muset narychlo vyklízet garáž či sklep.

Nevýhodou je nemožnost zvolit si libovolnou šířku, případně profil pneumatik, neboť musíte operovat s rozměrem, jenž se bude shodovat s rozměrem vašich ráfků u kol. Samotná výměna pneumatik je poměrně náročná a nejeden z nás jí raději svěří do rukou odborníků, za jejichž práci budete muset pochopitelně dvakrát ročně zaplatit. Vzhledem ke skutečnosti, že nové pneumatiky mají životnost zhruba čtyř let, částka se léty vyšplhá do nemalých hodnot.

2 sady kol, 2 sady pneumatik – Výhody vs. Nevýhody

V případě, že se rozhodnete investovat, jak do kol, tak do pneumatik, máte možnost vybrat si gumy, o kterých jste přesvědčeni, že budou skvěle pasovat ke značce i modelu vašeho vozu. Nebudete omezováni nutností nákladné montáže ani rozměrem ráfků. Naopak si budete moci zvolit širší pneumatiky, u nichž je známo, že nabízejí vyšší přilnavost k vozovce v době náledí, při častých deštích či v zimním období. Výměna celých kol není nikterak náročná, tudíž jí s přehledem zvládnete provést i sami a nemusíte platit za služby automechaniků. Zároveň máte neustále k dispozici čtyři náhradní kola, které mohou v případě potřeby posloužit jako rezervní.

Nákup kol i pneumatik je podstatně dražší záležitostí než investování do zimních a následně letních gum. Výsledná cena se pohybuje kolem desetitisíců korun.

Ideální čas pro přezutí na letní gumy

Mnoho z nás se nejspíše nezamýšlí nad rozdíly mezi zimními a letními pneumatikami. Představme si jednotlivé z nich, včetně přínosné informace, kdy je nejvhodnější přezout z jedné sady pneumatik na druhou.

Zimní pneumatiky jsou určeny pro použití v náročných zimních měsících, neboť byly vyrobeny z měkké pryžové směsi, která umožňuje dokonalé přilnutí k promrzlé vozovce. Zároveň jsou opatřeny hlubokými drážkami a četnými lamelami, odolnými vůči ledu i sněhu.

Oproti nim jsou letní pneumatiky vyrobeny z mnohem pevnější pryžové směsi, která lépe reaguje na suché či naopak mokré povrchy.

Nemusíte patřit mezi automobilové mágy, abyste byli schopni určit, kdy nastal vhodný čas gumy přezout. Postačí, když si budete pamatovat přelomovou teplotu sedmi stupňů Celsia. Když je teplota vyšší než 7 °C (obvykle v polovině března), měli byste přezout ze zimních pneumatik na letní. Pokud byste tak neučinili, riskovali byste, že vyšší teplota vozovky způsobí jejich rychlejší opotřebení, a rovněž dojde ke snížení brzdného účinku. Pokud teplota vytrvale klesá pod 7 °C, měli byste přezout na zimní pneumatiky a letní přes zimu uskladnit na suchém místě.

Než se rozhodnete přezout z jedné sezónní pneumatiky na druhou, vždy věnujte pozornost nadcházejícím povětrnostním podmínkám. Pokud jezdíte na zimních pneumatikách a teplota se stále vytrvale drží na tenké hranici 7 °C, je na výměnu příliš brzy. Vyčkejte na oteplení, jež bude konstantní několik po sobě jdoucích dnů, a následně gumy přezujte.

Kdy a jak nakupovat letní pneumatiky

S příchodem jara, kdy se průměrná denní teplota vzduchu pohybuje nad zmíněnou hranicí 7 °C, doporučují odborníci přezout zimní pneumatiky na letní.

Představme si 9 zaručených tipů, jak vybrat ty nejvhodnější z nich:

  1. Jak už bylo zmíněno výše, letní pneumatiky se od zimních v několika aspektech liší, mimo jiné i vzorkem běhounu. Mají výrazný podélný směr, užší drážky a lamely snižující riziko tzv. hydroplaningu – zlepšují přilnavost na suché i mokré vozovce, zajišťují odolnost pneumatik proti deformaci při manévrování, krátkou brzdnou dráhu i výbornou ovladatelnost.
  2. Pokud plánujete nákup nových letních pneumatik odložit, nezapomeňte zkontrolovat zbývající tloušťku dezénu, která by neměla být menší než 2,5-3 mm. V opačném případě by přilnavost pneumatiky k vozovce byla nedostatečná.
  3. Je prokázáno, že se pneumatiky na hnací nápravě opotřebovávají více, proto při příští výměně prohoďte přední gumy za zadní a naopak. Rovněž prohoďte i levou a pravou pneumatiku. Dosáhnete tak vyšší ovladatelnosti vozu a prodloužíte celkovou životnost gum.
  4. Při výběru nových letních pneumatik dbejte na zvolení správného dezénu dle provozních podmínek vašeho vozidla. Pro klidnou, nenáročnou jízdu postačí symetrické pneumatiky s nesměrovým dezénem. Jsou levné, s vyváženými vlastnostmi a lze je snadno přezout. Nejuniverzálnější jsou však pneumatiky s asymetrickým dezénem, které zajišťují dokonalou přilnavost k suchému i mokrému povrchu. Pneumatiky se směrovým dezénem jsou nepostradatelné v deštivých oblastech, neboť jsou vysoce odolné vůči hydroplaningu.
  5. V případě, že plánujete zakoupit letní pneumatiky z druhé ruky, mějte na paměti nejen jejich stáří a stav, ale také dobu, po kterou byly uskladněny. Čím déle byly nepoužívány, tím kratší bude jejich další životnost, neboť i guma má tendenci stárnout. Odborníci proto doporučují kupovat „ojeté“ pneumatiky, které byly vyrobeny maximálně před 1-2 lety.
  6. Při výběru nových gum dbejte rovněž na jejich tuhost. Tuhé pneumatiky jsou prokazatelně odolnější vůči opotřebení. Pokud tedy denně urazíte vyšší počet kilometrů, zvolte spíše pneumatiky vyšší tuhosti. Zároveň však mějte na paměti, že měkčí guma má tendenci lépe přilnout k povrchu.
  7. Pokud jsou vaše kola vyrobena z lehkých slitin, měli byste zvolit pneumatiky s vysokým indexem nosnosti, které jsou méně náchylné k proražení bočnic. Zároveň však způsobují mírné zvýšení spotřeby paliva.
  8. Při výběru vhodných rozměrů letních pneumatik, dejte přednost širším z nich. Získáte tak vyšší záběr tzv. kontaktního místa vůči povrchu vozovky. Mějte však na paměti, že se zároveň zvýší i náchylnost k hydroplaningu.
  9. V případě, že si nové letní pneumatiky budete vybírat z řady prověřených značek, máte vyšší jistotu, že vám gumy budou déle sloužit. Známí výrobci, mezi které patří např. Continental, Bridgestone, Dunlop, Goodyear, Michelin, Pirelli či Cooper, provádí mimo výroby i výzkum, jenž aktivně zavádí inovativní technologie, které zvyšují spolehlivost, výkonnost a bezpečnost pneumatik.

Kde měnit pneumatiky – autorizovaný servis vs. pneuservis vs. svépomocí

Rozdílů mezi kvalitou služeb v autorizovaných servis a pneuservisech bychom mnoho nenašli. Vybavení, kterým disponují je obdobné a rychlost výměny pneumatik také. Lišit se může pouze cena, která je v případě autorizovaných servisů obvykle vyšší, neboť jejich primárním zaměřením není péče o pneumatiky, nýbrž náročnější technologické opravy motoru, podvozku, atd. Patrnější rozdíly můžeme rozeznat při porovnání výměny pneumatik svépomocí a svěřením operace do rukou zkušených odborníků.

Představme si 5 výhod, které nám může autorizovaný servis či pneuservis nabídnout:

  • Odbornost: Servisy zaměstnávají vyškolené zaměstnance, kteří mají znalosti i dovednosti pro správnou údržbu a opravu pneumatik. Dokážou v krátkém časovém sledu diagnostikovat problémy a navrhnout nejrychlejší postup pro jejich odstranění.
  • Pohodlí: Většina servisů je otevřena v běžnou pracovní dobu a přizpůsobí se vašim potřebám. Nemusíte ztrácet čas snažením vyměnit pneumatiky sami.
  • Kvalitní produkty: Odborník rovněž rozpozná, zda již nenadešel vhodný čas na koupi nových pneumatik. Servisy disponují nabídkou vysoce kvalitních pneumatik, které jsou navrženy tak, aby sloužily co nejdéle a šetřily vaši peněženku.
  • Profesionální instalace: Servisy jsou vybaveny špičkovým vybavením, s jehož využitím lze pneumatiky nejen vyměnit, ale také je správně vyvážit a seřídit. Zlepší se tak celkové jízdní vlastnosti vašeho vozu a dojde ke snížení spotřeby paliva.
  • Bezpečnost: Vhodně udržované pneumatiky jsou zárukou pro vaše zdraví. Servisy zajistí, aby pneumatiky nezpůsobily fatální dopravní nehody či náhlé defekty.

Pokud i přesto chcete dát raději přednost výměně pneumatik svépomocí, níže jsme si pro vás připravili přehledný návod, jak celou operaci bezpečně provést.

Jak vyměnit pneumatiky svépomocí – Krok za krokem

Jaké vybavení budete potřebovat?

Kromě rezervního kola budete potřebovat následující vybavení:

  • klíč: pro demontáž matice kola
  • hydraulický hever: pro nadzvednutí vozu
  • klíny pod kolo: aby se vozidlo při zvedání nepřevrátilo (lze použít i cihly)
  • klíč na matice kol: pro demontáž tzv. pojistných matic
  • příručku k automobilu: pro informaci např. o vhodných zvedacích bodech

Může se vám dále hodit:

  • svítilna: pro práci v noci (neustále mějte přehled o stavu baterie)
  • rukavice: kola bývají silně zanesena
  • reflexní vesta: pokud výměnu provádíte v blízkosti vozovky
  • výstražný trojúhelník: k upozornění ostatních řidičů na vaši přítomnost
  • krátké dřevěné prkno: rovná plocha pro zapření heveru
  • měřič tlaku v pneumatikách: pro kontrolu, zda je nová pneumatika správně nahuštěna

Jak postupovat?

  1. Příprava vozu

    Zatáhněte ruční brzdu. Ze zavazadlového prostoru vyjměte rezervní kolo a potřebné nářadí.

  2. Umístění klínů pod kola

    Umístěte klín na opačné kolo, než je kolo, jež se chystáte měnit – pokud chcete např. měnit levou přední pneumatiku, umístěte klín pod pravé zadní kolo.

  3. Povolení matice kola

    Otočte klíčem na kola proti směru hodinových ručiček a uvolněte matici do té míry, abyste s ní mohli volně otáčet prsty. Zatím ji zcela neodstraňujte.

  4. Použití heveru

    Snažte se zvedák umístit na bok vozu, blízko měněné pneumatiky. Hever podložte dřevěným prknem, abyste získali vyšší stabilitu. Pomalu vůz zvedejte, dokud nebude pneumatika 10-15 cm nad zemí.

  5. Odstranění pneumatiky

    Zcela uvolněte a sejměte matici kola. Následně opatrně táhněte pneumatiku směrem k sobě, dokud se neuvolní. Položte ji naplocho na zem.

  6. Montáž rezervního kola

    Náhradní kolo nasaďte na vyčnívající šrouby náboje či do roviny s drážkami matice. Nasaďte matici kola a ručně ji utáhněte.

  7. Spuštění vozidla a utáhnutí šroubů

    Pomocí heveru spusťte vozidlo mírně dolů, aby se pneumatika dotýkala země. Poté pomocí klíče zcela utáhněte matici kola.

  8. Úplné spuštění vozu

    Spusťte vůz zcela na zem a vyjměte zvedák. Nářadí uložte zpět do zavazadlového prostoru vozu.

  9. Kontrola tlaku v pneumatikách

    Pomocí měřiče tlaku zkontrolujte nahuštění pneumatiky. V případě potřeby dofoukněte pneumatiku na hodnotu doporučeného tlaku, dle údajů v příručce.

Náklady na výměnu a údržbu pneumatik

Na závěr našeho průvodce si udělejme přehled o cenách za výměnu pneumatik i vyvážení kol.

Pokud se rozhodnete přezout pneumatiky v pohodlí vašeho domova, čeká vás nákup nezbytného nářadí. V rámci povinné výbavy byste měli s jistotou vlastnit hever a klíč na kola. V případě, že vám zmíněné nářadí chybí, za základní hever do 1 500 kg zaplatíte kolem 350 Kč, za klíč na kola zhruba 100 Kč. Hodit by se vám mohl i tzv. momentový klíč, jehož cena se pohybuje kolem 800 korun.

Pokud se rozhodnete zavítat do servisu, připravte se na zaplacení částek několika jednotlivých operací. Za sundání a následné nandání kol si servisy běžné účtují kolem 50 Kč. Celková cena za přezutí se tudíž pohybuje v hodnotě 400 Kč. Dále je třeba zaplatit za vyvážení kol. Zde cena závisí na rozměru vašich pneumatik, ale průměrně dosahuje výše v hodnotě 650 korun. Většina pneuservisů rovněž nabízí uskladnění pneumatik či celých kol. Cena se pohybuje kolem 300 korun za jednu sadu.

Doufáme, že jste v našem průvodci nalezli odpovědi na vaše otázky. Než vyrazíte na cesty, nezapomeňte zkontrolovat, zda máte v pořádku povinné i havarijní pojištění. V případě, že hledáte nejvýhodnější z nich, neváhejte navštívit webový portál epojisteni.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}