.st0{fill:#FFFFFF;}

Co je potřeba k pojištění auta 

 26 srpna, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Pojištění auta se zdá jako velmi jednoduchý proces, ale zvlášť začátečníka dokáže pěkně potrápit. Najít tu nejlepší pojistku, pojistit vše potřebné a nic neopomenout, to může být náročnější, než se zdá. Proto vám na základě vlastních zkušeností poradím, jak se v tom neztratit a jak auto pojistit správně a hlavně výhodně.

Když jsem hledala nejvýhodnější pojistku pro své auto, také jsem nejdřív byla ztracená. Na trhu působí tolik pojišťoven, všechny se předhánějí ve snaze ulovit nového klienta a každá nabízí jiné podmínky a slibuje odlišné výhody. Ceny pojištění se u nich liší, leckde si můžete připlatit doplňkové služby, někde je základní pojištění zase doslova za hubičku.

Ale copak má člověk čas obcházet nebo obvolávat je všechny? Proto jsem pro začátek zkusila srovnávač epojisteni.cz, kde mě navíc zaujalo i to, že se tu při sjednání pojistky dá získat i zajímavý dárek (například ve formě poukazu na nákup kamery do auta na Mall.cz, plus jsou tu slevy 850 korun na pískování skel).

Povinné ručení je povinné

Jak jsem sama zjistila při pořízení svého prvního auta a jak asi tuší všichni majitelé automobilů, tak jakmile si koupíte vůz, musíte ho okamžitě nechat pojistit. Pokud s ním způsobíte nehodu nebo někoho zraníte, bez pojistky to budete řešit dost obtížně. Proto je úplným základem sjednání povinného ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Vybrala jsem si pojišťovnu a předložila tam základní údaje o automobilu, které jsou k dohledání ve Velkém technickém průkazu a v Malém technickém průkazu. Pojišťovací agent dále požadoval údaje o majiteli vozidla, k čemuž potřeboval osobní doklad (tedy občanský průkaz). Na základě toho jsem vyplnila formulář k uzavření povinného ručení a bylo mi sděleno pojistné, tedy částka, kterou je nutné pravidelně platit, aby pojištění zůstávalo v platnosti a pojišťovna mi mohla v případě havárie finančně pomoci.

Krátkodobé povinné ručení může pomoci

V souvislosti se sjednáváním povinného ručení bych ráda zmínila ještě jednu oblast, kterou dnes pojišťovny svým klientům nabízejí a kterou jsem také už vyzkoušela, když to bylo třeba. Jedná se o takzvané krátkodobé povinné ručení (někdy ho můžete najít pod pojmem sezónní povinné ručení). Jedná se v podstatě o obdobu klasického povinného ručení, ale sjednáte si ho na kratší, předem omezenou dobu. Pojišťovna mi nabídla nejkratší možnou dobu platnosti 14 dní, ale některé ho nabízejí dokonce i na tři měsíce.

K čemu je to dobré? Hodí se to třeba u auta, které prodáváte, ale ještě ho chcete po nějakou kratší dobu používat, přičemž sjednání klasického ročního pojištění se vám nevyplatí. Nebo je to skvělé třeba pro lidi, kteří od podzimu do jara zásadně nejezdí a svého plechového miláčka mají pečlivě zazimovaného, přičemž s ním vyjíždějí až v létě. Důvodů, proč sjednat sezónní pojistku můžete mít milion – ale je to rozhodně jednodušší než si zařizovat klasické povinné ručení, které po několika měsících zase budete rušit.

Povinné ručení nebo havarijní pojištění?

Další oblastí, kterou jsem v oblasti pojištění musela řešit, bylo havarijní pojištění. Stačí, abyste zašli do pojišťovny a automaticky vám tam budou kromě základního povinného ručení nabízet také havarijní pojištění. Důvodů, proč si ho zřídit, je celá řada. A když jsem začínala řídit, chvíli jsem nad tím váhala, ale pak jsem si ho sjednala – co kdyby se mi stala nějaká vážná nehoda? Kde bych vzala peníze na opravy, náhrady škod a tak dále?

Faktem ovšem je, že ne všichni motoristé mají havarijní pojištění uzavřené. Někdo ho nechce, zato jiný na něj nedá dopustit a má ho jakožto svou „pojistku jistoty“. Pokud právě přemýšlíte, stejně jako před lety já, jestli ho také uzavřít, je potřeba zjistit si o něm něco víc.

Havarijní pojištění je pro vás

Povinné ručení si člověk musí sjednat, aby mu pojišťovna pomohla hradit škody, které svým vozidlem způsobí na majetku jiných lidí. Havarijní pojištění je pravým opakem a při jeho sjednání pojišťovna hradí část škod, které byly způsobeny na vašem vozidle. A nemusí zdaleka jít jen o dopravní nehodu.

Havarijní pojistka se vztahuje na veškeré škody na vozidle majitele, které jsou zahrnuty v daném typu pojistky. Takže může jít třeba o poškození přírodními vlivy (například kroupami), vandalismus (někdo vám auto poškrábal, posprejovat a pak dále) či krádež (tady se nejedná o krádež celého auta, ale spíš o vykradení jeho interiéru, elektroniky, některého z dílů).

Takže na základě vlastního úsudku se musíte rozhodnout, jestli toto pojištění potřebujete a jestli se vám vyplatí hradit si ho. Pokud máte nový vůz, tak se to vyplatí určitě. Ale pokud je vaše auto už dávno za zenitem a jeho hodnota je mizivá, možná usoudíte, že cena zaplaceného pojistného by za pár let přesáhla dokonce i hodnotu automobilu, což už se moc nerentuje.

Jak na celkové pojištění auta?

Už máte trochu přehled o cenách pojistek, znáte nazpaměť názvy pojišťoven, prošli jste si dopodrobna jejich nabídky, bonusy i výhody, ale jste z toho zmatenější než na začátku? Nedivím se vám, protože pojištění vozidla je v mnoha ohledech výrazně složitější než sjednání jakéhokoliv jiného typu pojistky. Proto si to nyní přehledně shrňme.

Jak už jsem psala výše, úplným základem, který musíte udělat hned po zakoupení auta, je sjednání povinného ručení. Pak je nutné zamyslet se nad možností havarijního pojištění, které se platí zvlášť a jehož detailní podmínky se pojišťovna od pojišťovny liší – i když princip zůstává samozřejmě stejný.

Dále se podívejte na nabídky dalších připojištění, výhod a bonusů, které různé společnosti nabízejí. Někde totiž máte v rámci povinného ručení i asistenční službu, zatímco jinde si za tyto služby musíte připlatit něco navíc. A je tu opět otázka, jestli se vám to vyplatí, jestli si v rámci pojistky každý rok platit asistenci, když jste ji za celý život nevyužili.

Pojistit si své auto můžete i proti krádeži. A jak jsem zjišťovala, pojišťovny nabízejí také různě výhodné a obsáhlé balíčky pro pojištění přívěsných vozíků, karavanů, obytných přívěsů, případně si můžete připojistit třeba i další majetek (například jízdní kola, motocykl a tak dále, pokud si je vozíte s sebou). Nabídky se liší a vyplatí se použít srovnávač pojištění, abyste měli přesný přehled, kde to pro vás bude nejvýhodnější a kolik vás to nakonec všechno bude ročně stát.

Jak spočítat cenu pojištění auta?

I když pojišťovny rády reklamují velmi nízké a na první pohled výhodné ceny pojistného (ať už jde o povinné ručení nebo havarijní pojištění), můžete vzápětí zjistit, že to tak úplně není. Ceny pojistek se totiž samozřejmě liší a závisí na mnoha proměnných. Velmi zásadní je stáří automobilu i jeho velikost a typ. Pojišťovny navíc kladou důraz také na věk majitele vozidla a dobu vlastnictví jeho řidičského oprávnění. Navíc se při sjednávání pojistky přihlíží k tomu, jestli jste někdy už bourali, respektive jste po pojišťovně chtěli peníze v rámci předchozích sjednaných pojistek.

Právě kvůli mnoha faktorům, které ovlivňují cenu pojistek na auto, je velmi těžké byť i jen odhadnout, kolik peněz vás to bude stát. To, co platím za své auto já, může být klidně dvojnásobek toho, co platí můj otec. Můj manžel může také platit úplně jinou částku, i když jsme stejně staří. Je to velmi zapeklité a pojišťovny si s čísly možná pohrávají trochu schválně.

Pokud nevíte, jak spočítat cenu pojistek na auto a najít tu nejvýhodnější pro vás, máte zpravidla dvě možnosti. Buď vybrané pojišťovny budete postupně oslovovat (ať už přes infolinku, e-mail či osobní návštěvu) a budete po nich chtít přesnou kalkulaci vašeho pojistného – nebo použijete některý ze srovnávačů pojistného, kde stačí zadat pár základních údajů o vás a vašem autě a po pár kliknutích před sebou máte jasný výsledek.

Výhoda srovnávačů je v současnosti i taková, že jejich prostřednictvím můžete pojištění u vybrané pojišťovny okamžitě sjednat. A možná tomu nebudete věřit a já tomu nevěřila také – ale někdy je cena zprostředkovaná srovnávačem výhodnější, než jakou vám při osobním jednání nabídne sama pojišťovna.

Co je potřeba k pojištění auta

Převod povinného ručení vám může ušetřit

Možná máte pocit, že platíte za své auto moc a nemůžete uvěřit, že vaši příbuzní platí tak málo. Ale není na tom nic zvláštního, protože můžete u pojišťovny získávat různé bonusy a slevy za nebourání, za dlouhodobé vlastnictví řidičského průkazu a tak dále. A proto na to někteří lidé jdou od lesa. Ostatně, ve svém okolí mám takových příkladů mnoho – a rozhodně nejde o nic nelegálního. Zkrátka převedete povinné ručení nebo bonusy na jinou osobu.

Převod povinného ručení je možný a pojišťovna vám v tom nebude nijak bránit. Podstatné je, že se musíte s daným člověkem domluvit a do pojišťovny zajít společně. Některé pojišťovny umožňují přenesení bonusů na jiné rodinné příslušníky, což vám může zjednodušit život a ušetřit nemálo peněz.

Znám i člověka, který se rozhodl auto jakožto celek přepsat na svého příbuzného, který měl mnohem nižší pojistné, přičemž smluvenou částku platil původní majitel, který auto i dál využíval. Šlo čistě jen o formalitu, která je v úzké rodině běžná, ale u cizích lidí se to moc nevyplatí, protože byste snadno mohli o auto přijít.

Přepis auta je snadný

Když už jsme se dostali k přepisu vozidla na jiného člověka, na závěr se podíváme i na toto téma. Auto se takzvaně přepisuje vždy, když mění majitele. Je potřeba mít přepis podložený kupní či jinou smlouvou a řešit ho na městském nebo obecním úřadu obce s rozšířenou působností. S sebou si musíte vzít Velký technický průkaz, smlouvu o koupi vozu, zelenou kartu, potvrzení o evidenční kontrole (nesmí být starší než jeden měsíc) a občanský průkaz. Buď s vámi musí přijít druhý účastník převodu, případně vám musí dát plnou moc. A nakonec jen vyplníte formulář potvrzující přepis auta.

Jakmile je auto úspěšně přepsané a stanete se jeho majitelem, máte další důležitou povinnost, kterou je potřeba splnit takřka okamžitě – sjednání povinného ručení a pak případně doplnění o další pojištění, přičemž bonusy z předchozích pojistek si můžete obvykle převést i na nové auto nebo k nové pojišťovně.

Pokud si stále nevíte rady, je vhodné podívat se na portál epojisteni.cz, kde je všechno podrobně popsáno, včetně rad, tipů a různých návodů.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}