Pojištění svého auta musí člověk řešit hned, jak ho zakoupí. Ať se jedná o nové, nebo zánovní auto. Co ale dělat v případě, že pojištěné není, a stane se například dopravní nehoda? Pokuty jsou vysoké, protože pojištění auta je ze zákona povinné.
Bohužel jsem se stala jednou z těch, kteří zapomněli na pojištění svého „nového” vozidla. Již jsem poučená, ale ráda bych vám všem poradila, co dělat v případě, že pojištěné auto nemáte.
Nejlepším řešením je samozřejmě napravit svou chybu a nechat si auto pojistit. Existuje ale několik případů, kdy si ani neuvědomíte, že je potřeba pojištění řešit.
Kdy si nechat auto pojistit?
Je to například v době, kdy bude končit úvěr nebo leasing. V takovém případě se povinné ručení, i havarijní pojištění platí v rámci půjčky. Pokud bude úvěr končit, pojištění se musí uhradit i v případě, že už mají kartu. Tento problém se vyskytuje hlavně u ojetých vozidel, protože se často kupuje na splátky. V případě, že si koupíte vůz nový, můžete si před složením peněz nechat udělat nezávaznou kalkulaci u svého finančního poradce.
Po skončení úvěru nebo leasingu bude auto pojištěné pouze v základní formě. Jestliže budete chtít také havarijní pojištění, bude nutné si ho zajistit. Součástí pojištění nebude například připojištění skel, vyšší spoluúčast u havarijního pojištění nebo asistenční služby, které jsou pro mnohé řidiče nezbytné.
Máte auto, resp. své státní poznávací značky, v depozitu? Jestli se chystáte použít je na vozidlo, je nutné ho mít pojištěné. Bez zelené nebo bílé karty vám ale depozitum značky stejně nevydá, takže je zbytečné chodit nejdříve na dopravní inspektorát, a až poté řešit zelenou kartu. Pokud chcete mít své značky zpět, musí být vozidlo technicky způsobilé, aby mohlo na silnici.
Jak vysoké mohou být pokuty za nepojištěné auto?
Opravdu si dávejte pozor, jak jsem upozorňovala na začátku, pokuty jsou vysoké. V jaké výši se pohybují sankce za nepojištěné vozidlo? Můžete se podívat na internet, kde najdete spoustu informací o tom, kdy takovou pokutu můžete očekávat a v jaké výši. Záleží také na tom, o jaký druh vozidla se jedná. Jiná částka bude u motorky, jiná zase u velkého SUV. Nemáte pojištění na vozidlo už dlouhé dva měsíce? Podle serveru epojisteni.cz dostanete pokutu 50,- za jeden den. Vynásobte 60 dny a už jsme na několikatisícové hodnotě.
Pozor byste si měli dát také v případě, že si prodáváte auto mezi rodinou, přáteli, známými. I když víte, že se dobře znáte, může nastat problém v tom, na jaké jméno je pojištění uzavřené a jestli je vůbec platné, pokud vlastník vozidla bude úplně někdo jiný. Tato chyba nastane velmi snadno – „povedlo” se to také mně. Pojistníkem totiž může být kdokoliv, některé pojišťovny uvádějí na zelené karty jméno vlastníka, jiné zase jméno pojistníka. Nový majitel by si ale měl pojistit auto na své jméno, protože se tím vyřeší spousta nepříjemných situací, které by v budoucnu mohly nastat.
Uveďme si to na příkladu. Manželé si mezi sebou prodají auto. Vozidlo bylo původně napsané na muže, který přepsal auto na manželku. V takovém případě je to pro pojišťovnu podstatná změna, která se musí nahlásit. Musí se udělat nový smlouva i v případě, že pojistníkem by byl stále muž. Pro pojišťovnu je to odlišné tím, že se liší sazby pojistného (většinou jsou vyšší, pokud je nový majitel). V případě pojistné události si pak pojišťovny nechávají posílat velký technický průkaz, kde se kontroluje nejen platná technická způsobilost vozidla, ale také právě majitel vozidla, který je ve VTP uvedený. Pokud tato změna nebyla nahlášena u pojišťovny, ta má správně smlouvu vypovědět a neplnit pojistné plnění. Je tu ale možnost plnění hradit, ale o nějakou dobu ho zkrátit. Záleží na mnoha okolnostech.
Kdo může být pojistníkem?
Pojistníkem je ten, kdo má vztah s pojišťovnou. Může to tak být někdo jiný, než kdo je uvedený ve velkém technickém průkazu. V ojedinělých případech to může být i člověk, který nemá řidičské oprávnění.
V případě, že se stane pojistná událost, si pojišťovna vyžádá doklad od řidiče, který byl právě za volantem při vzniku pojistné události.
Chci změnit pojištění, je to vůbec možné?
Pokud nejste spokojeni se svým pojištěním, je možné ho změnit. To jsem udělala i já. Je možné, že uzavřete smlouvu u někoho, s kým nakonec nejste spokojeni. Nezáleží totiž jen na tom, aby pojišťovna „zaplatila” co nejvíc. Musíte se řídit také jednáním společnost, jak rychle odpovídá na vaše telefonáty nebo emaily. V případě, že jste se rozhodli pojišťovnu změnit, je tak nutné učinit pouze ve výpovědní lhůtě, která je šest týdnů před výročím u vaší stávající pojišťovny.
Existují pojišťovny, které vám pojištění ukončí i ke čtvrtletní nebo pololetní splátce, ale jsou i takové, které neřeší, jestli máte do konce výročí měsíc nebo čtyři – ukončí smlouvu kdykoliv.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je nutné mít pojištěná všechna vozidla, i ta, která nejezdí nebo je používáte jako pracovní stroje? Pro každé motorové vozidlo musíte mít povinné ručení. Týká se to i vozidel, která nemají velký technický průkaz, ale jen protokol. Pojištěný musíte mít také pracovní stroj. V tomto případě se jedná například o větší sekačky nebo menší traktůrky, se kterými jezdíte ze svého pozemku do vedlejšího lesa. V případě, že budete vyzvání policisty ke kontrole, musíte ukázat zelenou/bílou kartu.
Co je potřeba k tomu, aby bylo pojištění uzavřené?
Kupujete první auto? Určitě se vám bude hodit vědět, jaké body je nutné splnit, aby auto vůbec pojištěné být mohlo. Potřebujete k tomu:
- platné řidičské oprávnění
- nesmíte být závislí na alkoholu nebo návykových látkách
- musíte být zdravotně způsobilí (to se týká zejména starších osob, které chodí na pravidelné kontroly – v případě, že jejich zdraví není stoprocentní, řidičský průkaz může být odebrán)
- potřebujete také platnou STK vozidla
Splňujete všechny body? V takovém případě se nemusíte ničeho bát, pojišťovna s vámi smlouvu uzavře, a v případě jakéhokoli problému ho společně vyřešíte (pokud je ve smlouvě uvedeno).
Kdy tedy vozidlo nechat pojistit?
Přehledný seznam situací, kdy je nutné řešit pojištění u auta:
- koupě nového vozu ze salonu (neměli by vás nechat bez pojištění odjet)
- koupě ojetého vozu z autobazaru
- při žádosti o vyjmutí SPZ z depozitu
- pojistit můžete vozidla, která nemají TP, ale používají se pouze sezonně
- pokud vozidlo zdědíte, je nutné ho nechat pojistit
- stejně jako v případě, pokud se jedná o darování vozidla
Povinné ručení – co všechno v něm najdete?
Měli jste dopravní nehodu? Určitě patří mezi vaše povinnosti tuto událost nahlásit na pojišťovnu, se kterou máte uzavřenou smlouvu. Povinné ručení pokryje náklady za škodu, kterou jste způsobily, ať se jedná o zdraví nebo majetek ostatních osob. K povinnému ručení si můžete dokoupit i havarijní pojištění, které si pak můžete nastavit podle toho, jak často jezdíte. Je možné si do pojištění zahrnout například rozbité čelní sklo, srážku se zvěří nebo jiné možné události, které mohou nastat.
Povinné ručení můžete uzavřít u svého finančního poradce osobně, ale dnešní doba nabízí i možnost uzavřít smlouvu online. Je to nejméně pracné, ale pokud pořizujete své vlastní auto a nejste si jistí, co budete potřebovat, bude lepšit se objednat na osobní schůzku, kde vám bude vysvětleno, jak povinné ručení funguje a co je možné si nasmlouvat, abyste se mohli bezpečně pohybovat s vozidlem na silnici.
Kdy povinné ručení zaplatím?
Máte podepsanou smlouvu? Neznamená to, že už vám začíná běžet pojištění vozidla. Jsou to dvě rozdílné věci. Začátek pojištění i jeho konec najdete právě ve smlouvě, kterou podepisujete. Ještě před uzavřením pojistné smlouvy si s poradcem domluvíte datum, od kterého bude pojištění platit. Kromě smlouvy datum počátku pojištění najdete také na zelené/bílé kartě. Je nutné si pravidelně kontrolovat, jestli máte povinné ručení platné.
Platit ho můžete měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Pokud se rozhodnete pro platbu jednou ročně, bude to sice vyšší částka, ale budete mít „pokoj” od pojištění po celý rok a nemusíte na to myslet. Možná vám pojišťovna nabídne také lepší cenu. Při měsíční platbě si nezapomeňte nastavit trvalý příkaz, aby každý měsíc peníze na pojištění skutečně odešly.
Jak poznáte, že máte drahé pojištění?
Myslíte si, že máte drahé pojištění? Můžete na něm ušetřit i několik stovek měsíčně. Velmi záleží na tom, jak dobrý jste řidič. Pokud jste starší občan, určitě už máte něco naježděno. Jestli je to navíc bez nehod nebo komplikací na silnici, sbíráte bonusy, které se vám sčítají. Díky bonusům pak můžete mít i levnější pojištění, protože jste podle pojišťoven řidič, který se na silnici pohybuje bezpečně.
Drahé pojištění ale nemají pouze lidé, kteří s řízením teprve začínají. Pokud budete uzavírat smlouvy na povinné ručení často, může se stát, že ho budete mít dražší, než kdybyste u jedné pojišťovny zůstali i několik let. Snížit cenu za povinné ručení můžete hned několika způsoby:
- jezděte opatrně a vyhýbejte se nebezpečným situacím
- možností je zvýšit si spoluúčast
- nekupujte velká SUV vozidla
- máte více vozidel? Spojte je do jedné smlouvy
- sledujte, jestli se vaše aktuální smlouva na vozidlo vyplatí
Samozřejmostí je jezdit bez nehod, vyhýbat se komplikacím na silnici a dodržovat všechna silniční pravidla. Být viníkem dopravní nehody sice není nejhorší hřích, pokud se jedná jen o „plechy”, ale může vás to stát nejen cenné bonusy, ale také nějaké peníze.
Další možností, jak ušetřit i několik stovek až tisíc měsíčně, je zvýšení spoluúčasti. Většinou se uzavírají smlouvy, ve kterých je spoluúčast od 5 000 do 20 000 korun. Pokud máte nízkou spoluúčast, budete platit vyšší pojistné. Je tak možné se domluvit s pojišťovnou na změně výše spoluúčasti.
Máte v garáži vůz SUV? Bude vás to stát mnohem více peněz, než kdybyste se rozhodli pro malé rodinné auto, se kterým zaparkujete kdekoliv ve městě. Dnes si můžete vybírat mezi takovým množstvím automobilů, které mají rozdílné motory. Pokud si zakoupíte hybridní vůz nebo budete využívat jiné pohony, než jsou ty klasické, u mnohých pojišťoven za to dostanete slevu na povinném ručení. Cenu za povinné ručení si navíc můžete zjistit ještě předtím, než samotné vozidlo koupíte.
Máte doma více automobilů? Výhodné bude, když je necháte pojistit u jedné pojišťovny. Většinou platí, že více vozidel znamená nižší pojistné. Pro pojišťovny je to výhodné, stejně tak bude i pro vás. Vlastníci více osobních vozidel budou mít všechny smlouvy na jednom místě, navíc ušetří i nějakou tu korunu. Kromě toho si můžete povinné ručení doplnit o životní pojištění nebo úrazovku. Bude samozřejmě záležet na dané pojišťovně. Nenechte se zlákat první, kterou navštívíte. S tím souvisí otázka,
jak vybrat tu správnou pojišťovnu?
Pojišťoven v České republice je obrovské množství. Jak si tedy vybrat takovou, která bude splňovat všechny moje požadavky a zároveň bude cenově přijatelná? Je dobré si produkty vybraných pojišťoven porovnat mezi s sebou. To můžete udělat na portálu epojisteni.cz, kde najdete ty nejlepší nabídky.
Kromě toho, že můžete využít online vyhledávání, je tu možnost také si nabídky prohlédnout osobně na pobočkách pojišťoven. Proč ale nevyužívat moderní doby, a nezůstat v pohodlí domova? Online srovnávače vám ušetří spoustu času, navíc jsou srozumitelné a vyzná se v nich skutečně každý.
Zadejte si do vyhledávače služby, které chcete využívat. Můžete si zde také určit různé limity, srovnávač vám také ukáže, na co se pojistné plnění nevztahuje a co je za příplatek. Nedejte na nízkou cenu pojistného, protože to neznamená, že patří mezi nejvýhodnější. Naopak, i vyšší cena může značit, že pojištění je kvalitní a vztahuje se na všechno, co vy osobně při dopravní nehodě nebo jiné komplikaci využijete.
S nepojištěným vozidlem byste nikdy neměli vědomě vyjet na silnici. Riskujete tím nejen tučnou pokutu, ale především přijdete o automobil a je možné, že také o řidičské oprávnění. Při koupi automobilu, ať bude nový nebo ojetý, dbejte na to, abyste zkontrolovali, zda má povinné ručení. V opačném případě je vaší povinností jako nového majitele zajistit, aby bylo vozidlo pojištěno.
Ač se to zdá náročné, v dnešní době je sjednání povinného ručení hračkou. Denně vidíte v televizních reklamách, že stačí pár kliknutí a máte hotovo. Pozor si ale dávejte na podvodníky, kteří číhají na každém kroku. Jednejte pouze s pojišťovnami, které znáte. Určitě se i ve vašem městě několik poboček najde. Zeptejte se na všechno, co potřebujete vědět, i když to pro poradce může být banální otázka. Z pojišťovny byste měli odcházet s pocitem, že je váš automobil dobře pojištění a vy se nemusíte již o nic starat.