.st0{fill:#FFFFFF;}

Autosklo pojištění [tipy a triky] 

 21 dubna, 2021

Jana Vochková

5/5

Poškození čelního skla patří k častým nehodám, které musejí motoristé řešit. Proto se vyplatí bránit se pojištěním. Jakým způsobem lze tuto nepříjemnost řešit a na co byste neměli zapomenout?

Proč si pojistit čelní sklo

Jak uvádějí statistiky pojišťoven, každá čtvrtá nehoda se v současnosti týká poškozeného čelního skla. Například Allianz uvádí ročně až 30 000 případů, kdy sklo poškodí například odletující kamínek. K tomu typicky dochází na jaře a v zimě, kdy se kamínky na silnici objevují po zimním posypu. Škodu může způsobit i krupobití.

Zástupci tradičních pojišťovacích ústavů se shodují na tom, že se pojistka uživatelům skutečně vyplatí. Rozruch tak vyvolala tisková zpráva První klubové pojišťovny, která tvrdila pravý opak. Tato pojišťovna ve svém prohlášení uvedla, že v průměru se taková nehoda stane motoristovi až po 100 000 ujetých kilometrů.

Jednou z pojišťoven, která argumentovala, že motoristům se tyto nehody v praxi skutečně často dějí, byla například Česká spořitelna, která uvedla, že ročně řeší kolem 50 000 takových událostí. Statistiky České asociace pojišťoven disponují ještě vyššími čísly a uvádějí, že se z pojištění skel ročně vyřeší až 70 000 událostí.

Na kolik vyjde oprava skla a proč to musím řešit

Oprava praskliny na skle vyjde v průměru na 500 až 1 500 korun. Oprava je možná pouze, pokud sklo praskne mimo zorné pole řidiče, jak určuje legislativa EU. Pokud si sklo necháte vyměnit, například u modelu Škoda Fabia vás to bude stát nejméně 2 000 Kč.

U Škody Superb už to může být dokonce 9 200 Kč, pokud se jedná o sklo s vyhříváním. Jinak zaplatíte cca 3 100 Kč. Obecně skla u nových automobilů s vyhřívanými skly jsou zvláště drahá a jejich ceny se mohou pohybovat až v řádech desítek tisíc korun.

I když se vám může zdát, že prasklina je v podstatě jen kosmetický defekt a necháte ji tak, policie si to myslet nebude. Za prasklé čelní sklo vám hrozí pokuta ve výši až 10 000 Kč. Navíc si můžete vysloužit až 5 trestných bodů.

Budete-li mít navíc poškozeno víc než 50 % čelní plochy skla, je policie oprávněna vám dokonce zadržet malý technický průkaz. Škodu proto jednoznačně ihned řešte.

Jak si sklo vhodně pojistit

Pojišťovny obecně využívají dvě metodiky. Tou první je použít limity plnění, podle kterých se pak nastavuje pojistná částka. Ty je možné si nastavit variabilně v částce od 5 000 Kč do 50 000 Kč. Podobný postup používá například Kooperativa.

Druhou verzí jsou přímo pojistné částky dimenzované na jednotlivé modely vozidel, což preferuje například Allianz.

Pojistka na sklo není nikterak drahá. Kromě typu automobilu a pojistných limitů na něj má vliv i nastavená spoluúčast. V závislosti na těchto faktorech tak za pojištění můžete v současnosti zaplatit cca od 600 Kč do 8 000 Kč.

Sjednat se toto pojištění nedá samostatně, vždy musí jít o doplněk k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení. Je tak nutné se podívat na konkrétní balíček pojištění a zjistit, zda tuto pojistku obsahuje.

Vhodné pojištění si můžete vybrat jednoduše prostřednictvím internetu. Stačí využít služeb internetových srovnávačů. Přehledně vám dokážou vygenerovat všechny pojistné produkty dostupné na současném trhu a seřadit je podle ceny tak, abyste si mohli vybrat nejvýhodnější nabídku. K nejoblíbenějším patří především portál ePojištění.cz.

Jestliže si připojištění budete sjednávat k povinnému ručení, bude většina pojišťoven vyžadovat zdokumentování skel. Jedná se totiž o to, že sklo nesmí být poškozeno již v okamžiku, kdy se ho snažíte pojistit.

Jinak je záležitost pojištění otázkou prakticky několika málo minut. Požadované dokumenty obdržíte obratem do svého e-mailu. Smlouvy už nemusíte posílat podepsané zpátky, pojistka se stává platnou jednoduše okamžikem, kdy pojistné zaplatíte.

Autosklo pojištění - tipy a triky

Limity pod lupou

U limitů je dále podstatné rozlišovat, zda se jedná o limit na pojistnou událost nebo na celý rok. Setkat se můžete s oběma případy a řada klientů si není jistá, čeho se vlastně údaj uvedený ve smlouvě týká.

Zjednodušeně vysvětleno platí, že limit na rok je méně výhodný, protože v součtu několika oprav, pokud byste je potřebovali, se do něj musíte vejít. Limit na pojistnou událost znamená, že pojišťovna pokaždé uhradí škodu ve výši stanoveného limitu.

Mám si nechat vyplatit plnění z havarijního pojištění?

Čerpat úhradu škody od pojišťovny můžete i za předpokladu, že máte sjednané pouze havarijní pojištění. Samotné pojišťovny ovšem upozorňují na to, že řešit škodu tímto způsobem se zpravidla nevyplatí.

Proč? Způsobeno je to zvolenou spoluúčastí, která může být mnohdy i vyšší než hodnota celého skla. Současně to vede i ke ztrátě bonusu. A sekundárně to bude mít i vliv na cenu pojistky, neboť ponížením bonusu vám havarijní pojištění zdraží. Zejména majitelům dražších vozidel tak může v budoucnu hrozit i rapidní zdražení pojistky.

Za nejvhodnější alternativu se proto považuje nechat si sjednat samostatné připojištění skla, i když máte už havarijní pojištění. Spoluúčast na škodě je u připojištění mnohem nižší, často nulová. Pojistné plnění navíc ani nijak neovlivní bezeškodní průběh. Mimo to kryje škody způsobené havárií, ale i živlem či řáděním vandala.

V případě zaparkovaného automobilu existuje ještě jedna možnost. Postihne-li vás škoda, pomůže vám pojištění odpovědnosti v občanském životě, známé pod lidovým označením „pojistka na blbost“.

Lze uhradit sklo z povinného ručení viníka?

Je to možné za předpokladu, že najdete viníka a ten se přizná. Dokazování tohoto případu je však v praxi obtížné a pojišťovny většinou plnit tímto způsobem odmítají.

Vyšší šanci máte, pokud je vaše vozidlo vybaveno kamerou pro snímání dění před vozidlem. V takovém případě jsou některé pojišťovny ochotny záznam jako důkaz uznat. V praxi se k tomu staví vstřícně například pojišťovna Allianz.

Srovnání pojišťoven

Pojištění skla nabízí v rámci havarijního pojištění i povinného ručení v tuzemsku řada pojišťoven. Pro srovnání jsme vybrali následující poskytovatele:

Pojištění skla ČPP

Pojistku si můžeme sjednat k havarijnímu pojištění i k povinnému ručení. Toto pojištění kryje čelní sklo a současně všechna výhledová obvodová skla. Uživatel si může vybrat limity v rozmezí 5 000 Kč až 20 000 Kč, případně pět pevně daných limitů plnění.

Pojištění skla ČSOB

Přípustné je opět si zaplatit toto připojištění jak v rámci pojištění havarijního, tak také i k povinnému ručení. Do pojištění jsou zahrnuta čelní, zadní a boční (dveřní) okenní skla. Za okenní skla se naopak nepovažují střešní okna, panoramatická střecha apod.

Spoluúčast se během prvních tří měsíců nastavuje na 50 %. Nevztahuje se však na nová vozidla. Po uplynutí této tříměsíční lhůty činí spoluúčast pouze 10 %. Jestliže si automobil necháte opravit ve smluvním servisu pojišťovny, je spoluúčast nulová.

Cenu za toto připojištění počítá ČSOB podle výše pojistných limitů následovně:

  • 750 Kč/rok – limit pojistného plnění 5 000 Kč
  • 1 200 Kč/rok – limit pojistného plnění 8 000 Kč
  • 1 500 Kč/rok – limit pojistného plnění 10 000 Kč
  • 1 875 Kč/rok – limit pojistného plnění 12 500 Kč
  • 2 250 Kč/rok – limit pojistného plnění 15 000 Kč
  • 3 000 Kč/rok – limit pojistného plnění 20 000 Kč

Pojištění skla Kooperativa

Také Kooperativa dává svým klientům na výběr, jakým způsobem si chtějí pojištění sjednat. Přidat ho mohou k havarijnímu pojištění, lze ho ale zařídit i k povinnému ručení. Můžete si ji zařídit i ke stávající smlouvě, jak pojišťovna uvádí.

Z pojištění je možné uhradit opravu i výměnu skla. Pojistku si lze sjednat ve dvou variantách. A to buď ve formě pojištění čelního skla, případně jako pojištění všech výhledových skel osobního nebo užitkového vozidla včetně skel v pevné, skládací nebo odnímatelné střeše a zrcadlových skel zpětných zrcátek s limitem 1 500 Kč.

Dále je pro uživatele důležité, že má k dispozici volitelný limit pojistného plnění od 4 000 Kč do 500 000 Kč. Spoluúčast činí 500 Kč při výměně skla. Při limitu pojistného plnění 6 000 Kč vás pojistka v tomto případě vyjde na 963 Kč.

Pojištění Uniqa (dříve AXA)

AXA pojišťovna se nyní sloučila s pojišťovnou Uniqa. Klienti tak nyní mají přejít pod nového poskytovatele.

Nic se však nezměnilo na tom, že sjednat si můžete pro svůj vůz i připojištění skla. Toto pojištění je navrženo jako ochrana proti poškození, zničení všech skel jakoukoliv nahodilou událostí, případně proti krádeži.

Pokud své pojišťovně dodáte fotodokumentaci, je sjednaná spoluúčast 1 000 Kč. Jestliže si navíc necháte poškozené sklo opravit či vyměnit ve smluvním servisu, pak v pojištění žádná spoluúčast zahrnuta není.

Aktuálně nabízí pojišťovna tři verze limitů:

  • 10 000 Kč
  • 20 000 Kč
  • 40 000 Kč

Jak postupovat, pokud se stane nehoda a chcete si uplatnit pojistku

Opravu je nutné řešit se servisem. Trvat to bude 30 minut až 24 hodin v závislosti na aktuální situaci. K ruce si vezměte následující doklady:

  • velký technický průkaz
  • zelená karta
  • řidičský průkaz
  • doklad o zaplacení připojištění

Zpravidla jsou servisy navíc schopné komunikovat s pojišťovnou i samy. Chcete-li ale, aby vstoupili zástupci servisu v jednání namísto vás, musíte k tomu udělit plnou moc, která bude úředně ověřená. Jde o postup, který lze doporučit, nebudete tak s výměnou poškozeného skla mít už prakticky žádné starosti.

Jen menší počet servisů, které v současnosti na trhu působí, dokáže zařídit jednání s pojišťovnou zcela automaticky. Výběr správné pojistky si pak zjistíte na portálu epojisteni.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}