.st0{fill:#FFFFFF;}

Autolékárnička v autě: všechno, co potřebujete vědět 

 8 srpna, 2023

kovarova.nelli2

5/5

Úvod

Autolékárničky patří k povinné výbavě auta, ale i motocyklu. Je velmi důležité ji vlastnit nejen pro to, abyste věděli, že máte základní vybavení, které může zachránit životy. 

Je jednou z nejčastěji kontrolovaných věcí při silniční kontrole, a to je hlavním důvodem, proč byste měli dbát na její obsah. 

Obsah autolékárničky

Autolékárnička obsahuje několik věcí, které jsou povinně dány, ovšem můžete jí doplnit i léky dle vlastního uvážení. Autolékárnička obsahuje:

  • Hotový obvaz s polštářkem 
  • Hotový obvaz se dvěma polštářky 
  • Náplast hladká cívka 
  • Škrtící pryžové obinadlo
  • Pryžové rukavice 
  • Izotermická fólie (minimální rozměr je 200 cm x 140 cm) 
  • Nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty)

Použití jednotlivých součástí autolékárničky 

Hotový obvaz s polštářkem 

Obvaz stačí vyjmout z obalu, ovšem myslete na zachování sterilního prostředí tím, že se nebudete dotýkat polštářku. Polštářek stačí přiložit na postižené místo a zafixovat obvazem.

Hotový obvaz se dvěma polštářky 

Stejně jako u obvazu s jedním polštářkem se nedotýkejte polštářků pro zachování sterilního prostředí. 

Náplast hladká cívka 

Slouží jako fixační a obvazová náplast, lze ji snadno přetrhnout po celé délce. 

Škrtící pryžové obinadlo 

Vhodné k zastavení krvácení, před měřením tlaku nebo před injekcí. 

Pryžové rukavice 

Klasické rukavice, které používají i doktoři. Před jakoukoliv pomocí cizí osobě si je nasaďte, abyste do těla nepřinesli bakterie. 

Izotermická fólie (minimální rozměr je 200 cm x 140 cm) 

Fólie, která člověka rychle zahřeje, ale zároveň dokáže odrazit až 80 procent tepla. 

Nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty)

Zahnuté nůžky, díky kterým snadno rozstřihnete materiály, jako je obvaz či oblečení zraněného. 

Autolékárnička I. kategorie

Tento typ autolékárniček je určený pro osobní automobily, nákladní automobily a dodávky. Je to nejrozšířenější druh autolékárniček. 

Položka Počet kusů 
Hotový obvaz s polštářkem3
Hotový obvaz se dvěma polštářky 3
Náplast hladká cívka 1
Škrtící pryžové obinadlo1
Pryžové rukavice 1
Izotermická fólie 1
Nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty)1

Autolékárnička II. kategorie 

Pro prostředky přepravující méně než 80 lidí. Jde tedy o autobusy a mikrobusy. 

Položka Počet kusů 
Hotový obvaz s polštářkem5
Hotový obvaz se dvěma polštářky 5
Náplast hladká cívka 2
Škrtící pryžové obinadlo3
Pryžové rukavice 2
Izotermická fólie 1
Nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty)1

Autolékárnička III. kategorie 

Spadají sem všechny prostředky, které přepravují více než 80 lidí. Autolékárničku III. kategorie jde nahradit dvěma autolékárničkami II. kategorie. 

Položka Počet kusů 
Hotový obvaz s polštářkem10
Hotový obvaz se dvěma polštářky 10
Náplast hladká cívka 4
Škrtící pryžové obinadlo5
Pryžové rukavice 4
Izotermická fólie 1
Nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty)1

Platnost autolékárničky

Běžně je autolékárnička platná po dobu čtyř let. Ovšem dle nové vyhlášky není potřeba po 4 letech měnit vybavení autolékárničky, pokud není již použité nebo nemá jiné vady. 

Pokud tedy již uběhly 4 roky od koupě vaší autolékárničky, pečlivě ji zkontrolujte, zda jsou všechny obaly v pořádku, pokud ano, můžete ji dále používat. Pokud je nějaký obal zničený, můžete si části dokoupit jednotlivě nebo rovnou koupit celou novou autolékárničku. 

Autolékárnička v autě: Všechno, co potřebujete vědět

Uložení autolékárničky 

Vyhláška 206/2018 Sb., říká, že: „Lékárnička se ve vozidle ukládá v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční záření. Úložný prostor pro lékárničku musí být suchý a čistý a musí být snadno přístupný. Ve vozidle pro hromadnou přepravu cestujících se lékárnička umisťuje na označeném a přístupném místě v prostoru vozidla určeném pro cestující.“ 

Ovšem myslete na to především při cestování, abyste nezaházeli svou autolékárničku zavazadly, jelikož v tomto momentě jde o každou sekundu.  

Svou autolékárničku můžete tedy uložit na snadno dostupné místo v kufru nebo v přihrádce u spolujezdce.  

Jaké léky si zabalit navíc 

Pokud máte zdravotní problémy, které zahrnují specifické léky, je dobré mít určité léky neustále u sebe. To znamená i v autě. Doporučujeme mít v automobilu léky, které denně používáte, ale i obyčejnější léky. Například na bolest hlavy či nevolnost.  

Co dělat se starou, vypršelou nebo poškozenou autolékárničkou.

Když již máte prošlou autolékárničku, chcete ji vyměnit za novou nebo má například obvaz porušený obal, ale obsah je v pořádku, jednou z nejlepších věcí, co s autolékárničkou můžete udělat, je, že ji darujete do útulku. 

Obsah autolékárničky zde využijí a vy uděláte dobrý skutek. 

Kde koupit autolékárničku? 

Možností je hned několik. Můžete si koupit hotovou autolékárničku nebo si ji vytvořit sami z povinných prvků, které musí obsahovat. Výrazně levnější volbou je koupě již hotové autolékárničky. Autolékárničky I. kategorie s kompletním povinným vybavením seženete již od 100 korun. 

Pokud již autolékárničku vlastníte a použili jste některé její vybavení, stačí, pokud zakoupíte pouze využitý kus. Pokud je zbylý obsah autolékárničky v neporušeném obalu a je čistý, nemusíte kupovat novou autolékárničku. Jednotlivé části se dají sehnat opravdu levně, každý kus do 30 korun. 

Autolékárničku si můžete objednat z internetu nebo zakoupit například v lékárně, seženete ji i ve větších supermarketech nebo ve specializovaných prodejnách, ovšem zde bývají ceny vyšší. 

Nepovinné doplňky do autolékárničky 

V této kategorii si můžete představit téměř cokoliv, co vás napadne., Ať už je to resuscitační rouška, pinzeta, trojcípý šátek, základní léky například na bolest hlavy či nevolnost, digitální teploměr, dezinfekce nebo povinný obsah autolékárničky, ale ve větším množství.  

Jak zvýšit bezpečnost a pohodlí  

Nikdo nemá rád, když mu je ve vozidle nevolno, vozit s sebou tedy prášky proti nevolnosti není krokem vedle. 

Dlouhé cesty, hlavně v létě do zahraničí, jsou únavné. Mějte vždy po ruce nějaký energetický nápoj nebo něco s vysokým obsahem cukru. Alespoň krátce vás to probere, například než dorazíte do cílového místa. 

Důležitost dobře uzavřeného povinného ručení 

Povinné ručení je pojištěním, které musí mít všechna motorová vozidla, která jezdí na veřejných komunikacích. Povinné ručení vás kryje od placení vysokých částek kvůli škodám například při autonehodě. Povinné ručení neplatí škody na vašem voze, ale na vozidle cizích osob a na majetku třetích osob, jako jsou například značky či ploty.  

V České republice je zákonem daný limit krytí 70 milionů korun, tedy 35 milionů korun na škody na zdraví a 35 milionů korun na škody na majetku.  

V dnešní době není povinné ručení drahým pojištěním, stačí pouze umět hledat a zvolit to správné i s benefity, které se vám hodí.  

Jak zvolit správné povinné ručení? 

Na internetu existuje nepřeberné množství srovnávačů pojištění. Většina z nich je ovšem podplacená pojišťovnami, které vyžadují, aby srovnávač mluvil o jejich pojišťovně jen v tom nejlepším.  

Jedním z mála srovnávačů, které jsou kvalitní, je epojisteni.cz. Nabídky seřadí podle nejvýhodnějších a vy tak můžete hodně ušetřit. Stačí když na jejich stránce vyplníte údaje o svém vozidle a o sobě a do pár sekund máte výsledek.

Recenze na epojisteni.cz 

Pokud nevěříte, že se jedná o kvalitní službu, stačí se podívat na recenze. Kladné výrazně převažují nad těmi negativními. Tudíž vám sem vložím jednu z recenzí. 

„Dříve „srovnávačů“ nebylo tolik a volba byla jasná. Nabízí lepší ceny než samotné pojišťovny napřímo, u konkurence pak člověk má to levněji, to zase dráž…..ale dokud jsou rozdíly maximálně ve stovkách, už jsem si na ně tak nějak zvyknul. Některá opakování údajů, které už mají roky v systému, jsou otravná, co je ale pravdou, lepší smlouva napoprvé pořádně, než ji měnit. Tři – čtyři minuty a na rok je zase klid…. “                                         

                                                                                                  Štěpán Opluštil, Google recenze

Závěr 

Autolékárnička je důležitým prvkem, který by mělo vlastnit každé auto. Jde především o bezpečnost. Kvalitní povinné ručení vás vyvaruje placení vysokých částek při dopravní nehodě. Povinné ručení se dá sehnat velmi levně, stačí jen vědět, kde hledat. Zkuste si přes odkaz výše vyplnit údaje o svém vozidle a zjistěte, kolik můžete díky srovnávači pojištění ročně ušetřit. Opravdu to malá částka nebude. 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}