.st0{fill:#FFFFFF;}

Auta na ethanol (E85) a pojištění: vše co vás zajímá 

 21 dubna, 2023

Jana Vochková

Ohodnotit

Všichni víme, že cena pohonných hmot pravidelně spíše roste směrem nahoru. Někdy dokonce vyskočila tak razantně, až mě to přinutilo si v hlavě i na kalkulačce spočítat, zda nebude levnější se do práce vypravit raději autobusem.

V poslední době jsem byl svou peněženkou doslova nucen k tomu, abych se o přestavbu svého vozidla začal více zajímat.

Ušetřil bych? 

Pokud také přemýšlíte nad tím, že začnete šetřit peníze za pohonné hmoty přestavbou auta konkrétně na ethanol, sepsal jsem pro vás to nejdůležitější, co byste měli vědět nejen o této změně, ale také o následném a důležitém pojištění vašeho vozidla a zda výsledná cena bude opravdu atraktivnější, než při pojištění vozidla na benzin a naftu.

Když jsem přestavbu na E85 řešil, byly pro mě informace, které se dozvíte v následujícím článku, naprosto stěžejní. Je důležité také být informován o tom, co je výhodnější především z dlouhodobého hlediska, protože to, že ušetříme větší obnos peněz během počáteční investice, a tedy krátkého časového úseku, vždy nemusí znamenat, že se nám tento krok vyplatí i v budoucnosti.

Netuším, jaké máte auto, tudíž konečný propočet bude na vás. Snad vám ho alespoň usnadním.

Co jsou to ta bio paliva?

Než jsem začal sbírat více informací o konkrétním bio palivu E85, musel jsem se nejdříve dozvědět, co to vlastně jsou bio paliva, abych pochopil, proč by bylo vhodné můj vůz přestavět.

Neustále tyto pojmy slyšíme, ale může se stát, že o nich do hloubky nic nevíme.

Bio palivo je kapalina nebo plyn, jenž po úpravě slouží jako pohon ve vozidlech. 

Z čeho vznikne bio palivo?

Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, což v tomto případě jsou suroviny. Může se jednat o bio odpad (proto bychom měli třídit i odpad vzniklý při vaření jako slupky nebo odřezky zeleniny) nebo o energetické plodiny. 

Bio palivo tak může vzniknout z cukru, škrobu nebo oleje. 

Proč se vyrábí?

Důvodem je naše planeta, jak už může napovědět název bio. V roce 2006 zavedla Evropská unie povinnost přidávat do benzinu určité množství bio paliva, aby se snížil počet emisí. Cílem bylo snížit evropské emise celkem o 394 milionů tun oxidu uhličitého a v roce 2030 by biomasy měly pokrývat 30 % energie v celé Evropské unii.

Bio palivo je označováno jako synonymum pro budoucnost. Otázkou je, jak se k tomu postaví země, které živí produkce ropy.

Co to je ethanol E85?

Ethanol E85 je bio palivo pro benzinové motory. Konkrétně se jedná o směs, která obsahuje 85 % ethanolu a 15 % benzinu. Poměr těchto kapalin však není jednoznačný, může se měnit podle ročního období, avšak ethanolu musí být vždy minimálně 70 %.

O Ethanolu E85 můžeme mluvit jako o úsporném a ekologickém palivu, jenž šetří naše peníze i životní prostředí. Jedná se o biopalivo a v Evropě se vyrábí například z cukrové řepy nebo obilnin.

Několik let je velmi oblíbeným ve skandinávských zemích.

Historie se opakuje?

Zajímavostí, která stojí za zmínku, je ta, že první motory do vozidel byly navrženy právě pro biopaliva. Obnovitelné zdroje, které by sloužily pro pohon vozidel, bylo ale nutné pěstovat, takže úspornějším řešením se tenkrát ihned stala ropa, což byla v té době nová surovina. Nikdo tehdy netušil, jaké bude mít ropa následky v budoucnosti nebo že díky ní například uprostřed pustiny a pouště postaví Dubaj…

Když uvažujete o přestavbě vašeho auta

Všechny informace jsem načerpal v autoservise, který má s přestavbami na ethanol bohaté zkušenosti a přestavbu mého auta by realizovali odborní mechanici. Bylo mi předem sděleno, že změnu na ethanol lze provést pouze na autech, která mají MPi (nepřímé vstřikování) a používají benzín. Poté si lze domluvit homologovanou i sportovní přestavbu vozidla.

Ceny jsou odlišné

Jedním z důvodů, proč mě zaujala právě změna na ethanol, byla cena přestavby, jenž se řadí mezi ty levnější. Při přestavbě na LPG nebo CNG zaplatíme i dvakrát více.

Konečná cena se bude vždy odvíjet od toho, kolik válců má motor našeho vozidla, takže například za tří válcový motor zaplatíte samozřejmě méně než za osmi válcový, a to včetně materiálu.

Cenu ovlivňuje i to, zda je včetně DPH či ne. Také jsou v každém autoservise rozdílné sazby za montáž, jejíž délka ale ve většině případů nepřesáhne 5 hodin. Pravděpodobně své vozidlo přestavěné na ethanol dostanete zpět už za 2 hodiny, což je další výhoda oproti oblíbené přestavbě na LPG, kdy musíme čekat i 2 dny.

Načerpáme ethanol všude?

Co dalšího mě zajímalo? Určitě to, zda bude jednoduché natankovat/načerpat ethanol na každé čerpací stanici.

Dnes je toto palivo dostupné v každém městě a podobných ekologických paliv bude do budoucna na čerpacích stanicích dokonce přibývat. Nyní palivo E85 načerpáte na cca 200 stanicích.

Poptávka určuje nabídku. Pokud bychom se podívali do Švédska, kde jsou biopaliva a především E85 oblíbené, našli bychom právě bio ethanol na každé čerpací stanici.

Nemusíte se bát čerpat i benzin

V případě že potřebujeme načerpat palivo a nenalezneme čerpací stanici s E85 ihned, můžeme do přestavěného motoru načerpat i běžný benzin, vaše vozidlo si s palivem poradí a není to žádný problém.

V zimních měsících se dokonce doporučuje občas načerpat benzin, především v mínusových venkovních teplotách, když stojí auto celou noc venku – to abyste se vyhnuli problému s nastartováním motoru. Riziko, že vám po cestě na dálnici dojde E85 a vy nenatankujete, je tedy díky možnosti čerpat nadále benzin, nulové.

Auta na ethanol (E85) a pojištění: vše co vás zajímá

Výhody

Pro rozhodnutí je většinou nejdůležitější si sepsat na papír výhody a nevýhody dané změny a poté tyto dvě políčka porovnat. Já to udělal za vás, proto rovnou přejděme nejprve k důvodům, proč ANO.

Jedná se o ekologické palivo. Dokáže snížit emise až o 80 % oproti benzinu. Emise jsou látky, které znečišťující naše ovzduší a nejčastěji vznikají spalováním. Emise z automobilu se měří přímo u jeho výfuku. Toto měření probíhá při pravidelné a povinné státní technické kontrole (označováno zkratkou jako STK). Zároveň do vzduchu nespaluje karcinogenní látky. 

Touto výhodou bych rád začal. Denně neustále slyšíme pojmy jako eko, eko friendly, bio, green way, zelenější svět. Někdy se bojím otevřít lednici, aby na mě nějaký tento pojem nevyskočil místo jídla. Palivo E85 je však opravdu ekologické, a to nevede jen k tomu, že bychom méně škodili našemu životnímu prostředí. Snižovali bychom tím i naši závislost na ropě, což je v poslední době taktéž velmi aktuální téma. Dále tímto palivem snižujeme emisi výfukových plynů a ty dokonce posléze nemají zápach typický pro benzin, nýbrž alkoholovou vůni.

Je vždy o několik korun levnější než benzin. Cena se řídí podle ceny benzinu, protože roste i klesá společně. 

Není nijak omezen vjezd do podzemních garáží (jako je to např. u LPG). Což se vyplatí, pokud bydlíte ve větších městech. Když jsem jezdil svým starším vozem na LPG, mnohokrát jsem tento problém řešil. Nemohl jsem zaparkovat v podzemních garážích obchodního centra, ale venkovní parkování nebylo možné. Bylo dost problematické hledat místo pro zaparkování, obzvlášť pokud s sebou vezete v autě i malé děti.

Není nutné mít žádnou přídavnou nádrž jako třeba u LPG – nezabírá tedy ani místo v kufru. Velmi úsporná výhoda, obzvláště pokud máte rodinu a vozíte v kufru auta třeba nákupy.

Investice se vrátí

Investice do přestavby se rychle vrátí. Čím nižší investice, tím rychlejší návratnost. Pokud nás změna na ethanol bude stát 8.000 Kč, vrátí se nám tato částka do roka. Pokud podnikáme a využíváme více vozidel při práci, určitě se investice vyplatí. Můj kamarád, který provozuje taxi službu, byl nadšený.

V neposlední řadě mě velmi zaujalo, že bych podpořil českou ekonomiku a zemědělce. Biologická složka paliva E85 se vyrábí z obnovitelných zdrojů, mezi které patří naše řepka a další obiloviny, které rostou na českých polích. Dáváme tím tedy i příležitost k otevření více pracovních míst v této oblasti. Na druhou stranu, asi bych si měl klást i otázku, zda by pěstování obnovitelných zdrojů pro E85 časem nenahrazovalo pěstování obilovin a řepky k jídlu pro lidi.

Při úniku ethanolu nehrozí nebezpečí (rozdíl oproti LPG, které může při úniku způsobit obrovské škody i na lidských životech) a při autonehodách nezpůsobuje ekologické katastrofy. Je velký rozdíl v tom, když se do přírody z nádrže vylije benzin nebo bio ethanol, který je dobře biologicky odbouratelný. A autonehody jsou velmi časté po celém světě dnes a denně.

Nevýhody

Přestavbou vozidla na ethanol stoupne průměrná spotřeba paliva o 20 %. Může to být ale pouze 15 % nebo také 30 %. Díky nízké ceně za 1 litr paliva se však i přesto přestavba na ethanol vyplatí.

Benzin není tak suchý jako ethanol, takže při změně na ethanol budete více opotřebovávat ventily.

E85 se dělí na letní a zimní směs – proč?

Důvodem je obtížné startování ve venkovních mínusových teplotách. Tomu se dá zabránit tím, pokud máte svou garáž.

Palivo, které čerpáte, se odlišuje na letní a zimní směs – to má za úkol zamezit problémům se startováním. V letní směsi je poměr ethanolu a benzinu na čerpacích stanicích 85:15, přičemž v té zimní je to 70:30. Letní směs má zase 109 oktanů a zimní 104.  

Jak si vede palivo E85 v zahraničí?

Jedním z průkopníků vozů na ethanol se stalo již zmiňované Švédsko.

V roce 2008 bylo ve Švédsku takto upravených vozidel 17 000. V letošním roce se jejich počet zvýšil na 200 000. Ethanol tam načerpáte na přibližně 2 000 stanicích.

Avšak ze všech zemí světa je bio ethanol nejrozšířenějším palivem v Brazílii a to z důvodu vysokého množství pěstované cukrové třtiny, ze které se vyrábí. Brazílie začala s bio palivy už v roce 1975.

Naopak v Kanadě není tolik oblíbeným palivem jako v USA. 

Pro zajímavost dodávám, že v Brazílii auta jezdí na 100 % ethanol, v USA na 10 %. 

Jak hodnotí změnu lidé, kteří přestavěli auto na E85 a co zajímá ty, kteří o změně teprve uvažují?

  • Pročítal jsem si internetové diskuze a zjistil jsem, že lidé změnu na E85 hodnotí spíše kladně.
  • Všiml jsem si toho, že 80 % lidí se pro změnu rozhodli z toho důvodu, aby ušetřili své finance – ty vstupní i dlouhodobé.
  • Pouze 20 % lidí se pro změnu rozhodli z toho důvodu, aby ušetřili životní prostředí a množství emisí v atmosféře.
  • Je patrné, že lidi spíše zajímá jejich vlastní úspora, než naše planeta jako celek. Tento trend je ale naprosto běžný, proto se není čemu divit.
  • Také jsem se dozvěděl, že k přestavbě se rozhodují spíše muži, než ženy.
  • A spoustu lidí z mého okolí začalo o změně uvažovat z důvodu, že vlastní více vozidel a úspora by teda byla vyšší.
  • Mezi nejčastější dotazy na diskuzních fórech patřily ty, zda přestavba opravdu ušetří naše peníze a nejedná se pouze o trik, jak ušetřit na emisích.
  • Nejčastější obavy lidí jsou ty, zda bude možné natankovat a nezůstanou s autem například na dálnici (už jsem v článku poznamenal, že tato situace není možná – do auta se dá stále čerpat i Natural 95 a to bez problému).
  • Lidé se obávají toho, že musí svá auta přestavět, aby v budoucnu vůbec mohli auta řídit na silnicích (strašení médií).
  • Spousty žen se spíše rozhoduje ke koupi elektro mobilu, než řešit přestavby motoru, protože se v autech spíše nevyznají.

A jak to je s pojištěním auta na E85?

Pojištění je samozřejmě povinné, ušetřil bych ale nějaké peníze?

Za rok povinného pojištění průměrně několik stovek korun, což není moc, ale pokud bych přidal i havarijní, už bych se ocitl na větší úspoře – cca tisíc korun ročně. Kdybych chtěl ale opravdu ušetřit více peněz i zátěž na životní prostředí, vyplatilo by se mi spíše koupit si elektro auto, kde je úspora za roční povinné a havarijní pojištění opravdu znatelná.

Pro příklad uvádím pojištění (povinné ručení) u pojišťovny Unika.

Vlastním vůz Škoda Rapid 1,6 TDI. Cena povinného ručení za rok by byla 5900 Kč při benzinu. Pokud bych přestavěl motor na palivo E85, cena by byla 5700 Kč.

Přestavba na E85 se zapisuje do technického průkazu vozidla.

Kde si můžu srovnat ceny pojišťoven?

Pokud vás zajímá srovnání vašeho auta nebo konkrétního vozidla, můžete pro srovnání nabídek pojišťoven využít například www.epojisteni.cz , kde se dozvíte vše, co vás zajímá a vyberete si povinné ručení i havarijní pojištění pro váš vůz přesně dle vašich preferencí. Doporučuji tohoto srovnávače využít, protože vám umožní větší rozhled při výběru té správné pojišťovny.

Jaká bude budoucnost pro ethanol E85?

Označení 85 znamená 85 % bio ethanolu, což už určitě víte také. Je tedy možné, že se v budoucnu budete setkávat s označením E90 nebo víc.

Pravděpodobně bude výroba aut s již postaveným motorem na bio palivo stoupat, protože emisní měření a uhlíková stopa na nás míří ze všech stran a slyšíme o tomto problému neustále.

Doporučuji se době přizpůsobit a snažit se sám za sebe snižovat uhlíkovou stopu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}