.st0{fill:#FFFFFF;}

Přehled důležitých pojištění: rozsah, rizika a důležité informace 

 1 února, 2018

katka.martinova

5/5

Dovolená, dům, auto, zdraví a podobně. S tím vším je spojeno množství povinnosti a starostí. A někdy proto může být těžké vzpomenout si na všechna důležitá pojištění. Kdy je jaké pojištění potřebné a na co si při jeho sjednávání dát pozor? To se dočtete v následujícím přehledu všech důležitých pojištění. Přehled důležitých pojištění

Majetek

Každého majitele nemovitosti může potkat řada nepříjemností, na které se ne vždy lze připravit. Jedná se o nejrůznější živelné pohromy, ale také nehody, které se mohou na stavu domácnosti velmi neblaze podepsat…

Pojištění nemovitosti

V rámci ochrany majetku je nejdůležitější kategorií pojištění nemovitosti, jehož cena se odvíjí od lokality, rozsahu pojistného krytí nebo míry spoluúčasti. Pojištění je možné sjednat na časovou, nebo novou hodnotu. V případě časové hodnoty určuje, jakou cenu měla nemovitost v době sjednání, naopak nová hodnota značí částku, za kterou by se dala v době řešení pojistné události pořídit obdobná nemovitost.

Pojištění nemovitosti se vztahuje na celou řadu rizik (živelné pohromy, výbuch, požár, pád letadla, krádež, vloupání, vandalismus). Výhodou pojištění je skutečnost, že se vztahuje na další objekty nacházející se na daném pozemku, tedy garáž, zahradní domek a podobně. Odpadají tak starosti se sjednáváním více pojistných smluv. Možné je samozřejmě pojistit rozestavěné objekty, což bývá důležité zejména v případě financování prostřednictvím hypotečního úvěru. V této situaci je však nutné provést takzvanou vinkulaci pojistného plnění, což v podstatě znamená, že v případě řešení pojistné události je škoda vyplacena peněžnímu ústavu, který tak nepřijde o poskytnuté finanční prostředky.

Pojištění domácnosti

Co však vybavení celé domácnosti, které rovněž představuje poměrně vysokou částku? Zde se ke slovu dostává pojištění domácnosti, které se vztahuje samozřejmě na vybavení, tedy nábytek, kuchyňskou linku, elektroniku a podobně, ale stranou nezůstávají ani stavební prvky, jejichž rekonstrukce může být také velmi nákladná, jako je tomu v případě podlah. Předpokladem pojištění domácnosti je samozřejmě dobré zabezpečení domu či bytu a jeho konečnou cenu může příznivě ovlivnit určitá míra spoluúčasti. Přehled důležitých pojištění

Vozidlo

Nutno si uvědomit, že právě osobní automobily a jiné typy vozidel mohou velmi snadno doznat újmy. Stačí chvilka nepozornosti, nebo naopak setkání se špatným řidičem a velká škoda je na světě!

Povinné ručení

Pravdou je, že povinné ručení není mezi řidiči zrovna oblíbené, ale bohužel se jeho sjednání nevyhneme. Povinné ručení ochrání majitele vozidla, kterému způsobíme škodu. Vyplatí se tedy věnovat pozornost pojistným limitům. Na výši pojistného má vliv řada faktorů, například výkon vozidla, jeho stáří, typ paliva, věk a místo bydliště majitele vozidla. Důležité jsou i takzvané bonusové měsíce, během kterých řidič nezpůsobil žádnou nehodu. I na povinném ručení lze však ušetřit, stačí jen porovnat nabídky.

Havarijní pojištění

Jak však ochránit své vozidlo? V případě, že způsobíte dopravní nehodu, z povinného ručení nebudete mít nic.  Zde se ke slovu dostává havarijní pojištění. I v tomto případě se výše pojistného odvíjí od stáří vozidla, vliv hraje také jeho cena, výše spoluúčasti a samozřejmě také zabezpečení vozidla. Havarijní pojištění je nabízeno i v krátkodobé variantě, které je vhodné využít například na dovolené a podobně.

Havarijní pojištění zahrnuje celou řadu rizik, konkrétně zaviněnou havárii, krádež vozidla (případně jeho části), živelné vlivy (škoda na vozidle nebo jeho části) a vandalismus.

Pojištění náhrady škody

Tento typ pojištění vám pomůže vymoci kompenzaci za škodu na zdraví i na majetku. Součástí jsou právnické služby. Pojištění náhrady škody není tak časté, ale jistě stojí za pozornost.

Přehled důležitých pojištění

Zdraví

Zdraví máme jen jedno. Nejrůznější pojištění nám jej sice nevrátí, ale může nám i našim blízkým ulehčit v těžké situaci. Jaké pojištění stojí za zvážení?

Úrazové pojištění

Nejen při rizikových sportech vznikají vážné úrazy. I když jen člověk vyjde z domu, může špatně šlápnout a dlouhé léčení zlomeného kotníku může vážně zkomplikovat život. Úrazové pojištění představuje velmi vítanou kompenzaci, neboť pomůže překonat nepříjemnosti spojené s pracovní neschopností a podobně.

Životní pojištění

Ovšem co vážná, dlouhodobá nemoc, nebo jiné trvalé následky způsobené úrazem? Na ty myslí životní pojištění, které představuje pomyslnou „záchrannou síť“ nejen pro pojištěného, ale také jeho blízké, kteří se v případě jeho úmrtí musí potýkat s mnoha problémy. Nutno však počítat s tím, že životní pojištění představuje poměrně velký zásah do rodinného rozpočtu, proto je vhodné zvážit všechna možná rizika. Životní pojištění může rovněž představovat jistou formu investice, nebo přinejmenším bezpečného uložení finančních prostředků.

Cestovní pojištění

Na cestách je nedocenitelné cestovní pojištění, které rovněž není radno podcenit. I menší úraz může mít velké následky a v zahraničí se cena poskytnuté zdravotní péče často vyšplhá do astronomické výše. Cestovní pojištění se však nemusí vztahovat pouze na léčebné výlohy a úraz. Zejména v případě cestování letadlem je vhodné zvážit připojištění zavazadel. Limity nabízené pojišťovnami jsou většinou dostatečně vysoké a výhodou tohoto pojištění je také nízká cena, která v případě běžné týdenní dovolené činí několik stokorun. V případě pojištění celé rodiny je cena samozřejmě výhodnější a čím dál více pojišťoven nabízí cestovní pojištění na rok, díky němuž si ušetříte starosti spojené se sjednáváním pojištění před každou cestou do zahraničí.

Další užitečná pojištění

Ovšem existuje spousta dalších životních situací, ve kterých je vhodné pojištění opravdu nedocenitelné. Jaké další pojištění oceníte v běžném životě i při speciálních příležitostech?

Pojištění odpovědnosti

Takzvané „pojištění na blbost“ je v dnešní době takřka nepostradatelné. Stačí chvilka nepozornosti a nehoda je na světě… Například rozbité zboží v obchodě vás nejspíš nezruinuje, ale jindy může být škoda překvapivě vysoká, například při nepozornosti na dovolené a podobně.

Pojištění domácích mazlíčků

I domácí mazlíčci si zaslouží perfektní péči. I psa nebo kočku může bohužel potkat vážné onemocnění nebo úraz, jehož léčba bude velmi nákladné, a to i dlouhodobě. Proto čím dále více pojišťoven nabízí pojištění domácích mazlíčků, které pomáhá s krytím vysokých výdajů za veterinární péči a léky. Přehled důležitých pojištění

Pojištění schopnosti splácet

Méně známé, avšak velmi užitečné. Tak by se dalo charakterizovat pojištění schopnosti splácet, které je v dnešní době, která velmi přeje hypotečním nebo spotřebitelským úvěrům, paradoxně značně opomíjené.

 

Samostatnou kapitolu představují další typy pojištění, bez kterých se neobejdeme. Za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, ovšem pro podnikatele už představují tyto platby další zátěž. Osoby bez příjmů musí hradit přinejmenším zdravotní pojištění, pokud je za ně nehradí stát (například u osob evidovaných na úřadu práce).

 

Která pojištění považujete za užitečná? A která vám naopak připadají zbytečná?

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}