Pojištění na blbost je čím dál rozšířenější. Co se pod tímto pojištěním skrývá a proti čemu všemu vás a vaše blízké ochrání? A jak najít levné pojištění? To se dozvíte v následujícím článku.

Co je pojištění na blbost?

Také se vám zdá název „pojištění na blbost“ poněkud podivný? Jedná se spíše o hovorové označení klasického pojištění odpovědnosti. Termín pojištění na blbost je však natolik zažitý, že se s ním zcela běžně setkáte a nikoho už nijak zvlášť nevyvede z míry… Pojištění odpovědnosti se v posledních letech stalo zcela běžnou záležitostí.

Pravdou je, že takzvané pojištění na blbost by měl mít opravdu každý. Zatímco některé jiné typy pojištění jsou vhodné v poměrně specifických situacích, pojištění odpovědnosti je v dnešní době takřka nepostradatelné. Způsobit škodu je bohužel totiž často snazší, než si myslíme. Pokud se vám něco takového stane, je už zbytečné lamentovat. Proto je na více než místě se na takovou situaci raději zavčas připravte!Pojištění odpovědnosti

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Pro koho je pojištění na blbost vhodné?

Zde je odpověď velmi jednoduchá: Pro každého! Každému z nás se totiž může stát nějaká nepříjemná nehoda a my můžeme způsobit poměrně vysokou škodu během chvilky neopatrnosti.

Uzavřeno by jej měli mít v každém případě ti zaměstnanci, kteří se svým zaměstnavatelem podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti. Zaměstnavatel totiž může po zaměstnanci vyžadovat náhradu ve výši čtyř a půl násobku vaší mzdy, a to i v případě neúmyslného zavinění. Pojištění poskytuje potřebnou ochranu pro případ škody na majetku, zdraví či jiné, například finanční škody.

Často bývá deklarováno, že pojištění odpovědnosti se hodí pro ty zaměstnance, kteří mohou svému zaměstnavateli způsobit větší škodu a vykonávají odpovědnější práci, která skýtá mnoho rizik co do způsobení škody, například při obsluze drahých přístrojů. Každý si však pod pojmem „vyšší škoda“ představíme něco jiného. Pro některého zaměstnance může představovat velkou komplikaci škoda ve výši několika tisíc. I přesto se mnoho zaměstnanců domnívá, že pojištění odpovědnosti není v jejich případě nutné, neboť nepoužívají při práci žádné drahé vybavení a přístroje. I obyčejná pokladna, kancelářská kopírka nebo jiné běžné vybavení však nemusí být zrovna levnou záležitostí. A rozbití drahého firemního počítače může být záležitostí několika vteřin… A takových situací je tolik, že je ani není možné vyjmenovat. Je tedy úplně jedno, zda k poškození majetku dojde vaší neopatrností, nebo porušením pracovních povinností.

Na co se pojištění na blbost vztahuje?

Na první pohled se vám toto pojištění může jevit jako zbytečné. Říkáte si, proč za něco takového platit, když jste se nikdy neocitli v situaci, na které by se pojištění odpovědnosti vztahovalo? To vám nikdo nevymlouvá, ale jak se říká: „Nikdy neříkej nikdy!“ Do takové situace se totiž můžete dostat během několika vteřin, ani nebudete vědět, jak k tomu došlo.

Co si budeme nalhávat, zákon schválnosti funguje neomylně. A někdy se zdá, že některé osoby podobné situace doslova přitahují… I v případě, že podobné nešťastné náhody nepřitahujete, se jistě vyplatí být připraven. Pravdou totiž je, že i při sebevětší pozornosti a opatrnosti se někdy podobné nehodě nevyhneme a musíme čelit nepříjemným následkům, které mohou mít nečekaně velký dopad na finanční situaci vaší rodiny.

Výše pojištění odpovědnosti se většinou pohybuje v řádu stokorun na rok, což je z hlediska přínosu tohoto pojištění a jistoty, kterou vám poskytne, opravdu zanedbatelná částka. Které typy škod tedy pojištění odpovědnosti kryje?

Nejčastěji se tedy jedná o škody způsobené zaměstnancem, například z důvodu chybného zaúčtování materiálu, poškození pracovního stroje apod. Zahrnout sem lze také zaměstnance pracující na dohodu a brigádníky. Ovšem i v běžném občanském životě má pojištění odpovědnosti své opodstatnění a může vám ušetřit spoustu starostí a nečekaných finančních nákladů. Vztahuje se na škody způsobené provozem domácnosti a její členy (manžel a manželka, registrovaný partner a partnerka, děti), včetně zvířat.Pojištění odpovědnosti

Škody způsobené při výkonu zaměstnání

  • Poškození zařízení a vybavení zaměstnavatele (např. zničení pracovního počítače, nabourání firemního auta apod.)
  • Způsobení zranění nebo škody třetí osobě (např. uklouznutí na mokré podlaze, pád do výkopu, neopatrná manipulace apod.)
  • Peněžní škody (chybné účtování apod.)

Škody v běžném životě

  • Provoz domácnosti
  • Zábava a rekreace
  • Rekreační sporty
  • Chov domácích zvířat

Podle čeho vybírat pojištění odpovědnosti?

Výběr vhodného pojištění odpovědnosti není nijak komplikovanou záležitostí, přesto se však vyplatí dát si pozor na několik aspektů, které mohou ovlivnit jeho skutečné, reálné využití.

Výši pojistného může napomoci snížit spoluúčast, kterou lze ve většině případů nastavit individuálně. Neméně široká bývá také škála limitů plnění. Zde je samozřejmě vhodné zvážit nejrůznější hypotetické situace, se kterými se můžete při výkonu zaměstnání i jinde potkat.

Vybraná pojištění odpovědnosti se vztahují i na ostatní členy domácnosti, což rozhodně může být velmi významným faktorem při výběru konkrétní nabídky, zvlášť v případě početnějších rodin. V ideálním případě by se pojištění na blbost mělo vztahovat i na domácí mazlíčky, kteří mohou rovněž způsobit nepředvídatelné škody, například vašim sousedům či komukoli jinému, s kým přicházíte do styku apod.

Stejně tak je žádoucí, aby se pojištění odpovědnosti dalo uplatnit na škody způsobené nejen na území České republiky, ale také po celé Evropě, což je zejména pro zapálené cestovatele k nezaplacení.

Kdy se mi hodilo pojištění odpovědnosti?

I já už vím, že pojištění odpovědnosti má svůj smysl! Práce na počítači mi nečiní problémy, ale znáte to – jednou přestanete dávat pozor a nehoda je na světě! Můj každodenní šálek kávy, který skončil v útrobách firemního notebooku, je toho důkazem. Nejednalo se sice o nějak drahý a nový model, ale zaměstnavatel na jeho úhradě. Ani po dlouhém smlouvání mi tedy nic jiného nezbylo. Úhrada škody mě sice finančně nezruinovala, ale důvodem k radosti tento nečekaný výdaj rozhodně nebyl, obzvlášť před dlouho plánovanou dovolenou.Pojištění odpovědnosti

Jak najít levné pojištění na blbost?

Pojištění na blbost většinou nedosahuje závratné výše, ale přesto není důvod, proč byste za něj měli platit více, než je nezbytně nutné. Proto by byla škoda nevyužít moderních nástrojů, jako je například srovnávač pojištění odpovědnosti.

Použití kalkulátoru pojištění je velmi jednoduché a intuitivní. Do formuláře pouze vyplníte své jméno a příjmení, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Důležitým údajem je také vaše povolání, na výběr máte ze širokého seznamu. Následuje informace o tom, zda při výkonu povolání využíváte dopravní prostředek, případně pracujete na nějakém stroji. Zvolit můžete také míru spoluúčasti, například 10, 20 nebo 30 procent. A neméně důležitým parametrem je limit pojistného plnění. Na základě všech těchto údajů se vám dostane desítek konkrétních nabídek od zavedených i novějších pojišťovacích společností.

 

Máte vy i vaše rodina pojištění odpovědnosti, nebo spoléháte na to, že jej nikdy nebudete potřebovat?

Nejlevnější pojištění na blbost

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Vlastimil Urgošík Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vlastimil Urgošík
Host
Vlastimil Urgošík

Pracuji jako řidič autobusu.