Přemýšlíte, jak můžete svého domácího mazlíčka ochránit a zajistit mu všechnu dostupnou péči v případě zranění, onemocnění a podobně? I takový typ pojištění jistě stojí za zvážení. Jaká jsou specifika pojištění mazlíčků, pro jaká zvířata je určeno, co všechno zahrnuje a na co si dát pozor? To se dozvíte v následujícím srovnání!
Náklady na ošetření zvířete po úraze se mohou vyšplhat do astronomických částek, stejně jako náklady na léčbu dlouhodobé nemoci a podobně. Taková situace může znamenat citelný zásah do rodinného rozpočtu. Nespadá sem samozřejmě jen urgentní ošetření, ale také náklady na anestezii, hospitalizaci, chirurgické zákroky a podobně. Pravdou je, že si mnohdy nedokážeme představit, co všechno taková péče obnáší, dokud náš mazlíček neonemocní a my nemusíme platit neustále přibývající účty za veterinární ošetření. A při cestování se může takové pojištění také velmi hodit!
A opomenout nelze ani riziko škod, které může váš mazlíček způsobit na majetku nebo zdraví jiné osobě. Proto by pojištění odpovědnosti za škody způsobené domácím zvířetem mělo být samozřejmostí. Některý pes může například pokousat kolemjdoucího dříve, než se nadějete, a problém je na světě.
Pojištění hospodářských zvířat zase představuje vítanou pomoc pro drobné i větší chovatele, kterým může náhlé onemocnění nebo úhyn většího množství zvířat pořádně zkomplikovat podnikání a ohrozit jeho finanční stabilitu.
Pojďme se na oba druhy pojištění podívat podrobněji!
Druhy pojištění zvířat
Pojištění zvířat se nabízí ve dvou variantách. Prvním z nich je pojištění domácích mazlíčků, ale neméně důležité je také pojištění hospodářských zvířat. Na co všechno se tato pojištění vztahují?
Pojištění domácích mazlíčků
Pojištění domácích mazlíčků většinou zahrnuje pojištění léčebných výloh, pojištění proti utracení a uhynutí a také pojištění odpovědnosti za škody způsobené jiné osobě na zdraví nebo majetku. V rámci tohoto produktu je možné pojistit psy, případně také kočky.
Pojištění se sjednává pro konkrétního domácího mazlíčka, který by měl být v ideálním případě označen čipem nebo tetováním. Některým pojišťovnám však stačí registrování na příslušeném úřadě.
Cena pojištění se odvíjí od stáří zvířete. Svou roli hrají také pojistné limity, hmotnost zvířete a podobně. Výše pojistného se tak pohybuje v rozmezí od několika stokorun po několik tisíc. Více se o cenách pojištění pro domácí mazlíčky můžete dozvědět na srovnávači pojištění, kde si vybrané pojištění můžete rovnou sjednat bez zbytečného papírování.
Věkové limity se u jednotlivých pojišťoven samozřejmě liší, ale obecně platí, že nelze pojistit psa nebo kočku starší 8 let.
Pojišťovny většinou vyžadují potvrzení veterinárního lékaře o dobrém zdravotním stavu pojišťovaného mazlíčka.
Pojištění hospodářských zvířat
Pojištění hospodářských zvířat má na našem území mnohem delší tradici. Vztahuje se na hospodářská zvířata, konkrétně dobytek, drůbež, ale také ryby v sádkách. Možné je však sjednat i pojištění včelstva a pojištění exotických či méně obvyklých chovných zvířat. Je určeno pro velkochovatele a zemědělské podniky. Pojištění kryje škody způsobené živelnými událostmi, hromadnými nákazami, klimatickými změnami nebo například hromadnou otravou.
Nabídka pojištění domácích mazlíčků
Pojištění domácích mazlíčků není příliš běžnou záležitostí a najdete jej v nabídce pouze několika tuzemských pojišťovacích společností. V případě těch pojišťoven, které také pojištění nenabízí, většinou naleznete alespoň možnost připojištění zodpovědnosti za škodu, kterou zvíře způsobí třetí osobě. Například je možné takové připojištění sjednat v rámci pojištění nemovitosti nebo domácnosti.
Nyní se už podívejte na tři typy pojištění zvířat, které je možné upravit si přímo na míru. Na co se jednotlivá pojištění vztahují a jaká kritéria musí pojištěné zvíře splňovat?
Česká pojišťovna: Pojištění psů a koček Mazlíček
Tento typ pojištění kryje náklady na léčení úrazu či nemoci, dále se vztahuje také na úhyn, utracení a odpovědnost za škodu.
Možné je sjednat pojištění léčení úrazu nebo nemoci, pojištění proti uhynutí nebo utracení a také pojištění odpovědnosti za škodu.
Pojištění odpovědnosti kryje škody způsobené domácím mazlíčkem jiné osobě na zdraví nebo usmrcením (limit 2 000 000 Kč), na majetku (1 000 000 Kč) a finanční újmou (limit 500 000 Kč). Spoluúčast činí 30 procent. Úhrada pojistného je možná ročně, pololetně i čtvrtletně.
Věkový limit pro pojištění psa do 40 kg je 8 let, pro psy nad 40 je limit 4 roky a pro kočky 8 let. Nutné také je, aby zvíře bylo označeno mikročipem, případně tetováním. Není nutné prokazovat původ zvířete.
Česká podnikatelská pojišťovna: Pojištění psů Hafan
Pojištění je určeno na veterinární léčbu psů. Zvíře je možné pojistit od stáří 6 měsíců. Nelze pojistit psa staršího 8 let. Není nutné, aby zvíře bylo očipováno, stačí evidenční známka.
Spoluúčast v rámci pojištění je volitelná. Pojištění se vztahuje na veterinární léčbu, nezbytné léky a náklady na hospitalizaci. Základní spoluúčast je stanovena na 500 Kč. Sjednat si lze také připojištění odpovědnosti za škodu. Vybírat lze ze tří variant limitů pojistné částky.
Pojištění se vztahuje na území České republiky, ale v případě zájmu lze do pojištění zahrnout území Evropy. Pojišťovna nabízí také pojištění asistenčních a canisterapeutických psů.
Slavia pojistovna a.s.: Pojištění psů a koček Pejsek a kočička
Pojištění veterinární péče zahrnuje náklady nutné na léčbu psa nebo kočky. Lze pojistit psa nebo kočku starší 6 měsíců a mladší 8 let. K výběru jsou tři varianty. Součástí je pojištění nákladů na náhradní ubytování psa nebo kočky v případě hospitalizace majitele. Základní spoluúčast je stanovena na 1000 Kč.
Pojištění úhynu se vztahuje na úmrtí, ale také nutné utracení psa nebo kočky (limit 50 000 Kč). Možné je pojistit mazlíčky starší 6 měsíců a mladší 8 let. Nevyžaduje se žádná spoluúčast.
Pojištění odpovědnosti kryje škodu či újmu na zdraví způsobené psem či kočkou třetí osobě. Limity pojistného plnění jsou 2 000 000 Kč pro újmu na zdraví (včetně duševních útrap), 1 000 000 Kč pro škody na věci) a 500 000 Kč pro finanční újmu. V tomto případě není nutná žádná spoluúčast.
Zvíře musí být označeno pomocí čipu nebo tetování. V případě pojištění psa není nutný průkaz původu, ale v případě pojištění kočky proti úhynu je průkaz původu nezbytný. Pojištění je platné na území České republiky, ale také na území Evropy, samozřejmě v rámci přechodného pobytu, například během dovolené.
Je patrné, že jednotlivé nabídky se nijak zásadně neliší. Důležitým parametrem je zejména věk domácího mazlíčka a samozřejmě také limity pojistného plnění. Za zvážení stojí platnost pojištění v rámci Evropy a také připojištění úhynu, které volí zejména majitelé dražších plemen psů i koček.
Stále se odhodláváte ke sjednání pojištění pro vašeho čtyřnohého mazlíčka? Volíte také připojištění odpovědnosti za škodu, připojištění úhynu a podobně?