.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na cestování se psem v autě 

 28 května, 2018

katka.martinova

5/5

Volně pohyblivý pes uvnitř jedoucího vozidla představuje pro vaši bezpečnost vyšší riziko, než by se mohlo zdát. Neposlušný pes může rozptýlit řidiče, a tím způsobit i velmi vážnou dopravní nehodu. Převážení psa v autě proto vyžaduje jistou opatrnost, která zajistí větší bezpečnost pro vás i vaši rodinu a stejně tak učiní cestování příjemnější pro vás i vašeho mazlíčka. Pojďme se nyní detailněji podívat na cestování se psy v autě. Jak na cestování se psem v autě

Cestování autem bezpečně a bez komplikací

Samozřejmostí by měly být časté zastávky, zejména v případě delších tras a v horkém počasí. Vždy dbejte na to, aby se pes během zastávek dostatečně napil, případně mu dejte nějaké menší občerstvení. V případě cestovní nevolnosti se poraďte s veterinářem o možném řešení.

Rovněž je nutné dbát na to, aby v kufru, kde je přepravován pes, nebyly žádné volně položené předměty, které by jej mohly zranit. Pes rovněž musí mít dostatek místa na lehnutí.

Očkování, očipování a další vyšetření

Při cestě do zahraničí je s předstihem nutné myslet na očkování, které může být v některých destinacích povinné. Samozřejmostí by mělo být základní očkování, ale někdy je nutné zajistit ještě další vyšetření. Do některých zemí navíc není možné cestovat se štěnětem, které je mladší než 3 měsíce. Nutné je rovněž očipování, které je předpokladem pro cestování do zahraničí se psem. Vše musí být uvedeno v očkovacím průkazu.

Cestovní pas

Překvapuje vás, že i pes musí mít při cestě do zahraničí pas? Netřeba se bát, neboť cestovní pas bez problémů vystaví každý veterinární lékař, který však musí být na schváleném seznamu krajské veterinární správy.

Podcenit se nevyplatí ani pojištění psů, o jehož výši si můžete udělat představu díky kalkulačce pojištění pro mazlíčky.

Zákonná povinnost Jak na cestování se psem v autě

A jak je to se zákonem? Pravdou je, že za chybnou přepravu psa v autě nepřijdete o žádný bod, ale může vás čekat nepříjemné překvapení v podobě pokuty ve výši až dva tisíce korun. Podle zákona musí řidič zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete, aby nedošlo k ohrožení řidiče a přepravovaných osob. Možné například je, aby spolujezdec hlídal psa pod nohama, ovšem to je řešení vhodné spíše na krátké trasy. Neexistuje však žádný konkrétní návod, proto policisté jednotlivé situace posuzují individuálně.

Nutno podotknout, že více nehod je způsobeno v důsledku nedbalé přepravy menších psích plemen. Velcí psi jsou totiž poměrně ukáznění, majitelé je častěji přepravují ve speciálních boxech nebo alespoň kufru vozidla. Naopak malí psi jsou v autě často na volno, takže se nejednou stane, že pes se chce dostat blíže k řidiči nebo jej jinak rozptyluje.

Užitečné pomůcky k převážení psa v autě

Na co všechno je třeba myslet při cestování se psem v autě? Důležité je nejen dodržovat zákon, ale především dbát na bezpečnost vaši i vašeho psa. Od toho jsou různé pomůcky, které jistě stojí za pozornost! Liší se samozřejmě nejen svým použitím, ale také cenou. Ať už však zvolíte jakýkoliv způsob převážení psa, je vhodné jej na cestování zvykat už od nízkého věku. Cestování pro něj nebude tak stresující, a předejdete tak mnoha komplikacím.

Bezpečnostní pásy

I svému psovi můžete pořídit bezpečnostní pásy, které jsou dostupné v různých velikostech. Jsou určeny k připevnění na klasický bezpečnostní pás, takže je můžete použít ve všech modelech automobilů. Samotné použití je velmi jednoduché, neboť vrchní část pásu se připne na kšíry nebo postroj, spodní část je opatřena speciální koncovkou, která se zapne do autopásu. Výhodou je, že některé bezpečnostní pásy je možné využít také jako vodítko. Pes má díky pásům přece jenom trochu volnost, takže může sedět nebo ležet. Bezpečnostní pásy lze pořídit v rámci stokorun, je dostupných mnoho modelů s ohledem na velikost a hmotnost psa. Jak na cestování se psem v autě

Sítě

Sítě pro psy jsou dostupné v několika provedeních. Je možné je umístit na přední nebo zadní sedadlo. Síť určená pro zadní sedadla je vhodná pro kombi vozidla, neboť představují náhradu běžné mřížové přepážky, která je mnohem dražší. I v případě sítí však panují velké cenové rozdíly, originální sítě se prodávají za několik tisíc korun, neoriginální výrobky lze pořídit za několik stokorun.

Přepravní boxy

Poměrně všestranné řešení nabízí přepravní boxy, které jsou dostupné v mnoha velikostech a materiálových provedeních. Vybírat si můžete z pevných plastových boxů, ale také z látkových materiálů. Velikost je nutné vybírat s ohledem na konkrétní rasu. Pro opravdu velká plemena jsou k dostání masivní boxy z hliníku, které se umisťují do zavazadlového prostoru a zaručují vysokou bezpečnost pro domácí mazlíčky. Díky širokým mřížím má pes dostatečný rozhled, takže není ani při delších cestách tolik stresován. Přepravní boxy se navíc velmi snadno udržují.

A na kolik vás takový přepravní box vyjde? Menší plastové nebo látkové boxy jsou relativně levné, ovšem v případě větších psích plemen počítejte s vyšší investicí. Čeho se však vyvarovat? Rozhodně přepravku neumísťujte na sedadlo spolujezdce, kde může explodovat airbag.

Ochranná lůžka

Méně využívaná jsou takzvaná ochranná lůžka, která nejen že zabrání psovi v pohybu, ale také ochrání sedadla před ušpiněním.

Mříže

I mříže jsou velmi dobrým řešením pro vozidla kombi. Pořízení mříže není zrovna levnou záležitostí, ale podnikatelé si ji mohou odečíst z daní. Pořídit si ji však samozřejmě mohou i majitelé vozidel, kteří ji hodlají využívat k soukromým účelům.

https://www.youtube.com/watch?v=h5rnk1yLkZ4

Ostatní dopravní prostředky

Chystáte se cestovat se psem jiným dopravním prostředkem? Pojďte se podívat na jejich specifika:

Cestování vlakem

Pro cestování se psem po České republice a do sousedních zemí je velmi dobrou volbou vlak. Pes musí mít náhubek a být na vodítku, přičemž nesmí ohrožovat ani obtěžovat jiné cestující. Zároveň nesmí lézt na sedadlo. Do první třídy mohou obvykle jen menší psi, kteří jsou umístěni v přepravním boxu. Za takového psa není nutné platit jízdné, neboť je považován za zavazadlo.

Cestování letadlem

Při plánované cestě letadlem je třeba důkladně si prostudovat přepravní podmínky, které se liší společnost od společnosti. Některé umožňují přepravu psů výhradně v nákladovém prostoru, jiní dopravci připouští přepravu menších plemen i na palubě. Vzhledem k tomu, že cesta letadlem je pro psa značně stresující záležitostí, může být vhodné s dostatečným předstihem podat psovi uklidňující léky, samozřejmě po předchozí poradě s veterinářem.

Cestování dálkovým autobusem

Zdaleka největší problém představuje cestování se psem v dálkových autobusech, neboť ne každý dopravce jejich přepravu umožňuje. V jiných případech bývá limitován jejich počet, mnohdy se jedná pouze o jednoho psa.

Cestování městskou hromadnou dopravou

Jistá obezřetnost je na místě také při cestování MHD. Zde většinou platí, že pes musí mít náhubek a být na vodítku. V přepravním řádu vždy naleznete potřebné informace, včetně výše jízdného.

 

Jaké jsou vaše rady a tipy pro cestování se psem, případně jinými dopravními prostředky? Máte už zkušenosti s nějakými pomůckami, které zajišťují bezpečnější cestování se psem na krátké i delší trasy?

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}