.st0{fill:#FFFFFF;}

Typy majetkových pojištění 

 28 října, 2017

Kateřina Trousilová

Ohodnotit

Většina lidí si myslí, že se zrovna jim nic stát nemůže. Svůj majetek nepojisťují a doufají, že je veškeré škody minou. Když se ale pak něco doopravdy stane, nedoplatí se. Auto si také většina lidí pojistí, a když se něco s naším domovem stane, nebudeme přeci spát v autě.

Největší riziko představují povodně a jiné přírodní živly. Jsou totiž tak nepředvídatelné, že mohou způsobit opravdu nevyčíslitelné škody na majetku. Uškodit ale můžeme i my. Například tím, že nechtěně vytopíme souseda nebo zapomeneme vypnout plynovou troubu (i mně se to stalo). Pokud si sjednáte pojištění majetku, domov vám to sice nevrátí, ale dostanete alespoň finanční odškodnění.

Pozor si dejte především na to, že pojištění domu či nemovitosti se nevztahuje na vybavení vaší domácnosti. Existují totiž dva typy majetkových pojištění – pojištění nemovitostí a pojištění domácnosti (movitých věcí).

Typy majetkových pojištění

Pojištění nemovitostí

Pojištění nemovitosti patří mezi nejstarší pojištění vůbec. Pojištění nemovitosti se vztahuje na pozemek a stavbu spojenou se zemí pevným základem. Za nemovitost se považuje i podzemní stavba s účelovým určením, což může být například vinný sklípek. Jak můžeme dále rozdělovat pojištění nemovitosti:

pojištění domu: zde můžeme řadit pojištění rodinného domu, bytového domu, ale i pojištění společenství vlastníků domu či bytových družstev
pojištění bytu: sem patří pojištění vašeho obývaného bytu, ale pojistit si můžete i pronajatý byt
pojištění stavebních součástí: pojištění stavebních součástí zahrnuje vestavěnou myčku, nadstandartní topení, umyvadlo, záchod, vanu a sprchový kout, vestavěná skříň, vlastní podlaha a další
pojištění ostatních objektů: mezi ostatní objekty patří chaty, chalupy, garáže a sklepy, ale i bazény
pojištění proti živelným katastrofám: jde o zvlášť potřebné pojištění. Pojistit se můžeme protí poškození krupobitím, existuje ale i pojištění nemovitosti v záplavové oblasti či pojištění proti požáru.
– Dalším užitečným pojištěním je pojištění stavebního materiálu při stavbě domu (patří do movitého majetku).

Pojištění movitých věcí

Pestřejšími pojištěními bývají pojištění domácnosti. Pojistit si totiž můžete domácnosti i vše uvnitř domácnosti, sklepu, garáži, ale i majetek, který nosíte u sebe.

pojištění domácnosti: pojišťujeme vybavení a majetek uvnitř nemovitosti, který však není pevně zabudován do stavby (židle, křesla, počítače, postele, pračky a další)
– pojištění jízdních kol, a dokonce i elektrokol, což je společně s pojištěním elektromobilů budoucnost pojištění
pojištění sportovního vybavení: sem řadíme vše, co lze využít k provozování sportovní činnosti. Například tedy jízdí kola, sjezdové lyže, tenisové rakety, potápěčskou výbavu, horolezeckou výbavu, ale i golfovou výbavu
– pojistit si můžeme střešní nosiče a boxy určené k převozu sportovního vybavení na auto
pojištění zdravotních pomůcek: sem patří například invalidní vozík
pojištění hudebních nástrojů: kytara, klavír, bicí, saxofon
pojištění věcí zvláštní hodnoty: starožitnosti, obrazy, šperky, sbírky
pojištění audiovizuální techniky: TV, hi-fi soustava, reprosoustava, projektory
pojištění spotřebičů: pračka, sušička, myčka, lednička
pojištění zahradní techniky: sekačka, traktorek, křovinořez, motorová pila
pojištění domácích a drobných neexotických zvířat: psi, kočky, fretky
– pojištění hotovosti
pojištění elektroniky: mobil, tablet, laptop

Kolik stojí pojištění majetku

Cena za pojištění se většinou splácí v ročním intervalu. Její výše ale závisí na několika důležitých faktorech. Mezi ty nejdůležitější patří například:

  • výše pojistné částky (tím je myšlena částka, na kterou je stavba pojištěna, a která se v případě škody vyplatí pojištěnému)
  • typ stavby, kterou chcete pojistit (rodinný dům, bytový dům, garáž a další)
  • lokace stavby
  • rozsah sjednaného pojistného krytí
  • poskytnuté slevy
  • způsob sjednání pojištění (žáleží na tom, zda si pojištění sjednáte na novou nebo časovou hodnotu):
    • nová hodnota = pořizovací cena nové věci a náklady na uvedení poškozené věci do jejího původního stavu. Pojštění na novou hodnotu pojištěnému zajišťuje, že pojišťovna musí vyplatit v případě škody částku v takové výši, aby pojištěná domácnost či nemovitost mohla být uvedena do alespoň stejného stavu, jako před škodní událostí.
    • časová hodnota = jedná se o novou cenu věci, která je snížena o částku odpovídající stupni opotřebení nebo jiného znehodnocení (zjednodušeně řečeno jde o hodnotu, kterou měla věc před pojistnou událostí).

Typy majetkových pojištění – co nabízí pojišťovny

Některé pojišťovny nabízejí opravdvé perličky na pojišťovacím trhu. Některé z nich vám uvedu:

ČPP

Produkt: Hafan pojištění psů

Popis: Pojistit můžete psa ve věku 6 měsíců až 8 let. Hodí se především pro pojištění canisterapeutických a asistenčních psů.

Česká Pojišťovna

Produkt: Student

Popis: Pojištění koleje, ubytovny či pronajatého bytu a věcí v něm až do 100.000 Kč (pojištění se vztahuje na notebook, mobilní telefon, sportovní potřeby, kryje odcizení, poškození i zničení).

Generali

Produkt: Obytné a kancelářské

Popis: Pojištění určené pro společenství vlastníků, obytné a kancelářské budovy či společné části domu.

Kde najít nejlevnější majetkové pojištění

Některé typy majetkových pojištění jsou dražší, jiné zase levnější. Jak si alespoň částečně ušetřit čas a finance? Vyzkoušet můžete srovnávače pojištění jako je třeba ePojištění.cz. Srovnání je jednoduché, stačí totiž zadat jen pár osobních údajů. Poté se vám zobrazí nespočet nabídek známých i neznámých, ale ověřených pojišťoven. Pak je pouze na vás, kterou nabídku si vyberete a zda dáte přednost nízné ceně či kvalitě produktu. Vše probíhá online, takže návštěvy pojišťovny nejsou potřeba. Většina pojišťoven nabízí při online sjednání slevu, a tak díky této kalkulačce pojištění bude váš pojistný produkt o něco levnější.

Typy majetkových pojištění - konečný obrázek

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}