.st0{fill:#FFFFFF;}

Recenze: Pojištění nemovitosti od RIXO 

 25 října, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Srovnávač pojištění RIXO.cz je čím dál populárnější a plyšová postavička, která ho reprezentuje, na nás promlouvá z televizních obrazovek, směje se ze stránek magazínů a dozírá z billboardů. Ale jak to skutečně funguje a je to doopravdy tak dobré? Vyzkoušela jsem si srovnání pojištění nemovitostí od RIXO.cz.

Srovnávače jsou obecně neskutečně skvělé vynálezy, které lidem ušetří spoustu času. Když si chcete kupříkladu pojistit nemovitost, ale nechcete na pojistce zbytečně přeplácet a navíc požadujete maximum možných služeb, je velmi složité probrat se nabídkami všech možných pojišťoven. Na českém trhu jich působí už tolik, že srovnávání jejich nabídek vám zabere několik hodin času, k ruce potřebujete mnoho archů papíru a nakonec z toho budete mít hlavu k prasknutí. Srovnávač RIXO.cz všechno udělá za vás, je to otázka několika málo minut a rázem před sebou máte přehledně sepsané nabídky všech možných pojišťoven, z nichž si pak už sami můžete vybírat tu nejlepší pro vás.

Srovnání nemovitostí

I když srovnávač RIXO.cz umí porovnat nabídky pojištění v mnoha různých oblastech od životního pojištění přes cestovní pojištění po pojištění aut, tak mě zajímalo pojištění nemovitostí. Každý člověk si totiž potřebuje pojistit svou nemovitost, ať už byt, dům nebo chatu. A u mnoha pojišťoven je hodně složité doklikat se k jejich konkrétním nabídkám, o ceně nemluvě. RIXO.cz už na první pohled vypadá, že to umí a umí to rychle.

Typy pojištění nemovitostí

Na webových stránkách srovnávače pojištění RIXO.cz jsem si dohledala stránku nazvanou Majetek, po jejímž rozkliknutí na mě rovnou vyběhla nabídka s pojištěním nemovitostí a podtitulem „Jednoduše, rychle, online“. Člověku, který by s principem tohoto projektu nebyl obeznámen, by připadalo, jako by se ocitl přímo na webu některé z pojišťoven a mohl si na místě sjednat pojištění nemovitosti. A není to zase tak daleko od pravdy.
Pod textem je i s piktogramem na výběr ze dvou možností, z nichž jsem zaklikla tu, kterou jsem zrovna potřebovala – buď je to pojištění domu nebo chaty, nebo jde o pojištění bytové jednotky. Je to mnohem méně matoucí než u pojišťoven které svou nabídku ještě dělí na pojištění samotné stavby a na pojištění domácnosti, přičemž nabídky z obou se často překrývají a lidé netuší, co vlastně si potřebují pojistit.

Výběr konkrétního typu pojistky

Já jsem se zaměřila na možnost pojištění domu nebo chaty, ale při sjednávání pojištění pro byt je postup velmi podobný. Stačilo zakliknout tuto volbu a kliknout na velké zelené tlačítko se symbolem kalkulačky a nápisem „Spočítejte mi cenu“. Znělo to snadně, zvlášť když pod tím byla poznámka, že vyplnění formuláře zabere necelé dvě minuty času.
Ovšem už po prvotním kliknutí na výběr pojistky pro dům nebo chatu na člověka vyskočí další podnabídka, a to jestli chce pojistit vybavení domácnosti (pod to se počítá vybavení domácnosti, nábytek, elektronika, spotřebiče, oblečení a tak dále) nebo jestli si hodlá pojistit samotný objekt (RIXO.cz naznačuje, že v tomhle případě se pojistka týká zdí, podlah, střechy, stropů a že se vztahuje i na další stavby umístěné na tomtéž pozemku).
Takže zde jsem si mohla vybrat jedno. Nebo druhé. Nebo obojí. Protože úplně nejlepší je podle expertů mít pojištěnou stavbu i domácnost, čímž se pojistíte prakticky pro všechny možné i nemožné katastrofy.

Konfigurace vyhledávání

Leckdo se přímo děsí formulářů a už předem se bojí, že nebude vědět, kam co vyplnit, že nebude znát požadovaná data, že něco splete. Provozovatelé RIXO.cz tuto fobii mnoha lidí zjevně znají, a tak si přichystali velmi jednoduše vypadající a fungující formulář, který nevypadá na první pohled ani složitě ani nekonečně dlouze. Naopak, je rozdělen do devíti různých kroků, přičemž v každém kroku je vám jasně popsáno, co se po vás vlastně chce a co máte vyplnit.

První krok

Prvním krokem je vyplnění adresy pojišťované nemovitosti, plus zaškrtnutí, zda se nachází v obci nebo mimo ni – právě tato informace je pro pojišťovny velmi podstatná a podle lokality určují výši pojistky. Jak jsem také zjistila, nemusíte se děsit, že některý údaj neznáte – stačí vyplnit ulici a číslo nemovitosti a zbytek se do formuláře doplní automaticky – stačí jen překontrolovat správnost údajů.

Druhý krok

Klikla jsem na „Pokračovat“ a ve druhém kroku došlo na informace o domě, opět odklikávací. Kolik má pater? Má sklep? Jaký má sklon střechy (ne samozřejmě ve stupních, jen obecně)? Z jakého je zejména materiálu? Jaká je jeho pravděpodobná kvalita?

Třetí krok

Ve třetím kroku už musíte být obeznámeni s detailními informacemi o nemovitosti – jakou má plochu, jaká je plocha jednotlivých pater. Nevíte? Nevadí, přímo ve formuláři je nejen návod, jak ji spočítat, ale je tam i odkaz na katastr nemovitostí, kde to snadno dohledáte. A hlavně se tu vyplňuje, na jakou částku si přejete dům pojistit. Volba je přitom zcela na vás a jde o to, jakou částku vám pojišťovna vyplatí při totální likvidaci domu.

Čtvrtý krok

Ve čtvrtém kroku je akorát dotaz, jestli je v domě nějaké speciální vybavení jako třeba sauna nebo vnitřní bazén či solární panely, takže stačí zaškrtnout ano nebo ne.

Pátý krok

V pátém kroku jsem byla otázána, jestli jsou na pozemku nějaké další stavby, přičemž jejich typ je nutné zaškrtnout, plus se připisuje zastavěná plocha. Jedná se o garáž, bazén, plot, hospodářskou budovu, studnu, skleník, cestu nebo třeba zásobník plynu. A když tento výběr nestačí, měla jsem tu možnost přidat si další dle vlastního typu domu.

Šestý krok

Šestý krok se týká obyvatel nemovitosti. Je trvale obyvatelná? Žije v ní majitel nebo někdo jiný? Byla v oblasti kolem domu v posledních dvaceti letech povodeň? Kdy byla stavba dokončena či kolaudována? Proběhla tam někdy rekonstrukce, a jakého typu?

Sedmý krok

Sedmý krok se týká informací o domácnosti, tedy toho, jaká je její plocha včetně a bez příslušenství, v jakém podlaží se nachází, kolik lidí v ní žije, jaká je odhadovaná hodnota domácnosti a jak je vybavena (luxusně, standardně, nízkou kvalitou).

Osmý krok

V osmém kroku se RIXO.cz zajímá, jestli je v domácnosti nějaké speciální vybavení, jako například umělecká díla, sbírky nebo cokoliv, co převyšuje nejméně o deset procent její odhadovanou hodnotu.

Devátý krok

Devátý krok už se týkal mě osobně, tedy sjednavatele pojistky. Srovnávač RIXO.cz požaduje vyplnění osobních údajů – jména, příjmení, telefonního čísla, e-mailové adresy i to, v jaké frekvenci plánujete pojistné platit. Musela jsem také nutně zaškrtnout políčko se souhlasem se zpracováním osobních údajů, jinak se žádný výsledek neukázal.

Recenze: Pojištění nemovitosti od RIXO

Nutnost zadání osobních údajů

RIXO.cz je stejné jako všechny podobně zaměřené projekty. Zato, že vám poskytne tak neocenitelnou službu a zrychlí váš výběr pojištění, chce něco na oplátku. Zejména e-mail a telefonní číslo nerozdávám na potkání. Ale jestliže jsem chtěla vidět srovnání pojistek nemovitostí, musela jsem souhlasit s jeho podmínkami. I s tím, že jakmile kliknu na finální tlačítko „Ukázat nabídky“, bude mi automaticky vytvořen účet u RIXO.cz, souhlasím s formou elektronické komunikace a souhlasím s obchodními podmínkami. Když to neodsouhlasím, srovnání neuvidím.

A když zadám falešné údaje namísto mých vlastních? Jistě, je to jedna z možností, jak se vyhnout následným telefonátům a e-mailům od pracovníků RIXO.cz. Ale kdo chce skutečně využít jejich další pomoci při sjednání pojištění, musí o sobě zadat pravdivé informace. Právě tahle skutečnost mi přijde jako velmi zásadní nevýhoda podobných srovnávačů a aplikací a srazila bych za to RIXO.cz body.

Srovnání nabídek pojištění

Co se stalo, když jsem vyplnila formulář a odklikla všechny souhlasy? Spatřila jsem před sebou nabíhající procenta, jak jsou mé požadavky a informace zpracovávány a je hledáno to nejlepší pojištění nemovitostí pro mě.
Pak už jsem před sebou spatřila přehledné i barevně označené tabulky srovnávající pojištění nemovitostí u různých pojišťoven, včetně hlavních faktorů, šíře nabídky a zejména cen. Na prvním místě byla nabídka s popiskem „Doporučujeme“, která ale rozhodně nebyla nejlevnější. Nejlevnější se naopak zobrazila hned na druhém místě. A pak už jsem si mohla prohlížet několik dalších tabulek s nabídkami vybraných pojišťoven a porovnávat, která se mi líbí a která by mi vyhovovala.

Objednávka pojištění

Co dál? Je potřeba jít do dané pojišťovny a tam znovu řešit všechny požadavky? Nikoliv. Stačilo kliknout na tlačítko „Mám zájem“ a vyběhl přede mnou objednávkový formulář, kde už bylo předvyplněných několik informací o mé osobě a bylo potřeba doplnit mou adresu, rodné číslo a datum začátku pojištění. Pak stačilo kliknout na „Odeslat“ a proces vyřizování pojistky započal.

Pozitiva RIXO.cz

Co lze u RIXO.cz vyzdvihnout v oblasti pojištění nemovitostí (i když u jiných typů pojistek to samozřejmě funguje obdobně)? Zaprvé nelžou. Je to skutečně přehledné, rychlé, na první pohled si najdete, co potřebujete. Nikde netápete. A když je po vás požadována nějaká konkrétní informace o dané nemovitosti, sám webový formulář vás dokáže odkázat na zdroj, kde informaci najdete, případně poskytne nápovědu, co vlastně se po vás chce. Formulář je přehledný, stručný, jasný. Když něco chybí, hned vás na to upozorní červeným zabarvením daného pole.
Výsledky jsou také přehledné, hezky barevně zvýrazněné, srovnávají mnoho typů požadavků a cena tu nehraje tu úplně nejzásadnější roli. Vybrat si můžete úplně podle svého. Nebo si nevyberete a všechno zavřete – nikdo vás nenutí uzavřít pojistku prostřednictvím RIXO.cz. Ale když se k tomu posléze rozhodnete, je to mnohdy výhodnější než sjednání přes konkrétní pojišťovnu a je to bez starostí a bez stresu.

Jde to i jinak?

Pravdou je, že když jsem viděla výsledky, které mi nabídl srovnávač RIXO.cz, trochu jsem váhala. Nelžou mi? Skutečně mi ukazují ty nejlepší možné ceny? Co když si berou provize a právě o ty mi pojistky navyšují?
Chtěla jsem si být jistá, že mi RIXO.cz nelže. A tak jsem se rozhodla otestovat jeho férovost. Takže jsem si našla konkurenci. Vyzkoušela jsem kalkulačku na srovnávači pojištění epojisteni.cz, kde jsem měla příležitost opět srovnat nabídky pojišťoven poskytované spřátelenými společnostmi. A i tady to vyšlo moc zajímavě.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}