.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak pojistit byt 

 28 září, 2017

Kateřina Trousilová

5/5

Řada majitelů bytů netuší, zda vůbec mají byt pojištěný. Když se správce bytových jednotek o pojistku moc nestará, jde zvlášť o velké riziko. O obsahu pojistné smlouvy bytového domu ví většinou pouze výbor společenství vlastníků. Bylo by ovšem fér, kdyby o jejím obsahu věděli i majitelé bytů.

Většina společenství vlastníků šetří každou korunu a proto do pojištění nezahrnují většinu důležitých rizik. Mezi zanedbávaná rizika patří například: bouře, tíha sněhu a vodovodní škody. Také volí příliš nízké pojistné limity, protože doufají, že k rozsáhlým škodám nedojde. Pojistky by se měly obnovovat na základě rekonstrukcí a oprav. Pokud se tak nestane, je pojistka zastaralá. V takovém případě, by peníze vyplacené při škodě nemuseli na pokrytí škody stačit. Majitelé bytů by tak museli zaplatit škodu z vlastních peněz a můžou se zadlužit. Jelikož se vlastně jedná o dobrovolné pojištění, pojistka nemusí být vůbec sjednána.

Pokud si nejste jisti, zda je váš bytový dům pojištěn, neváhejte. Zkuste se optat správce. Zeptejte se na pojišťovnu, druh pojistky, na rizika a zda je pojistka stále aktuální. Jak poznáte dobrou pojistku? Měla by mít široký rozsah rizik a u nových domů pojištění na zateplenou fasádu. Z obecného výzkumu majitelů domácností vychází, že se lidé nejvíce obávají rizika požáru.

Jestliže vám správce v nějakém návrhu rizik nechce vyhovět, pojištěte si byt raději sami. Pojistit si můžete například: podlahové krytiny, omítky, malby, tapety, obklady, koupelnu, WC, kuchyňskou linku a etážové topení. Zároveň si sami zvolíte pojistné limity a výši spoluúčasti. Cenu pojištění také velmi ovlivňuje místo bydliště. V menším městech bude pojištění levnější, než třeba v Praze.

Orientační cena za pojištění jednoho bytu
Pojistná částka bytu Roční pojistné
500 000,- 280 až 1 100,-
1 000 000,- 560 až 1 300,-

Co všechno si můžete pojistit?

Pojištění domácnosti zahrnuje všechno vybavení domácnosti – veškerá elektronika, běžné dekorace, sportovní náčiní nebo věci denní potřeby, například ošacení. Jedná se ale také i o vybavení v garáži, jízdní kola, lyže nebo věci ponechané v zaparkovaném autě.

Na co se pojištění bytu nevztahuje

Logicky se nevztahuje na vybavení, které není vaše. To je vybavení zapůjčené nebo pracovní. Pokud si tedy půjčíte nářadí z práce a dojde k jeho poškození, pojistka se na něj nevztahuje. Pokud máte doma drahé obrazy, musíme to pojišťovně sdělit. Poté je ale třeba počítat s výrazným nárůstem ceny pojistky.

Doplňkové pojištění odpovědnosti

Doplňků pojištění bytu existuje mnoho,a  tak zmíním pouze ten nejdůležitější. Pokud způsobíme škodu sobě, pokryje nás běžná pojistka domácnosti. Pojištění odpovědnosti funguje tak, že pokrysje škody způsobené sousedům. To se může hodit například při vytopení. U některých pojišťoven toto doplňkové pojištění obsahuje dokonce i pokrytí škod při pokousání souseda vaším mazlíčkem.

Kde sehnat nejlevnější pojištění bytu

Nabídky pojišťoven se liší mírou spoluúčasti, možnostmi připojištění, výší limitů pro jednotlivými rizika a výčty těchto rizik. Liší se i podle toho, co berou jako běžné vybavení domácnosti.

Pojištění bytu se odvíjí také od hodnoty vybavení domácnosti. Tuto hodnotu si ale každý pojištěný určuje sám. Pokud si stanovíte nízkou hodnotu vybavení domácnosti, dostanete se do stavu „podpojištění“. V tomto případě vám při škodě nebude vyplacená částka stačit.

I na pojištění bytu se dá ušetřit. Spoustu pojišťoven nabízí výhodné slevy. Cena za pojistné bude nižší i při takzvaném online sjednání.

Pojišťovny se ale liší i cenou za nabízené produkty, a tak o těch nejlevnějších ani nemusíte vědět. Právě ty méně známé a nové pojišťovny na trhu nabízejí ta nejlevnější pojištění. Na internetu je nejspíše nenajdete, protože na prvních příčkách objevíte staré známé pojišťovny. Můžete ale vyzkoušet online kalkulačky a srovnávače, které si s neznalostí snadno poradí. Výhodou online kalkulaček je, že si vše sjednáte z pohodlí domova a nemusíte se trmácet až na pobočku. To oceníte zejména, pokud bydlíte daleko od města.

Jak získat slevu na pojistném

Spoustu pojišťoven nabízí výhodné slevy. To platí i pro pojištění bytu. Mezi slevy patří i takzvané obchodní slevy, které pojišťovna poskytuje především na úkor vlastní provize. Nabízejí ale i slevy za nadstandardní zabezpečení (např. bezpečnostní vstupní dveře, mříže na oknech nebo alarm), či pro věrné zákazníky.

Slevu získáme i sjednánim pojištění bytu prostřednictvím internetu. Nejen, že je to pohodlnější, ale ušetříme až 25% ceny za pojistku.

Jak pojistit byt- konečný obrázek

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}