.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak ochránit svůj domov 

 31 ledna, 2018

katka.martinova

Ohodnotit

Nezáleží na tom, jestli máte doma spoustu cenností, nebo spíše věcí, které pro vás mají především citovou hodnotu. Každý majetek si zaslouží ochranu a my bychom se v domě či bytě měli cítit maximálně bezpečně. K ochraně domova je vhodné přistupovat komplexně a nepodcenit žádný detail. I menší opomenutí totiž může mít velmi velké následky, které žádného majitele nemovitosti nepotěší. Jak tedy svůj majetek co nejlépe ochránit?

Možnosti ochrany domova

Zámek a dveře

Zámek, to je snad to první, co každého napadne. Zatímco výběru dveří často věnujeme hodně času, zámek zůstává opomenut. Přitom pouhých několik stokorun může činit zásadní rozdíl v úrovni ochrany. Zámky jsou rozděleny do několika bezpečnostních skupin.

Bezpečnostní zařízení Jak ochránit svůj domov

V případě, že se o svůj majetek opravdu bojíte a ani sebelepší zámek vám na klidu nepřidá, zvažte pořízení bezpečnostního zařízení. Zatímco dříve se jednalo o poměrně ojedinělou záležitost, s postupem času si jej pořizuje čím dál více majitelů nemovitostí.

Samozřejmostí by mělo být pohybové čidlo, které se postará o osvětlení prostranství kolem vašeho domu v případě, že se někdo přiblíží. Zdánlivě se sice jedná o hloupost, ale i to mnohdy zloděje může odradit, neboť to přitáhne nežádoucí pozornost.

Někteří majitelé domů nedají dopustit na to, když přesně ví, kdo se kolem jejich domu pohybuje. Široké technologické novinky a vychytávky umožňují vytvořit systém na míru každému domu. Kamery jsou cenově dostupné, moderní systémy lze mezi sebou velmi dobře propojit a mít vše pod dokonalým dohledem… Snadno tak lze vytvořit propojený systém, díky němuž budete mít svůj domov pod kontrolou, i když budete zrovna na dovolené nebo kdekoli jinde.

Oplocení a brána

Plot, který je jenom pro okrasu, nebo naopak bytelný plot s téměř neproniknutelnou bránou? Už při samotném návrhu je na místě myslet nejen na estetickou stránku věci, ale také na bezpečnost. Oblíbené jsou v poslední době zejména automatické brány, díky nimž je vyjíždění a zajíždění s autem mnohem komfortnější. Zde je však třeba čas od času zkontrolovat, zda brána funguje tak, jak má. Jak ochránit svůj domov

Okna

Zatímco dveřím a plotu věnuje mnoho lidí dostatek pozornosti, okna zůstávají poněkud stranou. Přitom se jedná o oblíbenou přístupovou cestu zlodějů. Nutné je dbát na důsledné zavírání oken ve sklepě, garáži i přízemí. Co však výše položená okna? Zvažte, zda se zloděj nemůže dostat na balkon nebo terasu v prvním patře, odkud by měl už velmi snadný přístup do domu.

Další užitečné rady

Slýcháme to ze všech stran, ale často na to před odjezdem na dovolenou zapomeneme… O čem je řeč? O dalších opatřeních, která odradí zloděje a ochrání náš majetek v případě kratší i delší nepřítomnosti. V první řadě je vhodné pověřit někoho z příbuzných, případně ze sousedů, aby vybíral poštu a reklamní tiskoviny ze schránky. Dalším ukazatelem dlouhé nepřítomnosti jsou vytažené žaluzie nebo roztažené závěsy. Proto je vhodné část oken nechat odhalených, ale část zastínit. A v neposlední řadě se vyplatí opatrnost i na sociálních sítích. Každý rok narůstá počet vykradených domů a bytů v důsledku toho, že majitelé dané nemovitosti avizovali svůj odjezd na dovolenou a zloději tak věděli, že mají volné pole působnosti.

Stranou nemůžeme ponechat ani případné problémy, které mohou vaši domácnost poničit. Samozřejmostí by mělo být například důsledné vypínání vodovodního kohoutku vedoucího k pračce nebo myčce, případně investovat do spotřebičů s elektrickým ventilem. Velká obezřetnost je na místě v případě žehličky, rychlovarné konvice, kulmy na vlasy a podobných přístrojů, které z nepozornosti často zůstávají zapnuté. Vhodné je ukládat je ihned po použití a vychladnutí na jasně určené místo. A máte přece jenom obavy, že na něco zapomenete? Pak je vhodné zautomatizovat si dané úkony, například pomocí seznamu umístěného na chodbě, který budete mít vždy před odchodem z domu na očích. Jak ochránit svůj domov

Specifika při ochraně bytu

Na co si dát pozor v případě bytu? Zde je přece jenom riziko krádeže menší, tedy pokud se v domě nepohybují cizí osoby. Pokud tomu tak je, prosazujte mezi ostatními obyvateli důslednější zavírání a zamykání.

O důležitosti bezpečnostního zámku vás v této souvislosti snad nemusíme přesvědčovat. To je v případě bytu totiž většinou jediná věc, která stojí mezi zloději a vaším majetkem. I okna u přízemních bytů je nutné zabezpečit. Mnoho lidí v tomto případě sází na mříže. Ty už naštěstí mohou vypadat velmi pěkně. Ale aspoň částečnou ochranu poskytne i zasklení. A na co nezapomenout? Obezřetnost se vyplatí i v případě zvýšeného přízemí, kam by mohli mít zloději přístup například po střeše přístřešku na auta apod. Jak ochránit svůj domov

Pojištění pro ochranu domova

Pojištění nemovitosti

Pojištění rodinného domu se vztahuje nejen na dům, ale spadají do něj i další stavby na daném pozemku. Jedná se například o garáž, zahradní domek a podobné menší stavby. Na výši pojistného má vliv lokalita, ale svou roli hraje také míra spoluúčasti. I poměrně nízká spoluúčast může značně snížit konečnou výši pojistného.

Na jaké pojistná rizika se vztahuje pojištění nemovitosti?

  • živelná pohroma (povodeň, vichřice, záplava, krupobití, pád stromu, lavina, sesuv půdy atd.)
  • krádež, vloupání, vandalismus
  • výbuch, požár, pád letadla

V souvislosti s pojištěním nemovitosti je důležitý také pojem vinkulace, tedy v případě, že je daná nemovitost pořízena díky hypotečnímu úvěru. Dojde-li ke škodní události, je pojistné plnění vyplaceno bance, která půjčku poskytla.

A na co si dát pozor? Nepříjemné překvapení vás může čekat v případě, že pojišťovna shledá zabezpečení vašeho domova jako nedostatečné. Kamenem úrazu bývá zejména zámek a podobně.

Pojištění domácnosti

Neméně důležité je však pojištění domácnosti, které se vztahuje na nábytek, kuchyňskou linku, elektroniku a další zařízení. Tento typ pojištění bývá často velmi podceňován, ovšem zcela nesmyslně. I hodnota zařízení může dosáhnout velmi vysoké hodnoty, proto je při jeho sjednání myslet na to, zda jsou limity dostatečné a nebylo by vhodné si trochu připlatit. Navýšení pojistného nebude nijak zásadní.

Zkuste si jednou spočítat, na kolik by vás přišlo nové vybavení a zda byste si jej v současné situaci vůbec mohli dovolit. A co teprve nová podlaha a další stavební prvky, na které se tento typ pojištění vztahuje? To může představovat velmi citelný zásah do rodinného rozpočtu.

Pojištění schopnosti splácet

Jsou však i další pojištění, která vás sice neochrání přímo, ale mohou vám pomoci v nelehké životní situaci. Prvním z nich je pojištění schopnosti splácet, které pokryje splátky, které nemůže majitel kvůli nemoci, úrazu, ztrátě zaměstnání a podobně po nějakou dobu hradit. Tato ochrana většinou trvá až dvanáct měsíců, samozřejmě podle konkrétní situace.

Životní pojištění

Jistou pozornost si zaslouží také životní pojištění, které se samozřejmě nevztahuje na majetek, ale ochrání vás i vaši rodinu v případě nenadálých, nepříjemných událostí. Před sjednáním životního pojištění je však velmi důležité dobře zvážit všechna možná rizika, neboť pojistné není zrovna zanedbatelné.

 

Máte nějaké tipy, jak domov ještě lépe ochránit? Co podle vás není radno podcenit?

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}