Pokud hledáme pojištění, určitě na termín ,,spoluúčast“ narazíme. Tento termín je pro většinu obyvatelstva stále více neznámým pojmem a tak není divu, že nedokáží rozlišit její nejvhodnější variantu. Stáva se tak stále častěji, že utrácíme za pojištění více, než by bylo třeba. Jak tedy můžeme zbytečnému placení předejít? Seznamte se pořádně se spoluúčastí!
I já jsem s tajemnou neznámou spoluúčastí chvíli zápasila. Chtěla jsem si k povinnému ručení sjednat i havarijní pojištění, zaslechla jsem, že mohu dostat i slevu, že se to vyplatí a můj auťák a já budeme více v bezpečí. Dala jsem na tyto rady a rozhodla jsem se, že si tedy havarijní pojištění sjednám.
Jak u povinného, tak i u havarijního pojištění jsem ale narazila na slovíčko spoluúčast. Samozřejmě jsem začala brouzdat na internetu a zjišťovat, co to vlastně spoluúčast je. Dozvěděla jsem se, že je to částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události. Taková částka se předem sjedná a je zapsána v pojistné smlouvě, kterou sepíšeme u dané pojišťovny. Proto si musíme dát pozor, co a kde podepisujeme. Od výše spoluúčasti se také odvíjí konečná celková cena pojištění, takže v žádném případě nesmíme tuto důležitou část havarijního pojištění uspěchat a měli bychom si to raději pořádně rozmyslet.
Mimo jiné, má také spoluúčast za úkol, motivovat pojištěného, aby se snažil co nejvíce minimalizovat rizika, která by mohla poškodit daný pojištěný předmět.
Pokud však je míra spoluúčasti vyšší, než ustanovené pojistné plnění, pojištěnci nevzniká žádná povinnost poskytnutí pojistného plnění. Vysoká míra spoluúčasti, kterou sjednáme, znamená pro pojištěnce nižší platbu při pojistné události.
Mnoho pojišťoven navíc nabízí svým klientům i spoustu zajímavých a příjemných slev a bonusů.
Spoluúčast více podob
Spoluúčast může mít podobu fixní částky, v tomto případě pak pojištěný zaplatí například 1 000,- na pojistné události, zatímco pojišťovna doplatí zbytek. Pokud je ale škoda nižší částky, platí vše pojištěný.
Může mít také podobu vyjádřenou v procentech, pojištěný zaplatí např. 10 % z celkové částky. Pojišťovna s pojištěným se na pojistné událostí dělí podle procent stanovených předem v sepsané smouvě.
Kombinace – spoluúčast [%] + min. fixní částka – např. spoluúčast 8 %, ale 12 000,- bude minimální fixní částka.
Podobu spoluúčasti si může každý vybrat sám. Musíme si ale uvědomit výši předpokládaných škod a podle toho se pak odvíjí i cena zaplacená za pojištění. Doporučuji si udělat předem zkušební kalkulaci, kterou můžete provést >>ZDE<<.
Čím větší spoluúčast, tím nižší pojistné a to o dost. Je potřeba se ale zamyslet nad tím, že při vyšší spoluúčasti nám pojišťovna nemusí proplatit malé škody (v případě fixní částky), při větších škodách nám zase pojišťovna vyplatí o dost méně, než bychom rádi (vyšší fixní částky a procenta).
Pojišťovny a spoluúčast
AXA pojišťovna – tato pojišťovna bohužel volbu spoluúčasti nenabízí a má nastavenou výši 1 000,-. Pojišťovna tuto částku stanovila ze zkušenosti nejčastější požadované úrovně. Sjednávání je podle pojišťovny navíc jednodušší.
Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) nám nabízí, že si můžeme sjednat minimální spoluúčast 500,-, stejně jako pojišťovna ČSOB.
Obecně pojišťovny doporučují nastavit si co nejnižší spoluúčast.
Pojišťovna Kooperativa je také zastáncem co nejnižší spoluúčasti.
Pojišťovna Uniqa doporučuje spoluúčast 1 000,- a pojišťovny Generali a Česká Pojišťovna doporučují individuální výši spoluúčasti, která záleží na povaze klienta.
Co nám pojišťovny nabízí?
Pojišťovna AXA nabízí snížení dohodnuté spoluúčasti až o 2 000,-, a to pod podmínkou opravy poškozeného vozidla ve smluvním servisu pojišťovny. Díky tomu můžeme získat až nulovou spoluúčast.
Pojišťovna Kooperativa nabízí tyto spoluúčasti:
0 % | 2 000 Kč |
---|---|
5 % | 5 000 Kč |
10 % | 10 000 Kč |
15 % | 15 000 Kč |
20 % | 20 000 Kč |
Dále pak nabízí slevu za jízdu bez nehod až 50% a při sjednání jiných pojištění pak slevu 20%.
U České pojišťovny si můžeme zvolit spoluúčast: od minimálně 1 000,- (1%) až do 30 000,- (30%). Když budeme jezdit bez nehod, můžeme získat slevu až 50 %, kterou si ale také můžeme převést z jiných pojišťoven. Za sjednání prostřednictvím internetu pak nabízí slevu 20 %, což nám může už hodně ušetřit.
Pojišťovna Slavia nabízí při online sjednání slevu 20%, bonus až 50 % za vzornou jízdu a slevu ve výši 5 % za sjednání povinnému ručení k havarijnímu. Spoluúčast je u této pojišťovny volitelná, můžeme si vybrat celkem ze dvou variant:
- první variantou je spoluúčast 5 %, tedy min. 5 000 Kč
- a druhou variantou je spoluúčast10 % což činí min. 10 000 Kč
Komerční banka nabízí svým klientům:
- až 55 % za jízdu beze škod
- až 40 % slevu stanovenou podle stáří pojištěného
- 5 % na sjednání havarijního a povinného ručení zároveň
- 10 % na sjednání havarijního pojištění
Allianz má 2 typy havarijního pojištění:
Minirisk – pojištění, které je bez spoluúčasti
AllRisk – pojištění, které nabízí více variant spoluúčastí
Jak vybrat tu správnou
Zůstává tu jedna z posledních záludných otázek – Jak vybrat tu správnou, nejvýhodnější a nejlepší spoluúčast? Určitě váháte tak, jako jsem váhala já. Není to žádná ostuda. Pokud se vám nechce brouzdat hodiny na internetu, poradím vám, že existují srovnávače a kalkulačky, které za vás srovnají jak cenu pojištění, tak i spoluúčast. Určitě existuje i spoustu jiných kalkulaček, ale jednou z kalkulaček, která se osvědčila mně, je tato kalkulačka. Přehledná rychla, bez vyplňování citlivých údajů a hlavně zdarma. K vyplnění formuláře vám bude stačit jen malý či velký technický průkaz a pár vašich osobních údajů, bez kterých to bohužel spočítat nelze. Snad si vyberete tu správnou spoluúčast a nenecháte se nijak napálit.
Přeji Vám tu nejlepší a nejvýhodnější spoluúčast!