.st0{fill:#FFFFFF;}

Recenze: havarijní pojištění u AXA 

 30 října, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Co se může motoristovi stát nejhoršího? Pravděpodobně bude pro většinu z vás odpovědí havárie. Pokud vypustíme možnost, že se při ní někdo zraní, nebo dokonce zemře, pak nám stále zůstávají, často velmi těžká, poškození na vozidle. Nemusí však dojít ani k havárii, stačí, aby do vás někdo při parkování vrazil, aby šla kolem opilá partička mladých sprejerů, nebo aby přišlo krupobití. To všechno dokáže na vašem autě zanechat stejné, ne-li dokonce větší škody. Jak se však těchto rizik vyvarovat? V tom vám těžko někdo poradí, nejpravděpodobnější je, že zkrátka při provozu a používání auta musíte s určitými riziky, většími či menšími počítat. Avšak pokud nelze podobným událostem předcházet, lze se proti nim alespoň pojistit. A jak? U koho? V tom vám můžeme poradit.

havarijní pojištění axa

Havarijní pojištění vs. povinné ručení

O povinném ručení a havarijním pojištění už určitě většina z vás slyšela. O tom prvním zcela jistě, protože povinné ručení je skutečně zákonem stanovené jako povinné pro každé vozidlo, provozované na pozemních komunikacích. Proč? Protože se vyplácí v případě nehody, a platí se z něj újma na majetku třetích stran, na veřejném majetku či na cizím zdraví. Ovšem nepokrývá škody na vašem vozidle! Proč taky, když má za cíl chránit oběti nehody, a ne ty, kdo je způsobili. Pokud chcete (nejen) v takovém případě dostat odškodnění za škody, a peníze na opravu vozidla, nebo alespoň náhradu za vzniklou újmu, pak je dobré vyřídit si právě havarijní pojištění. Kromě základního pojištění si také můžete nechat pojistit jednotlivé části auta, či si zařídit doplňkové asistenční služby, které vám pomohou následky po nehodě minimalizovat. Tím bychom si zodpověděli, o co se zhruba jedná, stále nám však zůstává jedna zásadní otázka, pokud vás možnost uzavření havarijního pojištění zaujala, a sice u které pojišťovny jej uzavřít.

Společnost AXA jako jistota na trhu

Pojišťovací společnost AXA vlastně není ten správný termín, jaký se hodí použít. AXA je ve skutečnosti francouzská pojišťovací a bankovní skupina, která volně sdružuje množství pojišťoven ve více zemích světa. Tím jí odpadají problémy s dodržením právních povinností jednotlivých států. Kde je však původ této společnosti? Na to se musíme podívat více do historie, přesněji do roku 1816, kdy započalo v Paříži fungování pojišťovny Mutuelle de l’Assurance contre l’Incendie, která se původně specializovala, jak je z názvu patrné, na pojištění proti požárům. Časem se rozrůstala, rozšiřovala svoji působnost i na pole životního pojištění nebo pojištění aut, a po druhé světové válce začala expandovat za hranice Francie. Za tu dobu se často měnily názvy, až do roku 1982. Tehdy došlo ke spojení společnosti s tehdy velmi významnou pojišťovnou Drouot, i dalšími pojišťovnami, a roku 1985 vznikl pro tuto skupinu název AXA. Tehdy se také začala šířit i do významných zemí, jako je Velká Británie nebo Německo. V roce 1998 konečně vstoupila s nabídkou havarijního, životního či penzijního pojištění i na český trh, na kterém působí dodnes. Aktuálně je ve svém oboru největší firmou na světě. Přestože ji finanční krize posledních let taktéž zasáhly, vyšla z nich díky finanční stabilitě a dobrému vedení daleko lépe než konkurenční společnosti, a vyšvihla se tak na nejvyšší příčky. S více než dvěma sty tisíci zaměstnanci a příjmy, které dosahují téměř sto miliard eur, pak patří mezi nejziskovější společnosti světa. Ovšem je nutné si uvědomit, že růst pojišťovny umožňuje neustálý příliv klientů. Co tedy tato společnost nabízí tak mimořádného? Především je to jistota a stabilita, kterou může klientům zaručit, a pak také široká nabídka produktů. Pokud se podíváme, co nabízí u nás v České republice, pak je to pestrá škála pojištění (životní, penzijní, havarijní, povinné ručení či pojištění domácnosti), i možnost investic, ze kterých mohou mít klienti značný zisk. Patří tak tedy mezi významné společnosti nejen na světovém, ale i na našem trhu.

Nabídka havarijního pojištění od AXA

Jak již bylo zmíněno, pojišťovna AXA poskytuje, mimo jiné, také havarijní pojištění vašeho vozidla. Podívejme se tedy na její nabídku trochu blíže. Předně si řekněme, co vám nabízí, než si rozebereme jednotlivé produkty. Možnost uzavřít havarijní pojištění mají nejen majitelé nových aut, ale pojistit lze i auta staršího data, či ojetá auta, v ceně pojištění pak máte také asistenční služby při nehodě. Neměl by však vzniknout dojem, že vám AXA pojistí opravdu cokoliv. Uvádí, že pojišťuje osobní a užitková vozidla do 3,5 tuny, s maximálním počtem devíti sedadel, a platnou technickou kontrolou. Pojistit však lze také třeba přívěsy, které jsou, především v nákladní dopravě, významnou součástí vašeho vozidla. Všechna tato pojištění je možné sjednávat ve třech různých produktových balíčcích, které jsou určeny pro různé skupiny řidičů. Typu auta odpovídá samozřejmě cena, ovšem také bonusy, či malusy, které můžete získat za jízdu bez nehod, či naopak za příliš mnoho pojistných plnění v krátké době. Podívejme se tedy na jednotlivé produkty blíže.

  • Balíček GO MINI – nejmenší balíček služeb, je nejlevnější, ovšem také zahrnuje nejméně událostí. Pojistí vaše auto proti živelným pohromám, střetu se zvěří, který může nepříjemně vaše auto poškodit, i proti vandalismu či odcizení, ovšem to nejběžnější, havárie, v tomto balíčku chybí. A rozhodně je větší šance, že nabouráte, než že vám auto zničí povodeň. I přes nabídku asistenčních služeb tento balíček nelze doporučit.
  • Balíček GO KLASIK – na rozdíl od předchozího vám nabízí pojistné plnění i v případě havárie, či střetu s jiným účastníkem provozu. To se vám může velmi vyplatit, protože právě kolize s jiným automobilem je nejčastější příčinou dopravních nehod. Navíc se hodí říct, že přestože je tento balíček dražší než předchozí, patří právě z těchto důvodů mezi nejběžnější a nejoblíbenější.
  • Balíček GO MAXI – od předchozího se liší jednou jedinou věcí, a tou je pojištění GAP. Co to je? Je to pojištění, které pokryje rozdíl mezi pořizovací cenou vozidla, a pojistným plněním v důsledku pojistné události. Zní to složitě, a přestože to může být výhodné, většina lidí o to nemá moc zájem. Tento balíček je, oproti GO KLASIK dražší, a nepřináší zase takové výhody, které by cenu lidem odůvodnily.

K tomu všemu lze sjednat také připojištění, jako je pojištění skel, zavazadel, nebo úrazové pojištění. Pokud jde o ceny, všechno záleží na typu auta a na vás, do jaké skupiny klientů pro pojišťovnu budete spadat. Takovou cenu si musíte vypočítat, nebo dohodnout s pojišťovnou. Pokud si vezmeme jako příklad poměrně nové auto, Ford Mondeo z roku 2014, určené pro běžný provoz, přičemž jeho vlastník je obyčejný třicetiletý člověk, fyzická osoba, která jezdí bez nehod a nepatří do žádné rizikové skupiny, pak se dostaneme k hodnotám od pěti do devíti tisíc, což jsou poměrně vysoké částky.

Další nabídky na trhu

Může se stát, že vás nabídka pojišťovny AXA nezaujala, nebo je pro vás cena poměrně vysoká. Pak je tedy na čase podívat se na trhu po jiných nabídkách havarijního pojištění. Jak to udělat nejlépe? Můžete se pokusit je na internetu vyhledat sami, ovšem to vám zabere poměrně hodně úsilí a také času, takže daleko výhodnější pro vás bude využít služeb některého srovnávače cen havarijního pojištění a povinného ručení online. Jedním takovým je třeba kalkulačka na serveru epojisteni.cz. Pokud tam zadáme údaje, který zde již byly jednou popsány (Ford Mondeo pro běžný provoz, s fyzickou osobou jako vlastníkem, atd.), pak dostaneme seznam pro nás výhodných nabídek. Některé jsou sice dražší než nabídky společnosti AXA, třeba ty od pojišťovny Allianz nebo ČSOB, ovšem zase zahrnují více služeb, jiné, jako třeba ty od společností Kooperativa nebo Česká podnikatelská pojišťovna jsou srovnatelné, nebo levnější, ovšem často nabízí méně služeb, než AXA. Je tedy pouze na vás, jaké havarijní pojištění si vyberete, vždy se ale snažte, abyste získali co nejvíce služeb za co nejvýhodnější cenu, a to u společnosti, která je zavedená, a důvěryhodná.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}