.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění na auto – jak si říct o slevu 

 25 ledna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Pojištění na auto je nutným a povinným výdajem pro všechny majitele automobilu. Pojišťovny to moc dobře ví, takže nabízí různé ceny. Když si dáte trochu práce a prověříte nejrůznější možnosti, můžete navíc získat poměrně výraznou slevu. I já jsem řešil podobný případ, kdy jsem nechtěl platit první částku, s jakou na mě v pojišťovně přišli. Získal jsem tak poměrně hodně zkušeností, jaké máte vlastně možnosti, když chcete požádat o slevu a co skutečně funguje. Následující rady a tipy v tomto článku by vám tak měly pomoci se snížením platby za pojištění automobilu.

Ujasněte si, jaké pojištění auta potřebujete

U automobilů můžete obecně rozlišovat dvě varianty pojištění. Povinné ručení je vyloženě povinné a bez platné zelené karty není automobil možné provozovat na českých silnicích. Pokud totiž způsobíte nehodu a nebudete mít sjednané platné povinné ručení, musíte všechny náklady hradit sami. Rozdíly v cenách povinného ručení jsou tak ovlivněny celou řadou parametrů. Do konečné ceny se promítne věk řidiče, předchozí řidičské zkušenosti bez nehody i typ, stáří a výkon registrovaného vozidla. První možnost, jak v tomto případě získat slevu, tak spočívá v úpravě některého z těchto parametrů.

Druhou variantou je havarijní pojištění. To není obecně povinné, ale vyplatí se hlavně v případě, kdy máte novější automobil. Sjednání bývá také zahrnuté v nejrůznějších formách leasingu. Tento druh pojištění zase kryje škody na vašem vozidle i v případě, že jste původcem dopravní nehody. Zahrnuta mohou být i nejrůznější připojištění pro ochranu čelního skla, pojištění proti srážce se zvěří, hrazení škod vzniklých například krupobitím a podobně. I zde je možné získat slevu a konečnou cenu za havarijní pojištění hodně upravíte pomocí výběru balíčku a zahrnutí či vyškrtnutí určitých služeb či limitů. Snažte se však vybírat tak, aby bylo výsledné pojištění cenově výhodné a zároveň krylo všechny klíčové rizikové události a možné problémy.

Využijte slevu za sjednání online

Co se týká konkrétních způsobů, jak přímo získat slevu při sjednání pojištění na auto, můžete využít nejrůznějších bonusů za sjednání online. Hlavně v dnešní době se pojišťovny snaží snížit nutnost osobní návštěvy pobočky. Většina z nich tak nabízí skutečně jednoduchou možnost sjednat si povinné ručení i havarijní pojištění auta během pár minut s pomocí internetu. Po uzavření smlouvy a uhrazení pojistného vám zelená karta a potřebné dokumenty dorazí poštou.

Na druhou stranu stále existují situace, kdy můžete dostat slevu přímo na pobočce. Tehdy se může vyplatit například nezávazná kalkulace přes internet a následná návštěva pobočky a porovnáte, kde vám to nakonec vyjde levněji.

Bonus jiné osoby ocení hlavně mladší řidiči

Pro citelnou slevu na pojištění auta se uplatňují takzvané bonusy. Získáte je za roky ježdění bez způsobené nehody. Z toho důvodu bývá pojištění pro starší bezproblémové řidiče výrazně levnější v porovnání s mladými řidiči, kteří si jdou registrovat a pojišťovat své první auto. Pro zvýhodnění ceny je však možné do smlouvy uvést právě někoho staršího a využít tak jeho bonusy. Tím se může cena za pojištění snížit až o několik tisíc korun.

Pokud však budete někomu půjčovat své vyježděné bonusy, je potřeba počítat s tím, že v případě způsobené havárie o ně přijdete a v konečném důsledku se to může podepsat i na zvýšení ceny přímo vaší pojistky na automobil. Bonusy se však po nějaké době jízdy bez nehod opět obnovují, takže není potřeba obávat se dlouhodobě zvýšené ceny. Po několika letech se totiž dostanete na předchozí hodnoty a začínáte znovu víceméně s čistým štítem.

Snažte se pracovat na svém bonusu

Na pojištění za auto si můžete říct o slevu klidně již dva roky poté, co jezdíte bez nehod. Tehdy se první slevy pohybují v řádech stovek korun. I to se ale počítá. Jedním z důležitých doporučení, jak získat slevu na pojištění auta, tak je aktivní práce na bonusu tím, že budete jezdit důsledně podle předpisů a s maximální opatrností, ať nezaviníte ideálně žádnou nehodu. Tato opatrnost přináší úsporu nejenom na pojištění, ale také na výdajích nutných za nákladné opravy, hrazení škody a podobně.

Když se vám to bude dařit, můžete za pár let snížit částku pojistného klidně až na polovinu v porovnání s tím, na čem jste začínali bez vyjetých bonusů. Jednou za čas se také v rámci výročí smlouvy o pojistce může vyplatit obejít jiné pojišťovny a zkusit jinde získat ještě výhodnější podmínky. V rámci konkurenčního boje vám totiž jistě rádi nabídnou další slevu.

Pozor na časově omezené slevy

Aby pojišťovny zaujaly nové potenciální klienty, mohou nabízet velmi lákavé a zajímavé slevy. Sjednání takové nabídky však může být časově omezené. V praxi to znamená například to, že pojistku musíte uzavřít a uhradit do určitého data. U těch férovějších nabídek potom tato nižší cena platí víceméně napořád. Bohužel se takové nabídky objevují poměrně málo a spíše je potřeba očekávat nejrůznější háčky, zádrhele a omezení, aby se slevová akce zdála skutečně výhodná, ale ve výsledku to tak úplně neplatilo a pojišťovna i něco málo vydělala navíc.

Existují však slevové nabídky, které jsou omezeny nejenom trváním samotné akce, ale také dobou, po jakou bude konkrétní sleva platit. Pokud například sjednáte pojištění na automobil se slevou, může se stát, že hned po roce již budete platit opět normální klasickou cenu bez slevy. Proto si pečlivě přečtěte podrobné podmínky dané akce a zkuste si orientačně spočítat, jestli je to opravdu výhodné. Možná nakonec zjistíte, že po uplynutí slevové doby na daném pojištění ještě o něco přeplatíte v porovnání s konkurencí, kde rovnou nabízí nižší cenu za pojištění i bez na první pohled neuvěřitelně lákavé slevové akce.

Výhodné balíčky pojištění

V případě slevy na pojištění automobilu v podobě nejrůznějších výhodných balíčků nejde ani tak o to, že zaplatíte méně. Spíše záleží na tom, kolik služeb za takovou cenu získáte. Můžete být totiž překvapeni tím, jaké bonusy zahrnují různé balíčky. K ceně standardního pojištění tak můžete zdarma získat například připojištění čelního skla, riziko srážky se zvěří a podobné výhodné bonusy. Díky těmto balíčkům tak vlastně ušetříte, protože za doplňkové služby nic navíc nezaplatíte, ale máte je připravené pro případ potřeby. Nikdy totiž nevíte, kdy se mohou hodit.

I tady však platí jistá obezřetnost při výběru takové na první pohled velmi lákavé slevové akce. Dostatečně si pročtěte podmínky a zjistěte si, jestli nejsou balíčky služeb navíc něčím podmíněné. Opět se totiž může jednat o akci, která za rok skončí, a v následujícím vyúčtování již budete mít všechno pečlivě rozpočítané a zaplatíte tak více. Lákavá formulka, že něco dostáváte k běžnému pojištění zdarma, navíc může zakrývat fakt, že ve výsledku takové pojištění vychází dražší v porovnání s konkurencí při zahrnutí stejných služeb se stejnou výší limitů pro plnění. Opět se tak vyplatí objektivní a důkladné porovnání všech možných nabídek, jaké aktuálně na trhu s pojistkami pro auta najdete. Při dobře sjednané smlouvě totiž můžete mít vystaráno až na několik let, kdy nebudete muset řešit změnu pojišťovny, což obnáší další papírování a zbytečné starosti.

Navštivte několik pojišťoven

Měli byste velké štěstí, kdy na vás opravdu výhodná slevová akce čekala hned v první pojišťovně, kterou navštívíte. Ve výsledku to spíše funguje tak, že jich musíte obejít více a klidně jim ukázat, co vám nabídla konkurence. V rámci snahy o zvýhodnění nabídky totiž můžete dostat další bonusovou slevu. Takový přístup si však žádá trochu více nasazení a aktivní obcházení různých poskytovatelů. O slevu si tak musíte přímo říct, což nemusí být některým lidem vyloženě příjemné.

Návštěva několika pojišťoven a porovnání aktuálních nabídek se vyplatí nejenom v případě, kdy si sjednáváte nové pojištění. Jde také o vhodnou strategii, jak trochu ušetřit do budoucna, když máte pocit, že stávající pojistka je již příliš drahá. Tento průzkum o nových nabídkách si zpravidla dělejte zhruba měsíc až dva před výročním datem vaší aktuální pojistky. Tehdy totiž máte příležitost pro vypovězení aktuálního pojištění a převedení k jiné pojišťovně, kde vám například nabízí slevu či i za běžných podmínek vychází tento pojišťovací produkt levněji a výhodněji.

Využijte srovnání nabídek pojišťoven

Dalším způsobem, jak získat slevu na pojištění automobilu, je porovnání nabídek od několika různých pojišťoven. Jenže v případě, kdy se vám nechce obcházet kamenné pobočky, se může zdát, že to půjde velmi těžko. Opak je však pravdou a přes internet si s porovnáním nabídek na pojištění auta poradíte výrazně lépe a hlavně neuvěřitelně rychleji.

Navštivte portál epojisteni.cz a srovnejte jednotlivé nabídky pojištění auta podle předem zadaných kritérií. Stačí vyplnit několik kontaktních údajů a informace o vozidle, pro které chcete sjednat pojištění. Následně uvidíte přehledně srovnané jednotlivé nabídky, ze kterých si budete moci vybrat tu nejvýhodnější. Na portále navíc nechybí ani upozornění na aktuálně běžící slevové akce, takže můžete získat ještě další šanci pro úsporu a slevu na pojištění automobilu zvýšit často o zajímavé částky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}