Mnozí z nás zaparkovali auto mimo parkovací značku nebo třeba na místo, kde vlastně ani neměli co dělat. Nikdo si ale neuvědomuje, jaké to může mít následky. U nákupních center se takové nehody stávají poměrně často a nejspíš nejen já, ale i vy jsme se s nimi už setkali. Ať už se jedná o malou nehodu nebo o velkou, na tom už přeci nesejde. Je důležité, abychom si dávali pozor na to, kam couváme, kam parkujeme a na všechny okolní hrozby, které mohou nastat.
Když si vzpomenu na to, jak jsme vykládali s tátou z nákupního košíku potraviny, a nějaký chytrý pán couval a couval, až narazil na mého tátu. Nedovedu a ani nechci si představovat, co všechno se vůbec mohlo stát. V dnešní době si musíme dávat pozor doopravdy na všechno, nejen u parkování nebo couvání, ale i na přechodech.
Dnes se setkáváme na přechodech s dětmi, které se ani neohlíží a běží. Je to nesmírně nebezpečné a je dobré vždy počkat, až vám zastaví obě auta. Mockrát už se mi totiž stalo, že mi jedno auto zastavilo, já už šla po přechodu a druhé auto z opačného směru prosvištělo tak rychle, že jsem ho ani nestihla zaregistrovat. Nikdy nevíte, co se vám může stát: Bezpečnost a náš život je vždy ale na prvním místě! A teď už k věci.
Jaké závady mohou nastat?
Asi každý ví, že na parkovištích není nikdy bezpečno. I když je plno parkovišť pod dohledem nebo jsou jakkoliv hlídána, nic není na 100 % a věřte, že lupiči se k vašemu autu stejně dostanou, když budou chtít. A proto se podíváme na pár příkladů, co se s vaším milovaným autíčkem může přihodit.
- Odřené dveře, blatníky, nárazníky,
- poškrábaná zrcátka, sklo,
- zničené sklo (když na vaše auto přistane ,,omylem“ kamínek),
- vyfouklé pneumatiky,
- vykradené auto,
- v nejhorším případě ukradené auto.
Toto není ale vše. Své auto nemusíte ani na velkých parkovištích najít, a proto je vždy lepší mít nějakou taktiku, jak své auto vždy dohledat, abyste nechodili zmatení po parkovišti a nehledali své auto mezi dalšími stovkami. Mohou se stát i jiné problémy, tyto však považujeme za ty, se kterými se můžeme nejčastěji setkat. Není jednodušší raději chodit pěšky? A jak vlastně takové závady mohou vzniknout?
Vznik závad
Tyto problémy mohou vzniknout hned několika způsoby. My si tady vyjmenujeme ty, se kterými jsme se mohli nejčastěji setkat.
- Couvání,
- zatáčení,
- parkování
- neopatrné otevíraní dveří, kufru,
- nezabezpečené auto
Hodně z nás má s tímto určitě zkušenosti a dnes se budeme zabývat tím úplně nejčastějším problémem, a to je odřené auto.
Odřené auto, co s tím?
Už jsme se seznámili s nejčastějšími příčinami tohoto problému. Může to způsobit nepozornost řidiče, ale zároveň i vaše. Parkovací místa a pruhy na nich, pokud zde tedy jsou, znázorňují pole pro vaše auto. Znám a vídám mnoho řidičů, kteří si toho vůbec nevšímají a parkují si, kde se jim zachce. No a pak se diví, že mají poškrábané auto. Před mým barákem je parkoviště, poměrně velké, vejde se sem nejméně 30 aut, avšak parkování zde je velice složité.
Každý, aby nemusel zajíždět do pruhu, a couvat radši parkuje uprostřed a to dělá potom vyjíždějícím největší problémy. Nesmíme koukat jen na sebe, aby se nám dobře zaparkovalo, ale musíme si uvědomit i řadu dalších věcí, ať už, že může vyjíždět nějaká starší osoba, která by tohle nemusela zvládnout nebo třeba nějaký začátečník, který se pořád ještě učí a tohle je pro něj zapeklitá situace. Teď už k problému.
Pokud na autě najdeme poškození, nikam nejezděte! Bylo by to svedené akorát na vás a to nikdo z nás nechce. Důležité je auto nafotit tak, jak jste ho objevili, zdokumentovat poškození. Pokud na parkovišti funguje správce, což by měl, je dobré se na něj s tímto ihned obrátit a ukázat mu poškození. Nejlepší je, když má parkoviště kamerové záznamy. To je první věc, kterou byste se správcem měli řešit.
Samozřejmě, že vám kamerové záznamy nepředloží, pokud tedy na parkovišti kamery jsou, ale policii je předložit musí. Pokud ale na parkovišti kamery nejsou, je to o trochu složitější. Policie totiž bez kamerových záznamů a svědků těžko něco zjistí a moc vám ohledně této situace tedy neporadí. Navíc policie má případy, které jsou mnohem závažnější, než nějaké poškrábané auto, a díky tomu na příjezd policie můžete čekat i několik hodin.
A jak předejdeme tomu, aby se s naším autem něco stalo?
- parkujte pod kamerami (najděte si vhodné parkoviště, které tuto možnosti nabízí, je to nejlepší řešení a v případě jakéhokoliv problému se na ně můžete obrátit)
- hledejte si místo, kde není vaše auto daleko od vchodu (je zřejmé, že když necháte auto někde v rohu parkoviště nebo daleko od přítomnosti lidí, malé děti si na takových místech obvykle hrají a blbnou – je tedy lepší mít auto blízko u vchodu do obchodního centra)
- zaparkujte pořádně a podle pravidel (jak už jsme si říkali, je důležité, abyste parkovali ve vyznačených pruzích, s dostatečnou vzdáleností od okolních aut, aby měli lidé možnost na otevření dveří nebo kufru)
Jak to řešit s pojišťovnou?
Zaplatí to za vás vůbec pojišťovna? Pokud máte zavedené havarijní pojištění a znáte-li viníka, tak ano.
V případě, že znáte viníka
Pokud víte, kdo nehodu zavinil, tak máte vyhráno. Ušetříte tím spoustu nervů a peněz. V takovém případě totiž s pojišťovnou nebudete mít problém. I když nemáte zařízené havarijní pojištění, v tomto případě máte pořád nárok na proplacení škody od pojišťovny. Ovšem je velmi složité přijít na to, kdo je vlastně viníkem škody a poměrně často se to nedozvíte. Pokud viník přizná svou chybu a vy se s ním domluvíte, stačí sepsat vyplnit formulář o nehodě, škodu nafotit a ta bude následně proplacena z povinného ručení viníka.
V případě, že neznáte viníka
Toto je horší varianta. V případě, že máte sjednané havarijní pojištění, máte nárok na proplacení škody. Tato situace vyjde ale o hodně dráž, než kdybyste viníka znali. Ovšem, je více nehod, kdy viníka neznáme. Mohl ujet z místa činu nebo prostě tvrdit, že to neudělal on. U většiny havarijních pojištění bývá spoluúčast, tedy částka, kterou vy platíte po nehodě. U většiny takových pojistek je totiž stanovena minimální výše spoluúčasti, která může být 5 000 Kč nebo i klidně 7 000 Kč. Pokud havarijní pojištění nemáte, nikdo vám škodu proplácet nebude.
Ujetí od ťukance
Většina lidí, kterým se tato věc stane, si myslí, že je nejlepší prostě ujet a nikdo na to nepřijde. Jenže, to není ten správný způsob. Nikdy nevíte, zda jsou na parkovišti kamerové záznamy nebo jednoduše, jestli vás někdo neviděl. Ten, kdo ujede od nehody, si koleduje o pokutu a o body. Na parkovištích se můžete často setkat s ťukanci do 10 000 Kč. K takovým případům není nutné volat policii. Je potřeba, aby oba, tedy viník a člověk, kterému se to přihodilo, vyplnili formulář o nehodě, nafotili auto a poslali to na pojišťovnu. Škodu, kterou způsobíte na parkovišti do 10 000 Kč, za vás tedy hradí pojišťovna. Pokud ujedete z místa činu, policie vám dá tučnou pokutu a může vám sebrat i body. Jak je to s těmi pokutami?
- V případě, že se prokážete jako viník nehody, vám hrozí pokuta 5 000 Kč na místě a sedm trestných bodů z vaší kartičky.
- Pokud přestupek spácháte dvakrát během 12 měsíců, můžete přijít o řidičský průkaz až na půl roku.
Toto se mi nezdá moc jako fér, řidiči si často neuvědomí, že něco vlastně pokazili a po vrácení řidičského průkazu mohou dále ničit auta ostatních lidí.
Co dělat, když nabourám auto na parkovišti?
Nejčastějším řešením řidičů, kteří nějakou nehodu zavinili, je co nejrychleji odjet z místa činu, než vás někdo uvidí. Toto řešení ale není správné a o hodně méně peněz vás bude stát, když se ke všemu přiznáte. Vlastně, jak o mnoho méně peněz, nic vás to nebude stát! Za vás totiž škodu zaplatí pojišťovna z povinného ručení. Není tohle ten nejlepší způsob? Jistě že ano. I když jste nehodu zavinili, je nejlepší se ke všemu přiznat, každý jsme jen člověk a každému z nás se to může stát, ať už z nepozornosti nebo jiného důvodu. Zde si vypíšeme pár důvodů, proč řidiči od nehod ujíždí.
- Bojí se, že by oprava byla moc drahá.
- Na policii čekat nemohu, nemám čas.
- Určitě mě nikdo neviděl.
Tohle si asi řekne každý, ale vážně je lepší řešení se ke všemu přiznat.
Nabídky pojišťoven můžete porovnat na stránce www.epojisteni.cz.
Všichni riskují za volantem. I když si říkáte, že jezdíte podle všech předpisů, leckdy to není pravda. Když vám někdo volá, vezmete telefon a ani si neuvědomíte, že můžete ohrozit nejen své okolí, ale i sebe. Je velice důležité, abychom na silnicích dávali pozor, přednost, abychom znali všechna pravidla, jak to na silnicích chodí.
Nikdy nejezděte autem, pokud nemáte povolení, nejde přeci o to zamachrovat před kamarády, ale především o vaše zdraví a o váš život. V České republice, ale i mimo ni, je tolik šílených řidičů. Když vidím, jak jsou někteří zmatení, nevědí, co mají dělat, když se ocitnou na křižovatce. Vážně je to nutné? Udělat si řidičák jen pro to, abyste měli auto a mohli vozit kamarády? A přitom neuměli vůbec nic? Je důležité, se nad tímto občas zamyslet, a i když každý z nás občas zariskuje, nikdy neohrozit život svůj, ani okolních lidí. Máme přeci jen jeden!
Zdravím, já měl nešťastnou náhodou odřený nárazník a pomohlo mi zaměřit se na svaření poškozeného dílu, pak nanést základovou barvu na nárazník a poté, pomocí PC selektoru, zvolit vhodnou barvu, která je stejná jako zbytek nárazníku.
Jsem uplně znechucenej naprostou bezohledností lidí na parkovišti. Ať už je to otvírání dvěří, kdy si otvírající třískne do auta stojícího vedle, nebo maminy se svýma nezvedenýma fakanama, kteří vyletí z auta a taškou se opřou o vedle stojící auto, či mají neodolatelné nutkání si vyrobit ze zmrzlého sněhu kouli a tak podřou lak. O nemehlech co nikdy neměli dostat řidičák, protože ani neumí vyjet z parkovacího místa ani nemluvě. Zkrátka cizí auto je naprosté tabu, na to se jen kouká. Takže pár bodů pro nekonečný zástup hlupáků: Pokud auta stojí vedle sebe, vyjíždí se vždy kolmo z parkovacího místa… Číst vice »