.st0{fill:#FFFFFF;}

Kdy pojistit nové auto 

 14 února, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Koupě nového auta není jen tak a obnáší spoustu registrací, papírování, a podobně. Platí zde různá omezení a povinnosti a v případě, že kupuji ojeté auto od jiného majitele, je spousta věcí na mě. Nesmím opomenout také pojištění, které je potřeba sjednat buďto povinné, nebo případné havarijní. Koupě auta je dlouhá cesta, při které nás čeká spousta dalšího zařizování. Když ale víme, jak na to, jde to zvládnout s přehledem. Vy tak nemusíte ztrácet čas a nehrozí vám případné pokuty za nesplnění potřebných úkonů. Pojďme si tedy shrnout, co vše je potřeba zařídit, když kupuji nové auto.

První potřebné dokumenty

Když už podepíšeme kupní smlouvu, můžeme přejít k řešení jednotlivých potřebných papírů. Při kupování ojetého vozu musíme počítat s přepisem vozidla. Je vždy potřeba si přepis pohlídat. K tomu je potřeba mít především povinné ručení a s ním spojenou zelenou kartu. To znamená, že musí být auto ze zákona pojištěné. Povinné ručení si mohu vyřídit buďto z domu on-line, nebo na pobočce konkrétní pojišťovny. Po sjednání mám potřebnou zelenou kartu vozidla. S ní mohu pokračovat k přeregistraci. Dále je potřeba jít na STK (stanici technické kontroly), kvůli evidenční prohlídce. Zde je potřeba pohlídat si všechny potřebné dokumenty.

Doklady potřebné pro přepis vozidla:

  • Zelená karta (povinné pojištění dané zákonem)
  • Kupní smlouva (vyřizuje se při odkoupení auta od majitele nebo automobilky)
  • Velký technický průkaz
  • Malý technický průkaz (osvědčení o registraci)

Na stanici STK dovezete auto spolu se všemi potřebnými doklady a dále se starat nemusíte. Technici zkontrolují, zda vše sedí. Kontrolují VIN kód – tedy výrobní číslo, tachometr a stav vozidla. Stavem vozidla je myšleno, zda vše sedí s tím, co je v papírech. To je například barva, velikost kol, povinná výbava auta, atd. Vše se samozřejmě eviduje. Evidenční kontrola vyjde do osmi set korun. V případě, že projdete v pořádku technickou kontrolou, můžete pokračovat na magistrát, oddělení registrů vozidel nebo dopravní inspektorát.

V případě, kdy bych kupoval nové auto přímo z automobilového centra konkrétní značky nebo od většího autobazaru, mohu pojištění ať už povinné, nebo havarijní sjednat přímo u nich. Je potřeba pamatovat na to, že abych mohl na silnici, musí být auto registrováno. Ve většině případů lze pojištění sjednat zde a následně pokračovat na evidenční kontrolu.

Kdy pojistit noví auto

Koupě dovozového auta

Dále lze také koupit dovozové auto. Když bych si pro auto nejel osobně, ale nechal si ho dovést, měl bych hotovou i dovozovou technickou kontrolu. O tu se postará dovozce. Tím pádem nemusím jít na evidenční kontrolu tady. Takže já můžu vyřídit povinné ručení a mohu rovnou jít na přepis na úřad. Je tu také situace, kdy mohu auto převést sám a zde se nabízí dvě možnosti. Po vlastní ose, nebo s autem naloženém na valníku.

V případě, že auto převážím já, tedy v tom prvním, musím si zajistit převozní SPZ. Je tu ale riziko, že si tuto SPZ musím zajistit v úřední dny v dané zemi a je také potřeba určité znalosti jazyka. Převozní SPZ má také omezenou platnost, obvykle 10 dní, a proto je potřeba auto co nejdříve po převozu registrovat a pojistit. V druhém případě, kdy auto přepravujeme na valníku, je potřeba také dbát určitých opatření. Auto v tomto případě nesmí na komunikaci. Je tedy nutné jej vyložit mimo silnici a dopravní komunikaci. Poté je potřeba ihned jej zaregistrovat a pojistit.

V případě ojetých vozů musíme myslet také na to, že je potřeba auto následně prohlédnout a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. V následujících letech budou potřeba technické kontroly, kterými si auto musí každé dva roky projít. Řeší se zde stav vozidla a zda je schopné provozu. Tato prohlídka nás vyjde od 2500Kč výše.

Přepis vozidla

Auto se musí přepisovat vždy na úřadě, který tento přepis umožňuje. Jsou to, jak už jsme zmínili výše, magistrát a oddělení registrů vozidel nebo dopravní inspektorát. Úřad není vázaný na vaše bydliště.

S sebou potřebujeme:

  • Malý technický průkaz
  • Velký technický průkaz
  • Zelená karta (viz povinné ručení výše)
  • Vyplněný formulář k registraci vozidla
  • Protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší více než 30 dní)
  • Osobní doklady (OP atd.)
  • Plná moc (od prodávajícího v případě, že řeším přepis sám)
  • Kupní smlouva

Za přepis vozidla se většinou platí 800Kč a k tomu je potřeba pamatovat, že zaplatíme za evidenční kontrolu od 400Kč do cca 800Kč. Další platba, která nás může čekat, je tak zvaná ekodaň. Ta platí většinou pro starší auta, která nesplňují normy EURO, tedy emisní normy. Pravděpodobný rok výroby, od kterého tuto ekodaň neplatíme, je rok 2000. V případě, že mám auto staršího roku výroby, platím od 3000Kč výše. Cena se může vyšplhat až na 10 000Kč.

10 dní na přepis

Po podepsání kupní smlouvy mám 10 dní na přepis vozidla. Měli by se na přepisu podílet obě strany současně. Tedy kupující i prodávající. V případě, že mi prodávající svěří plnou moc, mohu přepis vyřídit sám. Je to ale riskantní pro druhou stranu, protože je v mých rukou, abych zákonnou lhůtu pro přepsání splnil. Kdybych auto do 10 dnů nepřepsal, hrozí mi pokuta až 50 000Kč. Přepis je potom vystaven na počkání. Jestliže doložíme správně všechny dokumenty, přepis potrvá do půl hodiny.

Pojištění vozidla

Auto, se kterým vjedu na komunikaci, musí být vždy pojištěné. Musí být pojištěné již od doby, kdy si auto koupím a podepíšu tedy kupní smlouvu. Můžeme také využít pojištění bývalého majitele, ale ten pojištění většinou ihned po prodeji ruší. Pro mou vlastní jistotu je tedy lepší auto ihned pojistit, protože i za jediný den, kdy auto zůstane nepojištěné, mi hrozí pokuta až do výše tisíců. Povinné pojištění je možné zařídit on-line. Vyplňujeme zde typ vozidla a datum, od kdy pojištění platí, a VIN kód.

Cenu povinného ručení je těžké odhadovat. Cena je zde odvozena od objemu motoru, stáří auta a jeho výkonu. Odhadem se pohybujeme od 1500Kč po 6000Kč a výše.

Havarijní pojištění a GAP

Další možná pojištění jsou potom havarijní a pojištění GAP. V případě havarijního pojištění vybíráme většinou ze tří balíčků a jejich dalších připojištění. Obě pojištění jsou na rozhodnutí řidiče, zda si je sjedná. Havarijní pojištění má spoustu výhod, které nás finančně ochrání. Ať už nehodu způsobíme my, někdo jiný, živelná pohroma atd. Je zde spousta možností a variant, jak nakombinovat to, co právě potřebujete. Za havarijní pojištění se samozřejmě značná část doplácí a je potřeba hlídat si, co je pro mě zrovna výhodné. Stejně jako v případě povinného ručení můžu i havarijní sjednat on-line.

Připojištění GAP se potom týká pouze nových aut. V tomto pojištění pro mě platí, že v případě poškození či odcizení auta je mi po dobu pěti let zaručeno vrácení částky, za kterou jsem auto koupil. Takže když se stane cokoli, mám jistotu dalších pět let, že je mi vyplacena plná náhrada škody. Tohle pojištění je v případě, kdy zaplatíte za auto několik milionů, velmi výhodné. Když se stane jakákoli nečekaná událost, tak víte, že vaše investice není ztracená a o své peníze vůbec nepřijdete. Za tohle pojištění jsou částky už o něco vyšší než u havarijního pojištění a můžete se setkat i s půlroční platbou. Vyřízení podmínek je však na vás a jestliže chcete mít své auto pod kontrolou, určitě se pojištění GAP vyplatí.

Cena za všechny úkony

Pojďme si tedy ještě jednou shrnout, na kolik nás nové auto, kromě jeho samotné ceny, vyjde. Za evidenční kontrolu zaplatíme v průměru 400Kč. Za přepis vozidla dále platíme 800Kč. Další možná platba může být ekodaň, kterou ale vzhledem k individuálnímu stáří aut nebudeme momentálně započítávat. Za samotný přepis a papírování tedy zaplatíme v průměru 1200Kč. K tomu je zapotřebí přidat povinné ručení, které se pohybuje v řádu tisíců. Individuální havarijní a GAP pojištění.

Je tedy potřeba počítat, že při koupi samotného auta nestačí počítat pouze s částkou auta samotného. Je zde plno dalších úkonů, které s sebou nesou svoji cenu a povinnosti. Je také potřeba myslet na to, že nás budou čekat pravidelné technické kontroly, které se pohybují také okolo 2000Kč a případné další výdaje jako například dálniční známka. Ta se potom pohybuje od 400Kč za měsíc, až po 1500Kč za rok. Je tedy potřeba si vše hlídat a zavčas provádět kontroly. V případě aut jsou zde za nesplnění povinností vysoké pokuty v řádu tisíců korun.

Jak ušetřit?

A jak tedy můžeme na autě co nejvíce ušetřit? Určitě se nevyplatí utrácet zbytečně za vysokou ekodaň, kterou starší auto obnáší. Auta po roku 2000 se bez ní už většinou obejdou. Dále je potřeba hledět na obsah motoru. V případě, že máte auto pouze na občasné přejetí, není potřeba vybírat auto s vysokým obsahem, a tím můžeme ušetřit na povinném ručení.

Co se havarijního pojištění týče, je na uvážení majitele, zda je opravdu nutné a zda jej využije. V případě, že ano, je vhodné prohlédnout si nabídky různých pojišťoven a jejich konkrétních balíčků. V neposlední řadě je určitě na místě přepis auta řešit ihned, a tak se vyhnout případným pokutám, které bývají velmi vysoké. Pokud chcete co nejvíce ušetřit a využít co nejlepší nabídky, mohu doporučit portál epojisteni.cz, kde si můžete srovnat různé nabídky od různých pojišťoven a vybrat si tak tu, která vám sedne nejlépe a najde u ní vše, co potřebujete.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}