.st0{fill:#FFFFFF;}

Jaká je průměrná cena havarijního pojištění u českých pojišťoven 

 23 května, 2020

Jana Vochková

5/5

Pokud vyjedete na pozemní komunikaci, musíte mít zákoně sjednané pojištění na vozidlo, tomuto druhu pojištění se říká „pojištění odpovědnosti za škodu z provozu vozidla“ hovorově je známé pod názvem „povinné ručení“.  Zatímco povinné ručení je povinné pro všechna vozidla, která se pohybují na pozemních komunikacích, platné registrační značky a osvědčení o registraci vozidla. K vašemu vozidlu si také můžete sjednat havarijní pojištění.

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění, na rozdíl od povinného ručení, není povinné, sjednat si ho může každý dobrovolně. Při zavinění dopravní nehody je z povinného ručení zaplaceno vozidlo poškozeného, zatímco havarijní pojištění pokryje škody, které se staly na vašem vozidle, ušetříte si tak desetitisíce, které byste zaplatili jednorázově. Havarijní pojištění je doporučeno každému řidiči, který si zakoupil zcela nové vozidlo, většinou se na něj vztahuje buď bankovní úvěr nebo operativní leasing, pokud zaviníte dopravní nehodu, a vozidlo již nebude použitelné, dále ho budete muset splácet.

Jaké škody kryje havarijní pojištění

  • škody spojené s havárií (oprava vozu a náhradní díly – ať už jste viníkem nebo obětí)
  • školy vzniklé odcizením (ať už když je poškozeno celé vozidlo nebo jen část – například čelní nebo boční skla či kufr; chránit lze i škody vzniklé odcizením osobních věcí ve vozidle)
  • škody způsobené vandalismem
  • škody zapříčiněné přírodním živlem (krupobití, povodně, bouře, zemětřesení, vichřice, uragány aj.)

Každá pojišťovna nabízí svým klientům jiné podmínky při sjednávání pojištění. Vybrat si můžete buď pojištění pro případ havárie, proti odcizení nebo živelné události. Jestliže si vozidlo chcete pojistit na všechny zmíněné pojištění, využijte nabídky pojišťovny na allrisk pojištění.

Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění

  • Druh vozidla – při pojištění vozu se vždy hledí na druh vozidla, o které se jedná. V prvé řadě je nutné pohlížet, zda je to osobní, nákladní nebo jiné vozidlo, s tím souvisí i skutečnost, zda vozidlo užíváte pro běžné (osobní) účely nebo s ním podnikáte (taxislužba). Zároveň se také pohlíží na značku a daný model. Přihlíží se také na stáří daného vozidla, s čímž neodmyslitelně souvisí i zabezpečení vozidla.
  • Místo bydliště (lokalita, kde je auto přihlášené) – tady mají smůlu ti, kdo bydlí ve větších místech nebo v lokalitách, kde je v průměru vyšší nehodovost – pojišťovny tento faktor zohledňují a míru rizika započítávají do výše pojistky.
  • Věk pojistníka – pojistná osoba a majitel vozidla nemusí být vždy stejná osoba, pokud je majitel vozidla mladý, patří do riskantní skupiny řidičů, kteří mají havarijní pojištění dražší, často se tak sjednává pojistka na rodiče nebo jiné rodinné příslušníky.
  • Bonusy / malusy – čím více máte vyježděných roků, tím více můžete mít bonusů, které posléze snižují cenu havarijního pojištění.
  • Výše pojistné částky a sjednaná spoluúčast – pojistnou částku si sjednáváte individuálně, čím je vyšší pořizovací cena vozidla, tím větší je pojistná částka. Na druhou stranu musíte brát v potaz i to, že tím více budete platit za pojištění. Se spoluúčastí je to na stejné vlně, čím si sjednáte větší spoluúčast, tím méně sice pravidelně zaplatíte, ale v případě nehody budete muset zaplatit větší částku z vlastních zdrojů.
  • V průměru se aktuálně cena havarijního pojištění pohybuje (zhruba – klidně napište do komentářů, jestli máte jinou zkušenost) mezi 8 a 15 tis. Kč – čím dražší a novější vůz, tím více roste jeho cena, u starších nebo levnějších vozů s nižšími náklady na opravy jeho cena klesá.
průměrná cena havarijního pojištění u českých pojišťoven

Jak ušetřit na havarijním pojištění

  • Společné sjednání s povinným ručením – pokud si sjednáte havarijní pojištění zároveň s povinným, můžete ušetřit několik stovek ročně. Jestliže si ovšem založíte prvně jen povinné ručení, havarijní se na jednu smlouvu špatně dokládá.
  • Sjednání online – pro pojišťovny je důležitý každý klient, proto nabízí různé výhody pro sjednání. Při zařizování havarijního pojištění dostáváte od pojišťovny několika procentní slevu.
  • Kontrolujte roční změny cen – vaše vozidlo každý rok automaticky ztrácí na hodnotě, proto si jednou ročně zkontrolujte nabídky, které vám pojišťovna může nabídnout. V případě příznivějších cen můžete s pojišťovnou domluvit novou smlouvu.
  • Spoluúčast – zvolená výše spoluúčasti je také velice důležitá.
  • Zabezpečení vozidla – jestliže je vozidlo dostatečně zabezpečeno, mají potencionální zloději nižší šanci se do vozidla dostat, pro pojišťovny je takové vozidlo bezpečné a havarijní pojištění je poté nižší.
  • Allrisk pojistka ano nebo ne – v pojišťovně se budou všichni snažit, aby vám nabídli všechno, co mohou, abyste platili více, dobře si ale promyslete, zda potřebujete pojištění proti všem škodám. Př. Pokud bydlíte na vesnici a máte své vozidlo neustále v garáži a v práci parkujete v podzemních garážích, zvažte, zda je nutné pojištění proti živelným pohromám.
  • Bonusy – jestliže jezdíte bez nehod, máte k dispozici vyježděné bonusy (slevy).
  • Pravidelná kontrola smluv – ověřte si například na epojisteni.cz kolik byste právě teď platili jinde – můžete se příjemně překvapit.

Kdy si zařídit havarijní pojištění

Havarijní pojištění si sjednávejte přímo po zakoupení vozidla. U zcela nových vozidel, kdy má smysl určitě nejvíce, není nutná fotografická dokumentace vozidla. U ojetých vozidel se samozřejmě také velmi často toto pojištění vyplatí, zvlášť když i ojetý vůz má stále velkou hodnotu a jeho oprava by mohla mít negativní dopad na cenu. V případě, že uzavíráte pojištění na vůz co byl už používán, tak se zhotovují fotografie, v jakém stavu je daný automobil, v případě nehody se totiž tyto dokumenty porovnávají.  Havarijní pojištění si nutně nemusíte sjednávat na celý rok, osoby, které jezdí během roku minimálně dávají přednost jen povinnému ručení. I přesto pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, měli byste mít havarijní pojištění sjednané alespoň dočasně.

Jak tedy může vypadat uzavření pojistky v praxi? Pojďme se podívat na několik praktických příkladů:

Příklad č. 1

Petr Novák, věk 32 let, bydliště Havlíčkův Brod, osobní vozidlo Audi A4 Avant, rok 2010, 2.0 TDI, 103kW, cena vozidla 200 000 Kč.

Havarijní pojištění jsem si chtěl sjednat levné, na druhou stranu jsem chtěl mít pojištěné vše, co potřebuji. Bydlím ve městě, vozidlo neparkuji v garáži, takže v zimě je veliká pravděpodobnost překousání kabelů. Naše čtvrť je blízko lesa, takže v době vichřice hrozí i pád stromů. Spoluúčast jsem zvolil 10 %, jsem sice zdatný řidič, ale nikdo neví, co se může stát.

  • AXA pojišťovna – pojišťovna mi nabídla allrisk pojistku, za kterou bych ročně platil 9. 303 Kč.
  • Direct pojišťovna – i v tomto případě se jednalo o allrisk pojištění, za kterou bych ročně zaplatil 10. 557 Kč.
  • ČPP – cena 12. 792 Kč ročně za allrisk pojistku.

Příklad č. 2

Zuzana Svobodová, věk 22 let, bydliště Praha, osobní vozidlo Audi A4 Avant, rok 2010, 2.0 TDI, 103kW, cena vozidla 200 000 Kč.

Vůz využívám každý den, abych se dostala do práce, proto je pro mě důležité, abych měla havarijní pojištění sjednané, neboť na vozidlo stálé splácím úvěr. Spoluúčast mám sjednanou na 10 %, z minulosti nemám vyježděné žádné bonusy.

  • Direct pojišťovna – allrisk pojištění – 10. 557 Kč / rok
  • ČPP – allrisk pojištění – 16. 717 Kč / rok
  • AXA pojišťovna – allrisk pojištění – 21. 166 Kč / rok

Průměrná cena havarijního pojištění

Pojišťovny si ročně přijdou na několik desítek milionů korun a to jen za havarijní pojištění. Průměrná cena havarijního pojištění se pohybuje přibližně kolem 8 tisíc korun ročně a to u všech věkových kategorií zároveň. Nejvyšší ceny ročně zaplatí mladí řidiči, kteří nemají vyježděné žádné bonusy a věkem spadají mezi rizikovou skupinu řidičů (ta je aktuálně do 30 let). Na druhou stranu nejméně za havarijní pojištění platí senioři, neboť mají vyjeté několikaleté bonusy, většinou jsou jejich vozidla také staršího věku, což je kombinace dvou základních faktorů, které ovlivňují cenu.

Rada na závěr

Když jsem si sjednávala havarijní pojištění, byla jsem spokojená, na trhu je několik konkurenčních pojišťoven, přičemž se všechny snaží o jedno – získat více klientů. Každá pojišťovna se tak snaží nabídnout příznivé ceny, mohla jsem si tak porovnat jednotlivé nabídky všech různých pojišťoven, než jsem si vybrala vhodnou. Přibližné ceny jsem si nechala porovnat na online porovnávači epojisteni.cz, které mi zajistilo orientační ceny, poté stačilo jen čekat, než se ozve pojišťovací agent, aby mi nabídl nejlepší variantu přímo pro mě.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
28.6.2021 12:30

Díky za článek, ty srovnávače jsem vůbec neznal a auto jsem měl leta pojištěná u České pojišťovny (dneska Generali) jen proto, že je nejblíž od baráku jo zbytečných pár tisíc co jsem si teď udělal propočet

Jarda
Jarda
28.6.2021 12:37

Co v článku není, že u novějších aut má hlavně smysl si vzít v rámci havarijka GAP – pojištění na totální škodu. Pak když vás sejme nějaké hovado dostanete v pohodě vyplaceno tolik že můžete jít rovnou pro nový auto

Jitka
Jitka
5.10.2021 10:35

Díky moc, tenhle článek mi pomohl ušetřit docela dost peněz na pojistkách pro moje staronové auto .)

Jiří M
Jiří M
14.3.2022 11:34

Poměrně se mi osvědčila kombinace využití epojištění > čsob; nasbíráte dárky od pojišťovny i od srovnávače, o něco to sníží cenu a spoluúčast u smluvního servisu je tisícovka při celkem rozumné výši pojistky

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}