Jak již nadpis napovídá, zaměříme se na detailní přehled toho, co dělat v případě vykradení auta. S tímto problémem se v posledních letech setkáváme čím dál tím víc. V České republice je denně vykradeno několik aut. Jenom to může být jeden z důvodů, proč se o tuto problematiku zajímat. Ať už bylo auto vykradeno, nebo jen chceme mít jistotu, určitě je vhodné podniknout některé kroky k tomu, abychom této situaci předešli. Vyplatí se proto znát určitá opatření, postupy a nabídky pojištění. V tomto článku si představíme všechny možnosti, kdy a jak může k vykradení dojít a jakým způsobem můžeme co nejefektivněji postupovat. Pokusíme se popsat všechny případy tak, aby byly co nejpřehlednější a co nejlépe vysvětlily, jak vykradení auta předejít, nebo správně vyřešit.
Praktické kroky k zamezení krádeži
Na úvod bychom rádi zmínili, jak můžete krádeži předejít velmi jednoduchými a každodenními kroky. Tím nejzákladnějším opatřením je nenechávat v autě žádné cennosti, a to především na předních sedačkách. Kabelka, bunda nebo mobil. To vše může být na viditelném místě lákadlem pro zloděje.
Dalším velmi častým problémem je krádež součástí aut samotných, jako navigace, autorádia, airbagy, řídící jednotky, rezerva nebo filtr pevných částic. Může pomoci zatmavění oken, kdy je přes den snížená viditelnost dovnitř auta a v noci je interiér téměř neviditelný. Zadní okna můžete ztmavit až na propustnost světla pouhých 5%, v tomto případě do vozidla nejde vidět ani ve dne. Na přední okna je zatmavění v České republice limitováno, ale určitě není na škodu i tam využít lehkého zatmavění.
Samozřejmostí je potom parkovat auto na dobře viditelných a osvětlených místech. Auto, které je mezi domy má menší šanci na vyloupení. Další případnou možností může být instalace alarmu.
Tohle vše se dá ale obejít. Zloději jsou v tomto ohledu vybavení a s vykradením se můžeme setkat i na hustě zalidněném parkovišti u obchodu. Z tohoto důvodu je dobré přidat pojištění proti vykradení.
Pojištění proti vykradení auta
Toto pojištění bývá většinou v základní variantě k pojištění proti odcizení auta samotného. Je však dobré se vždy ujistit, zda vaše pojistka tento dodatek zahrnuje. V tomto základním dodatku, který obsahuje pojištění na kradené součástky auta, jsou zahrnuty především výše zmíněné rezervy nebo navigace. Můžou sem spadat i odznaky známých značek, které se často nacházejí na kapotě auta. Dále je možné rozšířit si tento balíček o pojištění střešního boxu, střešního nosiče nebo doplňkové výbava auta, jako jsou spoilery, křídla, výfuk, atd.
Na co bychom si určitě měli dát pozor, je případ, kdy máme krádež vozidla a jeho součástí zahrnuté v havarijním pojištění! Havarijní pojištění nám nemusí pokrýt celou částku a zároveň se zde musí brát na zřetel spoluúčast. Přesto je to nejvyužívanější pojištění, co se vykradení auta týče. Vyplatí se ale pečlivě sledovat nabídky pojišťoven a zkontrolovat si obsah svého pojištění.
Platnost pojistky v zahraničí
U většiny pojišťoven můžeme najít, že pojištění proti odcizení auta včetně odcizení jeho částí platí po celé Evropě. Je dobré si vždy zjistit, třeba hned při sjednání pojistky, zda tomu tak opravdu je, nebo je potřeba si za toto rozšíření připlatit. Jak postupovat při vykradení vozidla popíšeme do detailu v článku níže. Pro většinu vykradení aut však platí, že musíme ihned volat policii. V zahraničí nám policista vystaví protokol, který pak dále dokládáme naší pojišťovně. Do zahraničí pak doporučujeme i pojištění zavazadel. Výši částky, kterou nám pojišťovna odškodní, je těžké odhadovat.
Každá pojišťovna má jiné podmínky a vždy záleží na okolnostech a na tom, jak byla krádež provedena a co přesně bylo odcizeno. Pojišťovny mohou brát ohled na to, zda věc byla na viditelném místě, nebo jestli byla řádně uzamčena. Další roli hraje hodnota odcizené věci. Pojišťovna může žádat o přesný popis všech odcizených věcí, jejich pořizovací cenu i jejich stáří. Tohle všechno mohou být kritéria k vyplacení odškodnění. Proto se vyplatí jmenovat opravdu všechny odcizené věci a případné škody na autě.
Co dělat v případě vykradení auta?
Hned na začátek je potřeba vše ihned nahlásit policii. To platí i v případě, že se nacházíte v zahraničí. Nechte si od policisty vystavit protokol a všechny potřebné doklady, protože je budete později dokládat na pojišťovně. Bez protokolu od policie by pojišťovna nemusela náhradu proplatit! Přesto je na místě si protokol vždy přečíst, než jej podepíšete. Je vhodné i pořízení vlastní fotodokumentace pro případ, že po vás bude pojišťovna chtít doložit fotografie. Je to i vaše jistota, proto doporučujeme vyfotit každý detail a případně i okolí.
Máte-li sjednané pojištění, vše ihned oznamte na pojišťovně. Při delší prodlevě, především po uplynutí 14 dnů, by vám škoda nemusela být proplacena. Pojištění je ve většině případů limitováno, to znamená, že vám nemusí být uhrazena plná výše škody, ale pouze část. Je také důležité dát si pozor na to, abyste neměli v autě náhradní klíčky, otevřené dveře či odemčené dveře. V tomto případě by pojišťovna nemusela uznat škodu.
A co když zámek auta nebyl poškozený a vám zmizela z ničeho nic navigace? V tomto případě využívají zloději „polský klíč“. Lze s ním porušit zámek, ovšem ne na první pohled. Auto se odemkne a zloděj má spoustu času na odcizení různých věcí. V tomto případě také volejte policii! Nechte je řádně přezkoumat vnější i vnitřní stranu vozidla. Zažádejte o kontrolu zámku zevnitř.
Kontrola zámku
Zámek je na první pohled neporušený, ale z jeho vnitřní strany lze potvrdit poničení a následně i vykradení auta. Pokud je vaše auto na první pohled bez známek vloupání, vždy zažádejte o přezkoumání zámku. Pojišťovna by vám potom nemusela uznat, že bylo potřeba překonat překážku, aby se pachatel do vozidla dostal. To si překontrolujte i v protokolu od policie. Musí tam stát, že pachatel musel překonat překážku, tudíž je vinen on a vy máte právo na náhradu škody.
V neposlední řadě je určitě vhodné zmínit, jak proces funguje v případě, kdy nejste na krádež ve vozidle pojištěni. V této situaci jde vše do soudního řízení. V momentě, kdy se najde pachatel, je možné zajít až do exekučního řízení. Ovšem problém nastává ve chvíli, kdy policie pachatele nenajde. A to je velmi pravděpodobné. Ve většině případů se zloděj nenajde a nemáte pak po kom náhradu vymáhat. Je možné i to, že pachatel majetek nemá a v tomto případě z něj částku také nedostanete.
Když budete mít štěstí a policie pachatele vypátrá, je možné po něm vyžadovat plnou výši odškodnění a to i včetně poškození na autě. Spoléhat ale na to, že se viník vždy najde v tomto případě velmi lehkovážné. V České republice je denně vykradeno několik aut a pachatele není možné dohledat. Právě proto se hodí využít minimálně havarijního pojištění s doplňkem k náhradě škody při vykradení auta. Přestože vám nemusí být vyplacena plná výše škody, minimálně část se vám vrátí ve většině případů vždy.
Jak je možné vykrást auto
Pravděpodobně nejběžnější způsob, jak se vám zloděj může dostat do auta je rozbitím okna. To s sebou přináší spoustu dalších problémů jako poničené čalounění dveří, sedadel a interiéru. V tomto případě vám ani alarm nepomůže. Zloděj má vše zmapované a rozbití okna a následné odcizení kabelky se stane během velmi krátké chvíle. Ve chvíli, kdy vy zaregistrujete, že alarm pochází z vašeho vozidla a než se k němu dostanete, je už pozdě. Na druhou stranu alarm ve většině případů pachatele vyleká, takže nemá potom čas na hledání dalších předmětů k odcizení.
Další způsob, jak je možné auto vykrást, je pomocí vylomení zámku. Zloděj často vloží kovovou planžetu do zámku dveří, a ten jednoduše silou vylomí. V tomto případě musíte řešit rozbitý zámek a následné odcizení věcí. Je tu i varianta stahování okénka v případě, že je nemáte na elektrické ovládání. Všechny tyto poškození auta vám ale mohou pomoci ve vypátrání pachatele.
Může se také stát, v případě „profesionálních“ zlodějů, že využijí dálkového zamykání. V situaci, kdy zamykáte auto na dálku, třeba až pár metrů za autem, tito zloději vám klíček na dálku zablokují a zamezí tak uzamčení auta. Následně jim nic nebrání v jeho vykradení. Proto je dobré vždy zkontrolovat, jestli je auto zamčené. Právě toto může být jeden ze způsobů, kdy nemusí dojít k samotné škodě na autě.
K tomu můžeme dodat jen to, že zloděj nemusí mít vždy vytipované pouze jedno konkrétní auto. Buď využije příležitosti, nebo se rozhoduje podle podmínek, které mu krádež umožní. V případě, kdy zloděj používá již zmíněný „polský klíč“, je také pravděpodobné, že nevykrade pouze jedno auto.
Závěr
A co bychom mohli dodat na závěr? Určitě je v dnešní době na místě si pojištění proti krádeži, nebo minimálně havarijní pojištění sjednat. Pro vás je to jistota a v případě, že k vykradení dojde, jste alespoň částečně krytí pojišťovnou. Pokud se pro pojištění rozhodnete, je určitě dobré srovnat si všechny nabídky od různých pojišťoven. Najdete si tak tu, která vás vyjde nejlevněji a bude pro vás nejvýhodnější. Pro srovnání nabídek od všech pojišťoven můžete využít například stránku epojisteni.cz.