Dovolená se kvapem blíží a kdo se chystá do zahraničí vlastním vozem, musí myslet na všechny rizika, která ho po cestě mohou potkat. Kdo vám pomůže, když auto najednou na dálnici vypojí službu? Jak se dostanete do cíle nebo zpět domů? Jestliže cestujete s rodinou, nesmíte kromě cestovního pojištění podcenit ani pojištění vozu.

Cesta vlastním autem je riziko

Na dovolenou k našim zahraničním sousedům nebo k italskému či chorvatskému moři vyrážíme velmi rádi vlastním vozem. Máme pohodlí na cestě, děti mohou sledovat vlastní pohádky, sami si určujeme, kolik přestávek zařadíme a v jakém intervalu. Do vlastního automobilu také můžeme zabalit mnohem více věcí, než by se nám vešlo do autobusu nebo letadla. Na místě pak máme k dispozici vůz a můžeme poznat i řadu hezkých míst v okolí. Skoro to vypadá, že dovolená vlastním autem je tou nejlepší volbou. Pokud se na autě nic nepokazí, tak má taková cesta spoustu výhod. Problém nastává ve chvíli, kdy se vyskytne nějaká porucha, je nutná rychlá oprava nebo se dokonce vůz stane nepojízdným.

Nepříjemné zkušenosti na cestách

Před lety jsme vyrazili do Chorvatska vlastním autem. Naplánovali jsme si zastávku po cestě a navštívili Plitvická jezera. A hned poté se z našeho auta začal linout nelibý kouř. Praskla jednoduchá součástka, v pořizovací ceně asi dvacet korun. Plastová rozdvojka na hadicích. Nic náročného na opravu, pomohl polský turista, poskytl kovový díl podobných rozměrů. Auto jsme opravili a vyrazili směr Makarská riviéra. Po pár desítkách kilometrů auto vypovědělo službu. Náhrada za součástku praskla v místě uchycení, voda se dostala do motoru a my zůstali na rušné dálnici v příšerném vedru.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

auto připravené na dovolenou
Auto připravené vyjet na dovolenou

Co taková závada znamená? Zavolat odtahovou službu, nechat si doporučit s největší pravděpodobností nejdražší servis v širokém okolí a pak několik týdnů čekat na opravu. Dovolená se nám protáhla na 3 týdny a značně prodražila.

O té chvíle vím, že je nutné na dovolenou vždy pojistit i auto. Nezáleží, jestli jedete v zimě nebo v létě, na Slovensko nebo až do Turecka. Asistenční služba se o vás postará v případě nehody nebo závady.

Jak pomáhá asistenční služby

Jednotlivé pojišťovny se v detailech služby liší, ale podstatné je, že pokud se vám v zahraničí stane nějaký problém, máte k dispozici klientský servis. Ti zařídí odtahovou službu a dohodnou opravu v prověřeném servisu. Rovněž vám budou tlumočit. Pokud je závada neopravitelná do tří dnů, máte hrazený odtah vozu až do země. Zároveň s touto službou je vám poskytnuta náhradní doprava nebo ubytování.

Hledání pojištění na dovolenou

Za dva týdny se chystáme vyrazit na dovolenou do oblíbeného Chorvatska a rozhlížím se, kde bychom mohli pojistit auto, protože jsme nevyužili autobus ani letadlo.

Jako první narážím na možnost pojištění vozu od Kooperativy. Ti mají asistenční službu Holiday. Samozřejmostí je nepřetržitý servis a příjezd a práce mechanika po dobu 60 minut zdarma. Což by mělo stačit na případné drobné a běžné poruchy. Pokud není možné vozidlo opravit na místě, máte hrazeno ubytování v hotelu vy i spolucestující. Do 50 km je zdarma odtah vozidla a pokud se vozidlo nepodaří opravit do 48 hodin tak i odtah do ČR. Na 5 dní vám zapůjčí náhradní vozidlo. Cena pojištění je 400 korun za maximálně 10 dní. Zdá se to být ideálním řešením. Jenže toto pojištění nelze sjednat samostatně. Museli bychom mít sjednáno i běžné cestovní pojištění.

U ČPP nacházím na stránkách informaci, že pojištění vozu na dovolenou nabízejí, podrobné informace jsou však k dispozici pouze o havarijním pojištění. Možnost sjednání individuálního pojištění pro vozidlo nenacházím.

Na stránkách AXA nacházím možnost připojištění. V případě havárie nám bude zajištěna oprava na místě nebo odtah do servisu. Ani tady ale nenacházím možnost uzavřít pouze pojištění vozidla. I zde bychom museli uzavřít také cestovní pojištění.

Union pojišťovna nabízí připojištění vozu za 50 Kč na den. V případě poruchy pojišťovna zajistí náhradní vozidlo. Pojištění kryje běžné opravy, odtah vozidla, odtah až domů, náhradní ubytování na 3 dny. Ani Union pojišťovna vám nenabídne službu pojištění vozu jako samostatný typ pojištění.

Allianz pojišťovna zajistí náhradní vozidlo při poruše a pokud není možné auto opravit do osmi hodin máte nárok na odtah do servisu. Pokud by oprava závady trvala déle než 3 dny jsou vám hrazeny náklady na dopravu domů. Kdo by se nacházel od domova dál než 750 km, má nárok na leteckou přepravu. Ani na stránkách Allianz se ale nedozvím jednoduše cenu za pojištění a musela bych uzavřít připojištění k cestovnímu pojištění.

Na jiných stránkách se dočítám, že je možné sjednat i havarijní pojištění na krátkou dobu. Například na 14 dní. V takovém případě máte pokryto řadu rizik včetně nehod, kterou byste způsobili. Cena takového pojištění je ale mnohem vyšší.

Zdlouhavé hledání

Právě jsem na různých stránkách strávila skoro hodinu a zatím jsem nenašla pojišťovnu, která by nabídla samostatné pojištění pouze vozu. Tato služba je nabízena jen jako součást cestovního pojištění.

To mě opravdu čeká náročné procházení podmínek jednotlivých pojišťoven a přečtení desítek stránek? K pojištění vozu na dovolenou musí přeci vést snadnější cesta. Ano? Samozřejmě, že vede. Přes internetový porovnávač pojištění ePojisteni.cz. Zobrazí vám nabídky hned několika pojišťoven, přehledně ukáže ceny a srovná i nabízený rozsah služeb. Už žádné zdlouhavé hledání.

Pojištění cesty do zahraničí v praxi

Na ePojisteni.cz zjišťuji, že v rámci pojištění Dovolená autem jsou pokryta nejen rizika osob, ale i vozu. Tady se nejedná o žádné doplňkové připojištění. Je to kompletní balíček služeb, kdy pojištění vozu je již jeho součást. Takové pojištění vychází pro rodinu mnohem levněji a výhodněji. Plusem je i to, že se o vás v případě potíží stará vždy stejná asistenční služba, ať už se jedná o zdraví nebo o vozidlo.

Cena za cestovní pojištění

Celou čtyřčlennou rodinu a váš vůz pojistíte v rámci zvýhodněného balíčku za 1 303 Kč. V ceně je krytí léčebných výloh s obrovským limitem 500 milionů, na asistenci je stejný limit. Odpovědnost za škodu má rámec 25 milionů a pojištěna jsou i zavazadla. V případě problémů s vozem vám bude poskytnuta oprava vozidla nebo odtah do ČR, rovněž pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Zvýhodněné celoroční pojištění

Jelikož vyrážíme na dovolenou do zahraničí minimálně dvakrát do roka, začínám přemýšlet, zda není výhodnější uzavřít zvýhodněné celoroční pojištění. Pojištění kryje letní i zimní sporty. To ocení zejména lyžaři. Nehoda na sjezdovce a s ní spojený transport do nemocnice, stejně jako možnost, že způsobíte zranění někomu dalšímu se může značně prodražit.

Uzavření pojištění rychle a online

Řada pojišťoven sjednává cestovní pojištění na pobočkách nebo po telefonu. Výhodou je, když si pojištění můžete uzavřít online, zaplatit a jen si vytisknout potřebné dokumenty. Takovou službu ePojisteni rovněž nabízí. Tím si získává další hlas, protože máte možnost uzavřít jakýkoliv druh pojištění třeba v nočních hodinách a po zúčtování platby jste ihned kryti proti případným rizikům.

Hledejte rychle a srovnávejte online

Až budete hledat pojištění, určitě není možné procházet stránky jednotlivých pojišťoven a pročítat podrobné podmínky. Za sebe mohu poměrně s klidem doporučit ePojisteni.cz – nechte si zobrazit nabídky od několika pojišťoven najednou a v klidu vybírejte. Tato služba neušetří jen čas, který byste strávili hledáním, ale i zajímavé peníze, jelikož si díky přehlednému srovnání můžete vybrat pojištění s nejnižší cenou.

Jak vybrat pojištění vozu na dovolenou? Náročný nebo jednoduchý úkol?

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na