.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak postupovat při drobné dopravní nehodě 

 26 února, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

V dnešní době, kdy řidičský průkaz je žádán téměř ve všech zaměstnání a na vozovce se objevuje stále větší provoz, se nelze divit tak vysokému počtu dopravních autonehod. Mladý, nezkušený a zbrklý řidič, stejně jako i starší a zkušenější může zažít, a nejen jednou za život, jaké je nabourat svůj automobil. A stačí přitom velice málo.

K této skupině šťastlivců se řadím i já a proto, tu do pár bodů shrnu, co se od vás očekává, že uděláte při a po nehodě.

Představte si, že konečně jedete z práce domů, celý unavení a slevíte z pozornosti. Před vámi stojí auto kvůli červené na semaforu a vy do něj najedete. Hrůza, já vím, ale stává se to častěji, než byste mysleli. Aby do vás zezadu nenajel další šikula, zapněte výstražná světla a oblečte se do reflexní vesty (udává se, že na jednoho pasažéra v autě spadá jedna vesta).

Zavinil jsem nehodu – co dělat?

Pak se hrdinsky vydáte do míst, kde máte výstražný trojúhelník a s ním pak ujdete 50 m (pokud jste na dálnici, najděte 100 m) a umístíte jej na zřetelně viditelné místo. No a pak přijde asi to nejhorší – domluvit se s řidičem, do kterého se nabouralo. Nejlepší možnost je když se nikomu nic nestane, protože bez poškození všech stran je možné se dohodnout, případně si vyměnit kontakt a odjet domů. Udává se, že pokud při nehodě nedojde ke škodě přesahující 100.000,-Kč a nestal se úraz, není nutné volat policii.

Ovšem ne vždy věci klapou lehce. Při mé zkušenosti, kdy šlo o poškození auta řidiče přede mnou včetně toho mého, jsme museli zavolat policii. Nabouraný nebyl nijak potlučen. Zde uvedu, že pokud je dotyčný, či někdo v jeho autě zraněn, mají právo na nárok o náhradě škody jím způsobené. Úrazy jsou hrazeny vždy pojišťovnou ze strany viníka.

U nehody rozhoduje i rozsáhlost události. Čím víc jste byly úspěšní při nabourání, tím víc bodů i peněz z vaší kapsy poleze. A když se vám povedlo při bourání poškodit vozidlo a došlo k úniku kapalin (je jedno jakých), musíte přivolat na pomoc i hasiče. Jejich výjezd není levný.

Záznam o dopravní nehodě

Jako první ve frontě nutných úkonů, se hlásí o vyplnění váš záznam o dopravní nehodě. Je dobré jej mít třeba v palubce nebo někde jinde po ruce. Pokud záznam nevlastníte, je možné si ho obstarat na pobočce vaší pojišťovny nebo stáhnout na internetových stránkách. Při přítomnosti policie, tento papír vyplní spolu s vámi. Je dobré se zeptat i druhé strany, jestli nemá po ruce svůj formulář. Stačí totiž použít jen jeden.

Formulář vyplňujeme, jakmile se uklidníme. Uvedeme do něj datum nehody, místo a hodinu – co nejpřesněji, pokud byl někdo zraněn, zda vznikla i jiná škoda než jenom na autě. Pokud jsou na místě nehody i svědci, musíte zjistit a vepsat jejich jména, platnou adresu trvalého bydliště a kontakt pro případ upřesnění situace. Ne vždy se sejdou rozumní lidé, a tudíž každý si vytvoří příběh, aby poškodit toho druhého. Svědci jsou důležití hlavně v případě, kdy havárii zavinilo více viníků.

Jestli se vám někdy taková nehoda stane, musíte mít formulář pro každého z nich a mít údaje, kontakty, stejně jako u nehody vzniklé mezi dvěma osobami. Díl viny se poté dělí podle toho, kdo více přilil oleje do ohně. Čili jel na červenou, špatně zahnul, nedal přednost zprava a tak dále.

Jak postupovat při drobné dopravní nehodě

Jak správně vyplním záznam?

A pak se dostaneme na vozidlo A = viník a B = poškozený. Zde vyplníte vše o vašem i druhém autě. V kolonce pojištěný/ pojistník uvedete plné jméno a adresu trvalého bydliště majitelů každého z vozů, na něž je smlouva o povinném ručení uzavřena. Zaznamenejte i telefonní číslo či čísla.

U vozidla opíšete tovární značku a typ aut, tyto informace naleznete i v osvědčení o registraci vozidla neboli malém technickém průkazu vozidla. Do kolonky přípojné vozidlo, nevypisujte nic, pokud za sebou netáhnete přívěsný vozík.

Do kolonky místa uvedete, kde se nehoda odehrála. Popis musí být, co nejpodrobnější. To znamená, že zaznamenáte jméno ulice i číslo domu, u kterého stojíte, číslo i kilometr silnice.

U pojistitele vyplníte název pojišťoven, u nichž je každý z účastníků veden a má u ní sjednané pojištění o odpovědnosti za škodu (povinné ručení). Nejlíp uděláte, když uvedete i adresu pobočky.

Při vyplňování kolonek pro řidiče si zjistíme jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a kontaktní údaje jako je telefon a email. Pro ověření totožnosti požádáme o poskytnutí občanského průkazu a řidičského průkazu.

 Z průkazů je potřeba hlavně opsat jejich čísla vedená napravo na horním okraji a nezapomeňte uvést jejich datum platnosti.

Úplně dole na stránce najdete mřížku na nákres okolností, při nichž došlo k nehodě. Naštěstí se po vás nechce, abyste malovali jako Picasso nebo Leonardo da Vinci. Což byla výhoda hlavně pro mě. Stačí vyznačit silnici, směr jízdy, postavení vozidel při nehodě a odkud jelo auto, než nabouralo. Já vím, zní to, jako bychom měli namalovat příběh ,,byla jednou jedna havárie“, ale tak hrozné to zase není.

Na pravé i levé straně máte obrázky auta, na které vyznačíte místo střetu, konkrétně půjde-li o náraz z boku (tu mohu uvést ze své zkušenosti, že se jedná o klasické nedání přednosti zprava).

Do poznámek uvedeme to, co považujeme za důležité pro řešení nehody. V případě, že se vám nevešly popisky o poškození patřící do kolonky poškození, můžete je uvést právě i do poznámek. Abychom okořenili svůj formulář, pořídíme fotky z místa činu a zdokumentujeme, co vidíme. Fotky by měli mít co nejlepší kvalitu, aby se na nich dalo poznat poškození, tedy různé škrábance, promáčkliny a další.

Nakonec přijdou vaše podpisy – pokud možno čitelné. Veškeré uvedené údaje musí být vždy čitelné a srozumitelné, jinak můžete celý proces opakovat, protože při nesprávném sepsání údajů nemusí pojišťovna vyplatit pojistné plnění v plné výši. Dalo by se říct, že se jedná o sankci za váš krasopis.

Při vyplňování formuláře si všimněte bílých políček pod písmeny A a B. Je nezbytné zakřížkovat, který řidič např. jel vpravo nebo vlevo, kdo stál a rozjížděl se, couval, jel v protisměru, neboť díky tomuto systému snadno vyplyne, kdo byl skutečně viníkem. Takto vyplněný formulář, co nejdříve odevzdejte svému pojistiteli.

Kdo má originál?

Dbejte na to, aby měli všichni účastníci nehody svoji kopii formuláře. Pokud se stane, že to není možné, poskytněte záznam poškození pro uplatnění jeho či vašeho nároku na náhradu škody. Udává se ale, že je jedno kdo má originál a kdo kopii, prostě je důležité mít dokument u sebe.

K vyplnění záznamu by mělo být ode mne řečeno už vše potřebné. Ovšem každý den formulář nevyplňujete a proto je přirozené, že budete chtít vědět více a z více stran.

Jakmile sepíšete vše důležité, vyměníte si kontakty s poškozeným (nebo naopak) a policie vám dovolí odjet, jeďte domů a vše vstřebejte. Hlavně nepropadávejte v zoufalství. Ovšem bez dalšího zbytečného zdržování urychleně kontaktujte svoji pojišťovnu a popište, k jaké škodné události došlo, uveďte skutkový stav týkající se vzniklé události.

Vše pečlivě zkontrolujte

Než však formulář odevzdáte, několikrát zkontrolujte vyplněné údaje. Často se stává, že něco přehlédnete nebo ve stresu napíšete špatně. Po domluvě s danou pojišťovnou buď osobně, nebo za pomocí emailu předložíte doklady k dané škodné události a v průběhu šetření vás budou kontaktovat k dodání potřebných informací a jednoduše budete postupovat dle jejich pokynů.

Pojišťovna obyčejně poskytuje prostředky poškozenému k úhradě škod bez vaší spolupráce. V mém případě mi poslali na email i informace o výši zaplacené částce poškozeného včetně úhrady za hasičský výjezd. Tedy pokud máte to štěstí a naboříte někomu auto, vaše pojišťovna pošle dlužnou částku. Ovšem náklady na své opravy budete muset poskytnout ze svého.

I při menších dopravních nehodách se stává, že se šikovně trefíte a není možné s autem pokračovat dále v cestě. V takovém to případě se volá odtahová služba, které zaplatíte jednak služby pro odtah a jednak každý den, kdy vaše auto stálo na jejich dvoře. Zda je auto pojízdné, je možné se s nimi domluvit, aby vám auto dovezli do příslušného autoservisu. V horším případě, kdy je auto na odpis, se musíte dohodnout o ekologické likvidaci auta, která bude zpečetěna papírově. Tuto likvidaci plně hradí pojišťovna.

Rada závěrem

Nyní přijde rada nad zlato. Vše, co na místě činu obdržíte, vyfotíte a pořídíte (kontakty na svědky, viníka, poškozeného) si doma zkopírujte a založte do šanonů (vyplatilo se mi pořídit si 3 kopie od všech dokumentů) Může se stát, že viník či poškozený změní ať už úmyslně nebo omylem údaje a pojišťovna bude po vás chtít znovu zaslat podklady pro ověření faktů.

Nejlépe uděláte, když půjdete na stránky epojisteni.cz, kde se zaobírají porovnáváním nabídek pojišťoven, a omrkněte, co nabízejí.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}