Povinné ručení a havarijní pojištění, dvě věci, které lehce mohou jít spolu „ruku v ruce“. Vše ovšem záleží pouze na nás, našich požadavcích a také možnostech…
Povinné ručení + havarijní pojištění = nejideálnější kombinace
Povinné ručení samozřejmě je dáno zákonem a musí ho mít sjednané každý majitel vozidla, havarijní pojištění je sice nepovinné, to však neznamená, že by bylo méně důležité… Záleží pouze na každém, zda si raději připlatí a tím pokryje všechny rizika nebo nikoliv.
Havarijní pojištění
Havarijní pojištění chrání vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení, havárie, vandalismu, neoprávněného užití nebo živelné pohromy. Narozdíl od povinného ručení v případě havárie, kterou zaviníme my sami, pojištění uhradí i škodu na našem vozidle, právě proto je kombinace povinného ručení a havarijního pojištění ta nejideálnější. Je možné, že havarijního pojištění nikdy nevyužijeme, naopak je možnost, že si budeme v duchu děkovat za to, že jsme ho sjednali a nečekají nás desetitisícové nebo klidně statisícové výdaje za opravu našeho automobilu.
Co tedy přesně kryje zmiňované havarijní pojištění?
- autonehodu včetně srážky se zvěří (ve věci zdraví i majetku)
- živelné pohromy včetně krupobití, vichřice, blesků atd.
- nákupy náhradních dílů k opravě automobilu
- vandalismus na našem autě
- neoprávněné využití automobilu
- odcizení automobilu
Výše zmíněné body nám pojišťovna proplatí, i když nehodu zaviníme my. Pozor! I tady, jako u většiny pojištění jsou výjimky, a to především po požití alkoholu či omamné látky při vzniku události.
Pojištění se u různých pojišťoven liší a pojistit se můžeme klidně i pouze na jednu věc z výše uvedených. Klidně si lze i dále připojistit například zavazadla přepravovaná ve vozidle nebo čelní sklo automobilu.
Vozidla s havarijním pojištěním
Havarijní pojištění si můžeme sjednat na všechna vozidla jako u povinného ručení, tedy:
- osobní automobil
- užitkový automobil
- přípojné vozidlo
- sanita
- elektromobil
- náklaďák do 3,5t
- autobus
- náklaďák nad 3,5t
- obytný automobil
- traktor
- motocykl
- elektromoto
- tahač
Pojišťovny poskytující havarijní pojištění v České republice:
- Allianz pojišťovna – varianta Normal, varianta Optimal, varianta Exkluziv (jedná se o různé kombinace pojištění od nejlevnějších k dražším)
- Axa pojišťovna – jedno základní pojištění bez zbytečného papírování + připojištění skel, náhradního vozidla, zavazadel, úrazového připojištění a právní asistence
- Česká podnikatelská pojišťovna – 2 jasně dané varianty pojištění (Havárie + živelní událost + odcizení + vandalismus), (Odcizení + živelní událost + vandalismus)
- Česká pojišťovna – varianty All Risk, Havárie a živel, Odcizení a živel
- ČSOB pojišťovna – varianta Kasko Dominant nebo Kasko Mini)
- Direct pojišťovna – druh pojištění A, B nebo C
- Hasičská vzájemná pojišťovna – jedno základní pojištění +lze i doplňkové pojištění
- Kooperativa pojišťovna – jako jediní složí pojištění přesně podle představ a požadavků klienta
- Slavia pojišťovna – varianta All risk, Havárie, Odcizení celého vozidla
Ceny jednotlivých pojištění nelze jen tak vypsat nebo určit, jelikož záleží vždy na spoustě předpokladů. Mezi hlavní patří:
- druh vozidla
- užití vozidla
- značka vozidla
- rok výroby vozidla
- aktuální hodnota vozidla
- zabezpečení vozidla
- věk vlastníka
- doba, na kterou se chystáme vozidlo pojistit
U různých typů vozidel existují většinou stejné varianty pojištění, cena se však liší… Logicky pro motocykl nezaplatíme stejnou cenu havarijního pojištění jako například u nákladního vozidla.
Veškeré nabídky pojišťoven, co se týče havarijního pojištění, si můžeme jednoduše srovnat na portálech jako je například ePojištění, a to vyplněním pravdivých údajů o sobě i vozidle.
Co se týče pojištění v roce 2020, chystají se změny, které výrazně ovlivní cenu havarijního pojištění. Pojišťovny však doposud o pojistných cenách jednají, proto je zatím brzy předbíhat s novinkami…