.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní pojištění u Allianz – recenze 

 19 září, 2018

Jana Vochková

Ohodnotit

Havarijní pojištění je volitelným typem pojištění (na rozdíl od tzv. povinného ručení), které má krýt škodu v případě nehody. Pojďme se podívat podrobněji na jeho nabídku u Allianz.

O Allianz pojišťovně

Allianz pojišťovna, a. s. patří v současné době pod koncern Allianz Group, který funguje ve více než 70 zemích na celém světě. V tuzemsku pojišťovna svoje působení zahájila už v roce 1993. V současné době se jedná o dokonce třetí největší pojišťovnu na českém trhu.

Co obnáší havarijní pojištění u Allianz

Havarijní pojištění si lze sjednat společně s povinným ručením. Kryje škodu tehdy, když je způsobena na vašem vlastním autě, tedy na rozdíl od povinného ručení není určeno pro krytí škod na vozidle cizím.

Obecně se proto více vyplatí si ho sjednávat u vozidel nových nebo u těch s vyšší pořizovací cenou. Majitelům starších aut se zpravidla nevyplatí a dá se říci, že čím novější auto, tím větší rozsah potenciálních škod byste si pojištěním měli krýt. Čím starší, tím spíše si naopak pečlivě vyberte, na co se vlastně pojistíte.

Čerpat náhradu škody můžete z havarijního pojištění tehdy, když vám ji způsobí občan ČR, ale úplně stejný postup lze aplikovat i tehdy, je-li viníkem škody cizinec. Pokud havarijní pojištění sjednáno nemáte a chcete realizovat náhradu škody z povinného ručení, i když nevíte, kde je dotyčná osoba pojištěna, musíte se obrátit na ČKP, která se pokusí zjistit, u kterého partnera si právo na pojistné plnění budete moci uplatnit.

allianz havarijní pojištění

Havarijní pojištění si lze u Allianz sjednat ve dvou variantách lišících se právě rozsahem. První verze produktu se nazývá ALLRISK a druhá varianta je pojmenována MINIRISK.

Pojištění se vždy vztahuje na auto, ne na osobu. Je tedy v principu jedno, jestli škodu způsobíte vy nebo například někdo z vaší rodiny nebo dalších blízkých osob.

Plnění je možné čerpat i tehdy, když vám škodu způsobí někdo další a vy nebudete znát totožnost viníka. Podmínkou v takovém případě, kdy je viník neznámý, ale zůstává, aby škoda přesahovala výši sjednané spoluúčasti. Ta je vždy z plnění odečtena.

Podobně se řeší i případ poškození skla, u něhož je možné čerpat prostředky na opravu z havarijního pojištění. Poškozený ale samozřejmě musí mít doplňkové pojištění skel sjednáno. Pakliže tak učiní, uhradit škodu z pojištění lze, a to i tehdy, je-li viník neznámý, protože z místa nehody jednoduše ujede.

Jak si autopojištění sestavit

Pro variantu povinného ručení, chcete-li si ho u pojišťovny zařídit, což je s verzí pojištění MINIRISK v podstatě podmínkou, platí systém sjednávání podle motta „jezdím málo, platím málo“. Základním rozdílem je u Allianz možnost nechat nacenit autopojištění na základě počtu ujetých kilometrů. Myšlenka je taková, že čím méně řidič v součtu za rok najezdí, tím méně by ho také mělo pojištění stát.

Kalkulace se v průběhu prvního roku odvíjí od předpokládaného nájezdu kilometrů za rok. V roce druhém už se odhadne stav podle konkrétních informací z tachometru a zohlední se případné přeplatky nebo nedoplatky.

Po řidiči se tak chce monitorovat skutečný stav údajů na tachometru a měl by pojišťovně dodat fotografii, která bude sloužit jako podklad pro kalkulaci, a to na začátku a podruhé tři měsíce před výročím smlouvy. Žádné sledovací zařízení se k automobilu instalovat v tomto případě nebude, o svoje soukromí mít obavu proto nemusíte.

Varianta pojištění ALLRISK:

Představuje nejširší nabídku produktu, která kryje větší počet rizik, pro svoje vozidlo si můžete sjednat i řadu připojištění a doplňkových pojištění. Doporučuje se sjednání hlavně pro nová vozidla maximálně do 7 let stáří.

V pojištění je zahrnuto:

 • zdarma asistence a právní poradenství v základu
 • platnost v rámci Evropy a dále v rámci Turecka (výjimkou jsou Ukrajina, Moldavsko, Bělorusko a Rusko)
 • možnost si nastavit pojištění dle požadavku řidiče tak, aby pokrylo rizika, která pokládá za nejvážnější
 • sjednání připojištění GAP, toto pojištění se sjednává u nového vozu a garantuje, že pokud dojde k jeho poškození v době 3 let od koupi, pojišťovna vám v rámci plnění vyplatí celou kupní cenu, v praxi si tak okamžitě můžete pořídit nový vůz
 • doplňkové pojištění čelního skla nebo ostatních skel
 • fixně nastavená spoluúčast, což pro pojistníka znamená, že předem ví, kolik bude muset zaplatit

Rizika krytá pojištěním ALLRISK, z nichž lze volit:

 • havárie
 • živel
 • odcizení
 • poškození zaparkovaného vozu zvířetem
 • vandalismus
 • připojištění GAP
 • pojištění skel vozidla
 • přímá likvidace
 • pojištění zavazadel ve vozidle
 • úrazové pojištění nezletilých dětí pojistníka ve vozidle
 • pojištění dětských autosedaček ve vozidle
 • úrazové pojištění řidiče a dalších osob ve vozidle
 • asistence PLUS (ve verzích PLUS nebo PLUS MAXI)

Varianta pojištění MINIRISK:

Pojištění kryje menší počet rizik. Vhodné je obecně spíše pro vlastníky starších automobilů. Nebo jednoduše pro ty, kteří si přejí ušetřit, produkt je přirozeně totiž i levnější. Pozor, tento typ pojištění si nemůžete sjednat samostatně, vždy ho lze pouze kombinovat s povinným ručením. V pojištění rovněž není zahrnuto riziko havárie.

V pojištění je zahrnuto:

 • 4 typy pojistných rizik, které lze navolit na základě přání pojištěného
 • limit pojistného plnění ve výši 50 000 Kč nebo 100 000 Kč na každou pojistnou událost
 • u pojištění neexistuje spoluúčast
 • platnost v rámci Evropy a dále v rámci Turecka (výjimkou jsou Ukrajina, Moldavsko, Bělorusko a Rusko)
 • doporučuje se sjednání pro vozidla nad stáří 7 let

Rizika krytí pojištěním MINIRISK

 • střet jedoucího vozidla se zvířetem
 • odcizení celého vozidla (netýká se odcizení části vozu)
 • poškození zaparkovaného vozu zvířetem
 • živelní pohroma

Jak si pojištění sjednat

Můžete se vypravit na nejbližší pobočku, ale také vám ke sjednání havarijního pojištění u Allianz stačí pouze váš počítač, vše se dá vyřídit jednoduše online. Případně můžete zástupce společnosti kontaktovat jednoduše telefonicky.

Jak probíhá řešení pojistné události

Pakliže dojde k pojistné události, je přirozeně potřeba doložit příslušné dokumenty, pojistnou událost jako takovou můžete nahlásit online, klasicky cestou písemnou nebo přes telefonickou linku. Rozsah poškození by měl vždy dokumentovat smluvní partner. Jinak nemusí být dostatečně prokázán nárok na úhradu škody, což může znamenat její uhrazení pouze zčásti. Případně pojišťovna odmítne škodu uhradit kompletně.

Pojišťovna je schopna reagovat do cca 3 dnů. V případě rozsáhlejších škod trvá vyřešení situace a úhrada škody do zhruba 5 pracovních dnů, jak poskytovatel deklaruje. V praxi je nicméně zpravidla potřeba počítat s tím, že řešení škod trvá déle. Náklady na opravu vozidla se v rámci pojištění vždy hradí za použití nových náhradních dílů.

Pakliže není možno realizovat opravu vozu v ČR anebo se vzhledem k vysokým nákladům nevyplatí vůz přepravit zpět do ČR, lze ji provést také v zahraničí. Částka za opravu se v takovém případě vyčíslí v tuzemských korunách a přepočte se příslušným kurzem ke dni vzniku škody. Z plnění se odečítá spoluúčast, případně též DPH.

V případě poruchy máte nárok zajištění náhradního vozu na 3 dny zdarma a v případě odcizení to pak může být na až na 15 dnů.

Pro podrobnosti a další informace o rozsahu krytí si vždy prostudujte smluvní podmínky. Ty jsou v aktuální platné verzi ke stažení na internetových stránkách pojišťovny. Pro srovnání s nabídkami ostatních pojišťoven můžete využít například portál ePojištění.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
6.10.2021 11:41

Oceňuji, že jde vše vyřídit i hlásit online. Rcenzi mohu potvrdit, s Allianz jsem zatím rok a půl a jsem spokojený. Líbí se mi, že se cena pojištění odvíjí od nájezdu.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}