.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní pojištění proti poškození zvěří: jaké vybrat 

 27 listopadu, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Před nedávnem jsem se s rodinou odstěhoval na venkov, což vedle klidnějšího života a všudypřítomné přírody přineslo i několik nových potřeb a povinností. Ve městě jsem byl zvyklý do zaměstnání dojíždět veřejnou dopravou, což se mnohdy ukázalo jako rychlejší varianta skrze ranní dopravní špičku. Na venkově jsem chtě nechtě musel dojíždět automobilem. Současná situace a realita každodenního dojíždění do zaměstnání skrze zalesněnou oblast mne donutila zamyslet se nad havarijním pojištěním mého vozu. Zajímalo mě především pojištění pro případ střetu se zvěří.

Mám zachovalý osobní automobil starý zhruba 8 let a přestože se jedná o ojetinu, která už má něco za sebou, stále jde o velmi zachovalý a spolehlivý vůz, který bych jen nerad měnil. V současné době by pro mě pořízení nového vozu navíc znamenalo velmi nežádoucí finanční zátěž, vzhledem k tomu, že rekonstruujeme náš rodinný domek. Ve městě jsem vzhledem ke sporadickému využívání automobilu nad havarijním pojištěním neuvažoval, avšak nyní jsem to začal pokládat za nutnost a rozumný krok.

Situace je pro mě nyní opravdu dosti rozdílná. Já i má rodina jsme na automobilu prakticky závislí. Především potom já osobně, protože bez automobilu bych se dostal do zaměstnání velmi obtížně. Vyřazení mého vozidla z provozu z jakéhokoliv důvodu by pro mě znamenalo velké nepříjemnosti. A jen nerad bych se dostal do situace, kdy bych musel ze dne na den shánět auto nové či finance na jeho nákup.

Průzkum trhu

Začal jsem se podrobněji zajímat o nabídku havarijního pojištění a především pak o řešení situací, které způsobí zvíře či zvěř. Hned na úvod musím poznamenat jednu zajímavost. Zjistil jsem, že tato dvě označení mohou mít různý význam ve vztahu k pojištění. Jedná-li se o zvěř, máme na mysli divoce žijící zvířata (například srnky, divočáky, laně, lišky, zajíce apod.). Jako zvíře potom chápeme spíše hospodářská zvířata a domácí mazlíčky. Tento rozdíl může být při případném řešení pojistné události klíčový. Pokud například zažijeme střet s krávou, která utekla majiteli z ohrazené pastviny, pojišťovna zpravidla bude kompenzaci škod směřovat na majitele stáda. Proto je dobré pojistné podmínky důkladně prostudovat.

Pojištění ve vztahu s ohrožením vozidla zvěří či zvířaty existuje celá řada. Vzhledem ke každodennímu dojíždění přes zalesněnou oblast a okolo několika polí blízko města jsem se bál především střetu se zvěří, které hrozí nejen při ranních mlhách či při silném dešti. Musím se přiznat, že vysokou lesní zvěř jsem na trase pravidelně vídal, zvláště potom v brzkých ranních a večerních hodinách. Při pátrání jsem si také zjistil, jaké škody může na vozidle natropit i střet s menším zvířetem. Natož pak se vzrostlým srncem či divokým prasetem.

Zajímavá statistika

Zajímavou informaci jsem také získal ze statistik dopravních informací dostupných online, kde lze dohledat záznam o dopravních nehodách včetně nahlášených střetů se zvěří. Byl jsem překvapen, jak časté tyto případy jsou! Čísla za poslední roky v rámci celé ČR byla alarmující. Avšak ještě více mne překvapilo, že přímo na trase, kudy denně dojíždím do zaměstnání, k těmto střetům dochází pravidelně. Ještě závažnější je skutečnost, že jsou v těchto statistikách uvedeny pouze nehody nahlášené a zdokumentované. Především srážky s drobnější zvěří nejsou hlášeny vůbec.

Tato data poté pocházejí hlavně od myslivců a dalších institucí, které sražené či uhynulé kusy zvěře monitorují. V každém případě, střet se zvěří rozhodně není ojedinělý incident a nelze ho brát na lehkou váhu. Rozhodl jsem se proto, že pro mne toto pojištění rozhodně smysl má.

Škoda od zvířete či zvěře ve městě

Při dalším čerpání informací jsem zjistil, že havarijní pojištění s ohledem na škody způsobené zvěří může být důležité i pro obyvatele města. Především na sídlišti se už nejednomu řidiči přihodilo, že ráno svůj vůz nenastartoval. Důvod byl jednoduchý – poškozené přehryzané dráty od kuny či jiného hlodavce. Mě se toto naštěstí doposud nikdy nepřihodilo, avšak mému sousedovi ano. A když mi vyprávěl, kolik ho stálo odtažení auta a následná oprava, byl jsem vcelku vyděšen.

Zpětně si říkám, že jsem možná dost riskoval, když jsem auto ve městě pojištěné neměl. Slyšel jsem některé názory, že poškození drátů od kuny hrozí pouze majitelům starších automobilů, ale známý mechanik to zcela vyvrátil. S přehryzanými dráty se k němu dostanou automobily všech značek, staré, novější i zcela nové (třeba jen měsíc jeté). Zvíře si prostě nevybírá. Setkal se dokonce s případy, kdy kuna v jednom automobilu poškodila dráty opakovaně po několika týdnech či měsících.

Mechanik mě také upozornil na skutečnost, že poškození stojícího vozu se může projevit i jiným způsobem než přehryzanými dráty. Už se setkal i se situací, kdy byla poškozena chladící či brzdová soustava vozu. Takové poškození může být velmi nepříjemné či přímo nebezpečné!

Prevence je důležitá

Asi žádný řidič střet se zvěří zažít nechce a nejlépe se této situaci vyhne vhodnou prevencí. Při střetu se zvěří totiž kromě škody na vozidle hrozí i zranění. Bohužel není výjimkou, že střet se zvěří v obzvláště nešťastných případech končí až smrtí. Proto je prevence opravdu důležitá. Spočívá v několika pravidlech:

Opatrnost

Pokud jedeme zalesněným územím či v okolí polí především s vysokými plodinami, je nutné jet opatrně a s rozvahou. Je důležité mít na paměti, že zvěř může kdykoliv vyběhnout z porostu přímo pod kola automobilu. Zvláště pak v určitých hodinách (za rozbřesku, za soumraku) zvěř pravidelně migruje a klidně celé stádo se může vydat přes cestu najednou. Méně frekventované silnice jsou nebezpečnější, ale i vysoce frekventovaná silnice může „přilákat” zbloudilou srnku.

Nespoléhejme na to, že při rozsvícení dálkových světel zvěř na silnici uteče. Mnohdy se stane, že naopak ztuhne a před automobilem neuskočí.

Pokud je srážka se zvěří nevyhnutelná, snažme se vozidlo zbrzdit co nejvíce a do zvěře narazit s menší razancí. Je totiž důležité nezazmatkovat a nesnažit se zvířeti vyhnout, to může přivodit mnohem vážnější nehodu (například srážka s protijedoucím vozidlem, náraz do stromu atp.)

Vhodné pojištění

Být vhodně pojištěn – ano, pokud jsme zodpovědní, opravdu je to velmi vhodná a důležitá prevence proti střetu se zvěří. Ke střetům dochází mnohem častěji, než by nás napadlo, a není nic horšího, než přijít o vůz v hodnotě stovek tisíc kvůli střetu s živým tvorem v ranní mlze. A nebo ještě k horší úhoně. Ač se to nemusí tak zdát, i drobnější zvěř může způsobit velmi vážnou škodu na vozidle či ho zcela odstavit jako neopravitelné.

Mnoho řidičů tyto důležité body ignoruje. Samozřejmě, může se stát, že se nikdy do těchto nepříjemných situací nedostanou. Na to ovšem nelze spoléhat. Neopatrnost a nerozum může přinést velké problémy. Stále se najdou řidiči, kteří nepřemýšlí nad možnými následky a počítají s tím, že pokud oni sami nic nezanedbají, jsou v bezpečí oni i jejich čtyřkolový miláček. Opak je bohužel pravdou. Já osobně jsem žádný ze jmenovaných problémů neměl, avšak s ohledem na realitu každodenních střetů se zvěří a dalších problémů je potřeba vhodného pojištění v mých očích jednoznačná. Ačkoliv má pojištění svou cenu, jsem mnohem klidnější a méně vystresovanější než v případě, že bych pojištění neměl.

Nejlepší výběr

Při výběru vhodného havarijního pojištění jsem podrobně zkoumal nabídky nejrůznějších pojišťoven a společně je porovnával. Zohledňoval jsem různé faktory – co všechno pojištění kryje, jaké jsou různé podmínky při uplatnění pojistného plnění a tak podobně. Soustředil jsem se samozřejmě také na cenu pojištění. Mou motivací bylo samozřejmě získat pojištění za co možná nejlepší cenu.

Musím se přiznat, že jsem tímto porovnáváním a hledáním strávil spoustu času, rozhodně to nebyl snadný úkol. Chtěl jsem si prostě a jednoduše vybrat to nejlepší – jsem už takový. Když už jsem několikátý večer nebyl schopen zvolit vhodný produkt a pojišťovnu, která by mi vyhovovala, objevil jsem službu, která ukončila mou nerozhodnost a trápení.

Objevil jsem epojisteni.cz, které veškeré mé snažení nahradilo během chvilky. Téměř okamžitě jsem měl jasno, které produkty od kterých pojišťoven jsou pro mne nejlepší v poměru cena/ přínos/ nabídka služeb. Byl jsem opravdu nadšený. Epojisteni.cz bych doporučil každému, kdo nad havarijním pojištěním uvažuje z jakéhokoliv důvodu. Když zvážím, že jsem málem platil o dost více za menší rozsah pojištění, jsem opravdu rád, že jsem na tuto službu natrefil.

Během roku, kdy pojištění mám, jsem naštěstí žádný karambol nezažil, avšak musím poznamenat, že mé každodenní cesty do práce absolvuji mnohem klidnější a uvolněnější. Tento pocit nelze jinak než doporučit každému.

Ať už zvolíte jakékoliv pojištění, nezapomínejte, že nejdůležitější a nejefektivnější věc, kterou můžete učinit pro předcházení nepříjemným situacím, je dostatečná prevence, zdravý rozum a bezpečná jízda. Protože ani to nejlepší pojištění vás neochrání před zraněním či vážnějšími následky dopravní nehody.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}