Mitsubishi Motors je japonským producentem automobilů. I v Česku se jeho vozy úspěšně prodávají, a to jak nové, tak v podobě ojetých aut. Zajímá vás, jak si pořídit to nejvýhodnější havarijní pojištění a u koho?
K historii vozů Mitsubishi
Značka byla založena v roce 1870 v japonské prefektuře Tokio. Původně se však orientovala na jiné oblasti průmyslu.
Svůj první automobil tak Mitsubishi Motors vyrobilo až v roce 1917. Sedmimístný sedan, který konstrukčně vycházel z modelu Fiat Tipo, však v zásadě nezaznamenal úspěch. Z výrobní linky sjelo pouze dvaadvacet kusů, než byla výroba zastavena.
Přesto je model Mitsubishi Model A dodnes považován za v historii automobilky přelomový. A to zejména pokud uvážíme podmínky, za nichž automobil vznikl: Bez zkušeností, v podmínkách, kde nebyly k dispozici konstrukční výkresy nebo znalost benzínových motorů.
Za skutečný rozvoj historie výroby automobilů tak lze považovat až rok 1934. V té době došlo k fúzi společností Mitsubishi Shipbuilding a Mitsubishi Aircraft Co. Roku 1937 tak vyrobila prototyp sedanu, který dostal název PX33.
Během válečného období se automobilka musela přizpůsobit především této situaci. Po válce však mohla naplno spustit výrobu osobních automobilů. Na svět se tak podíval i model Mitsubishi Mizushima.
Dnes se v celosvětovém měřítku jedná o jednu z největších automobilek. Od roku 2016 je tento japonský producent součástí aliance společně se značkami Renault a Nissan.
K v současnosti nejpopulárnějším modelům z dílny této automobilky se řadí například vozy Mitsubishi Lancer a Mitsubishi Outlander. Právě druhý zmiňovaný byl na trh uveden rovněž jako hybrid pod označením Outlander PHEV. Značnou popularitu si ve světě získal rovněž off-road s názvem Pajero.
Podle čeho si vybírat havarijní pojištění
Havarijní pojištění běžně dnes nabízí řada poskytovatelů z celkového počtu řádově několika desítek pojišťoven fungujících aktuálně na českém trhu. Je proto nutné vybrat si takovou pojistku, která vám vyhovuje.
Zodpovědný výběr havarijního pojištění by měl mít na mysli každý majitel automobilu. Výběr má některá svá specifika, o nichž bude dále zmíněno podrobněji.
Zejména je potřeba si uvědomit, jaký typ vozidla jsme si pořídili a k jakému účelu je plánujeme využívat. Rozdíl je tak mezi klasickým silničním osobním automobilem, robustním SUV či dokonce off-roadem.
Havarijní pojištění a SUV, jaká jsou specifika?
V tuzemsku jsou SUV velice populární, dle údajů z roku 2018 ho měl dokonce každý čtvrtý řidič. V praxi dochází k mylnému zaměňování SUV a terénních automobilů. V typické charakteristice SUV ovšem nedominuje ani jedna složka. Automobil je vhodný pro užití v běžném městském provozu, pro ryze užitné využití i sportovní účely.
Pohyb v terénu však s sebou přináší riziko výraznějších škod. Co na to české pojišťovny? Nijak tuto skutečnost, možná poněkud překvapivě, nezohledňují. Havarijní pojištění na SUV je pokryto stejnými sazbami jako na vozy jiné.
Přesto právě kvůli výše vzpomenutým specifikům odborníci doporučují k rizikovosti přihlédnout samotným motoristům. Odřeniny a škrábance budou obvyklé. Proto je nutné si pro havarijní pojištění na SUV vhodné nastavit širší rozsah a zároveň nízkou spoluúčast. Hodnota škod u těchto automobilů bývá totiž vyšší.
Proč se u havarijní pojistky na SUV nevyplatí spoluúčast
Řidiči si obvykle myslí, že nebudou nahlašovat zvlášť každý škrábanec a zkrátka to časem „vezmou naráz“. Jenže je to omyl. Každou škodu je potřeba nahlásit a pojišťovna jednotlivé pojistné události posoudí. Spoluúčast byste tak museli platit stále znovu.
To se pochopitelně nevyplatí. Ačkoli tak budete muset zaplatit více, má v tomto případě opodstatnění spoluúčast neřešit a raději si za havarijní pojistku připlatit.
Běžně si řidiči nastavují spoluúčast ve výši 3,5 nebo 10 %. Řidič si však v tomto směru může vybrat, co mu vyhovuje. Problém není nastavit spoluúčast vyšší, například 20 %, případně naopak nulovou.
Lze uplatnit škodu na off-roadu z havarijní pojistky?
Základní podmínkou, kterou si pojišťovny kladou, je zejména to, aby se vozidlo pohybovalo v takovém terénu, pro který bylo konstruováno. Pak můžete nápravu škody čerpat i z havarijního pojištění.
Podobně je možné uplatnit i různá připojištění. Typickým příkladem bývá úraz. V takovém případě nehraje roli, jestliže jste si jej způsobili například tím, že došlo k převrácení vozu na lesní cestě, nikoli na silnici. Pokud je vozidlo svou konstrukcí do lesa určeno, podmínky jsou standardní.
Vzhledem k tomu, že havarijní pojištění má standardně platnost po celém území Evropy, problém nejsou ani škody, které se vám takto stanou v zahraničí.
Výjimku představují různé sportovní akce. Sice se na ně lze rovněž připojistit, ale musí jít o speciální pojistku zřízenou pro tento účel. Důvodem je především to, že rizika jsou při těchto aktivitách značná a pojišťovny je nechtějí běžně vykrývat.
Havarijní pojistka a hybrid, lze si jej pojistit?
Jak již bylo zmíněno, Mitsubishi má ve svém portfoliu rovněž hybridní model Outlander PHEV. Elektromobily stále častěji pronikají do běžného provozu. Proto na ně začínají pamatovat už i současné pojišťovny.
Vozidlo na hybridní pohon si standardním havarijním pojištěním pojistit můžete. Výpočet ceny je ovlivněn tržní cenou samotného vozidla. Majitelé elektromobilů si proto připlatí: Zjednodušeně lze říci, že čím dražší automobil si pořídíte, tím dražší bude havarijní pojištění.
Ten, kdo si kupuje nové vozidlo, by si navíc stoprocentně měl pořídit pojistku GAP. V ČR tento typ pojištění ke škodě řidičů zatím ovšem příliš rozšířený není. Avšak řadě motoristů se může vyplatit. Plnění se bude totiž v případě totální škody vyplácet ve výši pořizovací ceny automobilu, tedy nikoli v souladu s obvyklou cenou, která je snížena o opotřebení.
GAP se zpravidla sjednává na omezenou dobu. Většinou to bývá na 3 roky. Po uplynutí této doby již ztrácí opodstatnění.
Které parametry především ovlivní cenu
Zhodnocení rizik není jediné kritérium, podle kterého se musí vybrat kvalitně nadimenzovaná pojistka, která bude plnit svůj účel.
Zásadní je také cena, která nevyhnutelně stoupá s komplexností pojistky. Vůbec nejdražší alternativou pojištění je tzv. all risk. To zahrnuje riziko živlu, vandalismu, havárie a odcizení. Pokud nechcete celý balíček, lze si vybrat jen jednotlivá rizika. Motorista musí sáhnout hluboko do peněženky zejména tehdy, pokud se chce pojistit na riziko havárie. Doporučit lze tuto volbu zejména majitelům nových nebo dražších automobilů.
Ovlivnit však částečně cenu havarijního pojištění můžeme i sami. A to stejným způsobem jako u povinného ručení, tedy prostřednictvím bonusů.
Ty motorista dostává za tzv. bezeškodní průběh, tedy pokud jezdí bez nehody. Pak má nárok na slevu na pojistném. Skrze bonusy je možné tímto způsobem ušetřit běžně 50 až 60 % z původní ceny. V případě, že naopak má „na kontě“ více nehod, dočká se opaku v podobě tzv. malusu, který mu naopak může pojistku zdražit.
Do výpočtu ceny havarijního pojištění navíc vstupují kromě samotných parametrů automobilu také i další faktory týkající se řidiče v podobě místa bydliště či věku.
Jak na pojištění ušetřit
Na havarijním pojištění lze ušetřit, pokud se vám podaří „vychytat“ různé slevy a akce, které jednotliví poskytovatelé nabízejí.
Pojišťovny totiž vytrvale soupeří o klienty a právě výhodné nabídky představují poměrně mocný marketingový nástroj. Klient z toho velmi dobře může těžit a získat zajímavé nabídky na výhodnější pojistné produkty.
Navíc jednoznačně platí, že není pojišťovna jako pojišťovna. Co je někde považováno za nadstandard, který musíte náležitě zaplatit, může být jinde prostým základem. Rozdíly mohou být například v rozsahu asistenčních služeb.
Proto se vyplatí si jednotlivé nabídky důkladně porovnat. A abyste nemuseli složitě prohledávat weby jednotlivých pojišťoven, mohou to za vás jednoduše udělat internetové srovnávače. Do těchto kalkulátorů zadáte své požadavky a necháte si přehledně vygenerovat výsledky.
Podobných srovnávačů existuje v tuzemsku několik. Pro svou přesnost i přehlednost patří k populárním zejména portál ePojištění.cz.
Podpojištěním neušetříte
Samostatnou kapitolou je tzv. podpojištění. Jedná se o další způsob, jak se motoristé pokoušejí ušetřit. Na výpočet ceny pojištění má totiž vliv i hodnota automobilu. U nových vozidel je to poměrně jednoduché, do kalkulace ceny pojištění bude jednoduše zahrnuta pořizovací cena.
U ojetých automobilů je to poněkud složitější. V některých případech si má pojistnou částku určit sám klient. Že se nevyplatí svůj odhad zbytečně přehnat a platit tak příliš vysokou sumu, to si zpravidla majitelé automobilů uvědomují.
Vhodný není ani druhý extrém. Ať už cenu zkrátka neodhadnete nebo přemýšlíte nad tím, že ji cíleně podhodnotíte, abyste nemuseli platit tolik, věřte, že se vám to nevyplatí. V případě podpojištění byste totiž v rámci pojistného plnění mohli nakonec získat neúměrně nízkou částku.
Nezapomínejte na aktualizace
Dobrovolně by pojistku přeplácel jen málokdo. Přesto si řada řidičů neuvědomuje, že za havarijní pojištění platí zbytečně moc.
Stárne totiž nejen vaše vozidlo, ale i celé pojištění. Hodnota vozidla každý rok klesá, je proto zcela zbytečné mít nastavení pojištění na hodnotu vozu tak, jako by byl nový. Pojišťovna bude pro výpočet pojistného plnění stejně používat reálnou aktuální hodnotu.
Udržovat původní smlouvu se vám proto absolutně nevyplatí a na místě je její aktualizace. Aktuální cenu svého vozidla můžete odhadnout například tak, že se podíváte na dostupné ceny v bazarech.