.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní pojištění pro BMW: kde ho pořídit? 

 17 října, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Německá automobilka BMW je oblíbená i v tuzemsku. Se kterými modely se můžete na českých silnicích setkat a proč se vyplatí si pro ně pořídit havarijní pojištění? A jak ho vlastně vybrat?

K historii značky BMW

Pod touto zkratkou se ukrývá společnost Bayerische Motoren Werke neboli Bavorské Motorové Závody.

Automobilka byla založena v roce 1916 v Mnichově. Ostatně na své kořeny se značka odkazuje dosud, neboť charakteristický modrobílý znak má upomínat na bavorskou vlajku. A pochází odtud i v tuzemsku zlidovělé označení „bavorák“.

Stejně tak logo společnosti podle některých zdrojů poukazuje na letecké motory, jejichž výrobou se zaobírala na samém počátku. Podle jiných informací to však není pravda a samotná automobilka toto vysvětlení původu svého znaku nikdy takto neprezentovala.

Některé zdroje také za datum vzniku společnosti považují už rok 1913. Tehdy totiž na základech již zkrachovalé Flugwerke Deutschland vznikla nová společnost Rapp Motorenwerke. Letecké motory dodávala pro Otto Flugmaschinenfabrik.

Do automobilového průmyslu společnost vstoupila až roku 1928. První automobil měl pouze patnáct koní. Od 30. let pak vozidla z dílny BMW měla již svůj charakteristický rys v podobě masky chladiče.

Výrazný vzestup pak automobilku čekal už v 60. letech. Sedan 1500 s motorem v přední části a zadními koly s pohonem předurčil nové směřování BMW. BMW Turbo 2002, první sériově vyráběný automobil s turbo motorem, znamenal další průlom v dějinách značky. A to i přes jednu méně příjemnou vlastnost vozu: značnou spotřebu.

Věhlas si německý výrobce automobilů vydobyl zejména luxusními vozy. V současné době je tak na trhu několik modelových řad, a to ta s označením 1 až 8, dále X1 až X7 a BMW Z4, i3 a i8. V Česku pak patří k nejpopulárnějším verze X5.

Pokud i vy máte některé z těchto vozidel ve své garáži, mohou se vám hodit následující rady a tipy ohledně povinného ručení a havarijního pojištění.

Povinné ručení, co byste o něm měli vědět

Povinné ručení v Česku vyplývá ze zákona. Motorové vozidlo bez něj provozovat nesmíte, protože v případě, že někomu způsobíte škodu, platí se právě z tohoto pojištění. Slouží tedy motoristům jako významná ochrana.

V případě, že si jej nesjednáte, hrozí vám postih, a to ve výši až 40 000 Kč. Na místě vám při silniční kontrole je policie oprávněna udělit pokutu v maximální výši 3 000 Kč. Z finančního hlediska je však rizikovější samotná škoda. Tu totiž musíte v případě absence povinného pojištění uhradit vy sami.

Zejména náklady kompenzující újmu na zdraví, pokud k ní při nehodě dojde, jsou značné a mohou dosáhnout až desítek milionů korun. Jedná se tak o pádný argument, proč pojištění nezanedbat.

Jak funguje garanční fond ČKP

V případě, že nepojištěným vozidlem způsobíte škodu, je nutné tuto situaci řešit okamžitě. A k tomu slouží právě garanční fond.

Hradí se z něj specifické škody způsobené nepojištěnými vozidly, tedy ty, které nezaplatí pojišťovna. Jde tedy o ochranu motoristů před méně zodpovědnými řidiči, kteří na pojištění nedbají. Samozřejmě ale platí, že škoda je ve výsledku vymáhána po samotném motoristovi. Postará se o to právě ČKP.

Motorista, který není pojištěný, by měl do garančního fondu platit poplatek. A pozor, rozhodně se tak nedá obejít nutnost pojistku mít. Jednak je příspěvek dražší než samotné ručení a jednak povinnost sjednat si povinné ručení se na vás stejně vztahuje.

A ještě jedno doporučení: Občas motoristé obdrží výzvu k zaplacení příspěvku, aniž by si byli vědomi toho, že jsou nepojištění a rozhodně se nechystali obcházet zákonnou povinnost cíleně. Příčinou může být například administrativní chyba, proto si pojistku pečlivě zkontrolujte.

Podle čeho vybírat povinné ručení

Stěžejní jsou zejména pojistné limity, které jsou zvlášť nastaveny pro škody na zdraví a zvlášť pro škody majetkové.

Ze zákona jsou stanoveny v obou případech na 35 milionů korun. Pojišťovny však z vlastního rozhodnutí nabízejí limity vyšší, a to až 250 milionů korun. K vyšším limitům zpravidla pojišťovny nabízejí i přidružené služby, jako je krytí škod na vlastním vozidle, pojištění střetu se zvěří nebo úrazová pojistka pro řidiče.

Rozmyslete si tak, zda potřebujete další připojištění, případně zda se vám vyplatí si připlatit za rozsáhlejší asistenční služby. Za příplatek tak například můžete využít možnost nechat si opravit porouchané vozidlo rovnou na místě.

Pokud patříte k řidičům „svátečním“, máte i jinou možnost, jak ušetřit, aniž byste museli registrační značky odevzdávat do depozitu. V tuzemsku nabízí například Allianz či UNIQA sezónní povinné ručení.

U koho si povinné ručení sjednat aneb kde je nejlevněji

Vzhledem k tomu, že se jedná o zákonné pojištění, nabízí jej dnes všechny komerční pojišťovny. Metodika výpočtu je individuální a odvíjí se od celé řady faktorů. K těm nejdůležitějším patří věk motoristy, typ automobilu, lokalita i historie řidiče.

Žádné obecně platné ceníky proto pro povinné ručení neexistují. Nacenit je nutné individuálně každé vozidlo i s ohledem na faktory vztažené k řidiči, jako jsou například vyježděné bonusy. Ty totiž mohou cenu ve výsledku významně ovlivnit.

Abyste však nemuseli obcházet každou pojišťovnu, kde vám vypracují individuální cenovou nabídku, využijte internetové srovnávače. Do těchto kalkulátorů zadáte vstupní parametry a ony vám následně cenu povinného ručení vypočítají.

Jednotlivé nabídky si pak můžete snadno porovnat, aniž byste museli kamkoli chodit. Jedním z nejznámějších online srovnávačů je například portál ePojištění.cz.

K čemu slouží havarijní pojištění

Toto pojištění je dobrovolné. Havarijní pojištění primárně slouží k ochraně samotného řidiče před poškozením jeho vlastního vozu.

Zpravidla si jej tak sjednávají majitelé nových a dražších automobilů. Vzhledem k obecně poměrně vysokým cenám havarijního pojištění v zásadě nemá smysl sjednávat jej například u automobilů, které jsou již prakticky neprodejné.

Důležitým faktorem při sjednávání havarijní pojistky je v první řadě rozsah pojištění včetně asistenčních služeb. Havarijní pojištění vám kryje škody způsobené havárií, živlem, odcizením a působením vandalismu. Dále je možné si nechat připojistit i jiná rizika, jako je například střet se zvěří.

Jak si úspěšně sjednat havarijní pojištění

Především je nutné si zkontrolovat, zda v některých službách nemáte duplicitu. Například pojištění střetu se zvěří může být zahrnuto v povinném ručení i havarijní pojistce. A pochopitelně nemá opodstatnění platit tutéž službu dvakrát.

Rovněž je dobré si již na počátku uvědomit, které riziko potřebujete pojistit. Balíček all risk placený „jen pro jistotu“ se nakonec může ukázat být ve vašich podmínkách zbytečně drahý.

Vybrat jen konkrétní rizika má smysl například u čelního skla. Jedná se o poměrně častou škodu, se kterou se motoristé v praxi potkávají. Pokud byste si ji uplatnili z havarijního pojištění, jednak by se vám to vzhledem ke sjednané spoluúčasti příliš finančně nevyplatilo a jednak byste se připravili o slevu z bonusu.

Velmi často musejí dle statistik řešit čeští řidiči i střet se zvěří. Počet nehod rok od roku narůstá a riskantní jsou v tomto ohledu především podzimní měsíce. Každá osmá dopravní nehoda má dle aktuálních informací právě tuto příčinu.

Naopak s otazníkem je sjednávání pojištění proti živlům. Můžete-li parkovat auto v garáži, bezesporu vás například krupobití trápit nemusí. Zde tak záleží hlavně na vašich momentálních podmínkách.

Kolik stojí havarijní pojištění

Opět zde záleží na mnoha faktorech, které mohou cenu pojištění ovlivnit. Průměrně zaplatí současný řidič cca 8 tisíc korun. Cenu ovlivňuje několik faktorů.

V první řadě je to výše pojistné částky. Sjednáno může být pojištění na hodnotu novou, časovou, případně obecnou. Tato částka se sjednává individuálně v souvislosti s cenou vozidla. U nového auta se jednoduše rovná kupní ceně, u ojetého automobilu záleží na mnoha faktorech, jako je celkový stav auta, počet najetých kilometrů a mnoho jiného.

Cílem je tedy, aby reálné ceně auta odpovídala i suma, na kterou jste pojištění. Platí tedy zároveň i přímá úměra, že čím dražší automobil vlastníte, tím vyšší bude i pojistná částka. Na druhou stranu tím ale nevyhnutelně stoupne cena samotného havarijního pojištění.

Dále o ceně rozhoduje věk řidiče. Mladý řidič je z pohledu pojišťovny považován za rizikovou skupinu. Existuje u něj vyšší riziko, že z nezkušenosti způsobí dopravní nehodu. Proto má pojistku zpravidla dražší.

Protože pojistník a majitel vozu nemusí být totožnou osobou, často mladí motoristé přikračují k tomu, že si nechají pojištění sjednat například na rodiče. Ti mají totiž pojištění díky vyježděnému bonusu levnější. Například Axa díky svému systémů bonusů nabízí slevu ve výši až 67 %. Je však nutné si uvědomit, že se tímto mladý řidič zároveň zbavuje možnosti vyjíždět si do budoucna bonus vlastní.

Jednotlivé pojišťovny také nabízejí různou míru tzv. spoluúčasti. Maximální výše bývá až 30 %, motorista si však může sjednat i spoluúčast nulovou. Většina z nich si však volí spoluúčast ve výši 5 až 10 %.

Spoluúčast je velmi důležitá zejména z pohledu ceny havarijního pojištění. Lze ji totiž takto efektivně snížit. Chtít ušetřit se vám však paradoxně vyplatit nemusí. Při vysoké spoluúčasti můžete být překvapeni, jak je následná oprava drahá.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}