Havarijní pojištění kryje řadu škod a náhradu získáte i v případě, kdy dopravní nehodu sami zaviníte. Pokud máte nový vůz, nebo vůz vyšší pořizovací ceny, havarijní pojištění určitě uzavřete. Seznamte se podrobně s havarijním pojištěním.

Havarijní pojištění se představuje

Havarijní pojištění patří mezi smluvní dobrovolná pojištění. To znamená, že je jen na rozhodnutí majitele vozu, zda si havarijní pojištění uzavře. Havarijní pojištění kryje majitele vozu při havárii i v případě, že vznikla jeho vinou. Dále pokrývá škody způsobené na voze přírodními živly nebo vandaly. Pojišťovna vyplácí náhradu i v případě odcizení vozu. Pokud dojde k dopravní nehodě, kryje havarijní pojištění škody na vašem automobilu v případě, že jste nehodu zavinili. Pokud je na vině druhý řidič, bude se škoda hradit z jeho povinného ručení bez ohledu na to, že máte havarijní pojištění uzavřeno.

ceny havarijní pojištění

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Pojistná smlouva pro havarijní pojištění existuje v několika modifikacích a je možné si pojistná rizika různě kombinovat.

U havarijního pojištění nabízí pojišťovny různá doplňková pojištění. Velmi vyhledávanou službou jsou především nejrůznější asistenční služby. Asistenční službu oceníte zejména při pobytu v zahraničí nebo při poruše, která znamená nepojízdný vůz. Havarijní pojištění se zpravidla uzavírá pro evropské státy.

Základní rizika, která havarijní pojištění pokrývá:

 • havárie,
 • odcizení vozu,
 • poškození přírodním živlem,
 • vandalismus.

Obvyklé varianty pojistných smluv

Pojišťovny pracují v základu se třemi typy smluv. U nových vozů se zpravidla doporučuje uzavřít pojištění, které kryje všechna rizika, takzvané allrisk. Pojištěni pak budete na škody způsobené havárií, přírodními živly i pro případ krádeže. Další možností jsou kombinace rizik, kdy pokrýváte havárii a živel nebo odcizení a živel.

Oblíbené asistenční služby

Při uzavření havarijního pojištění máte k dispozici i asistenční služby. Podrobně si prostudujte nabídku pojišťovny. Některé asistenční služby pojišťovna hradí a u některých pouze pomáhá s vyřízením a zajištěním. Obvykle asistenční služby zahrnují odtah vozidla v případě poruchy. Odtah vozidla se provádí do nejbližšího autorizovaného servisu. Z havarijního pojištění je možné žádat i úhradu za vyproštění vozidla nebo opravu vozidla na místě. V případě závažné poruchy daleko od bydliště se v rámci asistenčních služeb proplácí i úschova nepojízdného vozidla, ubytování cestujících nebo náklady na náhradní dopravu.

Co je možné připojistit

Každý řidič vnímá rizika jinak, a proto pojišťovny nabízejí celou řadu doplňkových služeb. Jakmile budete uzavírat havarijní pojištění, můžete si vybrat i připojištění dalších rizik. Je možné do smlouvy přidat pojištění čelního skla nebo věcí, které budou v době škodné události přepravovány ve vozidle nebo na mimořádnou výbavu vozu. Pokud v autě často vozíte další osoby je vhodné uzavřít i doplňkové pojištění na úraz cestujících osob. Při cestách na delší vzdálenosti jistě oceníte možnost úhrady nákladů na náhradní vozidlo.

Možná připojištění:

 • čelní sklo,
 • zavazadla,
 • úraz nebo smrt řidiče a cestujících,
 • garantovanou cenu pojištění.

Jak se počítá výše pojistného u havarijního pojištění

Do výpočtu ceny pojištění vstupuje celá řada proměnných. Pojišťovna vychází ze značky a typu vozidla, jeho pořizovací ceny a stáří vozu. Posuzuje bydliště majitele i jeho řidičskou historii. Ceny se odvíjí i od zvolené frekvence platby, typu smlouvy (která rizika budou pokryta) a výše spoluúčasti řidiče. Uvádět budete i účel užívání vozidla, vybavení vozidla nebo to, jak je vozidlo zabezpečeno. Různé pojišťovny nastavují různou výši pojistného i pro dva stejné vozy. To je možné, protože různé pojišťovny nabízí jiné limity plnění, jiný rozsah asistenčních služeb, jinou rychlost vyřízení pojistné události.

Zvýhodněná cena bývá nastavena v případě, že se na vůz uzavírá povinné ručení a havarijní pojištění u jedné pojišťovny současně.

Pojištění auta je možné na různé ceny

Jakmile budete sjednávat pojištění, je možné vybrat si na jakou cenu auto pojistíte. Můžete mít auto pojištěné na novou cenu. V případě pojistné události pak pojišťovna vyplatí cenu odpovídající pořízení nového auta. Dále je možné pojistit vůz na cenu časovou. Vyplacená náhrada bude vypočítána s ohledem na stáří a opotřebení vozu. Poslední možností je obecná cena. Pojišťovna by prověřila současnou nabídku na trhu a vyplatila by cenu, která odpovídá ceně vozu, který je nabízený v bazaru.

Na jaké vozy uzavírat havarijní pojištění

Havarijní pojištění bývá nákladnější, a proto řada řidičů pečlivě zvažuje, zda pojistnou smlouvu uzavře. Někdy výše pojistného vychází i na desítky tisíc korun ročně. Havarijní pojištění si nejvíce sjednávají majitelé nových vozů a majitelé dražších aut. Obvykle se doporučuje havarijní pojištění uzavírat na vozy, které nejsou starší šesti let. Na starší vozy uzavírejte pojištění s ohledem na jejich pořizovací cenu, u dražších vozů se havarijní pojištění vyplatí i v případě, že je auto starší.

Nové vozy se většinou pojišťují na všechna rizika, majitelé starších automobilů si už volí nejrůznější kombinace pojištěných rizik a tím získávají nižší cenu pojistného.

Sjednání havarijního pojištění

Havarijní pojištění nabízí na našem trhu celá řada pojišťoven. Zpravidla máte možnost uzavřít pojištění on-line, prostřednictvím formuláře pojišťovny.

Pojišťovny, které nabízejí havarijní pojištění:

 • Allianz pojišťovna.
 • Česká podnikatelská pojišťovna.
 • Česká pojišťovna.
 • ČSOB Pojišťovna.
 • Direct Pojišťovna.
 • Generali Pojišťovna.
 • Hasičská vzájemná pojišťovna.
 • Kooperativa pojišťovna.
 • Slavia pojišťovna.
 • UNIQA pojišťovna.
 • Wüstenrot pojišťovna.

Zjišťování ceny havarijního pojištění

Zjistit cenu havarijního pojištění u jednotlivých pojišťoven není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jakmile navštívíte on-line stránky a začnete vyplňovat složité formuláře, budete muset mít u sebe celou řadu dokumentů. Zadání všech údajů do jednoho formuláře u jedné pojišťovny vám zabere i více než 15 minut. Absolvujete to u jedné, možná u dvou nebo tří vybraných pojišťoven. Co zjistíte? Že na konci vyplněného formuláře často není sdělení konkrétní ceny za vaše havarijní pojištění, ale žádost o váš telefonní a emailový kontakt. Poté obdržíte zprávu, že se vám ozve pracovník pojišťovny a že vám sdělí konkrétní nabídku.

Kdybyste vynásobili čas, který byste museli strávit u jednotlivých formulářů zadáváním údajů jistě dojdete k závěru, že jsou to hodiny. U některých pojišťoven ani nemáte možnost on-line formulář vyplnit a jste odkázáni na zákaznickou linku.

Také narazíte na problém s porovnáváním jednotlivých nabídek. Neuvidíte rozdíly mezi jednotlivými typy smluv, výše limitů, rozsah asistenčních služeb atp.

Snadná cesta k výhodné ceně havarijního pojištění

Nikdo z nás nemá tolik volného času, aby procházel každou nabídku od pojišťovny. Mě samotné velmi vadila i skutečnost, že každá pojišťovna získává mé kontaktní údaje a údaje o mém vozu. Musela jsem zadávat i rodné číslo. Předpokládám, že mi velmi rychle začnou chodit nejrůznější nabídky a budu nucena odpovídat na množství telefonních hovorů. Už budu navždycky v databázi zákazníků.

U formulářů jsem strávila věčnost, přesto jsem se ke konkrétním cenám dostávala jen velmi obtížně. Proto je nutné si hledání výhodné ceny havarijního pojištění co nejvíce usnadnit. Osobně jsem byla nejvíce spokojená se službami srovnávače ePojisteni.cz. Zadala jsem údaje jen jednou a velmi brzy jsem zjistila konkrétní nabídky od pojišťoven. Nabídky jsou seřazeny podle nejvýhodnější ceny a vybrané pojištění můžete rovnou uzavřít. U ePojisteni se mi velmi líbila přehlednost, rychlost a jednoduchost ovládání.

Havarijní pojištění – jak se počítá cena za rok?

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na