Pojistná událost neboli nečekaná událost, při které dochází k poškození auta a majitel má nárok na odškodnění pojišťovnou.
Jaké poškození může zahrnovat pojistnou událost
Jakožto majitel vozidla si mohu auto vždy pojistit. Základní pojištění, které si musím zařídit, je povinné ručení, dále je na mě rozhodnutí, zda přidat havarijní. To se skládá z různých nabídek a balíčků. V tom nejzákladnějším je samotná chyba řidiče, kdy se jedná o situaci, kdy zaviním nehodu já. Jde o nejdražší a zároveň nejpraktičtější pojištění, kdy mi pojistka pokryje většinu případných nehod.
Dále si můžu přidat balíček, ve kterém mám pokryty i nehody, za které nejsem zodpovědný. To jsou především živelné pohromy jako povodně nebo pád stromu. Pojištění platí i v případě, kdy dojde k padání krup. Rozhodnout se zde mohu i pro dodatek „střet se zvěří“, kdy mi toto nebezpečí reálně a často hrozí. Další připojištění může být pojištění oken, zavazadel, případné půjčení vozidla atd.
Jako poslední balíček se nabízí možnost přímé likvidace, kdy nehodu nezaviníte vy, ale ani okolí jako v případě zvěře či počasí. Nehodu mi zaviní jiný řidič a v tomto případě se toto připojištění určitě může hodit. Já můžu vše vykomunikovat s vlastní pojišťovnou, která mě vyplatí, a nemusím tedy řešit problém s pojišťovnou viníka, který situaci zapříčinil. V případě, že připojištění nemám, je možné, že by pojišťovna viníka nebyla ochotna vyplatit celou částku a já tak přišel o značnou část.
Balíčky pojištění
Co se týče balíčků, každý se pohybuje cenově jinde. Vždy se bere ohled na stáří auta, jeho vlastnosti a výkon motoru. Nové auto pak může být levnější, ale i nemusí. Pojišťovna, konkrétně likvidátor, se může zaměřit i na to, jak dostupný je díl poškozeného auta a jaká je jeho nejnižší cena. Dále také záleží na řidičských vlastnostech majitele. V případě, že bych byl mladý a nevlastnil dříve auto, budou pro mě částky ze začátku vysoké. Následnými roky a množstvím vlastněných aut mi nabydou výhody a pojištění může vyjít levněji.
Mohu také využít nabídky mé banky, ale určitě není na škodu poohlédnout se jinde po případném levnějším pojištění. Každá pojišťovna nabízí za cenu pojištění různá krytí, takže je potřeba vždy vše řádně nastudovat. Při zařizování havarijního pojištění musím auto pojistit na konkrétní částku. Co se týče havarijního pojištění, zadávám většinou pravděpodobnou cenu vozidla. To znamená, že udávám částku, za kterou se dá auto ve stejné konfiguraci zakoupit na území České republiky.
Tuto částku mi v pojišťovně pomocí ceníků určí, což mi zajišťuje jistotu, že má částka není málo ani moc. Určitě není na škodu zmínit, že v případě pojištění auta, které není starší šesti měsíců, mohu využít připojištění GAP. To platí pouze pro nová vozidla. Je to znatelně dražší připojištění, ale přináší s sebou spoustu výhod. V případě, že mi auto někdo odcizí nebo dojde k totálnímu zničení auta, bude mi vyplacena celá částka, za kterou jsem auto pořídil. Tohle pojištění může platit až do pěti let stáří vozu.
Spoluúčast
K tématu pojištění se pojí i spoluúčast. Zatím co v povinném ručení se na spoluúčast zřetel nebere a celkovou částku vyplácí pojišťovna toho, kdo nehodu zavinil, u havarijního pojištění je tomu jinak. Můžete zvolit buďto vyčíslení v procentech, nebo v konkrétních částkách. Mohu si tedy nastavit, že v případě nehody činí spoluúčast částku osm tisíc korun (volím většinou do výše desíti tisíc korun). Vím tedy, kolik mě případná nehoda může stát a čím vyšší si tuto částku nastavím, tím menší částku platím za pojištění.
Přihodila se mi dopravní nehoda, co dělat teď?
Jak tedy postupovat v případě pojistné události? V drtivé většině je zapotřebí volat policii. V případě, kdy škoda převýší částku 100 000 Kč, když dojde ke zranění, když dojde k poškození majetku třetí osoby či veřejného prostranství a v neposlední řadě, když za škodu může mě neznámý viník. Takže je opravdu potřeba vždy volat policii. I v situaci, kdy by mi pod kola vběhla zvěř, je potřeba opět protokol od policie České republiky. V případě, že bych policii nevolal, je potřeba později dokládat fotografie, datum a čas nehody.
Mohu doporučit tedy vše zdokumentovat a detailně nafotit (včetně okolí) i když policie přijede či ne. Policie mi na místě vystavuje protokol, takže je důležité si protokol přečíst ještě před podpisem. Kdyby tam byly nesrovnalosti, přiložil bych i své znění nehody. To samé platí i pro zahraniční nehody. Podepisuji pouze to, čemu rozumím, a mé vysvětlení situace přikládám v českém jazyce. Následně, pokud je auto nepojízdné, doporučuji co nejdříve zjistit, zda pojištění obsahuje nárok na jeden odtah zdarma za rok. Je to velmi praktické a v případě, že se stane cokoli, člověk nemusí shánět a platit odtah.
Před cestou do zahraničí je však vhodné, aby se člověk ujistil a zjistil, na co má nárok. Mohu také doporučit společnou linku všech pojišťoven – 1224, která nabízí vyřízení odtahu s mou pojišťovnou. Lhůta nahlášení pojistné události je 30 dnů od vzniku škody. Později nárok na odškodnění propadá. V případě, že je auto pojízdné, musím škodu nahlásit, ale zároveň mohu auto ještě nějakou dobu využívat. Minimální doba je jeden rok, ale na to je potřeba dávat si pozor. V případě, že by se mi stala další nehoda, pojišťovna může mé odškodnění krátit a někdy i nevyplatit vůbec. Je tedy lepší nechat auto ihned odvést na opravu.
Co vše potřebuje pojišťovna?
Pojistnou událost je potřeba řešit ihned, vše můžu vyřídit buď přes internet, telefon nebo osobně na konkrétní pobočce své pojišťovny. Do několika hodin se ozývá technik. Většinou je totiž potřeba nechat auto prohlédnout. Kdyby havárie byla rozsáhlejší, přijde mobilní technik pojišťovny. Ten upozorní dopředu, kdyby se jednalo o totální škodu. Pojišťovny si občas na začátku vystavení pojištění auto fotí, je potom lépe vidět vzniklá škoda. Na pojišťovnu je potřeba dodat potřebné papíry. Musel jsem tedy připravit číslo pojistné události (to vystaví technik po prohlídce), všechny potřebné informace o nehodě – protokol od policie, všechny informace o vozidle (VIN, SPZ, typ auta, stáří, škoda na autě), informace o způsobilosti řidiče během nehody a všechny kontaktní údaje.
Jsou dvě možnosti, jak může pojišťovna svého klienta odškodnit. Buďto vyplaceným rozpočtem, nebo na fakturu z autorizovaného servisu. V prvním případě je ale vyplacení velmi ošemetné. Pojišťovna pohlíží na to, za jakou částku by se dala koupit rozbitá část. A pozor, která není originální. V druhém případě, kdy by pojišťovna dala auto spravit do autorizovaného servisu, by mohla být práce kvalitněji odvedena, a to včetně dodání originálních dílů.
Kdyby došlo k totální škodě a já bych sám nehodu nezavinil, ale byl viníkem někdo jiný, dostalo by se mi odškodnění také. Rozbité auto se vydraží na aukci a následně mi pojišťovna doplatí rozdíl od tržní ceny. To znamená, pokud bych před pěti lety koupil auto za 500 000 Kč, tržní cena vozidla by byla po pěti letech 200 000 Kč a vrak by se vydražil za 100 000 Kč, mě by bylo vyplaceno 100 000 Kč, které činí rozdíl mezi aktuální tržní cenou a tou vydraženou. Tento proces je stejný i v případě pouze povinného pojištění a to pouze tehdy, kdy já jsem nehodu nezavinil.
Lhůta pro vyplacení odškodnění
Oficiální lhůta pro vyřešení a vyčíslení pojistné události činí 3 měsíce. Do těchto tří měsíců musí pojišťovna mít prošetřenou situaci klienta a uzavřít pojistnou událost. V případě, že by některé okolnosti bránily pojišťovně havárii uzavřít, je klient během této lhůty kontaktován. Během této doby může klient ve většině případů sledovat stav šetření své havárie na stránkách pojišťovny online, nebo se zeptat telefonicky.
Nabídky různých pojišťoven
Jednou z nejznámějších pojišťoven je Allianz, která nabízí všechny výše zmíněné postupy. Jednou z nabídek je i to, že může klient vše vyřešit z pohodlí domova online. Ať už půjde o doložení dokumentace nebo sledování správy škody. To vše lze uskutečnit online. Rychlost je zde prioritou, takže do tří hodin od nahlášení pojistné události se ozývá technik s dalšími pokyny. Benefitem může být i široký seznam autoopraven a autopůjčoven. Navíc jejich internetové stránky nabízí detailní popis, jak postupovat.
Generali
Další ze zmíněných bude pojišťovna Generali. I ta s sebou nese spoustu výhod. Nabízí vysoké bonusy za jízdu bez nehod, asistenční službu zdarma a také dodatek na úrazové pojištění všech cestujících. Vybrat si klient může mezi čtyřmi balíčky a při sjednání pojištění online se přidává 20% sleva!
Allianz
Poslední zmíněnou známou pojišťovnou bude Allianz. Ta zase nabízí, že za málo najetých kilometrů může klient očekávat menší částku v pojištění. Při zájmu o pojištění u této pojišťovny stačí pouze vypsat SPZ vozidla a rodné číslo majitele. On-line kalkulačka pak případnému klientovi ukáže výši částky pojištění. Všechno základní poradenství je nepřetržité a rozšířit můžete své pojištění o nespočet dalších balíčků, jako je např. připojištění skel. Na výběr je potom mezi čtyřmi pojištěními od toho základního po nejobsáhlejší.
Na českém trhu je nespočet pojišťoven a nabídek. Pojištění můžete sjednat i u své banky. Je ale dobré vždy najít nejvýhodnější pojištění, které bude obsahovat to, co nejvíce potřebujete. Dobré je si zkontrolovat, co každé pojištění obnáší a zda je možné si v něm dokoupit různé balíčky. Finančně nabízí každá pojišťovna různé částky. Mohou je oddělovat i tisíce korun. Je proto dobré porovnat všechny možnosti a nabídky na trhu. K tomu vám může pomoci portál epojisteni.cz, kde můžete srovnat různé nabídky od různých pojišťoven a vybrat si tak tu, která vám sedne nejlépe.