.st0{fill:#FFFFFF;}

Zalehnuté uši v letadle – rady, zkušenosti a prevence 

 12 prosince, 2017

Jana Vochková

5/5

Tento článek jsem se rozhodla napsat pro ty, kteří stejně jako já marně bojují s velmi bolestivým zaléháním uší při nástupu do letadla. Zmíněný jev je mnohdy velice nepříjemný a některým dokáže pořádně zkazit začátek dovolené. Těm citlivějším i většinu jejího průběhu. Ten, kdo na to trpí, by měl určitě nejprve navštívit svého lékaře, než takovou cestu podnikne. Je také dobré nechat si před výletem propláchnout a vyčistit uši přímo u specialisty na ORL. Možná to vaše následné problémy v letadle trochu zredukuje.

Uvažovala jsem tedy nad tím, jak by se tomuto ještě dalo zamezit. Za tu dobu, co létám, jsem nasbírala několik účinných či méně účinných rad. Některé jsou obecně známé, některé zase méně. Půjdu se s vámi o ně teď podělit.

Polykání (voda, bonbony, žvýkačky) – mně osobně tahle metoda nikdy moc nepomohla. Uleví jen trochu, ale v žádném případě bolest v uších a jejich zalehnutí nezredukuje tolik, jak by si člověk přál. Některým to sice stačí, ale u těch horších případů je přece jen potřeba něčeho účinnějšího.

zívání

Zívání – řekla bych, že tahle metoda je o něco účinnější, než zmiňovaná první metoda. Kdybych tak zívání dokázala udržet konstantně, možná bych ten let bezbolestně přečkala. Bohužel pro lidi, u nichž jsou ty potíže větší, to má opět pouze dočasný efekt. Tlak se sice uvolní, ale pouze na chviličku, než ucho znovu zalehne. A mnohdy se uvolní jen část tlaku. Takže taky marné.

kapky do nosu

Kapky do nosu – jedna z těch zajímavějších metod, odzkoušeno teprve nedávno. Zkuste se při vzletu/klesání pohodlně uvelebit a použít pár kapek. Pak se naklánějte tak, aby to teklo i směrem k uším a postupně ty cesty uvolňovalo. Tlak se tak může slušně dorovnat a po příletu to má rozhodně znatelnější pozitivní účinek, než zívání či polykání.

Valsavův manévr – metoda, která je hojně využívána i potápěči. Nejsem si ale jistá, zda je úplně bezpečná. Když ji nicméně budete provádět opatrně, nemělo by se nic stát. Uděláte to tak, že si dvěma prsty ucpete nosní dírky a pokoušíte se vypouštět vzduch jako při výdechu, až na to, že tentokrát se nedostane ven. To by mělo ten „špunt“ v uších uvolnit a bolest odeznít. Poměrně účinná metoda.

kelímky

Teplé kelímky na uši – konečně něco, co funguje spolehlivě! Alespoň na mě. Požádejte letušku o čtyři kelímky a dva ubrousky nebo vatu namočenou do horké vody. To pak dejte na dno dvou kelímků a na ně další dva kelímky, do kterých nic nedáváte. Obojí si při letu přitiskněte k uším a potíže by měly zmizet jako mávnutím kouzelného proutku. Co na tom, že na vás okolní spolucestující můžou docela vyjeveně koukat. Hlavní je, že to pomáhá!

Špunty do uší na vyrovnávání tlaku – dají se pořídit zhruba za dvě stě korun a zatím jsem je nevyzkoušela. Je ale dobré vědět, že tu ta možnost je. Možná to bude vypadat lépe, než když máte k uším přiložené kelímky.

čaj z koky

Čaj z koky – pokud jste byli v Peru nebo míříte do Peru, tenhle vynález podávají právě tam. A je účinný.

Létání velkými letadly – jejich kabiny už by měly být opravdu zabezpečené tak, že změna tlaku je znatelná minimálně. Asi to bude tou velikostí. Faktem ale je, že u nás v České republice se takovým letadlem pravděpodobně neproletíte.

To je tedy z výpisu základních metod vše. Doufám, že tento článek alespoň někomu pomůže – ať už při letu na dovolenou, za prací, či jinými aktivitami. Přeji příjemnou cestu. 🙂

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}