.st0{fill:#FFFFFF;}

Tuzemské cestovní pojištění: kde a jak zařídit? 

 31 srpna, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Chystáte se na cesty? Nemělo by vám chybět cestovní pojištění. Jak si ho zařídit a kde nabízejí nejlepší produkty?

Co je cestovní pojištění

Cestovní pojištění je forma finanční ochrany, v jejímž rámci za vás pojišťovna zaplatí za zdravotní péči nezbytně vám poskytnutou v zahraničí.

Jde o typ komerčního pojištění, které se sjednává individuálně s každou cestou. Nezáleží při tom na tom, kam se přesně do zahraničí chystáte ani jak dlouho má vaše cesta trvat. Cestovní pojištění byste měli mít zajištěno za předpokladu, že jedete na delší dovolenou, ale i tehdy, pokud se chystáte odjet pouze na víkend.

Toto pojištění však nekryje pouze škody vzniklé onemocněním či úrazem. Řeší i ty, které vzniknou ztrátou zavazadel nebo problémy, s nimiž se musíte potýkat, pokud způsobíte škody třetí osobě.

Proč nestačí Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC)

Karta EHIC je v podstatě vaším běžným průkazem zdravotního pojištění. Její zavedení v rámci EU znamenalo výrazné zjednodušení v přístupu ke zdravotní péči.

Průkaz zakládá všem občanům EU přístup ke stejně kvalitnímu nezbytnému ošetření. Tento rovný přístup se navíc týká i obyvatel EEA a Švýcarska. Ovšem pozor, ona deklarovaná rovnost neplatí tak do důsledku.

Jsou i položky, na které se průkaz EHIC jednoduše nevztahuje. Řada států navíc vyžaduje v ošetření vysokou spoluúčast pacienta. Ošetření tak proběhne v souladu s místními pravidly a nemůžete očekávat podmínky shodné s domovem. EHIC navíc platí výhradně ve veřejných zdravotnických zařízeních.

A právě to je primární účel cestovního pojištění, které dokáže tyto rozdíly vykrýt tak, aby nakonec ošetření pojišťovna kompletně zaplatila, zjednodušeně vysvětleno.

Víceméně typické problémy nastávají například v okamžiku, kdy se v zahraničí zraníte na lyžích. Zásah horské služby lze uhradit právě z cestovní pojistky, jinak nikoli. Pokud si způsobíte úraz a budete na toto konto potřebovat transport zpět do vlasti, také tady nastává moment, kdy pojistku uplatníte.

Která připojištění si lze sjednat k cestovnímu pojištění

Kromě samotného cestovního pojištění si lze sjednat celou řadu užitečných připojištění. Zejména se jedná o:

  • pojištění osobních věcí a zavazadel (sportovní vybavení či elektronika)
  • pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu na zdraví či majetku (rozbití věcí nebo zranění dalších osob)
  • pojištění asistenčních služeb (pojištění právní ochrany, telefonická pomoc, běžné turistické informace)
  • možnost připojištění dalších rizikových sportů (skoky do vody, skiatlon, jachting, akrobatické lyžování a řada jiných)

Jak sjednat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je navázáno jednak na konkrétního jednotlivce a jednak také na účel cesty. Proto se vyžaduje doplnění některých důležitých informací:

Pojišťovaná osoba:

  • jméno
  • příjmení
  • adresa
  • rodné číslo

Vymezení pobytu:

  • účel cesty
  • cílová destinace
  • časové období

Sjednání cestovního pojištění vám v zásadě zabere několik málo minut. A sjednáte si ho bez problémů i přes internet. Na pobočku kvůli němu jít nemusíte. To má výhodu zejména v tom, že tak není problém si na pojistku vzpomenout i relativně na poslední chvíli.

Ovšem pozor, mějte na paměti, že aktivním se vaše pojištění stává až zaplacením. Stihnout zaplatit byste ho tak měli ještě před samotným odletem nebo odjezdem. Proto bývá doporučeno zaplatit kartou. Platba se v takovém případě připíše na účet protistrany okamžitě a pojištění je aktivní ihned. Běžně lze použít pro platby i bankovní převod nebo platební bránu GoPay.

Pojistnou smlouvu byste měli obratem obdržet v elektronické podobě do svého e-mailu. Většinou taktéž dostanete asistenční kartu. Ta obsahuje kontakt na asistenční službu a vyplatí se ji proto mít neustále u sebe, abyste si v případě nouze dokázali poradit a věděli, kam se obrátit.

Tuzemské cestovní pojištění: kde a jak zařídit

Můžu si sjednat cestovní pojištění až v zahraničí?

V případě, že na pojištění zapomenete, případně musíte odcestovat náhle a nemáte čas před odjezdem nebo odletem pojistku řešit, není ještě vše zcela ztraceno.

Sjednat si tak pojistku stále můžete, ovšem vztaženy na vás budou speciální podmínky. Musíte především počítat s tím, že nastane odklad počátku pojištění. Platnost pojištění bývá odložena o 1 až 7 dnů a z pohledu pojišťovny se jedná prakticky o ochrannou lhůtu.

Kde platí cestovní pojištění

Většinou cestovní pojištění platí nejen pro samotnou zemi, pro kterou pojistku sjednáváte, ale i pro státy okolní. To vám garantuje ochranu také při cestě.

Pojišťovny většinou mívají oblasti rozděleny na:

  • Evropa a vybrané země Středomoří
  • Svět mimo USA
  • Svět a USA
  • samotná ČR

Je vhodné si navíc povšimnout, že oblíbené turistické destinace, kam patří především Turecko, Egypt nebo Tunisko, jsou ještě z rozhodnutí pojišťovny většinou vctřícně vůči turistům zařazeny do Evropy.

Jak vypadá základní podoba cestovního pojištění

V základní variantě zpravidla cestovní pojištění očekávaná rizika jednoduše nepokryje. Pokud vyrážíte na dovolenou s cestovní kanceláří, může pro vás mít cestovní pojištění už zakalkulované v ceně zájezdu. Ani to však nemusí být nejvýhodnější.

Jednoznačně tak bývá doporučováno nevnímat připojištění jako zbytný nadstandard, ale nelitovat alespoň sjednání sportovního připojištění, dále pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti.

Jaké mohou být výluky v cestovním pojištění

Zejména se zamyslete nad tím, zda se na své dovolené chystáte sportovat. Sporty totiž mohou být obsaženy ve výlukách, neboť z pohledu pojišťovny se jedná o více rizikové aktivity.

Dále je nutné si určit, kam jedete. Jestliže v zemi hrozí teroristický útok, případně se zde odehrávají občanské nepokoje, jedná se o klasickou situaci, která s největší pravděpodobností bude zahrnuta ve výlukách.

Pozor si dejte i na zdravotní potíže, kterými trpíte. Pojišťovna totiž povětšinou nebude chtít ani slyšet o tom, že by za vás platila v případě, že problémy souvisejí s chronickým onemocněním či úrazem, kterými trpíte už před okamžikem sjednání pojištění, a váš zdravotní stav z tohoto hlediska současně není stabilizován.

Jak funguje asistence

V případě potřeby se se sjednaným cestovním pojištěním dovoláte na asistenční službu. Ta v ideálním případě funguje nepřetržitě.

V rodném jazyce by vám tu měli spolehlivě poradit, jak vyhledat ošetření. Tedy doporučí vám nejbližší zdravotnické zařízení. S jeho zástupci se vaše pojišťovna i v případě potřeby domluví na převodu peněz na vaši léčbu.

Jaký doklad budu o pojištění mít

Platnost potvrzení cestovního pojištění vám může pojišťovna potvrdit vystavením zvláštního dokladu. To někteří uživatelé požadují kvůli vízu.

Pro vás je ovšem stěžejní pojistná smlouva. Proto je nutné si hlavně pamatovat její číslo nebo ho mít u sebe. Nahlašovat ho budete i asistenční službě, se kterou budete v kontaktu v případě, že vás na cestách zastihnou zdravotní komplikace.

Asistenční karta charakter oficiálního dokumentu nemá, slouží pouze samotnému uživateli. Proto je napsána v českém jazyce a nikde se s ní prokazovat nebudete.

Potřebuji změnit termín pojištění

Nastat může i jiná situace. Někteří uživatelé potřebují změnit termín pojištění, například pokud se rozhodnou nakonec na dovolenou odcestovat v pozdějším termínu. Lze to nějakým způsobem zajistit?

Se začátkem nebo koncem doby pojištění už po uzavření smlouvy manipulovat nemůžete. Pokud vám smlouva dosud nezačala platit, můžete ji vypovědět. K tomu vám stačí e-mail. Následně si musíte sjednat smlouvu novou.

Stačí mi pojištění k platební kartě?

Někteří klienti mají cestovní pojištění sjednáno už jako bonus ke své platební kartě. Zdánlivě jednoduchá možnost však skrývá některá úskalí.

Především je základní nevýhodou tohoto typu pojištění nedostatečné krytí léčebných výloh. Limity pro pojistné krytí bývají nastaveny tak, že je lze označit za zcela poddimenzované. Pohybovat se mohou v průměru v hodnotě 1 až 2 miliony korun.

Značně omezen bývá i rozsah cestovního pojištění v této formě. Běžně nemůžete počítat s krytím rizik spojených se sportovními aktivitami. Ne vždy je navíc možné tento nedostatek napravit skrze doplňková připojištění.

Jaký význam má cestovní pojištění po ČR

Cestovní pojištění v České republice může mít rovněž svůj význam, přestože ho nepotřebujete čerpat na uhrazení výloh za zdravotní péči.

Běžně tento druh pojistky zahrnuje úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a zavazadel. Pojistit si také můžete storno zájezdu, technickou asistenci a řadu dalších nepříjemností, které vám dovolenou mohou pokazit, případně vám zabrání na ni vůbec odjet.

Tuzemské cestovní pojištění se způsobem sjednání i požadovanými parametry (zejména důrazem na limity pojistného krytí) v principu nijak neliší od standardního cestovního pojištění.

Jak najít nejlepší cestovní pojištění

Nejlepší cestovní pojištění jednoznačně vyžaduje důsledné porovnání. A to nejen požadovaných parametrů pojištění, ale také jeho ceny.

Obcházení poboček a kalkulace individuálních nabídek je nesmírně zdlouhavá. Dnes už však naštěstí můžete využít internet. Cena cestovního pojištění se ale vždy kalkuluje individuálně, proto na webu pojišťoven nehledejte konkrétní ceníky. Setkat se můžete maximálně s uvedením toho, od jaké částky se může cena v průměru pohybovat.

K tomu, abyste se dostali k informaci přesnější, musíte vyplnit konkrétní údaje o své cestě a o sobě samém. To dnes již stačí učinit jednorázově prostřednictvím tzv. internetových srovnávačů. Pod tím si můžete představit speciální kalkulačky, které vám najednou dokážou přesně zobrazit a zároveň porovnat nabídku jednotlivých poskytovatelů.

K nejznámějším a v Česku také nejoblíbenějším patří pro oblast nejen cestovního pojištění portál ePojištění.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}