.st0{fill:#FFFFFF;}

Nejlevnější cestovní pojištění: 5 tipů, jak ušetřit 

 3 září, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Cestovní pojištění je důležitý pojišťovnický produkt, který je dobré si sjednávat prakticky před každou cestou mimo Českou republiku, zejména chystáte-li se na náročnější aktivní dovolenou plnou zážitkových aktivit. Specifikem cestovního pojištění je velmi omezená doba, na kterou se sjednává, a tudíž poměrně nízká cena při uvážení potenciální výše plnění. Sjednávání cestovního pojištění je relativně jednoduché a rychlé, pokud ovšem jezdíte do zahraničí často, nebo vás čeká rizikovější cesta, je vhodné se v produktech tohoto typu trochu zorientovat a vybrat takový, který nabízí optimální poměr ceny a krytí. Níže je několik tipů, jak při sjednávání tohoto typu pojištění ušetřit.

K čemu slouží cestovní pojištění

Stejně jako u jiných typů pojišťovnických produktů i u cestovního pojištění je možné sjednat velmi variantní produkt maximálně se přibližující vašim potřebám. Cestovní pojištění je určeno k pokrytí nákladů spojených se zdravotnickými výkony v zahraničí, což se může v evropských zemích možná jevit jako zbytečné (ošetření se vykonává na základě globálního evropského pojištění), nadstandardní náklady však musí vždy doplácet pacient. Ty se mohou i navzdory poměrně banálním úrazům či onemocněním vyšplhat na velmi vysokou hodnotu, zvláště pokud je nutné pacienta převážet, nebo stráví nějaký čas v nemocnici. Cestovní pojištění by tak nemělo být podceňováno ani v případě, že budete trávit čas v zahraničí, kde se sazby zdravotní péče přibližují těm tuzemským (například na Slovensku). Do produktu může být totiž zahrnut také převoz do nemocnice či zpět do České republiky, či výjezd horské služby.

Cestovní pojištění a jeho typy

Produkt cestovního pojištění je u jednotlivých poskytovatelů standardně nabízený v několika variantách, obvykle minimálně ve formě základního a rozšířeného pojištění. Primárním obsahem produktu je pojištění léčebných výloh zahrnující náklady na:

 • vyšetření lékařem a prvotní ošetření
 • hospitalizaci
 • podání léčiv
 • převoz pacienta (v rámci území za účelem poskytnutí zdravotnické pomoci či při repatriaci)
 • převoz ostatků

Především náklady na převozy a repatriace pacienta či hospitalizace se mohou vyšplhat do poměrně vysokých hodnot i při relativně krátkém využití. Výše pojistného se u tohoto základního obsahu odvíjí od sjednaného limitu krytí u jednotlivých součástí. K základnímu pojištění je dále možné sjednat různá připojištění.

Připojištění k cestovnímu pojištění

Připojištění sjednávaná k cestovnímu pojištění zpravidla doplňují základní produkt o pojištění zaměřené na ochranu osob nebo majetku během cestování. Nejčastěji se tak k cestovnímu pojištění sjednává:

 • úrazové připojištění
 • pojištění odpovědnosti za škody
 • pojištění zavazadel či jejich zpoždění
 • právní ochrana a asistence
 • pojištění nutného storna nebo nevyužité dovolené
 • pojištění kompenzace nákladů na nutné léčebné výlohy veterinární pro spolucestující zvířata

Speciální cestovní pojištění

Cestování do zahraničí je realizováno za různými účely, proto také některé pojišťovny nabízí speciálně sestavené balíčky zaměřené na konkrétní činnosti. Jedná se především o produkty určené pro osoby věnující se náročnějším aktivitám a sportům. Sjednat si tak můžete cestovní pojištění se speciální sestavou pro dovolenou turistickou nebo horolezeckou, pro lyžování či provozování vodních sportů na moři, plavbu na lodi nebo pro adrenalinové sporty. Zároveň mohou být pojištěny speciální cestovní režimy, například pokud na dovolenou jedete autem, nebo jezdíte často do různých destinací. Cestovní pojištění obsahující náročnější připojištění nebo speciální balíčky či režimy pro dovolenou autem je možné sjednat také pro dovolenou v České republice. Výhodou těchto balíčků jsou především krytí spojená s problémy s automobilem. Ale také připojištění pro provozování běžných či rizikových sportů, či pojištění odpovědnosti za škodu během dovolené, nebo asistenční služby většího rozsahu.

Specifika cestovního pojištění

Cestovní pojištění se standardně sjednává jako krátkodobé pouze na dobu trvání pobytu v zahraničí (či ve zvláštním režimu v tuzemsku). Lze však sjednat také pojištění na delší dobu. Například na rok, pokud se cestování věnujete často či pravidelné výjezdy nebo dlouhodobý pobyt vyžaduje vaše zaměstnání či studium. Obsah cestovního pojištění je vždy nějakým způsobem navázán na cestování a je tak možné uplatňovat nárok na náhradu škody pouze v souvislosti s ním.

Velikou výhodou cestovního pojištění je jeho vysoká variabilita a také možnost sjednání úrazového pojištění, na jaké jiným způsobem dosáhnete pouze zřídka, a to úrazové pojištění při rizikovém chování (adrenalinové sporty, turistika, náročnější cestování apod.). V rámci jednoho produktu lze pojistit více osob, přičemž jedna z nich je hlavní pojištěný, jež produkt zadává. Sjednání pojištění je možné provést online. Často se k tomuto účelu využívá nabídky hlavní banky, která obvykle umožňuje velmi jednoduché a rychlé sjednání, ale také občasná zvýhodnění. Slevy a výhody je však možné získat i jinou cestou.

Nejlevnější cestovní pojištění: 5 tipů, jak ušetřit

Jak ušetřit při výběru cestovního pojištění

Pokud sjednáváte cestovní pojištění, je velmi důležité, abyste se zaměřili především na takové jeho složky, které určitě potřebujete. Před vlastním rozhodováním je potřeba si nejdříve rozmyslet, co všechno chcete pojistit a do jaké výše limitu. Ušetřit pak můžete pomocí postupů uvedených níže.

1.    Vybírejte pouze takové pojištění, které je potřeba

Cestujete-li do zahraničí mimo Evropskou unii, je vhodné sjednat cestovní pojištění kompletní zejména v základní složce. Naopak při cestách v rámci EU můžete na této položce snížit limit nebo změnit její krytí. Zejména chystáte-li se do země s podobným sazebníkem výkonů, jako má Česká republika. Některé výkony jsou přímo kryty mezinárodním pojištěním, není proto nutné do cestovního pojištění zahrnovat běžné léčebné výlohy a produkt sestavit tak, aby se více orientoval na pokrytí nákladů na pobyt v nemocnici či převozy, případně jednoduše ušetřit vyloučením části léčebných výloh.

2.    Pečlivě zvažte, jaká rizika hrozí

Konkrétní produkt volte vždy na základě toho, kam se vydáváte. Pokud plánujete dovolenou v resortu, pravděpodobně nebudete potřebovat pojištění úrazu při provozování vodních sportů. Nebo plánujete-li dovolenou autem, je zbytečné sjednávat připojištění zpožděných zavazadel. Vždy si pečlivě nastudujte celé složení pojištění a nechte si jej natavit tak, abyste měli jistotu, že v případě, že se něco stane, budete vhodně připraveni, a zároveň pojištění nepřeplatíte úplnými zbytečnostmi. Nešetřete však za každou cenu. Budete-li se věnovat adrenalinovému sportu, je na místě sjednat si kvalitní úrazové pojištění přímo zohledňující tuto skutečnost. Běžné úrazové pojištění zpravidla tuto činnost pro uznání nároku na náhradu škody vylučuje.

3.    Sjednejte si skupinovou pojistku

Sjednání globálního produktu s krytím celé rodiny/výpravy je obvykle spojeno s řadou výhod včetně možných slev, které poskytovatel nabízí. Pokud se tedy na cestu nevydáváte samostatně, dotazujte se u poskytovatele, zda je možné na skupinové cestovní pojištění získat slevu. Případně rozšiřující připojištění za stejné pojistné.

4.    Dbejte na správně stanovenou dobu trvání pojištění

Cestovní pojištění se zpravidla sjednává na dobu určitou, která se přesně definuje přímo v pojistné smlouvě. U cestovního pojištění sjednávaného pouze na dobu dovolené zadávejte vždy přesné zahájení a ukončení (včetně cesty), každý den navíc zvyšuje zbytečně hodnotu pojistného, jelikož vzniklé škody nesouvisející s cestou nejsou v rámci pojištění uplatnitelné.

5.    Online sjednání a srovnávání produktů

Řada poskytovatelů nabízí různé výhody při sjednávání pojištění online, jelikož tímto způsobem odpadá poskytovateli nadměrná administrativa. Bonusy ze sjednání pojištění online lze využít nejen u své banky nebo pojišťovny, ale nabízí ji převážná většina pojišťoven. Pro nalezení optimálního produktu je tak dobré provést srovnání včetně možných slev a bonusů. Srovnání si můžete provést sami, nebo se zaměřit na srovnávací portál, kde lze nalézt veškeré potřebné informace.

Sjednání cestovního pojištění za optimální cenu

Máte-li k dispozici veškeré podklady, je výběr cestovního pojištění optimální výše možné provést buď na základě vlastního průzkumu, anebo využít služeb srovnávacích portálů, jako je například portál epojistení.cz. Na jeho stránkách naleznete formulář pro vyplnění veškerých specifikací, na jehož základě vám budou nabídnuty odpovídající produkty, z nichž můžete následně vybírat. Výhodou využití srovnávacího portálu je získání přehledu prakticky o všech nabídkách, které můžete následně dle libosti doupravovat podle aktuálních akcí nebo různých parametrů. Výhodou využití služeb tohoto portálu je navíc možnost získání dárku při sjednání pojistky, kterým je například poukaz na nákup různých položek na Mall.cz (kamera do auta apod.) a sleva 850 Kč na pískování skel. Díky kompletnímu přehledu a možnosti vytvořit si několik variantních řešení můžete nakonec vybrat ideální produkt poskytující maximální krytí při minimální výši pojistného.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}