Těhotenství není v dnešní době žádnou překážkou v cestování. I těhotné ženy často vyrážejí do zahraničí užít si poslední chvíle před porodem. Dokonce ani cestování letadlem není žádný problém a letecké společnosti jsou na přepravu těhotných připraveny. Pokud odjíždíte na dovolenou, je téměř samozřejmostí zajistit si cestovní pojištění. Jak je to s ním ale v těhotenství? Kdo si jej může sjednat? A vyplatí se vůbec?
Vyplatí se cestovní pojištění v těhotenství?
Když se chystáte na cestu do zahraničí, obvykle si předem sjednáte cestovní pojištění. Pokud jste těhotná, možná přemýšlíte, jestli se vám to vůbec oplatí. Pojišťovny si za pojišťování těhotných žen nesmějí účtovat žádné peněžní přirážky navíc. Platit tedy budete úplně stejně, jako byste těhotná nebyla, ovšem musíte splnit určité podmínky.
Konkrétní hranice si určuje každá pojišťovna individuálně, obecně ale platí, že byste neměla cestovat v rizikové fázi těhotenství, to znamená v prvním trimestru. V prvních třech měsících gravidity hrozí spousta komplikací, které budou vyžadovat lékařské ošetření. Některé pojišťovny vám tudíž ani neumožní cestovní pojištění sjednat, případně vám zdravotní péči týkající se těhotenství v cizině neproplatí.
Zároveň si každá pojišťovna určuje horní hranici, do kterého týdne těhotenství vám umožní sjednat si pojištění. Tato hranice je individuální, proto se u každé společnosti liší. Obecně platí, že cestování v posledních třech měsících těhotenství není příliš doporučováno. Někde vám proto cestovní pojištění nesjednají po celou dobu třetího trimestru, někde je to již od 6. měsíce těhotenství, a u některých pojišťoven o něco později. Ať mají pojišťovny hranice nastaveny jakkoli, musíte se do nich vždy vlézt. V opačném případě vám neproplatí žádná lékařská ošetření ani předčasný porod v zahraničí, ovšem lékařské zákroky, které s těhotenstvím nemají nic společného, vám proplatí klasicky.
Pokud máte těhotenství rizikové, ani tehdy se na vás nebude vztahovat možnost proplácení zdravotní péče na cestách. V takovém případě jsou totiž případné komplikace do jisté předvídatelné a vy tak cestujete na vlastní nebezpečí. Je proto lepší obstarat si od svého ošetřujícího gynekologa potvrzení, že jste pro vyjetí do zahraničí zcela způsobilá. Při sjednávání cestovního pojištění jej po vás sice nemusejí chtít, ale je lepší mít jej pro případ u sebe. Pokud navíc cestujete letadlem v pokročilejší fázi gravidity, pak potvrzení dost možná využijete na letišti.
Co nabízejí konkrétní pojišťovny?
Kooperativa
Kooperativa nabízí běžné cestovní pojištění i v případě těhotenství, ovšem má nastaveny vlastní podmínky. V rizikovém stadiu těhotenství, tedy v prvním třech měsících, pojištění sjednat nelze. Ovšem v druhém a na začátku třetího trimestru s tím není problém a můžete si jej vyřídit dokonce celých deset týdnů před předpokládaným termínem porodu, tedy do nějakého 30. týdne těhotenství. Jedná se o naprosto běžné cestovní pojištění, takže nebudete platit nic navíc a pojišťovna vám uhradí náklady na veškerá lékařská ošetření při případných komplikacích, pokud dojde k ohrožení na životě buď dítěte, nebo matky. A to i v případě předčasného porodu.
Česká podnikatelská pojišťovna
Také Česká podnikatelská pojišťovna umožňuje sjednání cestovního pojištění těhotným ženám. Musíte si ovšem předem ověřit, zda se pojištění vztahuje také na hospitalizaci v případě komplikací, které by souvisely s těhotenstvím. ČPP navíc umožňuje pojištění storna cesty. Pokud do 24. týdne gravidity budete mít v důsledku těhotenství zdravotní potíže, které vás přinutí cestu úplně zrušit, pojišťovna vám náklady uhradí.
Evropská pojišťovna
Evropská pojišťovna nabízí cestovní pojištění pro těhotné až do dvou měsíců před očekávaným termínem porodu. Všechna jejich pojištění jsou vhodná také pro těhotné ženy. Pojištění ovšem neumožňují sjednat ženám v rizikovém těhotenství a v případě, že je těhotná v pracovní neschopnosti.
Nabízejí ovšem řadu výhod. Například kromě toho, že kryjí veškeré výdaje související se zdravotnickou péčí, pojištěná budete také v případě předčasného porodu. Pokud tedy budete cestovat v pokročilejší fázi gravidity, v případě předčasného porodu vám pojišťovna proplatí nejen náklady spojené přímo s ním, ale také s následnou péčí o předčasně narozené dítě.
Léčebné výdaje vám uhradí až v hodnotě 6 000 000 korun. Kromě toho vám k dispozici bude nonstop asistenční služba, se kterou se můžete spojit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a v případě jakýchkoli komplikací si nechat poradit. Sedmidenní dovolená u moře v evropské zemi vás vyjde na 360 korun.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí cestovní pojištění také těhotným ženám. Vztahuje se na veškerá nutná lékařská ošetření, hospitalizaci, léky předepsané lékařem a další. V rámci pojištění je také možnost využít asistenční služby. V případě, že ze zdravotních důvodů v těhotenství budete muset svou cestu zrušit, pojišťovna vám náklady proplatí, musíte být ovšem nejpozději dva měsíce před očekávaným termínem porodu.
Union pojišťovna
Další pojišťovnou, která nabízí cestovní pojištění pro těhotné ženy, je Union pojišťovna. Ta vám plně bez limitu proplatí veškeré náklady spojené s využitím nonstop asistenčních služeb a veškerými zdravotními úkony. Před sjednáním pojištění se musíte poradit se svým gynekologem, zda jste k cestě způsobilá, a musíte prokázat, že jste nepřekročila 26. týden těhotenství. Cestovat tedy můžete pouze do 6. měsíce gravidity.
Union pojišťovna má navíc na svých internetových stránkách k dispozici seznam doporučených a nedoporučených lékařů v konkrétní zemi, kam se chystáte vycestovat. V případě nutnosti tedy budete vědět, kterého lékaře navštívit, a kterému se raději vyhnout. Cestovní pojištění do Evropy na sedm dní vás v tomto případě vyjde na 126 korun.
Srovnání cen
Ačkoli cestovní pojištění do zahraničí nabízí těhotným ženám hned několik pojišťoven, jejichž nabídky mohou být velice podobné, lišit se bude především cena. Abyste nemusela projíždět každou internetovou stránku postupně a zjišťovat, na kolik vás pojištění u konkrétních pojišťoven vlastně vyjde, můžete využít online srovnávačů. Jedním z nich je například srovnávač ePojištění.cz.
V případě, že chcete cestovat po Evropě a chystáte se na dovolené strávit například týden, vyplníte online formulář a vyberte možnost krátkodobého pojištění. Hned vám vyjede seznam možností, které si můžete porovnat. U každého výsledku navíc máte veškeré informace o tom, jak konkrétní pojištění hodnotili ostatní, jakou cenu zaplatíte a do jaké finanční výše se pojištění vztahuje.
Porovnávat mezi sebou můžete různé balíčky, na prvních příčkách navíc máte doporučené výsledky a tipy.
Jak vybrat cestovní pojištění?
Jak tedy vybrat cestovní pojištění v případě, že jste těhotná a chcete vyjet do zahraničí?
- Podle fáze těhotenství, v jaké se zrovna nacházíte. Která pojišťovna umožňuje sjednat pojištění v týdnu těhotenství, ve kterém zrovna v době cesty budete?
- Na co se pojištění vztahuje? Jsou v tom pouze lékařská ošetření, nebo i hospitalizace? Proplatí vám pojišťovna také případné léky, které vám lékař předepíše? Můžete využívat asistenčních služeb? Co když budete muset dovolenou z důvodu zdravotních komplikací zrušit?
- Co kdyby došlo k předčasnému porodu? Pokud cestujete ve třetím trimestru, proplatí vám pojišťovna náklady na předčasný porod a následnou lékařskou péči o dítě?
- Podle ceny. Cena se u jednotlivých pojišťoven může zásadně lišit. Využijte online srovnávačů.