.st0{fill:#FFFFFF;}

Kde nejlevněji zařídit dlouhodobé cestovní pojištění 

 29 srpna, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Pokud do zahraničí jezdíte často, pravidelně a na delší dobu, je pro vás dobré a velmi výhodné sjednat si dlouhodobé cestovní pojištění. Při správném sjednání předejdete případným potížím. To pravé pojištění by mělo přesně odpovídat vašim záměrům a cíli cesty. My vám zde poradíme jak na to.

Co je dlouhodobé cestovní pojištění?

Čeká vás dlouhodobý pobyt v zahraničí? Sjednejte si dlouhodobé cestovní pojištění a vaše cesta bude naprosto bez starostí. Nemusí se vztahovat pouze a jen na ochranu zdraví, ale může pokrýt i rozbitý fotoaparát či zrušený let.  Své pojištění využijete, i když ztratíte zavazadla nebo se budete muset nečekaně vrátit domů. Jen si pro sebe musíte sjednat to pravé a ideální.

Můžete ho využít i v případě delší pracovní či studijní cesty. Pojištění lze obvykle zařídit od šesti měsíců do jednoho roku. Minimální délka pobytu se liší dle pojišťovny. Nejčastěji jde o dobu 46 dnů, 90 dnů, nebo 185 dnů. Maximální délka vycestování je však 365 dnů.

Jaké má výhody?

Hlavní a největší výhodou je samozřejmě zaplacení léčebných výloh. Zdravotní péče v zahraničí je velice nákladná a taková obyčejná operace tam může vyjít i na 80 tisíc, což mnohonásobně překračuje výši pojistného. Pojišťovna hradí výdaje spojené s ošetřením, nákupem léků, hospitalizací či převozem domů. Pokud si vyberete správnou pojišťovnu, nemusíte se bát ani doplatků v nemocnicích.

Pojištění dostanete nejen při vycestování za odpočinkem a poznáním, ale i při  sportovním, studijním či pracovním pobytu.

Při správném sjednání můžete například navýšit částku vyplacenou při ztrátě zavazadel nebo získáte zpět peníze za letenku.

Pojištění lze sjednat pohodlně během pár minut i z domova nebo můžete zajít na pobočku dané pojišťovny a poradit se s odborným poradcem. Je to jen na vás.

Jaká má úskalí?

Hlavní problém je, že většina pojišťoven neuhradí úrazy vzniklé při provozování extrémních sportů. To zahrnuje například bungee jumping, paragliding a podobné.  Některé pojišťovny však nabízejí možnost připojištění právě na tyto aktivity.

Pojišťovny rozhodně nehradí úrazy způsobené pod vlivem návykových látek, jako je třeba alkohol či drogy.

Pojištění se nevztahuje ani na to, pokud svou nezodpovědností a bezohledností někoho zraníte. Co pojišťovna považuje za bezohledné a nezodpovědné naleznete v podmínkách. Pokud jde ovšem o nehodu, pokryje vám to povinné ručení, ale ne pojištění.

Pojištění se bohužel nevztahuje ani na již existující zdravotní problém. V zahraničí vám tedy, například v případě cukrovky, nebude hrazen inzulin.

Při sjednávání pojištění si dávejte ve smlouvě pozor na tyto věci:

  • některé pojišťovny mají v podmínkách nutnost návratu klienta po určité době, většinou to bývá měsíc a jeho několikadenní setrvání na území ČR
  • pokud v zahraničí budete několik měsíců v kuse a nevrátíte se dle smluvních podmínek, pojišťovna vám může odmítnout vyplatit pojistné plnění

Co by mělo obsahovat?

Kvalitní dlouhodobé cestovní pojištění by mělo určitě zahrnovat několik věcí. Například pojištění pro většinu zemí světa. Velmi často se stává, že bývá vyjmuta Kanada či USA, protože tam je pojištění dražší. Pojištění by mělo krýt i elektroniku, jako jsou mobilní telefony, fotoaparáty nebo notebooky. Také by mělo pokrýt náklady na jejich případnou ztrátu či odcizení. Dbejte na to, aby se pojištění nevztahovalo pouze na elektroniku, ale i na doklady, zavazadla či šperky. Je vcelku samozřejmé, že by mělo krýt zranění a náhlé nemoci nebo nabízet náhradu za zrušený let, rezervaci v dopravních prostředcích či v hotelu v případě náhlého onemocnění nebo jiného stavu nouze. Pojišťovna by měla nabízet 24 hodinovou pomoc a dostupnost na telefonu. Pojištění by mělo nabízet finanční ochranu proti bankrotu společnosti se kterou cestujete, pokud by bankrot způsobil, že byste se zasekli v cizí zemi. a v neposlední řadě by mělo krýt mimořádné události, jako například převrat v zemi, kdy potřebujete neprodleně místo opustit. Další důležitou součástí pojištění je, aby pojištění krylo případnou nouzovou evakuaci a péči. Pokud si v horách zlomíte nohu, musí pojištění krýt převoz vrtulníkem a následnou hospitalizaci v místní nemocnici. Pokud vámi vybraná pojišťovna jeden z kritérií nenabízí, vyberte si jinou a zbytečně neriskujte.

Jak vybrat a sjednat to správné?

Nejlépe se dlouhodobé cestovní pojištění vybírá a srovnává přes srovnávací portály, jako je například ePojištění.cz. Tam máte vše přehledně uspořádané podle ceny, služeb, které daná pojišťovna nabízí. Přes tento portál si také rovnou můžete pojištění sjednat. Pokud potřebujete radu odborníka, stačí zavolat na místní zákaznickou linku a tam vám rádi poradí, které  pojištění je pro vás nejvhodnější.

Při zběžném pohledu na nabídky pojišťoven je dobré dívat se na maximální výši krytí zdravotních výdajů. Čím vyšší krytí, tím lepší. Nikdy nesjednávejte pojištění pouze podle ceny. Zaměřte se na balíček služeb a výši pojistných limitů.

Pojištění přizpůsobte účelu cesty. Při turistice, služební cestě či výjezdem za adrenalinem pokaždé zvolíte jiný typ pojištění. Jednotlivé druhy pojištění se liší v částkách na pojištění léčebných výloh. Také nezapomeňte při sjednávání pojištění přizpůsobit době, kterou v zahraničí strávíte.

Jak jsou na tom české pojišťovny?

Nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění má jednoznačně pojišťovna Allianz. Nabízí tři typy pojištění a to Základ, Optimal a Exkluziv. Poslední dvě možnosti mají léčebné výlohy bez limitu.

Pokud se zaměříme na typ Základ, limitem léčebných výloh jsou 3 000 000 korun. Územní platnost je po celém světě, ale neobsahuje úrazové pojištění ani pojištění zavazadel. Za příplatek můžete dostat pojištění rizikových sportů či pojištění storna cesty. V Základu je obsažena také telefonická pomoc, informace či tlumočení nebo také pojištění odpovědnosti.

Oproti tomu nejvyšší stupeň Exkluziv je rozšířen o pojištění zavazadel, úrazové pojištění, právní pomoc, ztrátu dokladů.

Dalšími skvělými pojišťovnami v dlouhodobém cestovním pojištění jsou Axa, Česká pojišťovna, ČSOB pojišťovna, Union pojišťovna, Vitalitas pojišťovna nebo Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Jaká je přibližná cena?

Cena samozřejmě není pokaždé stejná, ale liší se dle destinace, délky výjezdu, pojistných limitů, účelu cesty a tak podobně. Přesnou výši vašeho pojištění si můžete nezávazně spočítat na srovnávacích portálech, například na výše zmiňovaném ePojištění. Dle vámi zadaných informací budete mít přesnou částku do dvou minut vypočítanou.

Pokud bychom se ale chtěli zaměřit na orientační ceny, pojištění platné po Evropě pořídíte v rozmezí 4500 – 7500 Kč a pojištění platné po celém světě se pohybuje mezi 9500 – 14000 Kč. Tedy, pokud jde o základní balíček. V případě nejlepšího balíčku jsou ceny až dvakrát vyšší.

dlouhodobé cestovní pojištění

Co je výhodné pro studijní a pracovní cesty?

Studenti často vyjíždějí za studijními pobyty do zahraničí často na několik měsíců. Zvláště, pokud se jedná o tzv Erasmus. V takovém případě se studentovi vyplatí vlastnit kartu ISIC, která poskytuje své vlastní dlouhodobé cestovní pojištění, díky pojišťovně UNIQA.

¨Cena takového pojištění je výrazně menší než u nestudujících. Pojištění platné po celém světě s maximální délkou pobytu 365 dní stojí okolo 2700 Kč.

Dlouhodobé pracovní cestovní pojištění se, pokud jde o Evropu, pohybuje v ceně okolo 20 Kč za den. Pro celý svět jde o 38 Kč na den. Maximální délka výjezdu je opět 365 dní.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}