.st0{fill:#FFFFFF;}

Jednodenní pojištění do zahraničí: kde najít za nejlepší cenu? 

 30 srpna, 2019

Jana Vochková

5/5

Má smysl cestovní pojištění, když jedete do zahraničí jen na otočku? Na jednodenní výlety bez pojištění vyráží asi třetina Čechů, která si asi říká: co by se mohlo stát? Obvykle je k tomu vede lenost nebo vidina finanční úspory. Ale i krátká cesta za hranice představuje riziko. Cestovní pojištění na jeden den přitom vyjde na pár desítek korun a nabízí jej téměř každá tuzemská pojišťovna.

Rizika kupříkladu jednodenního lyžování v Alpách jsou snad všem dobře jasná. Ale i při cestách za nákupy, na adventní trhy nebo za poznáváním památek k našim sousedům se může vyskytnout kdejaký problém – autonehoda, vymknutý kotník, akutní zánět nebo odcizení zavazadel.

Nestačí modrá kartička?

Bez cestovního pojištění riskujete, že veškeré léčebné výlohy budete platit sami. Je sice pravda, že za určitých okolností za zdravotní péči nic nezaplatíte. Díky evropskému průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte nárok na nezbytnou lékařskou péči. Jenže to platí jen v zemích Evropské unie a Švýcarsku (zase kam jinam byste ale na jednodenní výlet jeli), dále to platí jen ve veřejných zdravotních zařízeních (tedy ne u soukromých klinik), nadto si stejně musíte zaplatit léky a stejnou spoluúčast, jako místní obyvatelé. A ta bývá v řadě zemí velmi vysoká.

Nikdo vám navíc nezaplatí transport do nemocnice nebo případný převoz domů (včetně repatriace). Jeden příklad za všechny: úraz v Rakousku na lyžích. Transport vrtulníkem ze sjezdovky stojí přes sto tisíc (v závislosti na délce převozu). Cestovní pojištění zkrátka má opodstatnění i v případě krátkých cest na jeden den.

Jak si pojištění sjednat?

Jednodenní cestovní pojištění je prakticky úplně stejné jako to klasické. Liší se jen délka jeho trvání. Sjednání je možné na kamenné pobočce pojišťovny nebo lze vše snadno vyřídit přes internet. Určitě lepší je sjednání online, při němž některé pojišťovny nabízí slevy. Navíc – proč byste kvůli produktu za pár korun běhali na pobočku?

Vyřídit a zaplatit pojištění můžete i v samotný den cesty. Platí jen, že to musíte udělat před odjezdem z České republiky. V případě online sjednání zaplatíte bankovním převodem nebo kartou (to pokud zařizujete na poslední chvíli) a potřebné dokumenty vám přijdou na email.

jednodenní cestovní pojištění

Využijte srovnávací portály

Určitě se vyplatí využít služeb srovnávacího portálu jako ePojištění.cz. Pomohou vám nalézt nejlevnější pojištění na trhu. Navíc si můžete přímo u nich pojištění zařídit a to často za nižší ceny, než na internetových stránkách samotných pojišťoven. Mezi nejlevnější pojišťovny patří dlouhodobě AXA, Slavia, ČSOB pojišťovna nebo UNIQA.

Kolik to stojí?

Cena pojištění je v přepočtu na jeden den trochu vyšší než u například u čtrnáctidenní dovolené. Je totiž potřeba brát v potaz nejen cenu pojištění, ale také náklady na vyřízení a uzavření smlouvy. I tak ale jednodenní pojistka vyjde na 15 až 70 korun (v závislosti na tom, co všechno zahrnuje).

Řídit se ale jen podle ceny by bylo chybou – je třeba také vzít v úvahu, co všechno pojištění zahrnuje.

Na co dát pozor?

Tím nejdůležitějším je limit léčebných výloh. Jde o stěžejní pilíř a obsahuje ho každé pojištění. V případě úrazu či akutního onemocnění vám pojišťovna proplatí zdravotní péči právě do výše tohoto limitu. A to včetně převozu do nemocnice nebo domů, poplatků za spoluúčast nebo nákladů za léky. Limit vašeho pojištění vybírejte podle toho, kam jedete – lyžování v Alpách rozhodně vyžaduje vyšší limit než nákupy ve Vídni.

Nadto pojišťovny do balíčků s cestovním pojištěním přidávají další produkty, které mohou pomoci s různými komplikacemi na cestách. Vždy je třeba individuálně posoudit, zda ho využijete.

Pokud utrpíte úraz s trvalým následkem, pojišťovna vám navíc vyplatí finanční kompenzaci v rámci úrazového pojištění. Pozor, může být zbytečné si tento nadstandard v rámci cestovního pojištění sjednávat, protože se může dublovat například s životním pojištěním, pokud v rámci něj máte pojištění na úraz v zahraničí.

Je možné se připojistit na rizikové sporty, čehož by určitě měli využít lyžaři. Je možné se připojistit také na extrémní sporty. Ty klasické (lehká turistika, běhání nebo plavání) jsou zahrnuty v základním pojištění. Každá pojišťovna má seznam sportů v kategoriích „rizikové“ a „extrémní“ definovaný jinak. Některé mají dokonce seznam nepojistitelných sportů, které vůbec nepokrývají.

Dále je možné sjednat pojištění zavazadel, které je dobré využít například při výletech na nákupy. Spadá sem jak krádež zavazadel, tak jejich ztráta například při přepravě. Pozor, netýká se to například ztráty hotovosti, letenek nebo šperků, někdy také elektroniky.

V cestovním pojištění bývá běžně i pojištění za škodu, což je opět vhodné třeba pro lyžaře, kteří tím pokryjí situaci, kdy na sjezdovce zraní jinou osobu či zaviní škodu na majetku. Pochopitelně neúmyslně, pokud se prokáže úmysl, na pojištění zapomeňte. Stejně tak se pojištění netýká situací, kdy škodu způsobíte řízením vozidla, uděláte škodu na zapůjčené věci, zraníte osobu blízkou nebo ji způsobí váš domácí mazlíček. Některé pojišťovny účtují k pojištění za škodu i vaši spoluúčast – často 5 000 korun. Je tak třeba nahlédnout do podmínek smlouvy.

V neposlední řadě existuje pojištění storna cesty, čehož lze využít v případě nemoci, úrazu, výpovědi z práce nebo zmeškání dopravního prostředku. U jednodenních výletů se například může vyplatit, když jedete s cestovkou. U zájezdů s cestovní kanceláří si dejte pozor, zda náhodou nemáte cestovní pojištění už v ceně zájezdu.

Zapište si číslo

Tak jako v případě standartního cestovního pojištění, nezapomeňte na kontakt na asistenční službu. Nejlepší je si telefonní číslo uložit do mobilu a napsat na papírek do peněženky. Spoléhat se na to, že v případě nutnosti kontakt vyhledáte na internetu, se nemusí vyplatit. Při výběru pojištění je dobré se ujistit, že zahrnuje asistenční služby v českém jazyce 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Pokud ne, jedná se o nekvalitní pojistku a vyhledejte raději jinou.

Kdy máte smůlu?

V rámci cestovního pojištění platí celá řada výluk, tedy situací, kdy na pojištění nemáte nárok. Jde například o léčbu onemocnění či úrazu prodělaného před uzavřením pojištění. Nebo když péče není neodkladná a lze ji podstoupit až po návratu domů. V neposlední řadě zapomeňte na pojistku, pokud jste porušili léčebný režim nebo k úrazu došlo v důsledku požití alkoholu, drog nebo jiných omamných látek. Kdo by si ale nedal svařák na adventním trhu?

Častou výlukou je také nadmořská výška, do které pojištění platí. Pokud jedete lyžovat někam vysoko (běžně výše než 3 000 m n. m.), rozhodně nahlédněte do podmínek smlouvy.

Cestovní pojištění vůbec nesjednáte, jste-li v určitém stupni těhotenství. Každá pojišťovna má nastaveny podmínky odlišně, nejčastěji ale nastávající matku nepojistí od 24. a 28. týdne těhotenství.

Pojištění na kartě

Některé banky nabízejí cestovní pojištění vázané na platební kartu. Někdy automaticky, jindy si za něj každý rok klient připlácí. V případě jednodenních cest jde o elegantní řešení, nemusíte se totiž o nic starat. Navíc někdy zahrnuje i rodinné příslušníky. Na druhou stranu ale bývají v těchto případech nízké limity, a tak cestujete-li do země s drahou lékařskou péčí, nemusí pojištění stačit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}